Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Lakapmi? Nerde lakap?

Ben faizi düsük tutmayi anliyorum. Gaye millet para biriktirmesin harcasin. Faiz yüksek olursa millet parasini faize yatirmaya bakar.

Maalesef ülkemizin lokomotifi insaat sektörü. Insaat sektörün ayakda durmasi icin düsük faizli kredi daha iyi.

Böylece büyüyorduk. Ama insaat malzemeleri pahalaninca enflasyonda patladi. TL da gücsüz olunc enflasyon uctu.

Ben 1998 Banklehreye basladim. Bize orada iktisat dersinde sunu ögrettiler. Büyüme yillik bazda 3 - 5% olursa ekonomik daimi ve saglam büyür. Hizli büyümelere iyi gözde bakilmiyordu cünkü kumar gibi birsey oluyor.

Üstelik birde su var, dis piyasa sayin Cumhurbaskanimiza güvenmiyor. Dis yatirimci Türkiye'ye para yatirmaya korkuyor. Nedeni parami alamam diye korkuyor. Maalesef son yillarda mahkeme kararlari uygulanmadi Cumhurbaskanin emri ile yada hakimler degistirildi istedigi gibi kararlar cikti. En büyük sorun AIHM kararlarini uygulamamak. AIHM karari Osman Kavala'nin salinmasini emiretti. Bizim isimize gelir gelmez o ayri bir konu. Ama AIHM kararlarina uyacagim diye imza atmisiz. Ya uyacagiz yada cikacagiz. Ikisinide yapmiyoruz. Yabanci mahkemeye güvenemedigi icin yatirim yapmiyor. Üstüne birde secim zamanlari "Ey avrupa, ey dünya" dediler, belki hakli olarak dediler, ama hakli olmak dünyayi yönetmiyor, para yönetiyor.

Lafin özü sayin Cumhurbaskanimizin dünya bazinda sayginligi kalmadi. Özellikle Amerika ve Avrupada. Dünyanin ekonomik lokomotifleride bu ülkeler. Aslinda sayin Cumhurbaskani kenara cekilse, yeni bir yipranmamis birisi gelse, o kisi Merkez Bankasinin isine karismasa, kesin toparlaniriz. Ama böyle pek emin degilim.
Usta anlattiklarin teori ve fantaziden oteye gidemez..
Niyemi??
Cb ye dis ekonomi guvenmiyor resmen partal..
Niye cunku kk ne dedi,,iktidar olursak yatirimlar iptal.... Ve krediler odenmeyecek..sen korku salarsan hangi yatirimci sana guvenir..
Ayrica mb faiz uygulamasi kafaya gore yapilmiyor..sadece ulkelerin kendi payina dusen oynakliklari var,oralarda asagi ukari yapabilirsin..
Simdi sana soru..
Merkez bankasinin anasi kim??