Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiyede yabanci plakali arabalara kasko sigortasi yapmiyorlar

Yeni Üye ayhan14 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    176
    ALdigi Tesekkürler : 0

Türkiyede yabanci plakali arabalara kasko sigortasi yapmiyorlar

evet arkadaslar ben temmuz 2021de temelli dönüs yaptim 31.12.2021re kadar arabam almanyadan volkasko sigortali devam arabam 1.7.2023e kadar türkiyede kalacak 1.1.2022den sonra legal sigorta yapmiyorlar türkiyeden sigorta yaptirmak istedim yanliz trafik sigortasi yapiyorlar kasko yapmiyorlar 1-2-sigorta buldum onlarda sicil kahati istiyorlar bilgisi olan arkadaslar yardimci olursa memnun olurum ilginize tessekkür ederim ayhan

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    85
    ALdigi Tesekkürler : 1,020
    Alıntı ayhan14 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet arkadaslar ben temmuz 2021de temelli dönüs yaptim 31.12.2021re kadar arabam almanyadan volkasko sigortali devam arabam 1.7.2023e kadar türkiyede kalacak 1.1.2022den sonra legal sigorta yapmiyorlar türkiyeden sigorta yaptirmak istedim yanliz trafik sigortasi yapiyorlar kasko yapmiyorlar 1-2-sigorta buldum onlarda sicil kahati istiyorlar bilgisi olan arkadaslar yardimci olursa memnun olurum ilginize tessekkür ederim ayhan

Bildigim kadari ile Alman plakali araclarin Almanya harici ülkelerde gecerlilik süresi 6 ay (Avrupa birligi farkli olabilir) Türkide'den yabanci plakali arac hak sahiplerine taninan süre 24 ay sigorta konusunda magduriyet yaratan durum,Türkiye'den sigortalilik trafik sigortasi zorunluluk dahilinde cok cüzi miktari garantiliyor,bu durumda en dogrusu (sicil kahati) her halde sicil kagiti iyi hal kagiti demek istediniz (E devletten temin edebilirsiniz) iyi hal kagiti ile Türkiye menselli bir sigortadan aracinizi sigorta ettirerek kullanmaniz en dogrusu olacaktir.

Tecrübeli Üye Acemibiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    374
    ALdigi Tesekkürler : 372
    Sicil kagidi Karadeniz arkadasin'da dedigi gibi
    E-Devlet'den cikartiliyor.

Ayrica bu konu benide ilgilendiriyor Acaba burdaki aracini Türkiyeye götürürken uygulanan prosüdürleri yazarmisin?
    1- Ararci TR'de 2 yil alıkoyacagini Türkiye girerken Gümrüge mi bildirdin? Yoksa daha öncesinden herhangi bir yere dilekce falan yazip bildirdin mi?
    2- Senden hangi belgeleri istediler?
    3- Herhangi bir işlem parasi veya vergi ödedin mi?
    4- Aracini Türkiyeye 2 yil birakinca bu 2 yil icinde bu araci yurtdisina tekrar cikarip sokabiliyormusun? Örnegin bu 2 yil icinde arac ile kisa süreligine almanyaya gelip gidebiliyormusun?
    Konu Acemibiri tarafından (20 Ekim 2021 Saat 18:06 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    85
    Alıntı Acemibiri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sicil kagidi Karadeniz arkadasin'da dedigi gibi
    E-Devlet'den cikartiliyor.

Ayrica bu konu benide ilgilendiriyor Acaba burdaki aracini Türkiyeye götürürken uygulanan prosüdürleri yazarmisin?
    1- Ararci TR'de 2 yil alıkoyacagini Türkiye girerken Gümrüge mi bildirdin? Yoksa daha öncesinden herhangi bir yere dilekce falan yazip bildirdin mi?
    2- Senden hangi belgeleri istediler?
    3- Herhangi bir işlem parasi veya vergi ödedin mi?
    4- Aracini Türkiyeye 2 yil birakinca bu 2 yil icinde bu araci yurtdisina tekrar cikarip sokabiliyormusun? Örnegin bu 2 yil icinde arac ile kisa süreligine almanyaya gelip gidebiliyormusun?

Türkiye'de 24 ay yani 2 yil birakabilmeniz icin yurt disinda yerlesik olmaniz gerek,sahsiniza veya vekaletle bir baskasina ait araci son bir yilda 6 ay yurtdisinda ikamet eden kisiler hak kazanir araci Türkiye'de birakabilmeniz icin her hangi bir gümrük müdürlügüne iki nusha halinde düzenlenen taahhütname 24 ay birakabilirsiniz ve kesinlikle bir baskasi tarafindan arac kullanilmamali agir cezalara maruz kalmak mümkün.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Horozland
    Ettiği Teşekkür
    1,588
    ALdigi Tesekkürler : 14,038
    Herhangi bir işlem parası yok ..

Yurda girerken memura söylersin ..

Sanırsam emekli olanlarda emekli oldugna dair Konsolosluktan belge istiyorlar

Yurt dışından getirdiğiniz her araç aynı zamanda pasaportunuza işlenmektedir.

Istadiğin zaman arabayla giriş çıkış yapabilirsin https://turkpermit.com.tr/BlogDetay/...k-muemkuen-mue

aracı bu süre içinde giriş çıkış yapabilirsin ancak süre devamlı işler yani çikış giris yapılinca süre yeniden başlamıyor

diğer bir konuda aracı başkasının kullanması ...

yakalanma durumunda aracı sınır ediyorlar ve ağırr para cezaları var

şehirlerde Polis kırsal alanlarda Jandarma kontrol ediyor

Ellerinde tablet var her şeyi anında görebiliyorlar

sadece sizde Türkiye de bulunursanız eşiniz çocuğunuz kullanabilir (evli kızınız kullanamıyor)

Üçüncü kişilerin aracınızı kullanabilmesi için ise sizin de mutlaka araba bulunmanız gerekiyor.

geçen sene Amca mın damadı Kaynanın arabasını almış gezmeye çıkmışlar .

Jandarma çevrilmesine takılmışlar

Jandarma aracın sahibini sormuş Araba da olmayınca bağlamak istemiş

Hemen aracı geri götürün yoksa sınır dışı atmek zorundayız demişler

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    432
    ALdigi Tesekkürler : 764
    emekli olmaya gerek yok öyle bir belgede istemiyorlar ,cünkü su an arkadas 2 yili doldurdu hatta iki ayda gecti onun cezasini ödeyerek cikis yapacak

Ettiği Teşekkür
    374
    Tesekkürler,
    bende gelecek yil Bahar ayinda aracimi
    2 yilligina götürecegim.
    Yukardaki bilgiler cok iyi oldu, baska dikkat etmem hususlar varsa yazarsaniz sevinirim.
    Örnegin Araç sahibinin 185 gününü yurt disinda ikamet ediyor olması şartı icin herhangi bir Belge gereklimi? Yoksa Pasaportumuzdaki TR'den son cikis tarih yeterli olurmu?
    Birde TR'de yerli bir Sigorta yaptirmamiz sanirim iyi olacak çünkü Almanyadaki sigortayi ufak tefek kazalarda bilgilendirmek istemiyorum.Cünkü aracin 6 aydan fazla yurtdisinda oldugunu bilmemeleri iyi olur diye düsünüyorum.
    Konu Acemibiri tarafından (20 Ekim 2021 Saat 21:49 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    80
    ALdigi Tesekkürler : 47
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiye'de 24 ay yani 2 yil birakabilmeniz icin yurt disinda yerlesik olmaniz gerek,sahsiniza veya vekaletle bir baskasina ait araci son bir yilda 6 ay yurtdisinda ikamet eden kisiler hak kazanir araci Türkiye'de birakabilmeniz icin her hangi bir gümrük müdürlügüne iki nusha halinde düzenlenen taahhütname 24 ay birakabilirsiniz ve kesinlikle bir baskasi tarafindan arac kullanilmamali agir cezalara maruz kalmak mümkün.
    birinci derece Akraba kullanabilir deniyor…peki Araba Türkiye de ben burdayım Eşim veya çocuğum izne gittiklerinde ben olmasamda kullanabilirmi?

Nereden
    Horozland
    Ettiği Teşekkür
    1,588
    Alıntı Olivium Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    birinci derece Akraba kullanabilir deniyor…peki Araba Türkiye de ben burdayım Eşim veya çocuğum izne gittiklerinde ben olmasamda kullanabilirmi?
    Hayır seninde Türkiye olman gerekli

Alıntı haveri68 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    emekli olmaya gerek yok öyle bir belgede istemiyorlar ,cünkü su an arkadas 2 yili doldurdu hatta iki ayda gecti onun cezasini ödeyerek cikis yapacak
    biraz eksik oldu

ilk defa giden ve 185 gün doldurmayan emekli oldğuna ait belge göstermeli

arkadaşına söyle 3 ay geçerese yüksek bir ceza bekliyor

Ettiği Teşekkür
    85
    Alıntı Olivium Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu sorunun en mantikli cevabi,siz yurtdisina cikacaginizi aracin kullanilmayacagini beyan ediyorsunuz arac kullanilamaz ama en iyisi yurtdisina cikacak kisi ile aracin yurticinde 2 sene kullanma hakkina sahip kisiye emniyetten arac kaydinin pasaportuna islenmesi icin vekalet veya devir islemi yapmak gerekir.

Ettiği Teşekkür
    374
    Son bir soru:
    Benim burdan emekliligim falan yok sadece Ev kiralarim var. Yabancilar dairesinden TR'de uzun kalabilmem icin gerekli Belgem'de var.
    Benim bu durumda TR'de arabami 2 sene tutma hakkim varmi yokmu? Emekliligim falan olmadigi icin soruyorum.
    Cünkü Bende TR'de uzun kalacagim tabiki ara sira cocuklari görmeye ucakla gelip gidecegim.
    Konu Acemibiri tarafından (21 Ekim 2021 Saat 12:15 ) değiştirilmiştir.

13. Acemibiri üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Horozland
    Ettiği Teşekkür
    1,588
    Son bir soru:
    Benim burdan emekliligim falan yok sadece Ev kiralarim var. Yabancilar dairesinden TR'de uzun kalabilmem icin gerekli Belgem'de var.
    Benim bu durumda TR'de arabami 2 sene tutma hakkim varmi yokmu? Emekliligim falan olmadigi icin soruyorum.
    Cünkü Bende TR'de uzun kalacagim tabiki ara sira cocuklari görmeye ucakla gelip gidecegim.
    Emekli olmaya gerek yok

Yerli yabancı herkes arabasını 730 gün götürebilir

Sadece kurallara uyman yeterli (başkalarının aracı kullanmaması, yurda giriş çıkışlarda gümrüğe bildirim v. s)

15. hOrOz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Efeler Diyari
    Ettiği Teşekkür
    707
    ALdigi Tesekkürler : 72
    Son bir soru:
    Slmlar,merak ettigim senin gibi durumda olanlar icin yani emekli olmadan kalmak icin Saglik sigortasi nasil oluyor?Almanyadan AOK yi ödemeye devam mi ediliyor,yoksa Türkiyeden özel sigorta mi yapiliyor?

Ettiği Teşekkür
    85
    Alıntı salsala09 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slmlar,merak ettigim senin gibi durumda olanlar icin yani emekli olmadan kalmak icin Saglik sigortasi nasil oluyor?Almanyadan AOK yi ödemeye devam mi ediliyor,yoksa Türkiyeden özel sigorta mi yapiliyor?

270 GÜN YERİNE 183 GÜN KURALI

Buna göre, sadece Almanya’dan veya hem Almanya hem de Türkiye’den emekli aylığı alanların daimi ikametinin tespitinde aranan, sigortalının başvuru tarihinden itibaren son bir yıl içinde kesintili olarak 270 gün Türkiye’de bulunması şartı uygulamadan kaldırıldı. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren, sadece kesintisiz 183 gün Türkiye’de bulunulması, ikamet yerinin Türkiye olarak kabul edilmesi için yeterli sayılacak. İkamet süresinin kesintiye uğraması halinde 183 günlük süre, talep tarihinden itibaren yeniden başlatılacak. Gurbetçilerin geçici ikamet dönemindeki sağlık harcamaları Almanya tarafından karşılanıyor.

Almanya’daki gurbetçiler, Türkiye’de daimi ikamet döneminde sağlık hizmetinden yararlanabilmek için T/A 20 formüleri, geçici ikamet döneminde sağlık hizmetinden yararlanabilmek için de T/A 11 formüleri alıp, Türkiye’deki sosyal güvenlik merkezine vermek zorundalar.

YENİ T/A 11 FORMÜLERİ NASIL DÜZENLENECEK?

Bundan sonra Alman hastalık sandıklarınca geçici olarak Türkiye’de bulunacaklar için Türkiye’ye giriş tarihine göre en fazla 183 gün için T/A 11 formüleri düzenlenecek. 183 günlük sürenin belirlenmesinde, gurbetçinin Emniyet Genel Müdürlüğü Programı’nda (EGMP) ya da pasaport kayıtlarında tespit edilecek yurda giriş tarihi esas alınacak. Yapılacak kontrolde formülerdeki sürenin başlangıcı ile yurda giriş tarihinin farklı olduğunun tespit edilmesi halinde, yurda giriş tarihine göre Almanya makamlarından yeni bir T/A 11 formüleri alınacak.

183 GÜNÜN SONUNDA T/A 20 FORMÜLERİ İSTENECEK

Alman hastalık sandıkları tarafından 183 günden daha uzun süreli düzenlenmiş formüler ile sağlık hizmeti verilmeyecek. Gurbetçilerin 183 günden sonra da sağlık yardımı talep etmesi halinde, T/A 20 formüleri getirmesi istenecek. T/A 20 formülerinin ibraz edilememesi veya yeni bir T/A formüleri getirilmesi halinde ise sağlık yardımı karşılanmayacak.

Alman emeklilik kurumu tarafından emekli aylığının Türkiye’de bir banka hesabına gönderilmesi veya SGK aracılığıyla ödenmesi durumunda, son bir yıl içinde kesintisiz 183 gün şartı aranmadan, daimi ikamet yerinin Türkiye olduğu kabul edilecek ve SGK tarafından sağlık hizmeti verilecek.

https://www.haberturk.com/almanya-da...276821-ekonomi

18. 2 kişi karadeniz üyemize teşekkür Etti:

Nereden
    Horozland
    Ettiği Teşekkür
    1,588
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    270 GÜN YERİNE 183 GÜN KURALI

Buna göre, sadece Almanya’dan veya hem Almanya hem de Türkiye’den emekli aylığı alanların daimi ikametinin tespitinde aranan, sigortalının başvuru tarihinden itibaren son bir yıl içinde kesintili olarak 270 gün Türkiye’de bulunması şartı uygulamadan kaldırıldı. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren, sadece kesintisiz 183 gün Türkiye’de bulunulması, ikamet yerinin Türkiye olarak kabul edilmesi için yeterli sayılacak. İkamet süresinin kesintiye uğraması halinde 183 günlük süre, talep tarihinden itibaren yeniden başlatılacak. Gurbetçilerin geçici ikamet dönemindeki sağlık harcamaları Almanya tarafından karşılanıyor.

Almanya’daki gurbetçiler, Türkiye’de daimi ikamet döneminde sağlık hizmetinden yararlanabilmek için T/A 20 formüleri, geçici ikamet döneminde sağlık hizmetinden yararlanabilmek için de T/A 11 formüleri alıp, Türkiye’deki sosyal güvenlik merkezine vermek zorundalar.

YENİ T/A 11 FORMÜLERİ NASIL DÜZENLENECEK?

Bundan sonra Alman hastalık sandıklarınca geçici olarak Türkiye’de bulunacaklar için Türkiye’ye giriş tarihine göre en fazla 183 gün için T/A 11 formüleri düzenlenecek. 183 günlük sürenin belirlenmesinde, gurbetçinin Emniyet Genel Müdürlüğü Programı’nda (EGMP) ya da pasaport kayıtlarında tespit edilecek yurda giriş tarihi esas alınacak. Yapılacak kontrolde formülerdeki sürenin başlangıcı ile yurda giriş tarihinin farklı olduğunun tespit edilmesi halinde, yurda giriş tarihine göre Almanya makamlarından yeni bir T/A 11 formüleri alınacak.

183 GÜNÜN SONUNDA T/A 20 FORMÜLERİ İSTENECEK

Alman hastalık sandıkları tarafından 183 günden daha uzun süreli düzenlenmiş formüler ile sağlık hizmeti verilmeyecek. Gurbetçilerin 183 günden sonra da sağlık yardımı talep etmesi halinde, T/A 20 formüleri getirmesi istenecek. T/A 20 formülerinin ibraz edilememesi veya yeni bir T/A formüleri getirilmesi halinde ise sağlık yardımı karşılanmayacak.

Alman emeklilik kurumu tarafından emekli aylığının Türkiye’de bir banka hesabına gönderilmesi veya SGK aracılığıyla ödenmesi durumunda, son bir yıl içinde kesintisiz 183 gün şartı aranmadan, daimi ikamet yerinin Türkiye olduğu kabul edilecek ve SGK tarafından sağlık hizmeti verilecek.

https://www.haberturk.com/almanya-da...276821-ekonomi
    AOK veya Kasalar 6 ay geçerli T/A 11 veriyor oda acil durumlarda geçerli..

bu T/A 11 veya T/A 21 sadece Almanya dan emekli olunca geçerli değilmi?

soruyu soran arkadaşın ne buradan nede Türkiye den emekliliği var, nede Almanya dan

Bu durumda @Acembirinin yaptığı gibi ya özel sağlık sigortası yada GSS (ikameti Türkiye ye alırsan cepten ödeyerek Genel Sağlık Sigortası )

yanlışmıyım ?
    Konu hOrOz tarafından (22 Ekim 2021 Saat 16:21 ) değiştirilmiştir.

20. hOrOz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Efeler Diyari
    Ettiği Teşekkür
    707
    ALdigi Tesekkürler : 72
    Aynen benim sormak istedigim emekli olmadan nasil oluyor?

Nereden
    Horozland
    Ettiği Teşekkür
    1,588
    Usta iki seçenek var

ya özel sigorta veya ikamet Türkiye ye alınıp gerekli şartlar yerine getirilip isteğe bağlı GSS (Genel Sağlık Sigortası)

23. hOrOz üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    374

uploaded

Horoz'da söylemis.
    Simdi Emekliligi ne burda nede Türkiyede olmayan kisiler eger uzun süre Türkiyede kalmaya karar vermisse, Almanyadaki oturum hakkini falan öldürmeden Türkiyede saglik güvencesini nasil saglar?
    Türkiyeye ikamet ederseniz zaten otamatikmen GSS'li oluyorsunuz.
    Aylik 107 TL GSS primi ödeyip saglik sigortaniz olmus oluyor.
    Peki Almanyaya gelip biraz'da burada kalmak isterseniz ne yapacaksiniz?
    Özel bir sigortadan Yurtdisi seyahat sigortasi yaptirip o sigorta ile burada kalabiliyorsunuz.Ben su an öyle yapiyorum.
    Konu Acemibiri tarafından (23 Ekim 2021 Saat 00:19 ) değiştirilmiştir.

25. 2 kişi Acemibiri üyemize teşekkür Etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)