Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3026 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 33 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurt dışında yaşayan,Türkiye'de Genel Saglik Sigortasindan borçlananlar

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    82 mesaja 162 teşekkür aldı

Yurt dışında yaşayan,Türkiye'de Genel Saglik Sigortasindan borçlananlar

Arkadaslar yurt disinda yasayanlar, calisanlar ve sigortalilar, Türkiye'de evleriniz varsa ve ikamet ediyormus
    gibi nüfüusa kayitliysaniz otomatik olarak Genel Saglik Sigortasi'na tabii tutuluyorsunuz ve prim ödemeniz isteniyor.
    Yani Türkiye'de yasiyormus gibi bagli oldugunuz Sosyal Güvenlik Müdürlügüne gidip gelir beyannamesi yapmaniz isteniyor.
    Yapmazsaniz en yüksek gelirden saglik sigortasi primi ödenmeniz isteniyor ve sizi borclu ilan ediyorlar!!!!
    Bir cok kimse 2012'den beri prim borclusu oluyor, mesela benim borcum 7000 TL gözüküyor

Bu durumda yapilacak olan islem sudur! Internet'te arastirma yaptim ve Konsolosluga telefon ederek bu asagidaki bilgilere ulastim.

Bagli bulundugunuz ülkedeki en yakin Konsoslos'luga gidip ordaki Noter'den "ikamet belgesi" alacaksiniz!!!!

Bunun icin su belgeleri yaninizda götüreceksiniz.

Pasaport (Yerli veya Yabanci)
    Yurt disindaki en eski oturma izniniz (Meldezettel)
    Türkiyeden Nüfus kagidiniz
    Yurtdisindan saglik sigortasi kartiniz vs gibi bir belge de götürün belki ise yarar.

Konsolosluktaki Noter size Yurt Disi Ikamet Belgesi verecek.(Yurt disinda yasamaya basladiginiz ilk andan itibaren olsun)

Noterden aldiginiz bu Ikamet Belgesi ile Evinizin, Nüfusunuzun Kayitli oldugu Sosyal Güvenlik Merkezi'ne gidip borclarinizi sildireceksiniz

Ben Datca'da nüfusa kayitliyim bagli oldugum SGK Marmaris'teymis Genel Saglik Sigortasi bildirimini ordan aldim.

2. moonrise üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    263
    203 mesaja 527 teşekkür aldı
    Alıntı moonrise Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar yurt disinda yasayanlar, calisanlar ve sigortalilar, Türkiye'de evleriniz varsa ve ikamet ediyormus
    gibi nüfüusa kayitliysaniz otomatik olarak Genel Saglik Sigortasi'na tabii tutuluyorsunuz ve prim ödemeniz isteniyor.
    Yani Türkiye'de yasiyormus gibi bagli oldugunuz Sosyal Güvenlik Müdürlügüne gidip gelir beyannamesi yapmaniz isteniyor.
    Yapmazsaniz en yüksek gelirden saglik sigortasi primi ödenmeniz isteniyor ve sizi borclu ilan ediyorlar!!!!
    Bir cok kimse 2012'den beri prim borclusu oluyor, mesela benim borcum 7000 TL gözüküyor

Bu durumda yapilacak olan islem sudur! Internet'te arastirma yaptim ve Konsolosluga telefon ederek bu asagidaki bilgilere ulastim.

Bagli bulundugunuz ülkedeki en yakin Konsoslos'luga gidip ordaki Noter'den "ikamet belgesi" alacaksiniz!!!!

Bunun icin su belgeleri yaninizda götüreceksiniz.

Pasaport (Yerli veya Yabanci)
    Yurt disindaki en eski oturma izniniz (Meldezettel)
    Türkiyeden Nüfus kagidiniz
    Yurtdisindan saglik sigortasi kartiniz vs gibi bir belge de götürün belki ise yarar.

Konsolosluktaki Noter size Yurt Disi Ikamet Belgesi verecek.(Yurt disinda yasamaya basladiginiz ilk andan itibaren olsun)

Noterden aldiginiz bu Ikamet Belgesi ile Evinizin, Nüfusunuzun Kayitli oldugu Sosyal Güvenlik Merkezi'ne gidip borclarinizi sildireceksiniz

Ben Datca'da nüfusa kayitliyim bagli oldugum SGK Marmaris'teymis Genel Saglik Sigortasi bildirimini ordan aldim.
    Bence cok erken bir bilgi benim bildigim yurtdisindakiler prim den muafdir bazen böyle yanlis anlamalar insanlara huzulu zaman ve para kaybi na ugratiyor artik cogumuzun e devleti var girip bakarsin böyle bir sey varmi diye ,cünkü bazen cok aceleci davraniliyor insanlar zararaugruyor .

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    Kardesim ben e-devlet'e girip baktim ordan 7000 TL borcum oldugunu gördüm.

Aceleci falan da hic degilim bir cok arkadasim ayni durumda, beni baska birisi yurt disinda bu konuda uyardi hakliymis.

Yurt disindakiler bu primden muaf fakat bunu ispat etmen lazim yoksa günün birinde primleri senden benden isteyebilirler..................

Dedigim gibi Türkiye'de bir yere nüfus ile kayitli olanlar, orda oturuyormus gibi evi olanlar icin bu gecerli. SGK kurumu senin yurt disinda yasadigini bilmiyorsa kanunla herkesi Genel Saglik Sigortasi altina aldiklari icin böyle bir prim cikarmislar.

Dedigim gibi ben sadece ayni durumda olanlari uyarmak istedim, herkes istedigini yapar.
    Konu moonrise tarafından (15 Aralık 2015 Saat 17:40 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Nereden
    F
    Ettiği Teşekkür
    33
    16 mesaja 27 teşekkür aldı
    Ayni sorun bende de vardi, arkadasin dedigi yontemle hallettim. Genel saglik sigortasi ilk çiktiginda da yurtdisindaydim ama adres bilgisi tr gozukuyordu. 2013'te adres guncellemesi yapmama ragmen 2012 yili komple borç gozukuyordu 3bin lira civari..

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    263
    203 mesaja 527 teşekkür aldı
    Bu durumda 17 milyon kisi gözüküyor türkiye de onun icin bir calisma olmasi bekleniyor af kanunu ama daha cikmadi istersen 50 binlira prim borcu görüksün yurtdisindakiler primlerden muaftir ,

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Türkiye'de evleriniz varsa ve ikamet ediyormus
    gibi nüfüusa kayitliysaniz otomatik olarak Genel Saglik Sigortasi'na tabii tutuluyorsunuz ve prim ödemeniz isteniyor.Bu doğru bir bilgi değil fakat sizin ikametgahınız hala türkiyede gözküküyorsa böyle bir borç çıkabilirç

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Alıntı haveri68 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu durumda 17 milyon kisi gözüküyor türkiye de onun icin bir calisma olmasi bekleniyor af kanunu ama daha cikmadi istersen 50 binlira prim borcu görüksün yurtdisindakiler primlerden muaftir ,
    Primlerden muaf da sen hala Türkiye de ikametgah ediyor görünüyorsan biraz sorunlu..
    Benim anlamadığım niye Türkiye de kayıtlı görünüyorsunuz
    Mesela zorunlu ikametgah bildirimi var ve konsololuklarda yapıyorlar

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Toroslardan
    Ettiği Teşekkür
    203
    54 mesaja 78 teşekkür aldı
    Arkadaslar edevletten hangi bölümden bakabiliriz borç varmı diye?

Üye
    Nereden
    F
    Ettiği Teşekkür
    33
    16 mesaja 27 teşekkür aldı
    Alıntı Murat01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar edevletten hangi bölümden bakabiliriz borç varmı diye?
    e-devlet'e giris yaptiktan sonra sol sutunda e-Hizmetler tiklanir. Sosyal Guvenlik Kurumu basligi altinda Diger Hizmetler 'den kontrol edilir.

12. Walter üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Düsseldorf
    Ettiği Teşekkür
    131
    80 mesaja 219 teşekkür aldı
    Sevgili Arkadaslar.

Bende Söyle yapmistim. Nufus Müdürlügüne giderek ordan hakkimda herhangi bir suclamadan dolayi Madur duruma düsmemek icin Benim Ve Ailemin Adreisini yurtdisi olarak bildirdim.

Her hangi bir Tebligat geldiginde egerki Onbes günlük süre diliminde alinmazsa alimis olarak kabu görüyor . Madur oluyorsunuz.

Diger bir Konu ise Ikitane ikametgah belirten kisiler hakkindada cezai islem Uygulaniyor.

Saygilarimla.

Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    Arkadaslar, asil ikamet yeri yurtdisi olupta Türkiye de herhangi bir ikamet gösteren herkezin basina gelecek bir sorun bu, otomatikman ikametgaha dayali zorunlu sigorta yapiliyor. Buna engel olmak icin Türkiye de göstereceginiz ikameti 2. Adres olarak gösterin, 1. Adesiniz yurtdisi olsun bu mümkün, ayrica sgk da eger bir borclanma söz konusu olmussa sadece yurtdisinda bagli bulundugunuz saglik sigortasindan Türkiye ye giderken aldiginiz Auslandkrankenschein belgesi yada Yurtdisi ikametgah belgesi Türkce tercümeli yaninizda bulundurup sgk ya basvurursaniz borclar siliniyor, bu bilgileri sgk yi telefonla aradigimda bana verdiler.

15. guengoer52 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    Arkadaslar bu belgeyi alip (Auslandskrankenschein-türkcesi) yurt icinde bagli bulundugumuz SGK'una basvurarak borclarini sildiren varmi?

Ayrica bu adres tanimlamalarini (1. Adres yurt disi, 2. Adres yurt ici) nerde yapacagiz, kime gidecegiz?

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    İkametgah adresinizi değiştirmek için bulunduğunuz yerin Nüfus Müdürlüğü’ne gidip adresi bildirimi yapılıyor

Üye
    Ettiği Teşekkür
    176
    26 mesaja 60 teşekkür aldı
    2012 den itibaren yaklasik 12 bin TL. Genel Saglik Sigortasi kapsaminda tarafima borc cikarildigini e-devlet sorgulamasinda farkettim..
    Bagli oldugum yurtdisindaki oturdugum belediyeden aldigim (cok dilli) ikametgah belgesi ve nufus cuzdani ile Konsolosluga giderek, konsolosluktaki SGK gorevlilerinden tarafima cikarilan borcun olustugu
    tarihlerde yurtdisinda olmam dolayisiyla muaf oldugumu belirten yaziyi aldim..
    Burada dikkat edilmesi gereken nokta, konsolosluktan alinan bu yazi sadece bir ay gecerli. Bir ay icinde Turkiye`den islemi yapmazsaniz, gunu gecerse ayni yaziyi tekrar almak zorundasiniz. Ucret odenmiyor.
    Turkiye`de bu yazi ile ikametgahimin oldugu SGK kurumuna giderek Genel saglik sigortasi borcumun silinmesini ve bu sigortadan muaf tutulmami isteyecegim.. Gelisme oldugunda sonucu yazarim.

Yurtdisindaki konsolosluklar Turkiye`deki adrese karisamiyorlar, islem yapamiyorlar.. dolayisyla iki adresi yurtdisindaki konsolosluklarda bulunan nufus mudurlugunde halledemiyoruz. Sadece yurtdisinda oldugunuz adresi kayit edebiliyorlar.
    Konsoloslukta tarafima verilen bilgi 1. Adres yurt disi, 2. Adres yurt ici sadece Turkiye`de ikametgahinizin bulundugu nufus mudurluklerinde halledebilirsiniz.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    309
    100 mesaja 132 teşekkür aldı

Bende Böyle görünüyor.
    Borc yok yani.

Ettiği Teşekkür
    26
    Alıntı moonrise Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar bu belgeyi alip (Auslandskrankenschein-türkcesi) yurt icinde bagli bulundugumuz SGK'una basvurarak borclarini sildiren varmi?

Ayrica bu adres tanimlamalarini (1. Adres yurt disi, 2. Adres yurt ici) nerde yapacagiz, kime gidecegiz?
    Yurtdisinda yasanan ülkede bagli bulunan saglik kurulusundan Almanya da Auslandkrankenschein ve Meldebescheinigung alinacak Meldebescheinigung mutlaka Türkceye tercüme ettirilecek , Auslandkrankenschein i tercümeye gerek yok bu iki belge ile Türkiye de bagli bulunan SGK kurumu yurtdisi islemler servisine basvurarak ikametgaha bagli zorunlu saglik sigortasi borcunuzu sildirebilirsiniz, ben yazin bu islemi yaptim biraz sorun cikarttilar memurlar benim isim degil onun isi digeri yok benim degil öbürünün isi gezdirdiler sagolsunlar sadece yazin sicaginda buram buram terledim sinirden ama sonunda hallettim isi :-)

Ikametgah adresi 1. adres yurtdisindaki ikametgah adresi, 2. adres Türkiye de kalinan yer Türkiye de bagli bulundugunuz Nufus müdürlüklerinde yapilir, konsolosluklarda 2. adres kaydi yapmiyorlar.

Meldebescheinigung u Almanya da tercüme ettirirseniz bunu Konsolosluga onaylatmaniz gerekiyor, Türkiye de tercüme ettirmek icin herhangi bir Notere gitmeniz onlarin araciligiyla tercüme ettirip Noterede onaylatmaniz gerekiyor.

SGK daki borcun olustugu tarihteki ikametinizin Meldebescheinigung da görünmesine yani o tarihte gercekte yurtdisinda ikamet ettiginizi belgelemeye dikkat edin, tasinmissaniz geriye dönük ikametgahinizida yazdirin. Ben gitmeden önce ilgili SGK yi telefonla aradigimda bana sadece Auslandkrankenschein la olmazsa Yurtdisi Ikametgah Belgesininde yeterli olacagini söyledikleri halde her ikiside olmadan islemi yapmadilar, iyiki ikisinide götürmüsüm yanimda.
    Konu guengoer52 tarafından (14 Şubat 2017 Saat 19:33 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    https://t.me/pump_upp
    Ettiği Teşekkür
    0
    28 mesaja 46 teşekkür aldı
    Alıntı tolgahamburg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiye'de evleriniz varsa ve ikamet ediyormus
    gibi nüfüusa kayitliysaniz otomatik olarak Genel Saglik Sigortasi'na tabii tutuluyorsunuz ve prim ödemeniz isteniyor.Bu doğru bir bilgi değil fakat sizin ikametgahınız hala türkiyede gözküküyorsa böyle bir borç çıkabilirç
    boyle Turklerle tanistim ben

Adam Almanya ya gelmis kac sene gecmis ama ikametini Almanyaya almamis. O yuzden 2012 den baslamak uzere adama prim borcu cikarmislar

Ama TR ye gittiginde SGK da yurtdisinda oldugunu kanitlarsan bu borclar siliniyor. Ama ya kanitlayamazsan?

O yuzden yurtdisina ciktiginiz anda hemen bir gun bile beklemeden konsolosluga gidip aninda ikametinizi yurtdisina alin ve prim borcu odemekten kurtulun

Bu arada hukumetin hemen hemen butun icraatlarina karsi olan birisi olarak bir tek bu SGK primi olayinda onlari destekliyorum. Cunku cok mantikli.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    Verdiginiz bilgiler icin tesekkür!

Simdi ben Konsoloslukta yeni Adres Beyani yaptim (Referandum da yurt disinda oy kullanabilmek icin).
    Bu beyani iadeli taahütlü mektupla, nüfus cüzdani kopyasi ile 26 Subat'a kadar yapiyoruz,
    kabul olursa yurt disinda oy kullanabiliyoruz. Adres Beyani belgesi *.doc olarak konsolosluklarda(internet) var.

Bu beyan'da 1.Yurt disinda oturdugun adres, 2. Adres, yazlik veya Türkiyedeki evin, olarak veriliyor.
    Orda kac senedir yurt disinda oldugu da soruluyor. Bilmem SGK'da gecerli olurmu?

Bu beyan isleme konur ve kabul olursa ben artik yurt disinda yasayan vatandas oluyorum.

DIKKAT GAZETELER:

Hükümet secim dolayisi ile önümüzdeki 12 ay icinde SGK'unda gelir beyani yapanlarin eskiye dönük olan bütün borclarini siliyor,
    buna göre SGK'a yurt disinda oturdugumuza dair belgelerle basvurursak zaten borclarimiz silinecek
    Konu moonrise tarafından (21 Şubat 2017 Saat 12:28 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    Alıntı TolgANL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2012 den itibaren yaklasik 12 bin TL. Genel Saglik Sigortasi kapsaminda tarafima borc cikarildigini e-devlet sorgulamasinda farkettim..
    Bagli oldugum yurtdisindaki oturdugum belediyeden aldigim (cok dilli) ikametgah belgesi ve nufus cuzdani ile Konsolosluga giderek, konsolosluktaki SGK gorevlilerinden tarafima cikarilan borcun olustugu
    tarihlerde yurtdisinda olmam dolayisiyla muaf oldugumu belirten yaziyi aldim..
    Burada dikkat edilmesi gereken nokta, konsolosluktan alinan bu yazi sadece bir ay gecerli. Bir ay icinde Turkiye`den islemi yapmazsaniz, gunu gecerse ayni yaziyi tekrar almak zorundasiniz. Ucret odenmiyor.
    Turkiye`de bu yazi ile ikametgahimin oldugu SGK kurumuna giderek Genel saglik sigortasi borcumun silinmesini ve bu sigortadan muaf tutulmami isteyecegim.. Gelisme oldugunda sonucu yazarim.

Yurtdisindaki konsolosluklar Turkiye`deki adrese karisamiyorlar, islem yapamiyorlar.. dolayisyla iki adresi yurtdisindaki konsolosluklarda bulunan nufus mudurlugunde halledemiyoruz. Sadece yurtdisinda oldugunuz adresi kayit edebiliyorlar.
    Konsoloslukta tarafima verilen bilgi 1. Adres yurt disi, 2. Adres yurt ici sadece Turkiye`de ikametgahinizin bulundugu nufus mudurluklerinde halledebilirsiniz.
    Konsolosluklarda Adres Beyani belgesi var burda 1 Yurt disi 2 Türkiye Adres'te bulunuyor bunu doldurup, nüfus kagidinizin kopyasi ile birlikte gönderebiliyorsunuz!
    (Referandum icin olsa gerek, iadeli taahütlü mektuplada 26 Subat'a kadar yurt disi adresinizi beyan edebiliyorsunuz)

Kardesim verdigin bilgiler icin cok tesekkür.
    Konsolos'lukta SGK görevlileri demissin, her konsoloslukta SGK görevlisimi var benim bildigim bu belgeyi ordaki noterden aliyoruz?
    Bakalim aldigin bu belgelerle bagli bulundugun SGK'da(Benimki Marmaris'te) borclarini sildirebilecekmisin, bize sonucu yaz?

Ayrica hükümet 12 ay icersinde gelir beyan edenlerin bugüne kadar olan bütün Genel Saglik Sigortasi borclarini silecegini acikladi, bilgine!
    Konu moonrise tarafından (21 Şubat 2017 Saat 12:58 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    26
    Yukarida anlattigim gibi yurtdisi saglik sigortanizdan Türkiye`de gecireceginiz zaman icin Auslandkrankenschein ve sgk daki borcunuzun göründügü dönem dahil Yurtdisi ikamet belgesi (Tercüme Almanya`da yapilirsa Konsolosluk onayli, Türkiye`de yapilirsa Noterde yaptiracaksiniz. Sadece Meldebescheinigung tercümesi gerekli) bagli bulundugunuz sgk ya basvurun siliyorlar.

25. guengoer52 üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)