Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3027 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 33 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 33 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurt dışında yaşayan,Türkiye'de Genel Saglik Sigortasindan borçlananlar

Üye
    Ettiği Teşekkür
    176
    26 mesaja 60 teşekkür aldı
    Alıntı moonrise Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konsolosluklarda Adres Beyani belgesi var burda 1 Yurt disi 2 Türkiye Adres'te bulunuyor bunu doldurup, nüfus kagidinizin kopyasi ile birlikte gönderebiliyorsunuz!
    (Referandum icin olsa gerek, iadeli taahütlü mektuplada 26 Subat'a kadar yurt disi adresinizi beyan edebiliyorsunuz)

Kardesim verdigin bilgiler icin cok tesekkür.
    Konsolos'lukta SGK görevlileri demissin, her konsoloslukta SGK görevlisimi var benim bildigim bu belgeyi ordaki noterden aliyoruz?
    Bakalim aldigin bu belgelerle bagli bulundugun SGK'da(Benimki Marmaris'te) borclarini sildirebilecekmisin, bize sonucu yaz?

Ayrica hükümet 12 ay icersinde gelir beyan edenlerin bugüne kadar olan bütün Genel Saglik Sigortasi borclarini silecegini acikladi, bilgine!
    Bahsettiginiz adres beyani belgesini konsolosluga gitmeden once konsolosluk internet sayfasindan indirdim, birinci adres yurtdisi, ikinci adres Turkiye olarak doldurdum, bu doldurdugum adres beyani belgesi ile
    konsolosluktaki nufus mudurlugune basvurdum. Nufus mudurlugundeki gorevliye, yurtdisinda bulundugum belediyeden aldigim 1990 lardan itibaren yurtdisindaki adresimi kanitlayan belge ile, adres degisikligi yaparak,
    birinci adresin yurtdisi, ikinci adresin ise Turkiye olmasini istedigimi soyledim.. Doldurdugum belgeyi aldilar, sadece birinci adresi yurtdisi yaptilar, ikinci adrese karisamayiz dediler. Yani konsoloslukta bulunan adres beyani
    iki adresi kayit etmeye yetmiyor, ikinci adresi Turkiye`den yapmami soylediler.
    Yurtdisindaki konsolosluktaki SGK gorevlileri yurtdisi emeklilik isleri icin gerekli evraklari kontrol eden, dolduran kisiler...
    Konsolosluktaki SGK gorevlisine, yurtdisindaki bagli oldugunuz belediyeden alacaginiz ikametgah belgesi ve nufus cuzdani fotokopisi ile basvurursaniz, size yurtdisinda oldugunuzdan genel saglik sigortasindan muaf oldugunuza dair belge dolduracak, bu belge ile
    Turkiye`de SGK kurumuna giderek borcu sildireceksiniz.. Verecekleri belge bir ay gecerli, buna dikkat edin, Turkiye`ye gideceginiz tarihlerde alirsaniz sure sorunu yasamazsiniz.
    Noter ile ilgili islem yok..
    Konu TolgANL tarafından (21 Şubat 2017 Saat 20:08 ) değiştirilmiştir.

2. TolgANL üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    Alıntı TolgANL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bahsettiginiz adres beyani belgesini konsolosluga gitmeden once konsolosluk internet sayfasindan indirdim, birinci adres yurtdisi, ikinci adres Turkiye olarak doldurdum, bu doldurdugum adres beyani belgesi ile
    konsolosluktaki nufus mudurlugune basvurdum. Nufus mudurlugundeki gorevliye, yurtdisinda bulundugum belediyeden aldigim 1990 lardan itibaren yurtdisindaki adresimi kanitlayan belge ile, adres degisikligi yaparak,
    birinci adresin yurtdisi, ikinci adresin ise Turkiye olmasini istedigimi soyledim.. Doldurdugum belgeyi aldilar, sadece birinci adresi yurtdisi yaptilar, ikinci adrese karisamayiz dediler. Yani konsoloslukta bulunan adres beyani
    iki adresi kayit etmeye yetmiyor, ikinci adresi Turkiye`den yapmami soylediler.
    Yurtdisindaki konsolosluktaki SGK gorevlileri yurtdisi emeklilik isleri icin gerekli evraklari kontrol eden, dolduran kisiler...
    Konsolosluktaki SGK gorevlisine, yurtdisindaki bagli oldugunuz belediyeden alacaginiz ikametgah belgesi ve nufus cuzdani fotokopisi ile basvurursaniz, size yurtdisinda oldugunuzdan genel saglik sigortasindan muaf oldugunuza dair belge dolduracak, bu belge ile
    Turkiye`de SGK kurumuna giderek borcu sildireceksiniz.. Verecekleri belge bir ay gecerli, buna dikkat edin, Turkiye`ye gideceginiz tarihlerde alirsaniz sure sorunu yasamazsiniz.
    Noter ile ilgili islem yok..
    #16 nolu yazimi okursaniz bu islemleri yapmis biri olarak herseyi detayli anlattim, öyle konsolosluktaki memurun dedigiyle hatta sgk dan telefonla aldigim bilgiyle islemi yapmaya gittigin sgk da senden istenilenler farkli olabiliyor sansin varsa isini yapan bir görevliye rastlarsin yoksa kurumun tüm katlarini gezdirirler sistem öyle yürüyor.

5. 2 kişi guengoer52 üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    176
    Alıntı guengoer52 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    #16 nolu yazimi okursaniz bu islemleri yapmis biri olarak herseyi detayli anlattim, öyle konsolosluktaki memurun dedigiyle hatta sgk dan telefonla aldigim bilgiyle islemi yapmaya gittigin sgk da senden istenilenler farkli olabiliyor sansin varsa isini yapan bir görevliye rastlarsin yoksa kurumun tüm katlarini gezdirirler sistem öyle yürüyor.
    Dediklerinize katiliyorum..
    Konsolosluk calisanlari yardimci degil, islem yapmamak, vatandasi yormak, bekletmekten zevk alir durumdalar..
    Isim dusmesin diye ugrasmama ragmen cikan yasalar bizi borclu duruma dusuruyor, borcu sildirmek icin kosturan yine biz oluyoruz..

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    82 mesaja 162 teşekkür aldı
    Iadeli Taahhütlü mektupla adres beyani olmuyormus, sahsen basvurmak lazimmis!?
    (Konsolosluktan mail geldi)

Telefon edip Baskonsolosluga sordum, oturdugumuz yerden ikamet'i 2Meldezettel" alip nüfus kagidimizla Konsolosluktaki Noter'de ikamet belgesi alacakmisiz.
    Bunun icin konsolosluktan internet'ten e-konsolosluk üzerinden randevu alip gideceksiniz! Türkiye'deki SGK yetkililerine telefon ettim ikamet'i getirin yeter dediler, bu belgenin alinis tarihi de önemli degilmis önemli olan ikamet belgesinin üzerindeki tarihler!!!!! SGK Marmaris bu belgeyi getirin yeter dediler.
    Konu moonrise tarafından (07 Mart 2017 Saat 13:17 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    176
    Alıntı TolgANL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2012 den itibaren yaklasik 12 bin TL. Genel Saglik Sigortasi kapsaminda tarafima borc cikarildigini e-devlet sorgulamasinda farkettim..
    Bagli oldugum yurtdisindaki oturdugum belediyeden aldigim (cok dilli) ikametgah belgesi ve nufus cuzdani ile Konsolosluga giderek, konsolosluktaki SGK gorevlilerinden tarafima cikarilan borcun olustugu
    tarihlerde yurtdisinda olmam dolayisiyla muaf oldugumu belirten yaziyi aldim..
    Burada dikkat edilmesi gereken nokta, konsolosluktan alinan bu yazi sadece bir ay gecerli. Bir ay icinde Turkiye`den islemi yapmazsaniz, gunu gecerse ayni yaziyi tekrar almak zorundasiniz. Ucret odenmiyor.
    Turkiye`de bu yazi ile ikametgahimin oldugu SGK kurumuna giderek Genel saglik sigortasi borcumun silinmesini ve bu sigortadan muaf tutulmami isteyecegim.. Gelisme oldugunda sonucu yazarim.

Yurtdisindaki konsolosluklar Turkiye`deki adrese karisamiyorlar, islem yapamiyorlar.. dolayisyla iki adresi yurtdisindaki konsolosluklarda bulunan nufus mudurlugunde halledemiyoruz. Sadece yurtdisinda oldugunuz adresi kayit edebiliyorlar.
    Konsoloslukta tarafima verilen bilgi 1. Adres yurt disi, 2. Adres yurt ici sadece Turkiye`de ikametgahinizin bulundugu nufus mudurluklerinde halledebilirsiniz.
    Adima cikan Genel Saglik sigortasi borcunu sildirdim..
    Yapmamiz gereken; Konsolosluklardan alacagimiz, borcun olustugu tarihlerde yurtdisinda oldugunuz ve yurtdisindaki saglik sigortasina kayitli oldugunuzu belirten yazi almak..
    Dikkat edin, konsolosluktan alacaginiz yazi bir ay gecerli..
    Bu yaziyla ikametgahinizin bulundugu SGK kurumuna giderek, genel saglik sigortasi borcunuzun silinmesini istemek.. En fazla 10 dakika suruyor silinmesi.. Baska bir evraka gerek yok..

Tecrübeli Üye fuk_18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    849
    266 mesaja 357 teşekkür aldı
    arkadaslar bugun tesadüf eseri bende edevlet de üzerime 2400 tl borc görünüyor gss borcu yurt disinda yasiyorum ama türkiyede evimdede ikamet ediyormusum gibi görünüyor yani iki ülkedede ikmamet adresim var bu durum ne yapmam lazim sildirmem icin bu borcu

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Alıntı fuk_18 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar bugun tesadüf eseri bende edevlet de üzerime 2400 tl borc görünüyor gss borcu yurt disinda yasiyorum ama türkiyede evimdede ikamet ediyormusum gibi görünüyor yani iki ülkedede ikmamet adresim var bu durum ne yapmam lazim sildirmem icin bu borcu
    Arkadasim sorunu dogru yerde sormussun belliki konu hakkindaki paylasimlari okumamissin daha önce paylasim yapan arkadaslar meselenin neden kaynaklandigini sonunun nasil giderilebilecegini detayli sekil anlatmislar lütfen bi göz ativer.

11. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    Yukarda acikladigimiz gibi, kisaca yurt disinda oturdugun sehirden ikamet (Meldezettel) alacaksin bunu konsoloslukta Türkce'ye cevirttireceksin!(Konsolosluktalki noter yapiyor, sana yurt disi ikamet veriyor) Sonra yurt disindan aldigin Krankenschein(onun üstünde zaten Türkce de vardir) ile Türkiye ye gittiginde bagli bulundugun SGK'ya gidip bu ikisini göstereceksin, o zaman yurt disinda yasadigin (sigortali oldugun) kanitlandigi icin senin borclarini siliyorlar! Ben böyle yaptim ve hepsini sildirdim, ayrica artik bana sigorta borcu cikarilmiyor.
    Konu moonrise tarafından (13 Ekim 2017 Saat 10:22 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye fuk_18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    849
    266 mesaja 357 teşekkür aldı
    peki bunlarin hepsi bizlere ekstra masraf degilmi noter tercüme falan

Alıntı moonrise Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yukarda acikladigimiz gibi, kisaca yurt disinda oturdugun sehirden ikamet (Meldezettel) alacaksin bunu konsoloslukta Türkce'ye cevirttireceksin!(Konsolosluktalki noter yapiyor, sana yurt disi ikamet veriyor) Sonra yurt disindan aldigin Krankenschein(onun üstünde zaten Türkce de vardir) ile Türkiye ye gittiginde bagli bulundugun SGK'ya gidip bu ikisini göstereceksin, o zaman yurt disinda yasadigin (sigortali oldugun) kanitlandigi icin senin borclarini siliyorlar! Ben böyle yaptim ve hepsini sildirdim, ayrica artik bana sigorta borcu cikarilmiyor.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    3
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Alıntı tolgahamburg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiye'de evleriniz varsa ve ikamet ediyormus
    gibi nüfüusa kayitliysaniz otomatik olarak Genel Saglik Sigortasi'na tabii tutuluyorsunuz ve prim ödemeniz isteniyor.Bu doğru bir bilgi değil fakat sizin ikametgahınız hala türkiyede gözküküyorsa böyle bir borç çıkabilirç
    Türkiyedeki ikâmetinizi, nüfus md.lüğüne baş vurarak ikinci ikâmet olarak kaydettirmek;ardından Türkiyedeki evinizin olduğu mahalle muhtarlığına bunu bildirmek gerekli.Sgk dan borç çıkmışsa önce bunları halletmek lâzım,sonra yurtdışı ikametinizi belgelendirerek sgk ya başvurun.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    https://t.me/pump_upp
    Ettiği Teşekkür
    0
    28 mesaja 46 teşekkür aldı
    bir insanin iki adresi birden gozukmesi imkansiz

Edevlete girdiginizde ki konsolosluk esas buna bakar, ne adresi gozukuyorsa odur

TR de eviniz mulkunuz olmasi isi degistirmez. Ikamet adresi neyse odur

O yuzden yurtdisina ciktiginiz gun ikametinizi yurtdisindaki adres yapin yoksa TR de yasayan primini odemeyen vatandas durumuna dusuyorsunuz

Bu yazilar sayesinde umarim anlamissinizdir Turkiyede issiz olmanin ne kadar kotu bir sey oldugunu. Hem issiz oldugunuz icin para kazanamiyorsunuz hemde devlet size borc bindiriyor

Sistemde borc gozuktugu surece asla ama asla hicbir devlet hastanesi size bakmiyor. YAzacak daha cok sey var ama neyse

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    peki bunlarin hepsi bizlere ekstra masraf degilmi noter tercüme falan
    Biraz tutuyor ama sonunda borclariniz siliniyor ve bir daha da borc gelmiyor
    Esasinda hükümet devamli borclari affettigi/azalttigi icin isterseniz az bir ödeme ile Türkiye de de sigortali olabilirsiniz!?

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    5
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    arkadaslar almayadiki ihtiyarlik sigortasindan Burda calisiyormusun verläuf belgesiyle türkiyedeki sigortaya gitim borcumu sildiler telas yapmayin bendede borc vardi
    sildiler Devlet sifresinden gözüküyor borc varmi diye

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)