Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 381 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 31 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurt dışında yaşayan engellilere Türkiye’de de eşit haklar

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    36
    5 mesaja 9 teşekkür aldı
    Alıntı sekilsef Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sagolasin kardesim, Anlattiklarinizdan anladigim,

1- Behinderungausweiss'in önlü ve arkali olarak konsolosluga kayitli bir Tercüman tarfindan Türkceye Tercümesi yapilacak

2- Konsolosluktaki noter, bu ceviriyi onaylayacak

3- Türkiyeye gidilecek ikamete bagli oldugunuz kaymakamlik noterin gercek olup olmadigini ve ayrica sicilini kontrol edecek,

4- Eger secim zamani verilen bu Vaad yürürlüge girerse engelli karti resmen Türkiyede taninacak.

Islem bukadar,

Ancak en son apositil ne icin yaptidiniz madem bu yukardaki 4 islem yeterliyse ayrica versorgungsamta gidip ekstra 15€ daha neden ödediniz? bu kismi anlamadim.

Saygilar

Gesendet von meinem SM-N960F mit Tapatalk
    32188 Numarali Cumhurbaskani kararnamesi ile yürürlüge girdi remi gazetede yayimlandi

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    92
    18 mesaja 60 teşekkür aldı
    Alıntı tugruld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    32188 Numarali Cumhurbaskani kararnamesi ile yürürlüge girdi remi gazetede yayimlandi
    Hala belli degil hocam, yasa yürürlüge girdimi girnedimi bilmiyorum, bende bu ay icinde Türkiyeye gidince denicem sansimi,

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    92
    18 mesaja 60 teşekkür aldı
    Ancak en son apositil ne icin yaptidiniz madem bu yukardaki 4 islem yeterliyse ayrica versorgungsamta gidip ekstra 15€ daha neden ödediniz? bu kismi anlamadim.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Vallahi bu bilgi bence cok faydalı oldu.Allah razı olsun, benim oglumda %100 engelli ve G,B,H harfleri var ,2023 ağustosunda türkiyede heyete gireceğiz, bakalım en azindan bi 90 Prozent alabilirsek (malesef cok zor) araba alma hakkımı kullanacağım.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    116
    144 mesaja 326 teşekkür aldı
    Neyse bu isi yapan arkadaslar ileri günlerde bilgi veririlerse sevinirim.Benimde 50% GdB var.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    36
    5 mesaja 9 teşekkür aldı

Engelli Uygunluk Belgesi

Daha derece taninma kismina kadar gelemedik.Orasini daha bilmiyoruz.icisleri bakanligi yazilimi tamamlasin ögrenecegiz
    Arkadaslarim en sonunda Alman Schwerbehinderten ausweissimi Turkiyede Sile Aile ve sosyal hizmetler Bakanligi Engelli ve yasli Hizmetleri Yurtdisi Engelli Kimlik Karti Uygunluk Belgesini 18.08.2023 tarihinde aldim.

yazida tckimlik numarali (Kisinin Adi) adina yurtdisindan alinmis olan (schwerbehinderten ausweiiss seri Numara)seri numarali engelli kimlik karti ,aile ve sosyal hizmetler bakanligi aile bilgi sistemine kaydetilmis olup engelli bireylere saglanan hak ve sunulan hizmetlerden yararlanir.

il muduru sosyal hizmet merkezi muduru
    imza

Durum Bu Yani Engelli Karti degil uygunluk belgesi din A 4 kagit uzerine bir yazi verildi. simdi bu yazi ile ilk once engelli Istanbul Karti Almaya ugrasacagim
    hepinize iyi gunler
    Konu tugruld tarafından (28 Ağustos 2023 Saat 07:35 ) değiştirilmiştir.

8. 3 kişi tugruld üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    116
    Arkadaslarim en sonunda Alman Schwerbehinderten ausweissimi Turkiyede Sile Aile ve sosyal hizmetler Bakanligi Engelli ve yasli Hizmetleri Yurtdisi Engelli Kimlik Karti Uygunluk Belgesini 18.08.2023 tarihinde aldim.

yazida tckimlik numarali (Kisinin Adi) adina yurtdisindan alinmis olan (schwerbehinderten ausweiiss seri Numara)seri numarali engelli kimlik karti ,aile ve sosyal hizmetler bakanligi aile bilgi sistemine kaydetilmis olup engelli bireylere saglanan hak ve sunulan hizmetlerden yararlanir.

il muduru sosyal hizmet merkezi muduru
    imza

Durum Bu Yani Engelli Karti degil uygunluk belgesi din A 4 kagit uzerine bir yazi verildi. simdi bu yazi ile ilk once engelli Istanbul Karti Almaya ugrasacagim
    hepinize iyi gunler
    Peki simdi tam olarak hangi Belgelerle nereye basvurdun.
    Burdan hangi Belgeleri götürdün basvuru icin, buradan alman makamlarindan ekstra Belge falan aldinmi?
    Sirasiyla anlatirsan bir cok kisiye faydasi dokunur.
    Bekliyoruz.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    47
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    slm Askerlikde muafmi acaba???

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    116
    Burda yasayan kisi zaten Türkiyede Askerlik yapmiyor.
    Acaba ödenen 5200 € 'dan muhaf olunuyor mu diye soruyorsan sanirim degil.
    Yeni bu Behinderungsausweissi Türkiyenin tanimasi demek Türkiyedeki engellierin tüm haklarina sahip oluyor anlamina gelmiyor.
    Örnegin TR'deki engellilerin malulen emekli olma gibi haklari var , bu hakdan yurtdidindaki bir engelli yararlanamiyor.
    Yinede TC konsolasluguna ac sor diyecegim ama Konsoloslugun daha bu kanundan haberinin oldugunu sanmiyorum cok yeni bu yurdsindaki engellilerin engelliginin TR'de daninmasi.
    Yani kisacasi yurtdisinda birinin engelliliginin TR'de taninmasi her hakka sahip oldugu anlamina gelmiyor.Askerlik muhafiyeti apayri bir konu, TR'de doktor heyet raparu falan lazim.
    Konu Haziran tarafından (03 Ekim 2023 Saat 17:09 ) değiştirilmiştir.

12. Haziran üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,681 teşekkür aldı
    Alıntı afyonlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    slm Askerlikde muafmi acaba???
    Usta Almanya da alınan belgelerin hiç bir hükmü ve geçerliliği yok.

Türkiye de askerlikten muaf olabilmek için askeri hastaneden askerlik yapamaz diye rapor alman gerek.

Bizzat kendim yaşadım askeri heyet askerlik yapamaz dedi askeri hastane tam tersi karar verdi askere aldılar
    Konu hOrOz tarafından (03 Ekim 2023 Saat 15:04 ) değiştirilmiştir.

14. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye k i r l i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    88
    4 mesaja 12 teşekkür aldı
    selamlar herkesse
    ben zoguldakda valilige bas vurdum engelli kartinin tercümeleriyle bana dediler bu sekilde olmaz bana yol gosderdiler almanyada bir notere gidip beguloybigen yaptiracan sonra almanyada bagli bulundugun mahkemeye bas vuruyon mahkemeden apostil yaptiriyon onunla birlikde tercümana gidip sonra konsoloslukda tastik sonra turkiyeye gidip islemlere bas vuruyon bana bole solendi ben belgrlrti su an notere verdim bekliyom herkese saygilar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)