Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3016 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 12 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiye`de pesin Konut ya da Arsa alanlar negibi sorunlarla karsilasiyorlar?

Üye DenizCan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    11
    16 mesaja 22 teşekkür aldı

Türkiye`de pesin Konut ya da Arsa alanlar negibi sorunlarla karsilasiyorlar?

Arkadaslar, Gecenlerde Türkiye`de bir daire almak istedim ve emlakci ile daireyi satan kisi benden pesin para istedi. Daire ve fiyati bana uygun gelmesine ragmen, pesin para ödemenin sakincali olacagini düsünerek, daireyi almaktan vazgectim.

Sizlerinde bildigi gibi bu tür alisverisler Almanya`da Noter araciligi ile yapilir.

Türkiye`de daire veya arsa alip problem yasayanlar deneyimlerini burada anlatirlarsa hepimiz faydalanabiliriz.

Simdiden cok tesekkürler.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,143
    165 mesaja 333 teşekkür aldı
    Alıntı DenizCan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar, Gecenlerde Türkiye`de bir daire almak istedim ve emlakci ile daireyi satan kisi benden pesin para istedi. Daire ve fiyati bana uygun gelmesine ragmen, pesin para ödemenin sakincali olacagini düsünerek, daireyi almaktan vazgectim.

Sizlerinde bildigi gibi bu tür alisverisler Almanya`da Noter araciligi ile yapilir.

Türkiye`de daire veya arsa alip problem yasayanlar deneyimlerini burada anlatirlarsa hepimiz faydalanabiliriz.

Simdiden cok tesekkürler.
    Türkiyede bir şey yapiyorsan.pesin ödemelisin tapuda işlemler bittiğinde parayi da veriyorsun. Tabi emlakcinin.komisyonu nu.da veriyorsun.en güzeli tarla almak

Tecrübeli Üye türko28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    165
    46 mesaja 180 teşekkür aldı
    iskan i alinmis mi bir bak.belediyeye sor.türkiye de yeni yapilan binalarinin cogu iskansiz.mütahit veya satan kisi o önemli degil sonra da alinir diyorlar.dogru sonra da alinir ama cok zorlanisin ve masrafi da cok olur.

Üye Dedikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Ettiği Teşekkür
    126
    13 mesaja 22 teşekkür aldı
    Dikkat et kardes Türkiyede ev veya arsa almak cok zorlasti yani dolandiricilar kol geziyor..
    Almanyadakine benzemiyor cooook dikatli olmak lazim birde carii degeri var onuda ben hic anlamadim.. (emlak almak bir cambazlik)

saygilar..

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    27
    8 mesaja 10 teşekkür aldı
    Sakin kardesim tapusunu iskanini gözünle görmeden parasini ödeme ben 10 yildir tapu bekliyorum. 1 ay önce mahkemeye verdim bekliyorum sonuc ne olacak onu da bilmiyorum

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Irin rahat olsun kardesim ben almanyada yasiyorum ayni zamanda istanbulda emlak ofisim var.
    bir kac seye dikkat edersen hic sikinti olmaz.emlakci senden ilk basta sadece kapora isteyebilir bunu vermen normal sözlesme karsiliginda tabi .
    yüksek rakam verme hadi 3-5 bin olsun bundan sonraki sürecte aldigin mülkün kalan parasini vericeksin.
    onuda tapunu almak icin tapu dairesine gittiginde tapuya imza atarken veriyorsun sikintili bir durum yok yani.yada bankadan satis aninda havale yada bankadan bloke cek getirirsin..
    sadece kapora verirken sunu yapmani tavsiye ederim.muhakkak sözlesme yap ayrica daire ile ilgili senden kaynaklanmayan bir sikinti cikarsa alinan kapora iade edilecektir diye yazdir.
    iskan konusuna gelince yeni bir daire aliyorsan eger iskanini almis olma ihtimali zordur .iskan süreci biraz uzun sürüyor ama 2013 te cikan kanunla müteahhitin iskani almama gibi bir sansi yok.
    muhakkak alacaktir.eski binalarda iskani yoksa almiyabilirsin.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    https://t.me/pump_upp
    Ettiği Teşekkür
    0
    28 mesaja 46 teşekkür aldı
    Turkiyedeki emlak konusunda en guzel ve kaliteli muhabbetin gectigi ve soru sorabileceginiz yer

http://www.hisse.net/forum/showthrea...53782&page=731

TR de emlak alirken iskana uygunmu degilmi dikkat edin. Iskanlar tapular hep birbirinden farkli

Alici %2 satici %2 oder. Emlakci degerini dusuk goster desede aldanmayin tapuda degeri dusuk gostermeyin cunku gosterirseniz 5 sene sonra sattiginizda etmis oldugunuz kar cok yuksek gozukecek cunku satarken dusuk gostermene izin vermeyebilirler

Kanunlar hep degisiyor Almanya gibi degil

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    23
    41 mesaja 49 teşekkür aldı
    Kanunca Rahis degerinden asagi gösteremesin.gösterdigini kabul et o zamanda sana 10.sene dolarken büyük miktarda ceza geliyor.

Ettiği Teşekkür
    11
    Türkiye`deki bir notere gittim. Daire alacaksaniz biz bütün islemleri yapariz, yanliz tapu devredilirken satan ve alan buraya gelmesi gerekir, dediler. Sonra emlakciya

gidip, islemleri noter araciligiyla yapmak istedigimi söyledim. Emlakci, bizde sözlesme belgeleri var, onlari imzaliyacaksiniz, noter gerekmez, dedi.

Anliyacaginiz, Tapuyu ev sahibi gösterdi. Emlakci kendine göre birkac sayfa, birseyler yazmis benden daireyi alirken imzalamami istiyor. Güvenebilirmiyim?

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Arkadaşım kanun dan nizamdan haberiniz yok bazen laf oldun mu die yazılıyor düşünüyorum....noter banka olmadan satış yok türkiyede..........Noer satışı ve parayı bankadan transfer etmiyorsa bu satış şaibelidir.....
    Konu tolgahamburg tarafından (26 Mayıs 2016 Saat 12:26 ) değiştirilmiştir.

12. 2 kişi tolgahamburg üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    11
    tolgahamburg kardesim, yukarida yazdiklarindan birsey anlamadim. Birtek anlayabildigim kanun ve nizamdan haberimin olmadigi. Zaten haberim olsa neden sorayim ki?

Lütfen soruma cevap verirmisin? Bu durumda Emlakciya güvenebilirmiyim?

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Merhaba Denizcan Noter ve banka aracılığıyla yapılıyorsa güven....Tapuya gitmeden önce...
    • Tapu işlemleri için önceden hazırlanması gereken belgelerden biri; Belediye Rayiç Bedeli Belgesi'dir. Alıcı veya satıcı tapunun fotokopisi ile gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye başvurarak bu belgeyi alabilir. Bu belge alım-satımın yapılacağı gün tapuya verilecek.
    • Vergi Borcu Yoktur Yazısı da tapuya gitmeden önce hazırlanması gereken belgeler arasında yer alır. Bu belgeyi konutun bağlı olduğu belediyeden alabilirsiniz.
    • Eğer satıcı iseniz ve evinizi krediyle alıp borcunuzu bitirdiyseniz, evinizi satmadan önce “ipotek fek yazısı” ile birlikte tapu daire gidip ipoteği sonlandırmanız gerekiyor.
    • Tapuda alım – satım işleminin yapılması için konutun deprem sigortasının mutlaka yaptırılması gerekiyor. DASK yapılmadan tapuda alım-satım işlemi yapılamaz.
    • Tapu işlemleri için gerekli evraklar arasında nüfus cüzdanı ve fotoğraf da bulunuyor. Her iki taraf yanlarında nüfus cüzdanının (TC kimlik numaralı) aslını, ayrıca satıcı için 1, alıcı için 2 vesikalık fotoğraf (Son 6 ay içinde çekilmiş, 6x4 cm ebadında orijinal) bulundurması gerekiyor.
    • Tapu Sicil Müdürlüklerine alıcı ve satıcı birlikte gitmeli. Eğer tüm işlemler tam yetkili kılınan bir kişi tarafından yapılacaksa önceden vekaletname verilmeli.
    • Tapunun aslı, aslı bulunamıyorsa fotokopisi de önceden hazırlanması gereken belgeler arasında yer alıyor.

Tapu dairesinde hangi işlemleri yapacaksınız?
    • Satıcı veya yetkili temsilcisi, Tapu Müdürlüklerindeki sıramatik cihazlarından TC kimlik numarası ile sıra numarası almalı. (Ayrıca e-devlet (http://turkiye.gov.tr) veya Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün (http://onlinerandevu.tkgm.gov.tr ) sisteminden de sıra numarası alınabiliyor.)
    • Her iki başvuru şeklinde sıra numarası alındıktan sonra Ön Başvuru Bölümünde yetkili personele gerekli belgeleri ibraz etmelisiniz. Evraklar eksiksiz ise ön başvurunuz onaylanır.
    • Tapu dairesinde gerçekleşen incelemeden sonra satıcıya SMS gelir. Mesaj içeriğinde tapu harcının nereye ödeneceği bilgisi ve akabinde randevu günü ve saati verilir.
    • Satıcı mesajı aldıktan sonra ilgili bankaya giderek tapu harcını yatırır. Alıcıyla birlikte kendisine bildirilen saatte Tapu Müdürlüğü'nde imzaya hazır olur.
    • Görevli personel tüm tarafları akit masasına davet ederek hazırlanan resmi senede/tescil istem belgesine imzaları alarak işlemi sonlandırır. En son müdürün imzasından sonra tapu belgesi teslim edilir.
    Konu tolgahamburg tarafından (27 Mayıs 2016 Saat 10:35 ) değiştirilmiştir.

15. 2 kişi tolgahamburg üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)