Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3015 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 13 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Steuererklärung als Selbständiger - Kfz-Nutzung

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    130
    8 mesaja 12 teşekkür aldı

Steuererklärung als Selbständiger - Kfz-Nutzung

Merhaba arkadaşlar,

Freiberufler olarak vergi beyannamesinde bulunucam. Einnahmeüberschussrechnung'un büyük bir kısmını yaptım. Fakat araba kullanımı (Kfz-Nutzung) nasıl beyan edecemi tam olarak bilmiyorum. Bu konuda bir fikriniz veya bir örnek var mı?

2. Sponsor Reklam
    Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    ne kadar kilometre yatiysan kilometre basina 30 cent le carpabilirsin, ya Fahrtenbuchen olmasi gerek, veya gittigin yerleri isbatlaman gerek

4. siska üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    130
    Seyir defteri (Fahrtenbuch) tuttum. Dediğin gibi km başı 0,30 € hesaplarsam diğer araba harcamalarımı da (sigorta, vergi, benzin) masraf olarak gösterebiliyormuyum?
    Selbstständiger olarak hangi forma (Formular) km başı 0,30 € masraf yazmam gerek? Evden ofise gittiğim yolda buna dahil mi yoksa onu ayrı mı beyan etmem lazım?

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Berlin
    Ettiği Teşekkür
    55
    63 mesaja 75 teşekkür aldı
    Canim Kardesim,
    bende Selbständig im ve sana tavsiyem bu isleri yapman icin kendine bir Steuerprogramm al, ben mesela senelerdir Taxman kullaniyorum. Ödeyecegin Para 20-30 € civarinda ve cok isine yariyor, sordugun sorularin hepsine cevap veriyor.
    Hem biliyorsun artik Finanzamt Steuererklärunglari genelde elektronisch (elster) iletmeni istiyor.

Ikincisi, Fahrtenbuch tuttum diyorsun, Fahrtenbuch u kurallara göre tuttugunudan eminmisin ? yanlis anlama belki acemisin diye söylüyorum, Fahrtenbuch tutup da sonra Finanzamt tarafindan kabul görmeyen cok kisi taniyorum`da.
    Bende Fartenbuch tutmaya calistim ama 7-8 Ay sonra vaz gectim ve 1% Regelung yapiyorum.

Sana Kolay gelsin.

7. hknbln üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    17
    3 mesaja 3 teşekkür aldı
    Arkadasim TAXMAN 2016 cikti mi?

9. beyazyildiz üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    36
    7 mesaja 9 teşekkür aldı
    Kullandigin araba firma üzere mi yani Firmenwagen yoksa privatmi? Privat ise 0,30/km yapabilirsin. Yoksa yapamazsin.

Söyle yapman gerek örnek olarak:

Sie fahren mit Ihrem Dienstwagen 24.000 Kilometer im Jahr, davon sind 3.600 km privat. Die gesamten Aufwendungen betragen dabei 6.000 Euro. Das ergibt 0,25 Euro pro Kilometer (6.000 Euro geteilt durch 24.000 km), für die Privatnutzung also Kosten von 900 Euro (0,25 Euro pro km mal 3.600 km). Demnach rechnet der Fiskus 900 Euro zu Ihrem zu versteuernden Jahreseinkommen hinzu.

Yani 900 Euro gelir olarak göstermen gerek. Tüm araba icin harcananlar gider olarak gösteriyorsun.
    Konu serdar77 tarafından (29 Aralık 2015 Saat 22:30 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Berlin
    Ettiği Teşekkür
    55
    Taxman 2016 cikti, dün installeren yaptim.

12. hknbln üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    130
    Alıntı serdar77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kullandigin araba firma üzere mi yani Firmenwagen yoksa privatmi? Privat ise 0,30/km yapabilirsin. Yoksa yapamazsin.

Söyle yapman gerek örnek olarak:

Sie fahren mit Ihrem Dienstwagen 24.000 Kilometer im Jahr, davon sind 3.600 km privat. Die gesamten Aufwendungen betragen dabei 6.000 Euro. Das ergibt 0,25 Euro pro Kilometer (6.000 Euro geteilt durch 24.000 km), für die Privatnutzung also Kosten von 900 Euro (0,25 Euro pro km mal 3.600 km). Demnach rechnet der Fiskus 900 Euro zu Ihrem zu versteuernden Jahreseinkommen hinzu.

Yani 900 Euro gelir olarak göstermen gerek. Tüm araba icin harcananlar gider olarak gösteriyorsun.
    Arabayı şirket üstüne gösterirsem başka türlü mü yapmam lazım? Benim senin yazdığından anladığım arabayı şirket üzerine gösteriyorum ve privat olarak kullandığım kilometreleri gelir olarak beyan ediyorum. Bu geliri hangi evrağa ve neresinde beyan etmem gerektiğine dair bir bilgin var mı? Bunun içinde Fahrtenbuch gerekiyor öyle değil mi?

Alıntı hknbln Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Canim Kardesim,
    bende Selbständig im ve sana tavsiyem bu isleri yapman icin kendine bir Steuerprogramm al, ben mesela senelerdir Taxman kullaniyorum. Ödeyecegin Para 20-30 € civarinda ve cok isine yariyor, sordugun sorularin hepsine cevap veriyor.
    Hem biliyorsun artik Finanzamt Steuererklärunglari genelde elektronisch (elster) iletmeni istiyor.

Ikincisi, Fahrtenbuch tuttum diyorsun, Fahrtenbuch u kurallara göre tuttugunudan eminmisin ? yanlis anlama belki acemisin diye söylüyorum, Fahrtenbuch tutup da sonra Finanzamt tarafindan kabul görmeyen cok kisi taniyorum`da.
    Bende Fartenbuch tutmaya calistim ama 7-8 Ay sonra vaz gectim ve 1% Regelung yapiyorum.

Sana Kolay gelsin.
    Arabam eski model Renault Twingo. Fahrtenbuch olarak bir App kullandım. Bilmem Finanzamt bunu kabul eder mi?
    Arabayi şirket üzerine mi yoksa şahsım üzerine mi göstersem daha avantajlı? Veya bunu hesap edebilir miyim?
    Ayrıca Einkommensteuererklärung da abgeben yapmam lazım mı? Şimdiye kadar sadece EÜR ve Umsatzsteuererklärung doldurdum.
    Konu Memoli1976x tarafından (31 Ocak 2016 Saat 03:50 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    17
    3 mesaja 3 teşekkür aldı
    Taxman 2016 cikti, dün installeren yaptim.
    Arkadasim madem sende var sun da milet da faydalansin.nihayetinde burasi bi paylasim Forumu...

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Berlin
    Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı beyazyildiz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadasim madem sende var sun da milet da faydalansin.nihayetinde burasi bi paylasim Forumu...
    @beyazyildiz
    bilgi ve tecrübelerimi seve seve paylasirim.
    ama kul hakki yemem, yani taxman 2016 yi yazan kisilerin ekmegiyle oynamam

Alıntı infernoturko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arabam eski model Renault Twingo. Fahrtenbuch olarak bir App kullandım. Bilmem Finanzamt bunu kabul eder mi?
    Arabayi şirket üzerine mi yoksa şahsım üzerine mi göstersem daha avantajlı? Veya bunu hesap edebilir miyim?
    Ayrıca Einkommensteuererklärung da abgeben yapmam lazım mı? Şimdiye kadar sadece EÜR ve Umsatzsteuererklärung doldurdum.
    Bende Fahrtenbuch olarak bir App kullanmistim(Fahrtenbuch von Stefan Meyer), o App Daten leri bir Programa veriyordu (WISO Fahrtenbuch) o Programda Finanzamtan kabul oluyordu.
    Ama genelde Fahrtenbuch kullanirken bir hata yaparsan, Finanzamt bütün Fahrtenbuch u hic sayiyor. Bence sen 1 % Regelung yap, hem Araban yüksek fiyatli degil, simdi 100 000 € luk bir Porsche kullansan ozaman Fahrenbuch eziyeti cekilir, ama Twingo da ugrasmaya degmez. Bi de 1 % Regelungda hep arabanin yeni Liste Fiyati
    gecerli, yani senin Araba eski olmus yada yeni aldim ama 15.000 yerine 12.000 verdim felan ilgilendirmiyor.

Burada Vorteilsrechner var, istersen bir hesapla senin icin hangisi uygun

https://www.buhl.de/produkte/alle/wi...h/product.html

Einkommensteuererklärung a gelince, EÜR ve Umsatzsteuererklärung Firman icin, senin firman diyelim Personengesellschat ise (yani GmbH felan degilse) tabiki Einkommesteuererklärung yapman lazim

Ne zamandan beri Selbständigsin ?
    Konu Memoli1976x tarafından (31 Ocak 2016 Saat 03:50 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    130
    Bende Fahrtenbuch olarak bir App kullanmistim(Fahrtenbuch von Stefan Meyer), o App Daten leri bir Programa veriyordu (WISO Fahrtenbuch) o Programda Finanzamtan kabul oluyordu.
    Ama genelde Fahrtenbuch kullanirken bir hata yaparsan, Finanzamt bütün Fahrtenbuch u hic sayiyor. Bence sen 1 % Regelung yap, hem Araban yüksek fiyatli degil, simdi 100 000 € luk bir Porsche kullansan ozaman Fahrenbuch eziyeti cekilir, ama Twingo da ugrasmaya degmez. Bi de 1 % Regelungda hep arabanin yeni Liste Fiyati
    gecerli, yani senin Araba eski olmus yada yeni aldim ama 15.000 yerine 12.000 verdim felan ilgilendirmiyor.

Burada Vorteilsrechner var, istersen bir hesapla senin icin hangisi uygun

https://www.buhl.de/produkte/alle/wi...h/product.html

Einkommensteuererklärung a gelince, EÜR ve Umsatzsteuererklärung Firman icin, senin firman diyelim Personengesellschat ise (yani GmbH felan degilse) tabiki Einkommesteuererklärung yapman lazim

Ne zamandan beri Selbständigsin ?
    2013'den beri

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Berlin
    Ettiği Teşekkür
    55
    Sana Tavsiyem en yakin zamanda bir steuerberater ile görüs.
    2013 de basladiysan Finanzamt sana yakin zamanda ulasir ve, 2013 ,2014 ve 2015 icin Steuererklärung lari ister, eger Vergiye tabi gelirin varsa onlarin Steuersini ve 2016, ve belki 2017 icin Vorauszahlung ister, yani 4-5 sene nin Vergisi.
    Bu hatayi cok kisi yapiyor, kac arkadasimi uyardim, dinlemeyenlerin basi agirdi,iflaz eden de oldu.
    Seni korkutmak istemem ama dikkatli ve hazirlikli ol.

Yukarida anlattigim gibi, EÜR senin Firmanla ne kadar kazanc yaptigini tespit eder, oradan yaptigin Gewinn Einkommensteuererklärungda Einkommen aus Gewerbebetrieb olarak gösterilir ve kazancina göre Vergi ödersin.

Gewerbenin yaninda baska gelirin varmi, yani Maasli olarak da bi yerde calisiyormusun?

Üye
    Ettiği Teşekkür
    26
    7 mesaja 9 teşekkür aldı
    Alıntı infernoturko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar,

Freiberufler olarak vergi beyannamesinde bulunucam. Einnahmeüberschussrechnung'un büyük bir kısmını yaptım. Fakat araba kullanımı (Kfz-Nutzung) nasıl beyan edecemi tam olarak bilmiyorum. Bu konuda bir fikriniz veya bir örnek var mı?
    nasil hesapladin biliyordum ama yapmayali epey oldu.Formülü vardi yazarmisin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)