Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3023 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 4 Toplam 7 Sayfadan BirinciBirinci 1234567 SonuncuSonuncu
Toplam 131 adet sonuctan sayfa basi 61 ile 80 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: mavi kartli 3600 gün emeklilik

Tecrübeli Üye dadaloglu38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya NRW
    Ettiği Teşekkür
    291
    56 mesaja 103 teşekkür aldı
    Karadeniz isimli kardeşim bir sorumda benim var cevaplarsanız çok memmun kalırım 20.10.1965 dogum tarihi ssk giriş 01.07.1987 244 fiili çalışmam var 544 askerlik borçlanması yatırdım. 4575 günde 2006 almanyadan borçlanma yapmıştım kabul 0ldu 16000 dolar henüz yatırmadım şu zaman yatırılması şartı yazmadıgı için şu an çalışıyorum 55 yaşında işi bırakıp emekli olmayı düşünüyorum Allah kısmet ederse.bu şartlar ile 55 yaşında 3600 gündenmi emekli olurum yada 5300 günmü ödemem gerekli .Bu 16000 doları yatırmadım için ilerde bir problem olurmu şimdiden teşekkür ederim

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı dadaloglu38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Karadeniz isimli kardeşim bir sorumda benim var cevaplarsanız çok memmun kalırım 20.10.1965 dogum tarihi ssk giriş 01.07.1987 244 fiili çalışmam var 544 askerlik borçlanması yatırdım. 4575 günde 2006 almanyadan borçlanma yapmıştım kabul 0ldu 16000 dolar henüz yatırmadım şu zaman yatırılması şartı yazmadıgı için şu an çalışıyorum 55 yaşında işi bırakıp emekli olmayı düşünüyorum Allah kısmet ederse.bu şartlar ile 55 yaşında 3600 gündenmi emekli olurum yada 5300 günmü ödemem gerekli .Bu 16000 doları yatırmadım için ilerde bir problem olurmu şimdiden teşekkür ederim

dadaloglu38,ise baslama tarihi 01/07/1987 olarak askerliginizi calisma öncesi yapmissinizdir sanirim dolasiyla askerlik borclanmasi calisma tarihini 544 gün önceye ceker ve emeklilik yasi 49 olur 5300 günde emeklilik prim günü olur.
    Dolar bazinda borclanmaniz olduguna göre 2008 yili öncesi borclanma yapmissiniz,istediginiz tarihde borclanmayi yatirabilirsiniz süre yok.
    Dolar olarak borclanmanizda,gün,bölünme gibi seceneginiz yok ve karsiligi olan 4575 günüde yatirmaniz (toplamda 5363 gün) halinde 49 yasinda emeklilik hakkiniz var,bu gün yaklasik dolar 2,97X16,000=47,520TL. ödersiniz yatirmaz yeniden 3600 gün icin kalan günleri borclanmaniz halinde 2812 gün 2812X17,56=49,378TL. ödersiniz,dolar olarak ödenmesi halinde 2000TL. daha az ödüyorsunuz ve daha erken emeklilik hakki daha fazla emekli maasi,sizin icin dolar borclanmasini ödemeniz avantajli.

Nereden
    Almanya NRW
    Ettiği Teşekkür
    291
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dadaloglu38,ise baslama tarihi 01/07/1987 olarak askerliginizi calisma öncesi yapmissinizdir sanirim dolasiyla askerlik borclanmasi calisma tarihini 544 gün önceye ceker ve emeklilik yasi 49 olur 5300 günde emeklilik prim günü olur.
    Dolar bazinda borclanmaniz olduguna göre 2008 yili öncesi borclanma yapmissiniz,istediginiz tarihde borclanmayi yatirabilirsiniz süre yok.
    Dolar olarak borclanmanizda,gün,bölünme gibi seceneginiz yok ve karsiligi olan 4575 günüde yatirmaniz (toplamda 5363 gün) halinde 49 yasinda emeklilik hakkiniz var,bu gün yaklasik dolar 2,97X16,000=47,520TL. ödersiniz yatirmaz yeniden 3600 gün icin kalan günleri borclanmaniz halinde 2812 gün 2812X17,56=49,378TL. ödersiniz,dolar olarak ödenmesi halinde 2000TL. daha az ödüyorsunuz ve daha erken emeklilik hakki daha fazla emekli maasi,sizin icin dolar borclanmasini ödemeniz avantajli.
    Cevabın için çok teşekkür ederim. Kardeşim Allah razı olsun 55 yaşında da 5300 günden ödemeyi yapmam şartı var yani

Ettiği Teşekkür
    55
    Cevabın için çok teşekkür ederim. Kardeşim Allah razı olsun 55 yaşında da 5300 günden ödemeyi yapmam şartı var yani
    dadaloglu38,ödemeyi istediginiz tarihde yapabilirsiniz,emeklilik hakkini elde edip gec emeklilik talebinde bulunmaniz size emekli maasinda avantaj saglar.

6. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Almanya NRW
    Ettiği Teşekkür
    291
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dadaloglu38,ödemeyi istediginiz tarihde yapabilirsiniz,emeklilik hakkini elde edip gec emeklilik talebinde bulunmaniz size emekli maasinda avantaj saglar.
    Nasıl hemen yatırmam mı avantaj sağlıyor

Ettiği Teşekkür
    55
    Nasıl hemen yatırmam mı avantaj sağlıyor
    Hayir,emeklilik yasiniz gelip gec emekliliginizi istemek.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    100
    8 mesaja 29 teşekkür aldı
    merhaba , Arkadaslar

ben 15.08.1964 dogumluyum
    1981 yilinda Almanyaya geldim

01.09.1982 de 3 yillik mesleki egitim yaptim.
    o zaman dan beri hala calismaktayim.Mavi kart sahibiyim.
    Alman vatandasligina 11/2002 de girdim.

12/2014 de bir haftaligina sgk li olarak calistim.
    12/2015 de 3600 günlük ödeme yaptim.(1982-1992) yillari borclandim.iyimi ettim bilmiyorum bu yillardaki kazancim mesleki ögrenimden dolayi düsük.

Toplam 3605 günüm var.

Ne zaman emekli olabilirim ?

simdiki zamanda emeklilik miktari ne kadar olur ?

Tesekkür ederim.

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı bendeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba , Arkadaslar

ben 15.08.1964 dogumluyum
    1981 yilinda Almanyaya geldim

01.09.1982 de 3 yillik mesleki egitim yaptim.
    o zaman dan beri hala calismaktayim.Mavi kart sahibiyim.
    Alman vatandasligina 11/2002 de girdim.

12/2014 de bir haftaligina sgk li olarak calistim.
    12/2015 de 3600 günlük ödeme yaptim.(1982-1992) yillari borclandim.iyimi ettim bilmiyorum bu yillardaki kazancim mesleki ögrenimden dolayi düsük.

Toplam 3605 günüm var.

Ne zaman emekli olabilirim ?

simdiki zamanda emeklilik miktari ne kadar olur ?

Tesekkür ederim.

bendeniz,3600 günle yaslilik emekliligi takriben 56/57 yaslarinda hak edersiniz,borclanma tarihi 1982/1992 yillari arasi emekli prim borclanmasi olarak emekli maasinin yüksek orani olan tarihler,bu gün icinde emekli olanlar yaklasik 1500TL. emekli maasi almakta.
    1982/1992 yillari sizin kazancinizin düsük olmasi ile Türkiye'deki yurtdisi borclanmasi ile alakasi yok siz sadece son konusu olan tarihlerin karsiligi olarak borclanma yapiyorsunuz.

11. 2 kişi karadeniz üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    100
    8 mesaja 29 teşekkür aldı
    Ellerine saglik @ Karadeniz.

Tesekkür ederim.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    26
    8 mesaja 10 teşekkür aldı
    Mavi kart dan dolayı borclanamayan kardeşler, yeni başbakan a şikayet dilekçesi gönderelim. Ne kadar çok olursa okadar iyi olur.

Tecrübeli Üye iso98783 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kamp-Lintfort / NRW
    Ettiği Teşekkür
    79
    64 mesaja 84 teşekkür aldı
    Alıntı eral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mavi kart dan dolayı borclanamayan kardeşler, yeni başbakan a şikayet dilekçesi gönderelim. Ne kadar çok olursa okadar iyi olur.
    ne icin sikayet edecegiz, zaten hic calismadan emeklilik veren bir sistem var, tek sartida Türk vatandasi olmak
    eh o kadarlikta olsun yani.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Alıntı eral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Havada bulut sen bu isi unut. Evrensel hukuktan dolayi bu mümkün degil. Birinicisi, mavi kartli olarak oy hakkin yok. Niye oy hakkin yok? Cünkü Türkiye Cumhuriyet'inin vatandasi degilsin. Türkiye Cumhuriyet vatandasi olmadigi icin devletin sana bakmak gibi bir yükümlülügü yok. Sen araban ile Türkiye giderken yolda basina bir is gelse Türk konsoloslugu senin ile ilgilenmiyor. Sen Alman vatandasi oldugun icin seni Alman konsolosluguna yönlendiriyor. Yani siyasetcinin senden bir cikari yok.

Ikincisi, mavi kartliya verdigin an, otomatikmen türk kökenli olmayan Alman'ada vermen gerekiyor.

Ha simdi kimse demesin, zamaninda siyasetciler gecin dedi. Eger onlarin sözü ile gercekten gectiyseniz, simdide geri gecin. Siyasetciler simdide gecmeyin diyor.

Ayricada ülkeyi Basbakan yönetmiyor, sayin Cumhurbaskani yönetiyor. Halen Basbakan'nin ülkeyi yönetdigine inanan varsa, ben onu saf temiz yüreginden dolayi tebrik ederim. Yani yazcaksaniz Cumhurbaskaniligina yazin.
    Konu Gercekler tarafından (22 Mayıs 2016 Saat 22:56 ) değiştirilmiştir.

16. 3 kişi Gercekler üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    ben kandil gecesi yazdım

Ettiği Teşekkür
    301
    gercekler siyasetcinin senden bir cikari yok demişsin ...olmazmı hem siyasetçi hem uzman adı altında kişiler ,takipçiler ,hatalı yapılan işlemler uyulmayan kanunlar avukatlar hepsi ekmeğini yemede bu yurt dışı borçlanmasındanPazar günleri tv lerde programlar var türkiye den soran oldumu uzmanların yüzü büzülüyor,Avrupa dan arayınca Birden tebessüm oluşuyor yüzlerinde mangırlar geliyor hesabı
    Konu tolgahamburg tarafından (30 Mayıs 2016 Saat 01:19 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    16 mesaja 42 teşekkür aldı
    Gercekler sen ne kadar iyi yapmisin alman vatandasligin gecmemekle
    Bravo be arkadas, tebrik ederim seni.
    Mavi kartliya emeklilik verdiginde almanada verecek diye bir sey yok. Mavi kart dogustan türkiye cumhuriyeti vatandasi olan ve bakanlar kurulu karari ile vatndasliktan cikan kisilere veriliyor.Bir alman yada baska devlet vatandasi gidip mavi kart alamaz.
    Yazini öyle bir yazmisinki ,böbürlenerek ( ben gecmedim siz gectiniz simdi cezasini cekin) der gibi.
    Hic kimse almanin yada baska bir devletin has yüzüne hasret oldugundan vatandasliga gecmedi.Biraz devletimizin tesviki ile birazda olsa ömrümüzü gecirdigimiz ülkenin kanunlarindan sosyal haklarin dan faydalaniriz diye gecildi. Suna kesin eminimki sende gecmeyi düsünmüsündür ama beceriksizliginden durumuyun elvermediginden gecemedin.Sunu Kafana iyi yaz o mavi kartli insanlar kagit üzerinde dir.Söz vatan millet olunca senden daha iyi vatan severdir.
    Ayrica burada siyaset yapilmadigini bilmen lagzim. Ülkeyi kimin yönettiginide sana kimse sormadi.
    Bende ve ailemde mavi kartliyiz ve bizde devletimizin vatandaslarina sundugu emeklilik kanunundan yararlaniyoruz.Esim emekli bende su an calistigim icin bekletiyorum.
    Konu aab38 tarafından (30 Mayıs 2016 Saat 11:17 ) değiştirilmiştir.

20. 4 kişi aab38 üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    16 mesaja 42 teşekkür aldı
    Alıntı Gercekler Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Havada bulut sen bu isi unut. Evrensel hukuktan dolayi bu mümkün degil. Birinicisi, mavi kartli olarak oy hakkin yok. Niye oy hakkin yok? Cünkü Türkiye Cumhuriyet'inin vatandasi degilsin. Türkiye Cumhuriyet vatandasi olmadigi icin devletin sana bakmak gibi bir yükümlülügü yok. Sen araban ile Türkiye giderken yolda basina bir is gelse Türk konsoloslugu senin ile ilgilenmiyor. Sen Alman vatandasi oldugun icin seni Alman konsolosluguna yönlendiriyor. Yani siyasetcinin senden bir cikari yok.

Ikincisi, mavi kartliya verdigin an, otomatikmen türk kökenli olmayan Alman'ada vermen gerekiyor.

Ha simdi kimse demesin, zamaninda siyasetciler gecin dedi. Eger onlarin sözü ile gercekten gectiyseniz, simdide geri gecin. Siyasetciler simdide gecmeyin diyor.

Ayricada ülkeyi Basbakan yönetmiyor, sayin Cumhurbaskani yönetiyor. Halen Basbakan'nin ülkeyi yönetdigine inanan varsa, ben onu saf temiz yüreginden dolayi tebrik ederim. Yani yazcaksaniz Cumhurbaskaniligina yazin.
    Gercekler sen ne kadar iyi yapmisin alman vatandasligin gecmemekle Bravo be arkadas, tebrik ederim seni.
    Konu aab38 tarafından (30 Mayıs 2016 Saat 11:15 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    301
    aab 38 Alman vatandaşı olmakla farkın nedir?

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,734 teşekkür aldı
    şimdi şu mavi kart olayına değinelim

bu kartın hiç bir getirisi yok bu kart sadece Türkiye de işlemlerinizi yapabilmeniz için başka bir şey için değıl

bunun emeklililke veya diğer haklarla bir alakası yok

şimdi eğri oturalım doğru konuşalım Alman Vatandaşlığina geçenlerın çoğu sırf 5000 € askerliği ödememek için geçtiler

veya 5 sene de bir pasaport uzatma parasını ödememek içindi ..

şimdi emeklilikte günleri eksik olunca veryansın ediyorlar suçu o zamanki yönetimlere atıyorlar

Vatan Borcu olunca 5000 € dan kaytarıp ama emeklilik olunca aman mavi kartlılarda vatandaş gibi sayılsın

daha öncede yazdım terazi meselesi çıkarın neresi ağır basarsa o yana ..

bende hakkım olduğu halde Alman Vatandaş lığına geçmedim gitim 5000 € ödedim askerlik yaptım ...

şimdi ben askerlik yapmadan mavi kartla emeklilik günlerini doldurmak isteyenle niye eşit olayım ?
    Konu hOrOz tarafından (30 Mayıs 2016 Saat 19:13 ) değiştirilmiştir.

24. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    66
    7 mesaja 11 teşekkür aldı
    Slm karadeniz kardesim, ilk bastan cok tessekür ederim sana burdaki sorulari cevapladigin icin. simdi gelelim asil konuma. ben 1973 dogumluyum 5ay 2gün dogma büyüme almanya. 01.08.1989 da meslek yapmaya basladim. 1997 de 9ay da türkiyede parali askerligimi yaptim ve borcumu yatirdim. 2010 /05 ayin da isden dolayi alman vatandasligina gectim. Simdi almanyanin durumu belli ve ben kara kara düsünüyorum geri gitmeye. Nasil ve ne zaman emekli olabilirim veya hic emekli olabilirmiyim Türkiyede?? Ikinci sorum da Hanim icin.
    hanimim 08 /1975 dogumlu ve hic calismiligi yok 1995de ilk kizimiz oldu 2.ci 1999 dogdu, ben 2006 da bir yasa cikmisti galiba o zaman hanimi borclandim yaklasik 4700isgününü o zamanki bedele eger iyi hatirliyorsam 12bin euroydu yatirilcak mebla. 2sene önce gittim yatirayim diye ama memur dedi gerekli degil ne zaman emekli olursa o zaman yatirin. simdi sunu sormak istiyorum 5600 isgünü borclanirsak ne kadar yatirmamiz gerek ve nekadar maas alabilir yada 7200 isgünü borclanirsak ne kadar yatirmamiz lazim ve nekadar maas alabilir. hanim ne zamamn emekli olabilir???? simdiden ellerine saglik cevapladigin icin

Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şimdi şu mavi kart olayına değinelim

bu kartın hiç bir getirisi yok bu kart sadece Türkiye de işlemlerinizi yapabilmeniz için başka bir şey için değıl

bunun emeklililke veya diğer haklarla bir alakası yok

şimdi eğri oturalım doğru konuşalım Alman Vatandaşlıcğina geçenlerın çoğu sırf 5000 € askerliği ödememek için geçtiler

veya 5 sene de bir pasaport uzatma parasını ödememek içindi ..

şimdi emeklilikte günleri eksik olunca veryansın ediyorlar suçu o zamanki yönetimlere atıyorlar

Vatan Borcu olunca 5000 € dan kaytarıp ama emeklilik olunca aman mavi kartlılarda vatandaş gibi sayılsın

daha öncede yazdım terazi meselesi çıkarın neresi ağır basarsa o yana ..

bende hakkım olduğu halde Alman Vatandaş lığına geçmedim gitim 5000 € ödedim askerlik yaptım ...

şimdi ben askerlik yapmadan mavi kartla emeklilik günlerini doldurmak isteyenle niye eşit olayım ?
    hOrOz kardeşim insanlara tercihinden dolayı biraz ağır yüklenmiyormusun? Ozaman şartlar öyle gerektirmiş şimdi durum değişmiş farklı düşünüyor olamazlarmı. Bende önce parasını ödeyip askerliğimi yapıp ondan sonra alman vatandaşlığına geçtim çifte vatandaşım iliğine kadarda Türküm, şimdi ben bu kişisel kararımdan dolayı eleştirilerin hedefimi olacağım. Emeklilik konusuna gelince yasalar açıkça belirtmiş borçlanmada sadece Türk vatandaşı olarak gecen süreler geçerlidir, alman vatandaşlığına geçmeden önceki süreler yeterli gelmiyorsa ya gidip Türkiye`de o süreleri çalışarak tamamlayacak yada yeniden Türk vatandaşlığına geçip eksik kalan günlerin dolmasını bekleyeceksin yasalar yinede hiç seçeneksiz bırakmamış onada şükredin kimse hakkı olmayan birşeyden yararlanmak için ağlayıp sızlanmasın nasıl hakediliyorsa onun gereğini yapsın kerkes.
    Konu guengoer52 tarafından (30 Mayıs 2016 Saat 17:59 ) değiştirilmiştir.

27. 2 kişi guengoer52 üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)