Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2945 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Emekli primlerin cekilmesinin sartlari!

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı

Emekli primlerin cekilmesinin sartlari!

Maaelesf icerik özel nedenlerden dolayi board disina tasinmistir.

Saygilar

Gercekler
    Konu Gercekler tarafından (13 Eylül 2016 Saat 15:20 ) değiştirilmiştir.

2. 5 kişi Gercekler üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    bu da kesintilere dahildir;kendisi eşi veya çocukları için verem hastalığı gibi özel hastalıklar nedeniyle yapılan yardımlardan önceki sürelere ait primlerde iade edilmemektedir

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    263
    203 mesaja 527 teşekkür aldı
    Tek Kelimeyle ceken yanar diyelim ,benim kendi babam dayilarim cekti babam yine biraz gecte olsa emekli oldu rahatladi ama dayilarim ,resmen perisanlik icindeler durumlari icler acisi aldiklari para para olsaydi yine sorun olmazdi Biri 23000 DM aldi digeri 28000 DM almisti o günün sartlarinda iyi paraydi ama bu günü düsenemediler ,simdi durumlari icler acisi ser sefil fakirlik icindeler ama hala dogru yaptik diyor ikiside ,bana göre kendileri bile inanmiyorlar ama hala tilki kuyrugum dik demeye getiriyorlar , insanin gencken pek paraya ihtiyaci olmuyabilir gücü kuvveti yerinde tasi sihsa suyunu cikararir para kazana bilir ama yaslaninci ancak paran varsa kaliteli yasaya bilirsin sicak corba icebilirsin ,paran yoksa en yakinindaki bile senden kacar ,onun icin ben yasadiklarimi paylasmak istedim .

6. 5 kişi haveri68 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Benimde tavsiyem kesinlikle emeklilik primlerinin cekilmemesinin dogru olacagi,hayatinizda herseyinizi kaybedebilirsiniz ama emekliliginiz yasadiginiz sürece sizindir,yaslilik is gücünün kayboldugu dönemlerde emeklilik gelirine son derece ihtiyac duyulur.

8. 3 kişi karadeniz üyemize teşekkür etti:

Kicket clon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    71
    225 mesaja 395 teşekkür aldı

Türkiye,ye kesin dönüsde Geri alinan emekli primi

Arkadaslar bisey soracam
    Biz Türkler Türkiyeye kesin dönüs yapdigimizda ,Alman emekli kasasina kendi ödedigimiz primleri geri aliyoruz
    var sayalim ben 1981 den 2000 senesine kadar Türk vatandasi 2000 den bugüne kadar Alman vatandasi olarak calisdim

Aldigim duyuma göre Alman vatandasi olarak calisdigim senelerin primini geri alamiyormusum
    Bu duyum dogrumu

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    Alıntı clon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aldigim duyuma göre Alman vatandasi olarak calisdigim senelerin primini geri alamiyormusum
    Bu duyum dogrumu
    Hayir yanlis. Yok öyle birsey.

Ettiği Teşekkür
    301
    Alman vatandaşı Türkiyeye kesin dönüş yapabilirmi?
    Konu tolgahamburg tarafından (08 Eylül 2016 Saat 22:05 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Safak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasra Tavşan adasından
    Ettiği Teşekkür
    52
    30 mesaja 55 teşekkür aldı
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benimde tavsiyem kesinlikle emeklilik primlerinin cekilmemesinin dogru olacagi,hayatinizda herseyinizi kaybedebilirsiniz ama emekliliginiz yasadiginiz sürece sizindir,yaslilik is gücünün kayboldugu dönemlerde emeklilik gelirine son derece ihtiyac duyulur.
    Ben şöyle etrafıma baktığımda.. çoğu 55 ile 62 yaşında kara Toprak oldu.. 65 yaşını gören cok az..

Alman'yadaki Emekli birikimi cekince Türkiyede Emekli olacaksın. kimine göre 53 yaş diyelim...karı koca Emekli olunursa yeter artar bile

Almanya Emekliliğini demek. geriye fazla birşey kalmıyor Mezar da devam.

Tecrübeli Üye akdenizli33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    197
    30 mesaja 46 teşekkür aldı
    bende cekilmesi taraftariyim 67 yasindan sonra emekli parasi alsna ne oalcak .su an kari koca trden emekli.kirada yok bu prim parasinida cekip 100 bin euro.nett para gececek..onnlada bir dukkan al al sana aylik.4 bin gelir.daha ne istiyorsujuz.tek gicik tarafi buraya gelme gitme sorunu cocuklari görmek istediginde gelme olmyuor.
    birde sunu sormak istiyorum benim canli gördum kendim emekli parsaini cekip kisi pasaportunu öldürmeyip burdan bir Anmeldung gösterioyr ve gidip gelebilyior buna ne diyorsunuz
    Konu akdenizli33 tarafından (09 Eylül 2016 Saat 03:15 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    301
    Akdenizli33 O şahışa sorsan sana nasıl yaptığını söyleyecektir
    yanlış biliyorsakta nasıl olduğunu öğrenmiş oluruz...Neden olmasın 6 ay türkiye 6 ay almanya...

Tecrübeli Üye akdenizli33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    197
    30 mesaja 46 teşekkür aldı
    Alıntı tolgahamburg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Akdenizli33 O şahışa sorsan sana nasıl yaptığını söyleyecektir
    yanlış biliyorsakta nasıl olduğunu öğrenmiş oluruz...Neden olmasın 6 ay türkiye 6 ay almanya...
    o sahisa sormadim ama tanidiklarina sordum nasil yapiyor diye.parasini cekmeden önce 10 senelik pasaport aliyor.pasaportu oldurmuyor parayi cektikten sonra burdan bir yere kendini anmelung gösteriyor.esinin uszerinden sigortali olarakta biraya gidip gelioyr..bana denilen budur arakdaslar bende sizielr gibiyim amacim yanlis Bilgi verip kafanizi karistirmak istemyiorum sadece olan oalyianlatiyorum.

Ettiği Teşekkür
    301
    Gercekler konuyla ilgili bir bilgilendirme yaprmısın?

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    yasal olarak kesin mümkün değil

Primlerin çekilebilmesinin bir şartı da kesin dönüş şartıdır ..diğer bir şartıda 24 ay boyunca hiç bir EU ülkesinde ikamet etmemektir

Kesin döndügünü LVA ya kanıtlaman gerek ...

bu süre içinde Türkiye ve Almanya daki sigoratalıi çalışmalar süreyi uzatır

birileri illegal yöntemlerle böyle bir şey yapıyorsa o kişiyi bağlar yakalanınca da cezasıni kendi çeker

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,731
    2,395 mesaja 6,431 teşekkür aldı
    Alman vatandasi olarak ta eger Türkiye´ye kesin geri dönüs yaparsaniz (Auswandern denir buna) paranizi geri alirsiniz .Türk asilli olmak ta gerekmiyor, her Alman vatandasi EU harici ülkelere göc ettiginde bu hakka sahip olur.Alman ve Türk emekli kasalari birbiriyle baglantili olmadigindan zaten tek mantikli olan da budur.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    Tabiki. Emekli parasini cekebilmek icin ülkeyi terk etmeniz gerekiyor. Terk ettiginizi ispatlamak icin Abmeldbescheinigung istiyorlar. Bu Abmeldebescheinigung'u Türkiye'deki adresinizi yazdirmaniz gerekiyir. Sonra Türkiye'ye giriste pasaportunuzu giris mühür bastirmaniz gerekiyor. Bu belgeler ile döndügünüzü ispatlamis oluyorsunuz.

Oturmanizin ölüp ölmedigine Alman Emeklilik Kurumu bakmiyor. Yani parayi adlidiniz ve Almanya'yi terk edeli 6 ayi gecmis olmuyorsaniz, geri dönebilirsiniz, cünkü oturumunuz ölmemis oluyor. Ancak sunu bilmemiz gerek. Oturumun öldürtmeme nedeni, insanin burada coluk cocugu, akrabasi varsa gidip gelsin diye. Parayi saklayip geri gelip bitirdim deyip geri gelmek degil. Yani yasal olarak bir sikinti yok geri dönerse, ama bu olaylar gözetim altinda. Su anda dönüpde yasayi kötüye kullanan kisilerin sayisi cok düsük.

Eger art niyetler artarsa, bizlerden oturmayi öldürtmeyecekler, komplet bu para cekme olayini kaldiracaklar!
    Nasil olur diyeceksiniz. Gayet basit. Bu emekli parasi cekme olayini sadece Almanya freiwillig Türklere veriyor. Baska gelismis milletlere yok. Bunun Alman-Türk Sosyal Güvenlik anlasmasinda yazili bir sey degil. Baska bir degisle, isci anlasmasinda böyle bir anlasma oldugunu iddia eden kisiler bos konusuyor.

Bagzi arkadaslar yazmis 63 - 67 kim görecek, etrafimda herkes zaten ölüyor diyor. Bu dogru degil. Neyi nasil görmek istiyorsaniz, öyle görürsünüz. Ben bundan 15 sene önce cuma namazina gittigimde, en fazla 5 kisi sandalyede namaz kiliyordu. Simdi 15. Hepside 70 yasin üzerinde. Ayrica Almanya'daki istatisklere göre ölen Türkler ortalama 73 - 74 yasinda. Bundan 20 sene önce istatisklere göre Türklerin ortalama ölüm yasi 68 - 70'di. Her yil ortalama insanlarin ömrü ortalama 3 ay daha uzuyor. Tibbi gelisim sag olsun.

Birde söyle düsünelim. Diyelim 63 - 67 gördünüz. Ne yiyeceksiniz? Kuru ekmek, su ile yasaniz en az ayda 1000 Euro aylik lazim. Ne yapacaksiniz? 67'den sonra isemi gideceksiniz? Nerde bulasacaksiniz isi? Hastaliklar baslayinca isi bulsaniz bile nasil calisacak siniz? 67 gören arkadaslar ne yapacak ozaman? Camdan atlayip atlayacaklar mi? Alman emekli kurumundan alacaginiz ortalama 50000 Euro cok mu para saniyorsunuz? En fazla 50 ay yeter size. Ondan sonra ne yapacaksiniz? Üstelik emekliniz olmayinca hastalik sigortanizda olmayacak. Ben 50000 Euro degerlendirim, ev mev alirim, bunlar hepsi teorik. Türkiye'den gidin 50000 Euro daire alin, isiniz yoksa 70 yasinizda kiraci ile ugrasip durum. Adam bir ay yatiriyor, bir ay yatirmiyor. Cok sesiniz cikarirsan, sana sopa gösteriyor. Avukat, polis, hakim ile ugrasdur 70inden sonra cikaracam kiraciyi diye. Sonra bir gece evi size haber etmeden terk edip gidiyor. Giderken evin icine ediyor. Tamirat tadilat bir ton masraf. Yani kiradan dogru dürüst bir sey kalmiyor. Iyi kiracida zaten yok. Geliri olan kendi ev aliyor. Niye kiraya girsinki.
    Konu Gercekler tarafından (09 Eylül 2016 Saat 21:30 ) değiştirilmiştir.

20. Gercekler üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı Gercekler Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tabiki. Emekli parasini cekebilmek icin ülkeyi terk etmeniz gerekiyor. Terk ettiginizi ispatlamak icin Abmeldbescheinigung istiyorlar. Bu Abmeldebescheinigung'u Türkiye'deki adresinizi yazdirmaniz gerekiyir. Sonra Türkiye'ye giriste pasaportunuzu giris mühür bastirmaniz gerekiyor. Bu belgeler ile döndügünüzü ispatlamis oluyorsunuz.

Oturmanizin ölüp ölmedigine Alman Emeklilik Kurumu bakmiyor. Yani parayi adlidiniz ve Almanya'yi terk edeli 6 ayi gecmis olmuyorsaniz, geri dönebilirsiniz, cünkü oturumunuz ölmemis oluyor. Ancak sunu bilmemiz gerek. Oturumun öldürtmeme nedeni, insanin burada coluk cocugu, akrabasi varsa gidip gelsin diye. Parayi saklayip geri gelip bitirdim deyip geri gelmek degil. Yani yasal olarak bir sikinti yok geri dönerse, ama bu olaylar gözetim altinda. Su anda dönüpde yasayi kötüye kullanan kisilerin sayisi cok düsük.

Eger art niyetler artarsa, bizlerden oturmayi öldürtmeyecekler, komplet bu para cekme olayini kaldiracaklar!
    Nasil olur diyeceksiniz. Gayet basit. Bu emekli parasi cekme olayini sadece Almanya freiwillig Türklere veriyor. Baska gelismis milletlere yok. Bunun Alman-Türk Sosyal Güvenlik anlasmasinda yazili bir sey degil. Baska bir degisle, isci anlasmasinda böyle bir anlasma oldugunu iddia eden kisiler bos konusuyor.

Bagzi arkadaslar yazmis 63 - 67 kim görecek, etrafimda herkes zaten ölüyor diyor. Bu dogru degil. Neyi nasil görmek istiyorsaniz, öyle görürsünüz. Ben bundan 15 sene önce cuma namazina gittigimde, en fazla 5 kisi sandalyede namaz kiliyordu. Simdi 15. Hepside 70 yasin üzerinde. Ayrica Almanya'daki istatisklere göre ölen Türkler ortalama 73 - 74 yasinda. Bundan 20 sene önce istatisklere göre Türklerin ortalama ölüm yasi 68 - 70'di. Her yil ortalama insanlarin ömrü ortalama 3 ay daha uzuyor. Tibbi gelisim sag olsun.

Birde söyle düsünelim. Diyelim 63 - 67 gördünüz. Ne yiyeceksiniz? Kuru ekmek, su ile yasaniz en az ayda 1000 Euro aylik lazim. Ne yapacaksiniz? 67'den sonra isemi gideceksiniz? Nerde bulasacaksiniz isi? Hastaliklar baslayinca isi bulsaniz bile nasil calisacak siniz? 67 gören arkadaslar ne yapacak ozaman? Camdan atlayip atlayacaklar mi? Alman emekli kurumundan alacaginiz ortalama 50000 Euro cok mu para saniyorsunuz? En fazla 50 ay yeter size. Ondan sonra ne yapacaksiniz? Üstelik emekliniz olmayinca hastalik sigortanizda olmayacak. Ben 50000 Euro degerlendirim, ev mev alirim, bunlar hepsi teorik. Türkiye'den gidin 50000 Euro daire alin, isiniz yoksa 70 yasinizda kiraci ile ugrasip durum. Adam bir ay yatiriyor, bir ay yatirmiyor. Cok sesiniz cikarirsan, sana sopa gösteriyor. Avukat, polis, hakim ile ugrasdur 70inden sonra cikaracam kiraciyi diye. Sonra bir gece evi size haber etmeden terk edip gidiyor. Giderken evin icine ediyor. Tamirat tadilat bir ton masraf. Yani kiradan dogru dürüst bir sey kalmiyor. Iyi kiracida zaten yok. Geliri olan kendi ev aliyor. Niye kiraya girsinki.

iyide hocam yasa da 24 ay içinde herhangi bir EU ülkesinde ikamet edemezsiniz diyor ..?

simdi arkadaşın yazdığına göre başkasının üzerine Anmeldung nasıl yapılacak ? o zaman yine Almanya da ikamet etmiş olur

nasıl eşinin üzerinden hastalık sigortası yaptırabilıiyor ?

o zaman farkedilirse parayı geri ödemsi gerekmiyor mu ?

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iyide hocam yasa da 24 ay içinde herhangi bir EU ülkesinde ikamet edemezsiniz diyor ..?

simdi arkadaşın yazdığına göre başkasının üzerine Anmeldung nasıl yapılacak ? o zaman yine Almanya da ikamet etmiş olur

nasıl eşinin üzerinden hastalık sigortası yaptırabilıiyor ?

o zaman farkedilirse parayı geri ödemsi gerekmiyor mu ?
    Yasanin neresinde yaziyor 24 ay icinde hic bir EU ülkesinde yasamaycak diye? Öyle bir sey kesin ve net söylüyorum yok.

Isterse o 24 ayi komple burda gecirebiliriz, isterse Türkiye'de, isterse baska bir ülkede. Sadece 24 ay doldurup giderken Abmeldung yapmak yeterli.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı Gercekler Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yasanin neresinde yaziyor 24 ay icinde hic bir EU ülkesinde yasamaycak diye? Öyle bir sey kesin ve net söylüyorum yok.

Isterse o 24 ayi komple burda gecirebiliriz, isterse Türkiye'de, isterse baska bir ülkede. Sadece 24 ay doldurup giderken Abmeldung yapmak yeterli.
    Turistik ve iş icabı gidip gelmede problem yok

ben ikametten bahsediyorum arkadaş birinin üstüne Anmelden yapmış yazıyor

ikincisi 24 ay Abmelden yaptıktan sonra süreç işliyor yoksa her türlü sigortalılık veya ikamet süreyi uzatıyor

o zaman ben yanlış anlıyorum

http://www.deutsche-rentenversicheru...tung_text.html

Yurtdışına Taşınanlara Prim İadesi

Alman vatandaşları, yurtdışında ikamet ettikleri taktirde de isteğe bağlı sigorta yaptırabileceklerinden prim iadesi mümkün değildir.

AB/AEB vatandaşları, İsviçre vatandaşları ve Federal Almanya’nın sosyal sigorta sözleşmesi akdetmiş
    olduğu ülkelerin vatandaşları için Avrupa Topluluğu hukukunun ya da söz konusu sözleşmenin ilgili hükümleri uygulanır.

Resmi ikametleri bir AB ülkesinde bulunan başka ülke vatandaşlarına ise,
    AB üyesi bir ülkede ikamet ettiklerinden dolayı
    Federal Almanya’da isteğe bağlı sigorta yaptırabilecekleri için primleri iade edilmez.

Devamlı ikametleri başka ülkelerde bulunan sigortalılara ise primleri esas itibariyle Almanya’dan taşınıp 24 takvim aylık bekleme süresini doldurmalarından sonra iade edilebilir.
    Konu hOrOz tarafından (11 Eylül 2016 Saat 20:17 ) değiştirilmiştir.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    Evet yanlis anliyorsun.

Bana bu konuda yüzde yüz güvenebilirsin.

Almanya'daki tasinma istersen 24 ayin sonunda, istersen 24 ayin basinda yapabilirsin. Bu 24 ay süresi boyuncu burda Anmeldung'un olmasi sakincali degilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)