slm Arkadaşlar,

burada bir kaç arkadaşımızın fikrini almak babından yazıyorum.
Ben 40 yaşındayım 20 Senedir çok büyük ve Dünyanın 7. Sırasda uçak Filosuna sahip olan bir Transport veya Cargo Şirketinde çalışıyorum.

Çalıştığım yerde 4 saatlik bir antlaşmam var.Ben ise 19 Senedir hep 7-9 hatta bazen 11-15 saat de çalıştığım oldu.
Ben sadece Paket dağıtmıyorum.Her konumda çalışma imkanım var.Yani anlayacağınız 20 senede öğrenmediğim bir nane kalmadı şirket içinde.

Yaklaşık 1.5 Senedir, iş veren ile aram açıldı.Kendilerine açık,açık güvenmediğimide dile getirdim, derken geçen sene 11.Ayda Sendika seçimleri oldu.Bende ister istemez girdim derken.102 kişiden 52 kişi beni seçti.
Şuan Betriebsrat da BRV ım yani Vorsitzende derken aradan 2 ay geçmeden şirketi Avukat a verdim.Bir konum hakkında Betriebsrat (Sendika) ile ilgili.
2 sayfa 1029 Euro ödediler.Şirket için para o kadar önemli değil.Statistikler daha önemli, anlayacağınız.

Adamlar bu akılla devam ederlerse ki, devam edecekleri kesin, benimle daha çook Einigungsstelle ye giderler ki henüz gitmedik ama buşekilde devam ederse 1 ay kalmaz bir Einigungsstelle yaparız herhalde.
Ben geçen sene Betriebsrat olduktan sonra beklemedim,Gerekenler ne var ise yaptım 7 kişi ile derken başta Seminarlar vs..

Şimdi ise Informationsrecht ile boğuşuyorum.

Yalnız şuan başka bir durum daha var benim uzaktan bir akrabam bana 300km uzakta.
Kendisinin bir Gebäudereinigung şirketi var 15 senedir.Adam harbiden temiz ve son derece güvenilir bir insan.Bu konuda tereddütüm yok.
Büro da çalışmam için bana defalarca teklif yapmıştı.

Bana defalarca gel artık buraya dedi, ve şuan 1-2 aya kadar ciddi,ciddi düşünmekteyim.

20 Sene çalıştm az değil.Evet Abfindung yani Tazminat kanunen yok.Helede ben gidiyorum dersemki gülüp güle,güle diyecekler.Yani Aufhebungsvertrag yapmak istemiyorum.
Ben çıkış verirsem yine güle,güle derler ki şuan bundan kimsenin haberi yok.

Ya en azından bir kaç kuruş alıp çıkmak isterimki bu konuda.Bunu nasıl yapabilirim onuda bilmiyorum.
Kendi çıkarlarım içinde Betriebsrat ı kullanmak bana yakışmaz.Lakin Şirkette kalırsamki emin olun 2 sene içerisinde binlerce para ödeyecekleri kesin.Bu Betriebsrat konusunda.

Tabii bir yandan da yeni seçilmiş bir Betriebsrat olarak buradaki insanları bırakıp gitmek bilmiyorum bu arkadan vurmak gibimi oluyor.
Ama şuana kadar hayatta hep başkalarını ve başkalarının çıkarlarını düşünmekten bıktım.

Acaba bir defada arkama bakmadan kapıyı kapatsammı.
Bilemiyorum bu Abfindung konusunda kouşabilirmiyimki bunu açacak olursam kesinlikle gitmek istediğimi anlayacak ve bir şeyler vermeyecekler.

Krank vs.. yapsamda atmazlar ki beni Ausserordentliche Kündigen yapmaları gerekiyor,Yani Şirkette hırsızlık veya şirketi yakmam gerekiyor.
Betriebsrat da benden çok çekiniyorlar,Ben Şirkette olmadığım zaman Gremium daki arkadaşlar a baskı yapıyorlar.

Her seferinde bu konuda uyarıyorum kendilerini.Bana bir şey yaptıkları yok, Adamların BetrVG den ve bir çok konumda Kanunlardan da haberleri yok.
Bu kitapları devamlı okuduğumu biliyorlar.

Tekrar etmek istemiyorum,Biliyorsunuz Tazminat yani Abfindung konusunda Kanun yok.Ancak kündigungsschutzklage olursa, oda olursa oluyor ki onun amacıda başka zaten.
Siz olsaydınız ne yapardınız.?

Şimdiden Teşekkürler