Alıntı Gercekler Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Varmisin 1000 Euro iddiasina? Iki sene sonra mecbur abmelden yapman gerekir. Kim oldugumu söyleyemem. Ama yetkiliyim!!!
Arkadaslar yazilari takip edenler görmüstür . Ben döneli 1 seneyi gecti ve cok arastirdim .. Almanyadan kesin dönüs yaptiginda abmelden yapman gerek . Bu sadece yabancilar icin olan bir yasa degil . Almanlar icin de gecerli! Kayitli kaldigin sürece devlete vergi beyannamesi vermen gerek , hastalik sigortani herhangi bir sekilde ödemen gerek ... Oradan abmelden yapmadan gelir isen sayet ve bu yillar sonra meydana cikarsa , en azindan Krankenkassen senin o gecmis yillarinin hastalik sigorta bedelini faiziyle ve cezasiyla almaya yetkisi var, haberiniz olsun.. , ! Ben Abmelden yaptim, basim rahat .. Abmelden yapmanin sadece bir iki desavantaji var... Sayet abmelden yaparsaniz ve almanyadan , resmi kurumlardan bir belge lazim olursa o zaman berlin e basvurmaniz gerekiyor, ki bu da coook uzun sürüyor..veyahut da oturdugunuz yerdeki alman konsolosluguna gideceksiniz ... Sebebi sizin tüm belgekerinizin berlinde ki arsiv e gönderilmesi .
Diger bir desavantaji ise ..orada ikametiniz olmadigi icin üzerinize araba actiramazsiniz , banka hesabi actiramazsiniz ve bir de hacca gitme niyetiniz varsa bunu abmelden yapmadan gidin cünkü malum hacca giderken artik almanyada en az bir senelik ikametgah istiyorlar !