Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3199 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 9 Sayfadan 123456789 SonuncuSonuncu
Toplam 166 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiye'ye Kesin Dönüş (Hakkında Bilgiler, Tecrübeler, İzlenimler, Haklar)

Tecrübeli Üye Cahit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tek Rakibim THY
    Ettiği Teşekkür
    64
    304 mesaja 2,531 teşekkür aldı

Türkiye'ye Kesin Dönüş (Hakkında Bilgiler, Tecrübeler, İzlenimler, Haklar)

Kesin Dönüş ilgili herşeyi bu konu altında paylaşıyoruz

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye hope41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    231 mesaja 416 teşekkür aldı
    Bana uyar Yakinda böyle bir planimiz oldugundan takibdeyim o zaman bu konuyu ;-)

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    37
    91 mesaja 160 teşekkür aldı
    kimse dönmedi mi ? eski boardda böyle bir konu vardi baya giden vardi hatta gidipde memnun olmayan coktu hatirladigim kadariyla

Tecrübeli Üye mr_koc_ac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bilgisayarimdan
    Ettiği Teşekkür
    350
    99 mesaja 148 teşekkür aldı
    Benimde merak ettigim bir konu. Giden tecrübelerini anlatirsa sevinirim.

Üye Oguzhan06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Ettiği Teşekkür
    181
    32 mesaja 85 teşekkür aldı
    O zaman ben başlayayım 7 ay evvel kesin dönüş yapan biri olarak ama. Asıl başlıyayım ? Sıkıcı ve uzun uzun da anlatmak istemiyorum fakat şu bir gerçekki kesin dönüş planlayıp onu orada başlatmak ve yavaş yavaş şekil vermek, her geçen gün kesin dönüş yaklaştıkça kendini sanki rüyada gibi hissetmek gibi birşey kesin dönüş... Sanki derinliğini bilmediğin bir suya, akıntının gücünü bilmediğin bir akarsuya bırakmak gibi bir şey kesin dönüş....sonra son günler ....düşünülmesi gereken bir sürü prosedür ? En doğrusu ne acaba , nasıl yapsam diye günlerce kafa yorma ...sonra gün gelip çatıyor....en sevdiklerinle kendini sanki izine gider gibi ama yinede biraz değisik duygularla kendini havalimanında bulmak ...aval aval etrafına bakmak..
    Gerçek mi , hayal mi bütün bunlar diye düşünmek .... Ve nihayetinde burada ilk gün, hafta ve aylarda hem kendin, hem eş dost akraban, hem toplum ve hemde değişik bir sürüüüüü kanun ve kurallarla verdiğin savaş... Türkiyeye kesin dönüşü tozpembe görüp de burada oooh gel keyfim gel yapmayı beklerken bir bakıyorsun oradakinden daha büyük bir stress altındasın ...
    Fakat tüüüm bunlara rağmen bir de bakıyorsunki acı ve tatlı günlerinde sıcacık aile ve tanış ortamındasın, etrafın dilini konuşan insanlarla dolu ....namazıma yetişemiyeceğim diye korkmana gerek yok , kaldırımda bile dur ve kıl namazını istersen çekinmeden... Çık bahçene, balkonuna akşam 11 de olsa yudumla çayını, sohbet et komşunla ...
    Herşeye rağmen iyiki burdayım diyorsun başını yukarı kaldırıp yıldızlara bakıp ...deriiin bir nefes alıyorsun ...iyi ki dönmüşüm diyorsun ....işte kısaca duygularım ....şimdi top siz de ))))

Tecrübeli Üye tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    531 mesaja 871 teşekkür aldı
    @Oguzhan06

Kisa ama cok güzel aciklamisin,eline agzina saglik.Bir kac yila kadar,bende Türkiyeye gitmek istiyorum,yalniz ben kesin dönüs demek istemiyorum yilin 4/3 nü Türkiyee gecirmeyi düsünüyorum,malum benim cocuklarim cok büyükler, onlari görmek icin mecburiyetten tekrar Almanyaya geziye gelicem.

Türkiye özlemini bene devamli cekiyorum,ker yil izine giderim,son yillarda senede iki üc kez gidiyorum.

Tek kelimeyle söylemek gerekiyorsa,memleketimiz cok güzel.

8. 3 kişi tr-22 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ankara
    Ettiği Teşekkür
    181
    Teşekkür ederim dostum. Gerçekden çok şey yaşadım şu birkaç ayda ve öyle şeyler anlatabilirimki ..ve dediğim gibi aslında negatif taraf ağır bastığı halde yinede iyiki yapmışım diyorum . Sonuçta hayat o kadar kısa ki . Her gün yaşıyor ve görüyoruz ..o gün , bu gün, şu gün derken bir de bakıyorsun kaçırmış olduğun trenin arkasından bakarsın ya hani istasyonda ? Öyle bakıyorsun işte .. Son bünlerde birkaç eşimi, dostumu toprağa verdim...Rabbim mekanlarını cennet eylesin, taksiratlarını artırsın inşallah. Onları öyle bir heykel gibi, buz gibi ...ölümün verdiği soguklukla sanki iki taş arasında kalmış bir beden gibi, yassılmış görünce yıkarken ... Anlıyorsun hayatın kısalığını be dostum ... Geç kalma ....!

10. 2 kişi Oguzhan06 üyemize teşekkür etti:

Üye ADIGE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    MÜNCHEN / SAMSUN / OTLUK
    Ettiği Teşekkür
    95
    40 mesaja 103 teşekkür aldı
    Alıntı Oguzhan06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O zaman ben başlayayım 7 ay evvel kesin dönüş yapan biri olarak ama. Asıl başlıyayım ? Sıkıcı ve uzun uzun da anlatmak istemiyorum fakat şu bir gerçekki kesin dönüş planlayıp onu orada başlatmak ve yavaş yavaş şekil vermek, her geçen gün kesin dönüş yaklaştıkça kendini sanki rüyada gibi hissetmek gibi birşey kesin dönüş... Sanki derinliğini bilmediğin bir suya, akıntının gücünü bilmediğin bir akarsuya bırakmak gibi bir şey kesin dönüş....sonra son günler ....düşünülmesi gereken bir sürü prosedür ? En doğrusu ne acaba , nasıl yapsam diye günlerce kafa yorma ...sonra gün gelip çatıyor....en sevdiklerinle kendini sanki izine gider gibi ama yinede biraz değisik duygularla kendini havalimanında bulmak ...aval aval etrafına bakmak..
    Gerçek mi , hayal mi bütün bunlar diye düşünmek .... Ve nihayetinde burada ilk gün, hafta ve aylarda hem kendin, hem eş dost akraban, hem toplum ve hemde değişik bir sürüüüüü kanun ve kurallarla verdiğin savaş... Türkiyeye kesin dönüşü tozpembe görüp de burada oooh gel keyfim gel yapmayı beklerken bir bakıyorsun oradakinden daha büyük bir stress altındasın ...
    Fakat tüüüm bunlara rağmen bir de bakıyorsunki acı ve tatlı günlerinde sıcacık aile ve tanış ortamındasın, etrafın dilini konuşan insanlarla dolu ....namazıma yetişemiyeceğim diye korkmana gerek yok , kaldırımda bile dur ve kıl namazını istersen çekinmeden... Çık bahçene, balkonuna akşam 11 de olsa yudumla çayını, sohbet et komşunla ...
    Herşeye rağmen iyiki burdayım diyorsun başını yukarı kaldırıp yıldızlara bakıp ...deriiin bir nefes alıyorsun ...iyi ki dönmüşüm diyorsun ....işte kısaca duygularım ....şimdi top siz de ))))
    Allah bundan sonraki hayatında sağlık, neşe, mutluluk versin, darısı başımıza.

12. ADIGE üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ankara
    Ettiği Teşekkür
    181
    Alıntı ADIGE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah bundan sonraki hayatında sağlık, neşe, mutluluk versin, darısı başımıza.
    Çok teşekkür ederim. Allah razı olsun...Rabbim hepinize nasib etsin inşallah dostlarım. Buyrun , sorularınız varsa seve seve cevaplarım.
    Ankaradan saygı, sevgi ve selamlar

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    5 mesaja 7 teşekkür aldı
    Isci, Damat, Gelin olarak gelenlerin nerdeyse hepsi dönmek istedigini biliyoruz.
    Benim merak ettigim acaba almanya veya baska bir ülkede dogma büyme olupta Türkiyeye giden varmi? Dönen yazmiyorum, dönmek icin önce oradan gelmek gerek.

15. Fasoaga üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Dortmund
    Ettiği Teşekkür
    76
    203 mesaja 330 teşekkür aldı
    Su andaki durumda türkiyeye izine gitsek mi diye düsünüyoruz birakin kesin dönüsü,100000 suriyeli sinirda girmeyi bekliyor zaten 2,5 milyon kisi gelmis durum kritik yani

Nereden
    Ankara
    Ettiği Teşekkür
    181
    Alıntı Fasoaga Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Isci, Damat, Gelin olarak gelenlerin nerdeyse hepsi dönmek istedigini biliyoruz.
    Benim merak ettigim acaba almanya veya baska bir ülkede dogma büyme olupta Türkiyeye giden varmi? Dönen yazmiyorum, dönmek icin önce oradan gelmek gerek.
    Benimle beraber orada doğup büyüyen , meslek yapan oğlum da geldi ve şimdiye kadar hayatından çok memnun. İlerde ne olur bilmiyorum ama kaybedeceği birşey yok. Nasılsa alman vatandaşı , her an dönebiir ama oturup şöyle bir hesapladığımızda orada junggeselle ve bekar olarak eline geçen 1500 Euro ! Pnunla orada ev kiralayınca geçinmek zor ... Burada evi var ..Asgari ile dahi çalışsa ordan iyi yaşar diye düşünüyoruz..?

18. Oguzhan06 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ankara
    Ettiği Teşekkür
    181
    Alıntı moralist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Su andaki durumda türkiyeye izine gitsek mi diye düsünüyoruz birakin kesin dönüsü,100000 suriyeli sinirda girmeyi bekliyor zaten 2,5 milyon kisi gelmis durum kritik yani
    Ne olacakki dostum ? ... Millet olarak insani vazifemizi yerine getiriyoruz ..birşey olmaz Allahın izniyle.

20. 3 kişi Oguzhan06 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    493
    104 mesaja 150 teşekkür aldı
    Oguzhan usta nickine bakilirsa Ankaraya yerlesmissin,
    geciminizi nasil sagliyorsun
    memlekette yaptiginiz bir i$ varmi ?

Nereden
    Ankara
    Ettiği Teşekkür
    181
    Alıntı aslankral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oguzhan usta nickine bakilirsa Ankaraya yerlesmissin,
    geciminizi nasil sagliyorsun
    memlekette yaptiginiz bir i$ varmi ?
    Ustam buradaki hayat gerçekden de her açıdan göründüğ gibi değil, fakat maddi açıdan hiç değil.
    Hele ilk yerleşme ! O kadar çok zaman ve para yiyorki. Sakın olaki şu sözlerim gösteriş veya hava atma falan gibi algılanmıya arkadaşlar. Rabbim öyle şeylerden saklasın. Bu rakamları sadece sizlere bilginiz olsun, şöyle bir göz önüne getiresiniz diye söylüyorum.
    Ankarada kendi daireme yrleştim. Daire sıfır olduğundan , abonelikleri , cam balkonları ve daşreyi şöyle isteiğim şekilde döşemem, vestiyer, banyo v.s dolapları ile bana 70.000₺ mal oldu! Daha inanın araba almadım, babamların arabası ile idare ediyorum... Gerçi bu biraz da trafiğe alışalım açısından.
    Eşimle ben emekliyiz .. Birkaç Kira gelirim var. Toplam 6000 ₺ gibi bir gelirimiz var . Allah bereket versin, rabbim ağız tadıyla yemeyı nasib etsin boool bol yetiyor. Kendi evin olunca, fazlasına kaçmazsan ortalama 3000 TL gibi bir para lazım. Tabii 1500 le geçinen de var ama malum, bizler ister istemez biraz almanyadaki gibi hafiften bol miktarda yeme içme masrafı yapıyoruz. Rabbim 1500 hatta asgari ücret olan 1300₺ ile geinenlerin yardımcısı olsun. Gçekden onların işi çok zor.

23. 2 kişi Oguzhan06 üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye DOST01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Ettiği Teşekkür
    7
    2 mesaja 17 teşekkür aldı
    Merhaba dostlar,

Yasim 40, 2 seneye yaklasti döneli, Allah'a cok sükür simdilik hersey iyi diyebilirim, 3 cocugum var 2 si 14 yasinda, digeri 19 , baslangicta okul ortamina alismakta zorlandilar ama daha sonra sonra cok sükür toparladilar, geldigimizden beri 3 dönemdir Takdir belgesi getiriyorlar, kizim da üniversiteye basladi burda, onun da dersleri iyi masallah, ben hala gidip geliyorum cünkü kendi isim oldugu icin arada bir gitmem gerekiyor, yani Almanya'da kazaniyorum, Türkiye'de harciyorum, Almanya'da 3000 Euro giderim vardi her ay , burda 3000 TL yani 1000 Euro , geldigimizden beri en azindan kenara birseyler koyma sansimiz oluyor, baslangicta biraz masrafiniz oluyor tabiki ama burda herseyi taksitle alabilirsiniz korkmayin ) , Almanyada mobilyalari cöpe attik, diger önemli esyalari toplayip TIR'a yükleyip gönderdik , mobilyalari da burdan taksitle aldik, simdi borcu bitti bile, neyse lafi cok uzattim, burda hayat parasi olana güzel, en az 3000 TL geliriniz varsa sorun yasamazsiniz, hesabinizi da söyle yapin, mesela Almanya'da birsey alirken veya öderken atiyorum 200 Euro ödediniz, burda da 200 TL ödersiniz ( Araba ve lüks ithal ihtiyaclar haric tabiki ) ama düsündügünüzde Almanya'da 1200-1300 Euro kazaniyorsaniz hic bosa durmayin orda , burda asgari ücrete calissaniz da ayniya gelir.yani sadece paranin ismi degisik, yani rahat yasamak istiyorsaniz, kira geliri vs. da yoksa 2 kisi calismaniz lazim ayni Almanya gibi, diger yönlerden burasi her türlü daha güzel,ikinci hatta ücüncü sinif vatandas muamelesi görmezsiniz burda, hayat daha canli akiyor burda, insanlar sicakkanli , biliyorsunuz iste memleketi, ancak oranin kurallariyla yasamaya alismis birisi burda bazi seyleri kolay kabullenemiyor, maalesef insanimizda hala insana saygi yok, herkes önce benim isim görülsün derdinde , ona da alisiyoruz artik ne yapalim, 18 sene memleket hasretiyle yasadim, 1 dakika bile orda durmak istemedim, rabbim nasip etti geldik sonunda, simdi icim rahat cok sükür, en fazla da cocuklarimi Alman kültürüne feda etmedigime seviniyorum, Allah'im sizlerede nasip eder insallah yani uzun lafin kisasi MEMLEKET olsun camurdan olsun.......

Dostca kalin.....

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    328
    244 mesaja 358 teşekkür aldı
    sen sadece 18 sene burda kalmissin o yüzden türkiyede yasayabilirsin.

benim gibi 4 yasinda buraya gelenler türkiyede katiyen yasayamaz, iki hafta da cildirir.

ben her izinde, hele istanbula gittigimde , iki hafta sonra tüfek alip amok yürüyesim geliyor. tr de yasayabilmek icin orda büyümüs olman ve sosializasyonunu orada almis olman gerekir.

26. 5 kişi Cengiz Bond üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    263
    203 mesaja 527 teşekkür aldı
    Ben Hala cesaret edemedim türkiye ye dönmeyi ,hala gidip geliyorum alti ay orda alti ay burda birden gitmek biraz zor olacak alistira alistira olacak bende ,ben de Türkiyeyi cok seviyorum ama ben Insatla ugrastim
    o da beni yipratti insanlari tanidim yamuklugun her türlüsünü yasadim ahlaksizligin her türlüsünü gördüm adaletsizlign her türlüsü ,bir kere türkiyede adalet olayi yok ,almanyadaki gibi adalete basvuramiyorsun insanlar
    samimi degil herkes zil takmis oynuyor ,kisiliginin disanda gösteriyor taki gercegi gördün mü bunda tam ters kisilik ortaya cikiyor ,biraz sosyolojik olarak arastirilmasi lazim ,hava güzel deniz güzel ama gerisi cok zor
    maddi sikintin bile olmasa yinede birden kesin dönmeyi gözüm simdilik yemiyor

28. haveri68 üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye Asafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    269
    1 mesaja 2 teşekkür aldı
    Selamin aleyküm

Benim cevremde su son 5 yilda 10 aile kesin dönüs yapti. bazilari geri döndü yanlis planlamadan dolayi bazilari da basarili oldular. (Almanya ya geri gelen 2aile) Geri gelenlerin ortak noktalari sabit is gelirleri haric kira ödemeleri ve is geliri haric baska gelirkaynaklarinin olmamasi yani kira ve benzeri gibi. Bunlarin arasinda dogma büyüme burali olanlar da vardi ithal damat dediklerimiz de. Su bir gercek Almanya ya alisan kendi memleketine niye alismasinki. Burda bence sadece sartlar ve kosullar belirleyicidir. Dönmeye müsait olan kisiler dönsünler. Hayat sevdiklerinden uzak yasamak icin cok kisa.

selametle

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Dortmund
    Ettiği Teşekkür
    76
    203 mesaja 330 teşekkür aldı
    Slm,benim türkiyede tanidiklarim bana kesinlikle geri dönme diyorlar,insana saygi yok bir kere,sirada bile beklemeyi bilmiyorlar,selam veriyorsun biraz samimi oluyorsun iki gün sonra borc istiyor vermiyor,adalet yok paranin gücü var,paran varsa iyisin yoksa sürünürsün tekmeyi yersin,dogaya saygi yok sanki mahvetmek icin yarsiyorlar,bide yolda tedirgin sin her zaman birsey olabilir,yani kisacasi en iyisi bizler burada kalalim,nasil olsa bir gün ucagin kuyrugunda geri gidecegiz bir gün

31. 5 kişi moralist üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 7 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 7 misafir)