Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3198 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 3 Toplam 9 Sayfadan BirinciBirinci 123456789 SonuncuSonuncu
Toplam 166 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiye'ye Kesin Dönüş (Hakkında Bilgiler, Tecrübeler, İzlenimler, Haklar)

Üye Oguzhan06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Ettiği Teşekkür
    181
    32 mesaja 85 teşekkür aldı
    Arkadaslar bu arada 14 ay oldu kesin dönüş yapalı ... Ve milletçe zor günler de yaşadık bu arada ... Rabbime şükürler olsun ki vatanımıza sahip çıkdık hep beraber .. birliğin, beraberliğin kazandığını bizzat görüp yaşamak bir ayrı güzeldi ... eİbette verdiğimiz şehitlerimiz yüreğimiz
    Dağladı ,,,rabbimden ölenlere rahmet , geride kalanlarına uzun ömürler diliyorum.. Hepimizin başı sağolsun..
    Demek istediğim bütün bunlara rağmen hala memnun ve mutluyuz ...

Takip eden bilhassa genç arkadaşlar için bizimle dönüş yapan ...almanya doğumlu oğlumun durumunu da yazmak istedim ,,,,

Hani genç arkadaşlar korkuyorlar ya ,..bazı genç arkadaşlarım , orada doğanların eninde sonunda oraya döneceklerini söylüyorlarya ,.. Bakın arkdaşlar ..oğlum 92 hamburg doğumlu ..burada ilk sene sadece gezdi ve bakdı..yavaş yavaş iyi iş aradı ve buldu da rabbime şükürler olsun ... Şu an apple in ankarada almanca teknik destek veren eleman olarak işe başladı ...iş yeri odası oldu ..yani homeoffice .. Bütün arac ve gereçlerini gönderdiler .. İlk ayı daha ama yaklaşık brut 4200 TL maaş alacak ...

Yani korkmayın gençler .. Sadece almanca ve ingilizce bilmeniz bile size müthiş bir avantaj kazandırıyor

2. 5 kişi Oguzhan06 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Saygiyla Aniyoruz 01.01.2018
    Ettiği Teşekkür
    308
    231 mesaja 455 teşekkür aldı
    Alıntı Oguzhan06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar bu arada 14 ay oldu kesin dönüş yapalı ... Ve milletçe zor günler de yaşadık bu arada ... Rabbime şükürler olsun ki vatanımıza sahip çıkdık hep beraber .. birliğin, beraberliğin kazandığını bizzat görüp yaşamak bir ayrı güzeldi ... eİbette verdiğimiz şehitlerimiz yüreğimiz
    Dağladı ,,,rabbimden ölenlere rahmet , geride kalanlarına uzun ömürler diliyorum.. Hepimizin başı sağolsun..
    Demek istediğim bütün bunlara rağmen hala memnun ve mutluyuz ...

Takip eden bilhassa genç arkadaşlar için bizimle dönüş yapan ...almanya doğumlu oğlumun durumunu da yazmak istedim ,,,,

Hani genç arkadaşlar korkuyorlar ya ,..bazı genç arkadaşlarım , orada doğanların eninde sonunda oraya döneceklerini söylüyorlarya ,.. Bakın arkdaşlar ..oğlum 92 hamburg doğumlu ..burada ilk sene sadece gezdi ve bakdı..yavaş yavaş iyi iş aradı ve buldu da rabbime şükürler olsun ... Şu an apple in ankarada almanca teknik destek veren eleman olarak işe başladı ...iş yeri odası oldu ..yani homeoffice .. Bütün arac ve gereçlerini gönderdiler .. İlk ayı daha ama yaklaşık brut 4200 TL maaş alacak ...

Yani korkmayın gençler .. Sadece almanca ve ingilizce bilmeniz bile size müthiş bir avantaj kazandırıyor
    oguzhan arkadas oncelikle senin acindan hayirli olsun cocuklar icin ayrica hayirli olsun.Senin cocugunun mesleki egitimi nedir?burdaki genclerin cogunlugu bos gezenin bos kalfasi oldugu icin gencler korkmasin diyorsunda bizim genclerimiz burda is bulmakta zorlanirken turkiye burdaki dogup buyuyen genclere tamamen yabanci bir ortam.Apple kac kisiye daha is verir?senin cocugunun meslegini bilmiyorum ama oyle bir yere aldiklarina gore siradan bir meslek degildir diye dusunuyorum bundan yola cikarak almanya gibi bir yerde o isi yapsa 3-4 kat daha fazla aylik alir.Ve almanyada abiturunu bitirmis bir insanin is bulamamasi imkansiz benim gozumde meslegini bitirmis olmasa bile abituru bitirmis onun uzerinde bir meslegi bitirmis bir insan almanya ve dunyada herzaman is bulur.Bizim alter diye gezen genclerimize is varmi turkiyede?benim iki cocugumda okuyor birisi bitirdi biriside okuyor halen yuksek egitim.Ben soyle soyledim isterseniz okuyun turkiyeye gidip orda mesleginizi icra edebilirsiniz ikiside baba biz imkansiz turkiyede yasam surdurmemiz nedenide burda dogup buyumeleri uc bes haftada bile zor dayaniyorlar turkiyede turkiyede bana gore yasam zor istersen milyar kazan cunku ortam cok zorluyor insani nedeni insanlarin kendisi.Hayirli olsun sana ve cocuklarina yolu acik olsun.

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    ben o ilanı gazetede görmüştüm İngilizce ve almanca bilen home Office den çalışabilecek hem İstanbul hem ankarada arıyorlardı,yaşına göre aldığı maaş türkiye şartlarına gayet güzel Hayırlısı olsun.Milyar lar kazan Türkiyede gamberoglu2000 emin ol gençlerin işi Almanyadan iyi olur Bu arada gençlerin memleketemizde entegrasyon problem yaşaması normal daha sonra Almanya ya gelenler sanki hemen entegrasyonmu oldular?Almanya türkiye olsun korkuları atın hayata sarılarak yaşamaya bakmalıyız çünkü korkuların ecele faydası yok...Bizim Almanya dan ithal gelinimiz var istanbulda yaşıyorlar kocası thy pilot kendiside Siemens te çalışıyor gelirleri ortalama 20 bin tl den fazlabaşka bir arkadaşımda özel bir okulda almanca bölüm başkanıoda 5 sene kaldı en sonunda bunaldı döndü istanbula
    Konu tolgahamburg tarafından (15 Ağustos 2016 Saat 09:23 ) değiştirilmiştir.

6. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    308
    tolga arkadas ben geleli almanyaya 30 sene oldu bizim anne babalarimiz uyum saglamamis 50 senedir almanyaya bu cocuklar burda dogdu buyudu bunlar nasil uyum saglasin turkiyeye benim cevremdede belki 10 kisi gitti deneyeyim dedi 6 ay surdu geri geldiler senin anliyacan burda dogup buyumus insanlarin turkiyeye adapte olmasi dahada zor.12 yasinda ben turkiyeden almanyaya geldim ben dayanamiyorum turkiyedeki ortama gecen sene az daha adamla bicak bicaga girisiyordum burdaki duzen yok turkiyede isterse milyon versinler ha cografi acdan turkiyenin dunyada esi benzeri yok ama insan acisindan afrika arap ulkelerinin azicik uzerindeyiz bunlari gordum ben.

8. gamberoglu2000 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Aksiyon konusunda haklısın bitmezkanunlara uymama problemi var fakat insanlık olarak bizim kültür ağır basar ;aman sen gene sakin ol
    Konu tolgahamburg tarafından (15 Ağustos 2016 Saat 10:39 ) değiştirilmiştir.

10. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ankara
    Ettiği Teşekkür
    181
    Alıntı tolgahamburg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben o ilanı gazetede görmüştüm İngilizce ve almanca bilen home Office den çalışabilecek hem İstanbul hem ankarada arıyorlardı,yaşına göre aldığı maaş türkiye şartlarına gayet güzel Hayırlısı olsun.Milyar lar kazan Türkiyede gamberoglu2000 emin ol gençlerin işi Almanyadan iyi olur Bu arada gençlerin memleketemizde entegrasyon problem yaşaması normal daha sonra Almanya ya gelenler sanki hemen entegrasyonmu oldular?Almanya türkiye olsun korkuları atın hayata sarılarak yaşamaya bakmalıyız çünkü korkuların ecele faydası yok...Bizim Almanya dan ithal gelinimiz var istanbulda yaşıyorlar kocası thy pilot kendiside Siemens te çalışıyor gelirleri ortalama 20 bin tl den fazlabaşka bir arkadaşımda özel bir okulda almanca bölüm başkanıoda 5 sene kaldı en sonunda bunaldı döndü istanbula
    Aynen kardeşimizin dediklerine katılıyorum . Gerçekden türkiyede , dışardan bakıldığinda her ne kadar yaşam zor görükse de , belli bir zeminin varsa eğer ... (Bu zeminden olmazsa olmazından birisi konut ... ) inanın bana yaşamak zor değil..başından beri yazdıklarımı okumuş isenız bizim 14 aydır ne zorluklar çektiğimizi , ınsanlarımızla zaman zaman nasıl münakaşa yaptığımızı okumuşsunuzdur arkadaşlar,,, fakat inanın bana her şeye rağmen mutluyum , mutluyuz. İki hafta evvel buradan almanyaya ve oradan da norveç e gidip tatil yaptık .. 3 hafta toplam memleketi terk etmiştik , ama yetti bize . 3 hafta sonunda tüm olumsuzluklara rağmen , toprağımı özledim, köyümü özledim, insanlarımı , camii arkadaşlarımı , tozlu yolları, güneşi özledim... Özledim dostlar ...

Oğluma gelince , o almanyada elektroniker für gebâudetechnik ögrenmişti ama gördüğünüz gibi mesleğinde çalışmıyor ..zaten burada sadece inşaat elektrikçisi olarak çalışsa işi zor olurdu ..ve sanırım tutunamazdı ...
    Kendi başına bir iş açmak da olmuyordu zaten . Milli eğitim buna müsade etmiyordu . Ya açıkdan liseyi bitirecekdi ,,yada bir yere girip çalışacakdı. Biz de okulların anmeldung zamanını bekleyip onu açık liseye yazdıracakdık ki Rabbim burdan verdi kısmetini.
    Buraya nasıl alışırız diye yazıyor bazı gençlerimiz ? Arkadaşlar alışmayacak birşey yokki ..fakat şu da bir gerçekki o gençlerin yanına anne ve babanın büyük desteği gerek ..malum onların çevresi, tanıdığı, eşi dostu az olur...insanlarımızla münasebetlerini , istişarelerini takip edip ona göre gerektiğinde uyarmak gerekir ..maddi ve amnevi olarak büyük destek lazım ..ama olmaz diye birşey yok , olur .
    Tabiiki gençlerimizin orada üniversite bitirmeleri daha avantajlı , bunu konuşmaya hiç gerek yok .. Her gencimize de tavsiye ederim ..mutlaka okuyun .. Böyle bir mslek yaparak burada bir yere varılmıyor ! Bu kesin..

Toparlıyorum , eğer geçiminizi az buçuk garanti altına almışsanız arkadaşlar , örneğin bir eviniz ve emekliliğiniz falan varsa burası almanyadan çok daha iyi.

Ettiği Teşekkür
    308
    ne deyim oguzhan arkadas allah yolunuzu acik etsin insan mutlu oldugu yerde yasamali bu amazonlarin ortasi olsa bile.Allah ilerde pismanliklarla karsi karsiya birakmasin bu karar ne olursa olsun.Hayat zor nerde olursan ol devir para devri insanlar bosuna almanyaya gelmeye calismiyor tadi kacti buranin ama dunya boyle nere gidersen git onemli olan mutluluk bana gore almanyada onceki gelenler uc kurus para artirayim derken almanyayi kotuleye kotuleye ucagin ustunde geldiler altinda geri donduler.Yasadigin yeri seviyorsan bana gore afrikada olabilir guzel yasarsin yeterki ictenlikle sevin yasadiginiz yeri.Hepimiz yabanciyiz her yerde insan olarak.

13. 3 kişi gamberoglu2000 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    benim 7-8 arkadaşım geri döndü valla hepsi kral gibi yaşıyor

geri dönecek kişi bir defa Almanya -Türkiye karşılaştırması yapmayacaksın .... kapıyi kapattın mı geriye bakmayacaksın

buradaki gibi yaşamak istiyorsan hiç geri dönme ...

birde işini aşını ayarlayıp gideceksin yoksa oraya gidip bir şeyler aramıyacaksın
    Konu hOrOz tarafından (15 Ağustos 2016 Saat 17:33 ) değiştirilmiştir.

15. 2 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye akdenizli33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    197
    30 mesaja 46 teşekkür aldı
    Oguzhan06 arkadasim guzel sen gelirin ayda 6000 tl..su anda bir isle mesgulmsun ankarada
    Konu akdenizli33 tarafından (15 Ağustos 2016 Saat 18:02 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ankara
    Ettiği Teşekkür
    181
    Alıntı akdenizli33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oguzhan06 arkadasim guzel sen gelirin ayda 6000 tl..su anda bir isle mesgulmsun ankarada
    Hayır dostum bir iş tutmak niyetinde de değilim.... Hanımla ikimiz emekliyiz , biraz da kira gelir
    Miz var ,,,, bunun yanı sıra da babamdan çiftçiliği devraldım ...allah bereket versin oradan da biraz kalıyor .. Rabbim herkese nasip etsin dostum . Bir sıkıntım yok şükür ...yalnız şunu söyleyim ..evet 6.500 e yakın gelirim var en az ama bununyaklaşık 3 bin i ancak harcanıyor .. Hemde rahat rahat harcayarak, sıkmadan ... ,!

18. 2 kişi Oguzhan06 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    682
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    TR de kira vermedikten sonra Allah bi yerden elbet rizgini verir calisir ve gecinirsin, ama benim dikkatimi ceken sey burdan kesin dönüs yapmak isteyenlerin cogu TR de hic bi is yapmadan bedavadan gecinip gitmeyi hayal ediyor ( yok öyle bi dünya ) ikincisi Almanyada yasayipta TR deki insanlardan beter FAKiR hayati ( var yemez ) yasayan cok insan var gece gündüz cumartesi pazar demeden calisan coluk cocuguna hanimina zaman ayirmayan cok insan var Almanyada bumu yasamak soruyorum

20. 2 kişi SesSizliK üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    4 mesaja 2 teşekkür aldı
    Hayat dünyanın her yerinde farklı sebeplerden zor.. Alanya yarı Almanya sayılır bence Alanya'ya yerleşirseniz daha az uyum sorunu yaşarsınız..

http://m.tahmini.tr.gg/ALMANLAR-NEDE...%3BIYOR-f-.htm

http://euturkhaber.com/bizim-almanlar/
    Konu Memoli1976x tarafından (22 Ağustos 2016 Saat 17:40 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    308
    Alıntı dadaloglu38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kac cevap okudum hic dogru dürüst cevap bulamadim ben kesin dönüs yapmayi planliyorum vede emekli kesintimide cekmek istiyorum türkiyeden emekli islerim tamam ne gibi bir prosödür vardir burdan türkiyeden
    dadaloglu senin soruna karadeniz arkadas var o bu islerin uzmani ona bu sorunu sorarsan daha saglikli cavap alirsin o iyi biliyor saygilarimla kararin hayirli olsun.

23. gamberoglu2000 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı gamberoglu2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dadaloglu senin soruna karadeniz arkadas var o bu islerin uzmani ona bu sorunu sorarsan daha saglikli cavap alirsin o iyi biliyor saygilarimla kararin hayirli olsun.
    birincisi Almanya daki oturumu iptal ettiereceksin
    2 sene Türkiye bekleyeceksin

ilgili prim iadesi formunu kullanarak, http://www.deutsche-rentenversicheru...ationFile&v=14
    Almanya’dan “Deutsche Rentenversicherung - Nordbayern, 95440 Bayreuth” adresindeki Alman Emeklilik Sigortasına,
    Türkiye’de ikamet ediyorsa bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne müracaatta bulunabilir.

sadece kendi ödediğin primler iade edilir

Işiz kalinıp Arbeitsamt prim ödediyse onların ödediği primler geri alınamaz

eğer Almanya da borcun varsa kesilir

eğer boşanma varsa eşine de hak doğar

hususları da dikkate alınmalıdır.
    Konu hOrOz tarafından (20 Ağustos 2016 Saat 08:53 ) değiştirilmiştir.

25. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye dadaloglu38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya NRW
    Ettiği Teşekkür
    291
    56 mesaja 103 teşekkür aldı
    Allah dan başka kimseye borcum yok ailece gitmeyi planlıyorum Türkiye de 6 kalınca her şey bitmiyor mu oturum falan yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı dadaloglu38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah dan başka kimseye borcum yok ailece gitmeyi planlıyorum Türkiye de 6 kalınca her şey bitmiyor mu oturum falan yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim
    Türk vatandaşı olan bir sigortalıya Almanya'daki sosyal güvenlik primlerinin iade edilmesindeki ön şart iki yıllık bekleme süresinin dolması ve Almanyayı terk etmiş olması.
    yani buradan Abmelden yapmanız gerek ..

Dikkat edilecek diğer bir konu Türkiye de sigortalı çalışılmaması ..
    İki yıllık bekleme süresi içinde yeniden Türkiye’de veya Almanya’da zorunlu sigortalı olunursa,
    iki yıllık bekleme süresi her keresinde zorunlu sigortalılığın sona ermesinden sonra yeniden başlamış sayılıyor.

28. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye dadaloglu38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya NRW
    Ettiği Teşekkür
    291
    56 mesaja 103 teşekkür aldı
    Türkiye de emeklilik olacagım hanımda bende işlemleri bitirdim o yüzden çalışma olmayacak pasaportu öldürmeden burda çalışma ve sosyal yardım almasam olurmu

Yeni Üye Yakamoz 34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Izmir/Cesme
    Ettiği Teşekkür
    4
    4 mesaja 6 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türk vatandaşı olan bir sigortalıya Almanya'daki sosyal güvenlik primlerinin iade edilmesindeki ön şart iki yıllık bekleme süresinin dolması ve Almanyayı terk etmiş olması.
    yani buradan Abmelden yapmanız gerek ..

Dikkat edilecek diğer bir konu Türkiye de sigortalı çalışılmaması ..
    İki yıllık bekleme süresi içinde yeniden Türkiye’de veya Almanya’da zorunlu sigortalı olunursa,
    iki yıllık bekleme süresi her keresinde zorunlu sigortalılığın sona ermesinden sonra yeniden başlamış sayılıyor.

Yanlis biliyorsun Kardesim.
    Ben o parayi aldim, ve o arada Almanyada idim. LVA dan birisi ile görüstüm, bana kendisi anlatti. Iki Sene Rente kasasinda hic bir hareket olmiyacak, Tam 24 ay sonra parayi kesintili olarak alabilirsin.
    Yani Almanyayi terk etmek veya oradan Abmelden yapmak diye bir mecburiyet yok.
    Sayet Pasaportunun süresine dikkat edersen ve gecerli bir oturma müsaaden varsa, Almanya disinda 5ay 29gün kalabilirsin. Ben bu süreyi geciktiriyorum, yakalana kadar.

31. Yakamoz 34 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı Yakamoz 34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlis biliyorsun Kardesim.
    Ben o parayi aldim, ve o arada Almanyada idim. LVA dan birisi ile görüstüm, bana kendisi anlatti. Iki Sene Rente kasasinda hic bir hareket olmiyacak, Tam 24 ay sonra parayi kesintili olarak alabilirsin.
    Yani Almanyayi terk etmek veya oradan Abmelden yapmak diye bir mecburiyet yok.
    Sayet Pasaportunun süresine dikkat edersen ve gecerli bir oturma müsaaden varsa, Almanya disinda 5ay 29gün kalabilirsin. Ben bu süreyi geciktiriyorum, yakalana kadar.
    O zaman sen Almanya da illegal ikamet ediyorsun .. Primlerin alınması için kesin dönüş şartı aranıyor ..

İkametgahı Türkiye’de kalmak kaydı ile Almanya’ya veya AB üyesi bir ülkeye ikamet amacı dışında (Turistik veya iş görüşmesi gibi) gelip gitmesinde primlerin iadesi hakkı açısından bir sakınca oluşmaz.

Bir Türk vatandaşımız Alman sosyal güvenlik sistemine tabi çalışmalarını sonlandırıp Alman ikametinden (Abmeldung) ayrılarak Türkiye’ye kesin dönüş yapması halinde
    prim iadesi için gerekli 24 takvim ayı bu tarihten itibaren başlar. Kendisi bu sürede Alman emeklilik sigortasına zorunlu prim ödemesi yapmadığı gibi
    isteğe bağlı bir sigorta primine de hak kazanmamış olmalıdır. Ayrıca yine bu sürede ikametini Türkiye’ye taşınmalı ve Türk makamlarından (Muhtarlık, Nüfus Müdürlüğü gibi)
    aldığı ikametgah belgesi ve yurda girişine esas giriş-çıkış sayfalarının da bulunduğu pasaportunun fotokopilerini Alman Emeklilik Sigortasına vererek durumunu belgelendirmelidir.

Bunları yaptıktan sonra vatandaşımız Almanya’ya veya AB üyesi bir ülkeye tekrar ikamet amacıyla seyahat etmemesi gerekir.

http://www.av-yilmaz.de/ZJoomla/maka...cikan-sorunlar

Konu hOrOz tarafından (20 Ağustos 2016 Saat 21:10 ) değiştirilmiştir.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Dogrusunu anlatayim, uzmanlik alanimdir.

1. Öncelikle sirft Türk vatandasi olacaksiniz. Cifte vatandaslar alamaz.

2. Alman Emeklilik Kurumu tarafindan, medizinische Reha (tibbi yardimlar) ve berufliche Reha (ise dönüs icin yardimlar) almamis olmaniz gerekiyor. Eger aldiysaniz, sadece o tarihten sonra yatirilan primleri cekebilirsiniz.

3. Iki sene bekleme süresi var. Bu iki sene süresini ister Almanya'da gecirin, ister Türkiye'de, ister baska ülkede. Bu iki sene süresinde, sigortali calismamaniz gerekiyor. Türkiye'den emekli ayliginzi baglatabilirsiniz. Arbeitslosengeld 2 alabirsiniz, Minijob (...sizden prim kesilmemek sartiyla) calisabilirsiniz. Sigortali bir iste calisamazsiniz. Normal Arbeitslosengeld alamazsiniz. Pflegegeld alamazsiniz, Bagkurlu is yapamazsiniz, SGKli calisamazsiniz.

4. Iki sene sonra Almanya'da belediye ye gidip kendinizi abmelden yaptirmaniz gerekiyor. Abmeldung belgesine mutlaka Türkiye'deki acik adresiniz yazilmasi gerekiyor. Baska bir devletde dönerseniz paraniz verilmiyor.

5. Sonra Türkiye'ye dönüyorsunuz. Mutlaka gümrükte pasaportunuza giris mühürü bastirtiyorsunuz, ispatlar olarak gercekten Türkiye'ye döndügünüze dahir.

6. Abmeldung kagidi, Pasaportun giris mühürü ve prim iadesi icin gecerli olan "T" dilekcesi ile SGK Il Müdürlügündeki, Yurt disi daire hizmetleri baskanligina gidiyorsunuz. Bu formda Türkiye'de de iki senedir calismamistir diye SGK bir mühür basip Almanya ya yolluyor. Sonra paraniz geliyor. Bu formda ayrica sizden hesap numarasi soruluyor. Mecbur sizin üstünüze ait bir hesap numarasi olmasi gerekiyor. Esinizin üzerinde olsa baska kisinin hesap numarasi kabul edilmiyor. Illaki baskasinin hesabina gidecekse bu evrak Noterden belge sunulmasi gerekiyor.

7. Oturmanizi Alman Emeklilik Kurumu sormuyor. Yani uyaniklik yaparsaniz, 6 ay sonra oturmaniz ölecegi gicin, ölmüs olmuyor ve geri cikip gelebiliyorsunuz. Buradaki gaye esini, dostunu sorunsuz bir sekilde gelip görebilsin diye. Ama bunu bir kac vatandasimiz su istimal ederse, size garanti veriyorum, bundan sonra oturumuda öldürtürüz. Dikkat cekerim öldürtürüz diyorum. Gerisini sormayin.

34. 3 kişi Gercekler üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 4 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 4 misafir)