Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3228 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 17 Toplam 19 Sayfadan BirinciBirinci ... 78910111213141516171819 SonuncuSonuncu
Toplam 362 adet sonuctan sayfa basi 321 ile 340 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurtdisi Borclanmasi hakkinda

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    493
    104 mesaja 150 teşekkür aldı
    Alıntı 38ince_su38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sosyal yardim almadigima dair belge nerden alacagim bu belgeyi
    yardim etsen karadeniz kardes
    Rathausa git orada istedigin Belgeyi alabilirsin,
    Babama Türkiyede süresiz kalmasi icin yardim almadigina dair belge lazimdi, Rathausda Sozialamt bölümü var bizi oraya yönlendirdiler
    herhangi bir kurumdan yardim alip almadiginizi bilgisayarda hemen görüyorlar.

2. Sponsor Reklam
    Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    5 mesaja 7 teşekkür aldı
    belgenen ismi neolarak istiyecegiz rathausdan aslankral kardes

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    493
    104 mesaja 150 teşekkür aldı
    belgenen ismi neolarak istiyecegiz rathausdan aslankral kardes
    Kardes Belgenin tam ismini hatirlamiyorum , biz 4-5 sene olmustu alali,
    örnegin: "Bescheinigung für nicht Hilfebedürftigkeit" veya "Bescheinigung für Keine Sozialhilfeempfang" diye söylerseniz
    Memeur muhtemelen size yardimci olacaktir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    5 mesaja 7 teşekkür aldı
    bunu türkceye cevirebiliyorlarmi cünkü türkce tercümeli istiyorlar

Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    5 mesaja 7 teşekkür aldı
    sgkdan soayal yardim almadigina dair yeni tarihli belge asli ve türkce tercümeli birde calisma veya emeklilik durumunuzu gösterir yeni tarihli belge bu herhalde rentenversicherungsverlauf

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,734 teşekkür aldı
    sgkdan soayal yardim almadigina dair yeni tarihli belge asli ve türkce tercümeli birde calisma veya emeklilik durumunuzu gösterir yeni tarihli belge bu herhalde rentenversicherungsverlauf
    aynen

bunu türkceye cevirebiliyorlarmi cünkü türkce tercümeli istiyorlar
    onuda artık sen yaptıracaksın

Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    5 mesaja 7 teşekkür aldı
    selam horoz kardes bugün rathausa gittim öyle bir belge yok dediler ordan sonra jobcentere gittim hanim hic calismadigi icin öyle bir belge yok dediler en son arbeitsamta gittim onlar bir belge verdiler yardim almadigina dahil
    acaba bu belgeyi ve rentenversicherungsverlaufla beraber yollasam olurmu

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    523 mesaja 1,099 teşekkür aldı
    selam karadeniz kardes benim sorum olacakher islemleri yaptik ssk dan gelen mektupta bunlari istiyorlar.
    Calisma veya emeklilik durumunuzu gösterir yeni tarihli belge
    Sosyal yardim almadiginiza dair yeni tarihli bir belge asli ve Türkce tercümesi
    bunlar hangi belgeler bana bir yardim etsen simdiden tesekürler.
    Evet sosyal yardim alinmadigina dair belge Jobcenter den alinir, zaten almissiniz sizden bunun asli ile birlikte tercümesinide istemisler. Yapmaniz gereken sosyal yardim alinmadigina dair belgeyi tercüme ettirip güncel versicherungsverlauf ile birlikte ilgili sgk kurumuna göndermek.

Bu sosyal yardim alinmadigina dair belgeyi her sgk istemiyor bircogu basvuru sahbinin beyanini esas alirken kimi sgk kurumlari böyle bir belge istiyor nasil bir uygulamaysa artik ugrasmamak icin istenileni temin etmekten baska care yok, kolay gelsin.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    5 mesaja 7 teşekkür aldı
    hekimoglu kardes arbeitsamtdan aldigim beleg vermerk erstellen betreff-E Negativbescheinigung jobcenter bu belge yetermi.

Tecrübeli Üye aqua05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    113
    46 mesaja 67 teşekkür aldı
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Asgariden en yüksek emekli maasi icin yurtdisi borclanmasinda en son tarih 08/09/1999 gecmemesi lazim,cocuk dogum tarihini 1975 yilini baz alirsak 10 yillik borclanmada1999 yilini gecmiyor.
    Rente kasadan rentenversicherungsverlauf istemeli cocuklarin islenmis olmasi gerekli,büyük olasilikla dogum tarihi 1954 olmali, 1975 yili ile 1990 yillari arasi 10 yil yurtdisi borclanmasi yapmasi yeterli,yurtdisi borclanma dilekcesi 11 maddeye calisilmis,ev hanimi,bosta gecen süreler kismini isaretlemeli,yurtdisi borclanmasini yapmasi halinde sonraki ay emekli maasi baslar,emekli maasi yaklasik 1800TL. civarinda olur.
    Taksitle borclanma diye bir sey yok yanliz bütcesi mukabilinde bir yillik,üc yillik gibi süreleri borclanma yapabilir.

Karadeniz Hocam Bu kisi su an Türkiyede Borclanma yapti ve SGK daki görevli 1300 Veya 1400 Tl aylik Alirsin demis.Bunu Tam nasil ögrenebiliriz.Sen 1800 TL civari diye yazmissin..

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    104 mesaja 179 teşekkür aldı
    Tam olarak ögrenemezsin. Türkiye'de aylik üc yukari bes yukari hep tahmin.

Eger o kisi Bagkurdan emekli oluyorsa, 1300 - 1400 TL dogrudur.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet sosyal yardim alinmadigina dair belge Jobcenter den alinir, zaten almissiniz sizden bunun asli ile birlikte tercümesinide istemisler. Yapmaniz gereken sosyal yardim alinmadigina dair belgeyi tercüme ettirip güncel versicherungsverlauf ile birlikte ilgili sgk kurumuna göndermek.

Bu sosyal yardim alinmadigina dair belgeyi her sgk istemiyor bircogu basvuru sahbinin beyanini esas alirken kimi sgk kurumlari böyle bir belge istiyor nasil bir uygulamaysa artik ugrasmamak icin istenileni temin etmekten baska care yok, kolay gelsin.
    Yardim almadigina dair bir belge Jobcenter gerekli degil. Jobcenterden yardim kesildikten sonra Versicherungsverlaufe isleniyor. Bu belgeye islendikten sonra yeterlidir. Kaynagini lütfen sormayin. Kaynagini aciklarsam, kim oldugum ortaya cikar. Bu bir fikir degil, Alman ve Türk kurumun arasinda yapilan anlasmalara dayaniyor. Yüzlerce kisi bana bunu sordu. Hepsine bunu tavsiye ettim. Bir kisinin bile ayligi baglanmamasi gibi bir olay olmadi. Dedigim gibi, önemli olan Jobcenter bitis tarihi Alman Versicherungsverlaufa islenmis olmasi gerek ve islak imzali mühürlü olmasi lazim. Alman Emeklilk Kurumun imzasi ve mühürü yeterli. Ateselikterden özel bir imza veya mühürde lazim degil.
    Konu Gercekler 2.0 tarafından (26 Aralık 2017 Saat 23:33 ) değiştirilmiştir.

14. Gercekler 2.0 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    132
    @Gercekler arkadasim vermis oldugun bilgiler icin tesekkürler ihtiyaci olan arkadaslar degerlendireceklerdir. Yorumumla ilgili bir düzeltme yapmissin sagol yanliz beni biraz yanlis anlamis olmalisin ben yardim alinmadigina dair belge gerekli demedim bir arkadasimizdan istenmis sadece nereden alabilecegini yazdim gerekli olup olmadigi ilgili kurum ile ilgili ayri bir konu.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    Sorun degil. Önemli olan aydinlatmak.

Ettiği Teşekkür
    132
    01.01.2018 den itibaren gecerli olacak asgari ücret oraninda yapilan artisin ilaniyla birlikte 01.01.2018 den itibaren yurtdisi borclanma basvurusu yapacaklarin ödeyecegi en düsük günlük prim tutarida 18,96 TL dan 21,64 TL ye cikmistir.

18. 3 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    130
    8 mesaja 12 teşekkür aldı
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    01.01.2018 den itibaren gecerli olacak asgari ücret oraninda yapilan artisin ilaniyla birlikte 01.01.2018 den itibaren yurtdisi borclanma basvurusu yapacaklarin ödeyecegi en düsük günlük prim tutarida 18,96 TL dan 21,64 TL ye cikmistir.
    Annem 1955 dogumlu, ev hanimi, bir kac ay Mini-Job iscisi olarak calisti.

Agustos`da Türkiye`ye gidecek ve emeklilige basvuracak.

Burdan götürecegi Belgeler anladigim kadariyla:
    -Rentenversicherungsverlauf
    -Erweiterte Meldebescheinigung für ausländische Rentenversicherungsträger

1) Bu belgelerin tercümesi gerekli mi yoksa uluslararasi belgeler mi bunlar?

2) Borclanma hesabi nasil yapilir:
    3.600 gün x 21,64 TL = 77.904 TL ?

Bu durumda 77.904 TL yatirilmasi mi lazim?

3) Borclanacagim günlük primi kendim belirleyebiliyorum.
    Borclanacagim gün neye göre belirleniyor?

4) Bagkur`dan veya SGK`dan emekli olmayi kendimiz secebiliyor muyuz? SGK`yi tercih edecegiz mümkünse.

5) Emeklilik maasi ne kadar olur?

6) Banka hesabi actirilmasi sart mi yoksa benim hesaba yatirtabilirmiyiz?

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,734 teşekkür aldı
    1.Yurt dışı çalışmalarını gösterir Deutsche Rentenversicherung(DRV) veya Knappschaft-Bahn-See kurumundan
    alınacak güncel ‘Versicherungsverlauf’. DRV tarafından „Renteninformation“ olarak gönderilen belgeler geçersizdir.
    Bu belgenin Türkçe’ye tercümesi gerekmez.

Yaşanılan beldenin bağlı olduğu Jobcenter veya Rathaus’lardan ikamete
    dayalı sosyal yardım (Hartz IV, Sozialleistung, ALG II) almadığına dair belge.
    Bu belge Türkçeye tercüme edilmelidir.

2 .3600 x 21,65 TL = 77490TL

3 .ne kadar erken tarih olursa o kadar iyi .. annen 18 yaşından + 3600 gün borçlanabilir . ne zaman Almanya ya geldi ??

4. Türkiye de SSK girişin varsa SSK yoksa BAĞKUR üzeri emeklilik .. SSK girişi için Türkiye de yasalara uygun 1 hafta çalışsa iyidir
    SSK dan emekli olanlar biraz daha fazla alıyor

5. bunu tam kimse söyleyemez .. çünkü emelilik 3 devrede hesaplanıyoyr

31.12.1999 tarihine kadar olan dönem,
    01.01.2000-30.09.2008 tarihine kadar olan dönem,
    30.09.2008 tarihinden sonraki dönem.

6. devamlı kendi hesabı olması daha iyi sanırım başkasının hesabina para yatırmıyorlar
    Konu hOrOz tarafından (29 Temmuz 2018 Saat 14:45 ) değiştirilmiştir.

21. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    130
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.Yurt dışı çalışmalarını gösterir Deutsche Rentenversicherung(DRV) veya Knappschaft-Bahn-See kurumundan
    alınacak güncel ‘Versicherungsverlauf’. DRV tarafından „Renteninformation“ olarak gönderilen belgeler geçersizdir.
    Bu belgenin Türkçe’ye tercümesi gerekmez.

Yaşanılan beldenin bağlı olduğu Jobcenter veya Rathaus’lardan ikamete
    dayalı sosyal yardım (Hartz IV, Sozialleistung, ALG II) almadığına dair belge.
    Bu belge Türkçeye tercüme edilmelidir.
    Bu belgeyi Rathaus vermedi, Jobcenter`e yönlendirdi. Tercümesini ille de konsolosluktan mi yaptiracaz yoksa yeminli tercümana yaptirsakta olur mu?

2 .3600 x 21,65 TL = 77490TL

3 .ne kadar erken tarih olursa o kadar iyi .. annen 18 yaşından + 3600 gün borçlanabilir . ne zaman Almanya ya geldi ??
    Annem Almanya`ya 1978`de geldi. Rentenversicherungsverlauf`ta baslangici 1979 görünüyor. Ilginc olan bugün aldigimiz erweiterte Meldebescheinigung`da Almanya`da ikamet baslangici 1984 gösteriyor. Rathausdaki memur yabancilar polisine (Ausländerbehörde) yönlerdirdi. Meldebescheinigung`da baslangic olarak 1984 göstermesi emeklilik basvurusu icin dezavantaj olusturur mu?

4. Türkiye de SSK girişin varsa SSK yoksa BAĞKUR üzeri emeklilik .. SSK girişi için Türkiye de yasalara uygun 1 hafta çalışsa iyidir
    SSK dan emekli olanlar biraz daha fazla alıyor

5. bunu tam kimse söyleyemez .. çünkü emelilik 3 devrede hesaplanıyoyr

31.12.1999 tarihine kadar olan dönem,
    01.01.2000-30.09.2008 tarihine kadar olan dönem,
    30.09.2008 tarihinden sonraki dönem.

6. devamlı kendi hesabı olması daha iyi sanırım başkasının hesabina para yatırmıyorlar
    Cevaplari Yesil yaziyla yukarida yazdim.
    Konu infernoturko tarafından (31 Temmuz 2018 Saat 13:07 ) değiştirilmiştir.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Yardım almadığınıza dair Jobcenterden bir belge gerekmiyor. Siz onların yazdığına bakmayın. Öyle bir belge istediklerinede yeni bir tane mühürlü Versicherungsverlauf yollayın yeterli. O yazı Standard yazı. Kurumlar arası toplantıda bende bit kaç yıl önce bulunmuştum ve öyle SGK ile kararlaştırdık.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    130
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yardım almadığınıza dair Jobcenterden bir belge gerekmiyor. Siz onların yazdığına bakmayın. Öyle bir belge istediklerinede yeni bir tane mühürlü Versicherungsverlauf yollayın yeterli. O yazı Standard yazı. Kurumlar arası toplantıda bende bit kaç yıl önce bulunmuştum ve öyle SGK ile kararlaştırdık.
    Peki yabancılar polisinden annemin Almanya’ya gelişinin 1978 olduğunu belegeleyen evrak almamız lazım mi yoksa Versicherungsverlauf’da belirtilen başlangıç olarak 1984 yılı da yeterli mi?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 3 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 3 misafir)