Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3229 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 12 Toplam 19 Sayfadan BirinciBirinci ... 2345678910111213141516171819 SonuncuSonuncu
Toplam 362 adet sonuctan sayfa basi 221 ile 240 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurtdisi Borclanmasi hakkinda

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    3 mesaja 5 teşekkür aldı
    hocam tahsis çeşidi emekli mi yaşlılık mı yazmak gerek

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı alena Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam tahsis çeşidi emekli mi yaşlılık mı yazmak gerek
    Normal emeklilik icin,emeklilik, 3600 günle emekli olmak isteyenler,yaslilik emekliligi yazabilirsiniz,cokda önemli degil.

Alıntı alena Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iyi günler sayın Karadeniz, yakınım tr ye gelip tahsis başvurusunda bulunmaya karar verdi. rente kasadan alınacak belge dışında yardım almaddığına dair belge ve 15 yaşından büyük erekek çocukların fotosu ve öğrenci belgesini getirmesi gerek değilmi.
    Rente kasadan aktuel rentenversicherungsverlauf,tahsis talep,3201 sayili kanuna göre emekli olanlarin beyan dilekcesini doldurup göndermeniz gerek,

Borçlanılan Yurtdışı Süreleri Dikkate Alınarak Malullük, Yaşlılık Ve Emekli Aylığı Almak İçin İlk Olarak Ne Yapılmalıdır?

Yurtdışı hizmet borçlanması işlemleri tamamlandıktan sonra aylık alabilmek için Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ve 3201 Sayılı Kanuna göre Aylık Talebinde Bulunanlara Mahsus Beyan ve Taahhüt Belgesi doldurulması gerekmektedir.

Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi , Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri /Sosyal Güvenlik Merkezlerinden temin edilebileceği gibi, başvuru sahiplerince Sosyal Güvenlik Kurumu web sayfasından da temin edilerek doldurulması gerekmektedir.

Aynı şekilde, 3201 Sayılı Kanuna göre Aylık Talebinde Bulunanlara Mahsus Beyan ve Taahhüt Belgesi , Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri /Sosyal Güvenlik Merkezlerinden temin edilebileceği gibi, başvuru sahiplerince Sosyal Güvenlik Kurumu web sayfasından da temin edilerek doldurulması gerekmektedir.

Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ve 3201 Sayılı Kanuna Göre Aylık Talebinde Bulunanlara Mahsus Beyan ve Taahhüt Belgesini Doldurduktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Aylık başvurularında bizzat müracaat etme şartı kaldırılmıştır. Gerekli belgeler, usulüne uygun doldurulup imzalandıktan sonra borçlanma işlemlerinin yapıldığı Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/ Sosyal Güvenlik Merkezlerine doğrudan başvuru yoluyla verilebileceği gibi, yurtiçi veya yurtdışından posta yolu ile de gönderilebilir.

Sadece yurtdışından başvuruda bulunacak olanlar için güncel tarihli hizmet belgesinin ibrazı istenmektedir.

Tahsis talep tarihinden önceki bir ay içinde düzenlenen hizmet belgeleri, güncel tarihli belge olarak kabul edilmektedir.

Yurda kesin dönüş yaptıktan sonra aylık talebinde bulunanların ibraz edecekleri hizmet belgesinin ise güncel tarihli olmasında bir zorunluluk bulunmamaktadır.

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/...vZ0FBIS9nQSEh/

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    3 mesaja 5 teşekkür aldı
    çok teşekkürler

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Berlin
    Ettiği Teşekkür
    55
    63 mesaja 75 teşekkür aldı
    Arkadaslar gecen sene hanimin Primlerini Überweisung yaparken 2-3 Banka üzerinden mümkündü.
    Dün benim Prim Cetvelim geldi baktim nerdeyse 30 Banka üzerinden gönderebiliniyor.
    Almanyadan en uygun hangi Banka oldugunu bilen varmi acaba.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Ben herzaman ziraat bankasini tavsiye ederim.

Ettiği Teşekkür
    55
    Yurtdisi borclanmasi,para yatirmada devlet bankalarini tercih etmekte fayda var,Halkbankasi,Ziraatbankasi,Vakiflarbankasi.

8. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Berlin
    Ettiği Teşekkür
    55
    63 mesaja 75 teşekkür aldı
    Gecen sene bir deste parayla gitmistim Ziraat Bankasina, biraz tuhaf oluyor. Acaba Sparkasse den Überweisung yoluyla oluyormu.

Üye bornova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    46
    4 mesaja 5 teşekkür aldı
    bende ziraat bankasini tavsiye ederim

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    Alıntı hknbln Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gecen sene bir deste parayla gitmistim Ziraat Bankasina, biraz tuhaf oluyor. Acaba Sparkasse den Überweisung yoluyla oluyormu.
    Teorik olarak evet, pratikte daha tuhaf olur sonradan. Para mosip diye bir sisteme yatmasi gerekiyor. Bu saadece yurt icinde gecerli bir sistem. Parayi sen SGK Sparkasseden havale edersen, paran direkt olarak mosipe ulasmaz. Para acikta kalir. Sonra paranin senin adina islenmesi icin yeniden dilekce verirsin.

Almanyadaki Ziraat bankalarida hukuken bir Alman banksidir. Ancak onlar teknik olarak Türk ziraatbankasina not düsebiliyorlar.

12. Gercekler üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    16 mesaja 42 teşekkür aldı
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    köln42,yurtdisi borclanmasi yaparken size kimse bir sey sormaz ama emeklilik talebinde bulundugunuz (tahsis talep formu) verdiginizde sizden calismadiginiza,yardim almadiginiza dair belge isterler belge olarak, rentenversucherungsverlauf verin yeterli.
    slm arkadaslar bugün banada Türkiyede emeklilikm isimizi yapan kisiden. Telefon geldi. Aylik basvurusunda bulunmustuk.Vesicherungsverlauf fax olarak göndermistim, aslini istiyorlar birde herhangi bir yerden yardim almadigimi gösteren belge istiyorlar. Bu belgeyi nereden alabilirim.
    tsk

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı aab38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    slm arkadaslar bugün banada Türkiyede emeklilikm isimizi yapan kisiden. Telefon geldi. Aylik basvurusunda bulunmustuk.Vesicherungsverlauf fax olarak göndermistim, aslini istiyorlar birde herhangi bir yerden yardim almadigimi gösteren belge istiyorlar. Bu belgeyi nereden alabilirim.
    tsk

aab38,rentenversicherungsverlauf'u gönder yeterli,aktuel olmali.

15. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    Herhangi bir yerden yardım almadığına dair belgeyi Sozialamt veriyor

17. ulastam üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    16 mesaja 42 teşekkür aldı
    Tsk ederim arkadaslar bu gün sozialamt a gidip alacagim.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    merhaba ben hollandada yasiyorum.

uwv dokuman aliniyormus galiba

ben svb belge aldim konsolosluk kabul etmedi

baska hangi kurumdan ve hangi belgeleri almam gerekiyor.?

bilen arkadas yazarsa iyi olur insallah..

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,734 teşekkür aldı
    Alıntı dosyaxx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba ben hollandada yasiyorum.

uwv dokuman aliniyormus galiba

ben svb belge aldim konsolosluk kabul etmedi

baska hangi kurumdan ve hangi belgeleri almam gerekiyor.?

bilen arkadas yazarsa iyi olur insallah..
    biz genellikle Almanya dan olduğumuz için UWV veya SVB ne olduğunu bilmiyoruz
    açıklarsan daha net cevap alabilirsin

Ettiği Teşekkür
    55
    Türkiye'de sgk.mu yurtdisindaki kisinin calisip calismadigini sosyal yardim ödenegi aldigini emeklilik kasasina ödenen primden cikartabiliyor.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    10 mesaja 13 teşekkür aldı
    Merhaba Karedeniz Kardes

Benim Hanimin TC Vatandasi, Dogum Tarihi 01.05.1974, Almanyaya Agustos 1990 da isci Ailesi olarak geldi (Ev Hanimi)
    29.06.1991 de Cocugumuz dogdu.

Benim Hanim SGK dan kac yasinda Emekli olabilir?
    Kac gün ve nekadar Miktar ödenecek?

Cevaplariniz icin simdiden tesekkürler.

Saygilar
    abbas2006

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı abbas2006 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Karedeniz Kardes

Benim Hanimin TC Vatandasi, Dogum Tarihi 01.05.1974, Almanyaya Agustos 1990 da isci Ailesi olarak geldi (Ev Hanimi)
    29.06.1991 de Cocugumuz dogdu.

Benim Hanim SGK dan kac yasinda Emekli olabilir?
    Kac gün ve nekadar Miktar ödenecek?

Cevaplariniz icin simdiden tesekkürler.

Saygilar
    abbas2006

abbas2006,esinizin Almanya'da cocuk yetistirme süresine dayali olarak 01.05.1992 tarihi (18 yasi baz alinarak) ,48 yas 5525 günle normal emeklilik 3600 gün 54 yasi olarakda yaslilik emekligine sahip.
    Esiniz Türkiye'de ssk.calismasi yapip yurtdisi borclanmasi sonrasi borclanir,yurtdisinda cocuklardan dolayi devlet 1992 tarihi önce icin bir yil sonrasi icin üc yil emekli kasasina emeklilik icin prim ödemekte,esiniz icin ödenen prim tarihini Türkiye'de calismaya baslama tarihi olarak yurtdisi borclanmasi yapip kalan günleride ev hanimi olarak borclanabilirsiniz,belge olarak,rentenversicherungsverlauf ve meldebescheinigung (meldebescheinigung Türkceye cevrilmeli). Yurtdisi borclanma dilekcesinde,calisilmis ve ev hanimi süreleri isaretlenmeli.
    Bu gün icin günlük prim tutari 17,56TL. olup 01.07.2016 tarihinden sonra %5 zamli oluyor senede iki kez olmak üzere, misal 17,56X5525=97,019TL.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    Alıntı aab38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tsk ederim arkadaslar bu gün sozialamt a gidip alacagim.
    GEREK YOK! Niye isi yokusa sürüyorsun. Karadeniz'in dedigi gibi, Alman emekli kasasindan yeni tarihli ve mühürlü bir Versicherungsverlauf alip yollaman yeterli.

Niye isi zora sokuyorsunki?

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    Karadeniz, 1992'den önce dogan cocuklar icin 01.07.2014'den bu yana 1 yil degil 2 yil sayiliyor artik.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)