Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3229 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 16 Toplam 19 Sayfadan BirinciBirinci ... 678910111213141516171819 SonuncuSonuncu
Toplam 362 adet sonuctan sayfa basi 301 ile 320 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurtdisi Borclanmasi hakkinda

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    311
    100 mesaja 132 teşekkür aldı
    Hayirli Günler Özbeceriksiz ailesi.
    Arkadas icin soracagim bi kac sorum Var.
    Benim bir arkadasin hanimi emeklilik icin ödemeyi yapmis.2018 ocak ayinda emeklilik yasi geliyormus.
    Emeklilik basvurusunu simdiden yapabilirmi?
    Birde artik E Devletden Basvuru yapilabiliniyor.
    Acaba bunu kendisi yapabilirmi ? ( Zorluk Acisindan Soruyor)
    Yoksa direk ateseligemi Gitsede yaptirsa ?

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı Galaxy3764 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayirli Günler Özbeceriksiz ailesi.
    Arkadas icin soracagim bi kac sorum Var.
    Benim bir arkadasin hanimi emeklilik icin ödemeyi yapmis.2018 ocak ayinda emeklilik yasi geliyormus.
    Emeklilik basvurusunu simdiden yapabilirmi?
    Birde artik E Devletden Basvuru yapilabiliniyor.
    Acaba bunu kendisi yapabilirmi ? ( Zorluk Acisindan Soruyor)
    Yoksa direk ateseligemi Gitsede yaptirsa ?
    konsolosluga gitmenize gerek yok,burada aciklama var bakiniz, 295 nci sayfa,https://www.ozbeceriksizler.com/show...akkinda/page15

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    7 mesaja 11 teşekkür aldı
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    köln42,yurtdisi borclanmasi yaparken size kimse bir sey sormaz ama emeklilik talebinde bulundugunuz (tahsis talep formu) verdiginizde sizden calismadiginiza,yardim almadiginiza dair belge isterler belge olarak, rentenversucherungsverlauf verin yeterli.
    @karadeniz,arkadasim ben trye sgk ya telefon actim bu tahsis talep formunun yaninda aktuel rentenversucherungsverlauf gönderirseniz isleriniz daha cabuklasir dediler,peki bu rentenversucherungsverlauf un türkce tercümesi isteniyormu? bana tercüme falan demediler.

saygilar

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    523 mesaja 1,099 teşekkür aldı
    Versicherungsverlauf un Türkce tercümesi istenmez. Aylik baglatma talebiyle birlikte güncel Versicherungsverlauf verilmesi gereklidir, talep dilekcesi eksiksiz dogru doldurulup güncel hizmet dökümüyle birlikte verildiginde genelde en gec 3 ay icinde aylik baglanir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    bruclee,sgk.mundan gelen ilk emekli maasinizi siz cekmelisiniz,bir yila kadar zamaniniz var,isbankasinda sgk.mu hesabi actirip hesap numarasini devlet kapisi (E-sifre) üzerinden emekli maasinizin gönderilmesini istediginiz hesap numarasi yazin sonraki ay olarak yeni hesabiniza gelecektir.
    @karadeniz usta,Senin mesajinla ilgili bi hatirlatma yapmak istiyorum,gecen haftza sgk yi arayip bunla ilgili yani hesap numarasiyla .telefon acmistim,önceden gelen ilk maasinizi siz cekmeniz gerekiyordu artik degisti,siz nereye yazarsaniz(postane,banka IBAN no)biz oraya gönderirirz dediler.lakin benimkafami kurculayan sey,müraacatta tr adresini vermisiz,beyan taahhüt belgesine Almanya adresimi yazip yollasam bildiri burayami gelir acaba,bikac güne kadar tel acip onuda soracam,ayrica emekli massinin gelmesi icin ayri bi hesapmi gerekiyor,bizim zaten ziraatbankta kiralarin yatirildigi gecerli bi kontomuz var.o hesabi versek olmuyormu?

saygilar

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı macomen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @karadeniz usta,Senin mesajinla ilgili bi hatirlatma yapmak istiyorum,gecen haftza sgk yi arayip bunla ilgili yani hesap numarasiyla .telefon acmistim,önceden gelen ilk maasinizi siz cekmeniz gerekiyordu artik degisti,siz nereye yazarsaniz(postane,banka IBAN no)biz oraya gönderirirz dediler.lakin benimkafami kurculayan sey,müraacatta tr adresini vermisiz,beyan taahhüt belgesine Almanya adresimi yazip yollasam bildiri burayami gelir acaba,bikac güne kadar tel acip onuda soracam,ayrica emekli massinin gelmesi icin ayri bi hesapmi gerekiyor,bizim zaten ziraatbankta kiralarin yatirildigi gecerli bi kontomuz var.o hesabi versek olmuyormu?

saygilar
    macomen,Emeklilik islemlerinde banka hesabi acilirken özellikle hatirlatmak gereken hesabin SGk.mu hesabi olmasi,özelligi hesabi Sgk.mundanda izlenmesi.
    Emeklilik talebiniz dahilinde vereceginiz adresin yurtdisi olmasi sakinca yaratmaz ama adreslerde gelen mektuplarin elinize gecmesi önemli.

Tecrübeli Üye aqua05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    113
    46 mesaja 67 teşekkür aldı
    Arkadaslar bir tanidik var.Bayan Yanliz.Türkiyede calismis bir kac gün.Bayanin yasi su an 63 bu Bayan 3600 günden bocklanirsa.En yüksek ayligi almasi icin nelere dikkat etmesi lazim.Bayan Asagi yukari 43 senedir burada üc cocugu var.ilk cocuk 1975 dogumlu.Bayan buradada calismisligi var ama burada gec ise baslamis.En eski Borclanma tarihi olarak Almanyaya geldigi ev hanimi ve cocuklarin dogumu oldugu tarihimi yazmamiz lazim.

Not.Arkadaslar taksitlede borclanirsa bu kisi nasil yazmasi lazim.Birde neler lazim Ben yapali bir kac sene oldu .
    Konu aqua05 tarafından (06 Aralık 2017 Saat 01:20 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı aqua05 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar bir tanidik var.Bayan Yanliz.Türkiyede calismis bir kac gün.Bayanin yasi su an 63 bu Bayan 3600 günden bocklanirsa.En yüksek ayligi almasi icin nelere dikkat etmesi lazim.Bayan Asagi yukari 43 senedir burada üc cocugu var.ilk cocuk 1975 dogumlu.Bayan buradada calismisligi var ama burada gec ise baslamis.En eski Borclanma tarihi olarak Almanyaya geldigi ev hanimi ve cocuklarin dogumu oldugu tarihimi yazmamiz lazim.

Not.Arkadaslar taksitlede borclanirsa bu kisi nasil yazmasi lazim.Birde neler lazim Ben yapali bir kac sene oldu .
    Asgariden en yüksek emekli maasi icin yurtdisi borclanmasinda en son tarih 08/09/1999 gecmemesi lazim,cocuk dogum tarihini 1975 yilini baz alirsak 10 yillik borclanmada1999 yilini gecmiyor.
    Rente kasadan rentenversicherungsverlauf istemeli cocuklarin islenmis olmasi gerekli,büyük olasilikla dogum tarihi 1954 olmali, 1975 yili ile 1990 yillari arasi 10 yil yurtdisi borclanmasi yapmasi yeterli,yurtdisi borclanma dilekcesi 11 maddeye calisilmis,ev hanimi,bosta gecen süreler kismini isaretlemeli,yurtdisi borclanmasini yapmasi halinde sonraki ay emekli maasi baslar,emekli maasi yaklasik 1800TL. civarinda olur.
    Taksitle borclanma diye bir sey yok yanliz bütcesi mukabilinde bir yillik,üc yillik gibi süreleri borclanma yapabilir.

10. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    113
    Kardeniz hocam 6 ci madde demek istediniz herhalde 11 madde de Borclanmak istediginiz süre yaziyor.6 ci maddede calismisligi 08.09.1999 dan sonra ise orayi isaretlemeyecegiz degilmi.

Not.Bu formu nufusa bagli oldugu SGK YA gönderecegiz degilmi-
    Konu aqua05 tarafından (06 Aralık 2017 Saat 17:37 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    55
    Kardeniz hocam 6 ci madde demek istediniz herhalde 11 madde de Borclanmak istediginiz süre yaziyor.6 ci maddede calismisligi 08.09.1999 dan sonra ise orayi isaretlemeyecegiz degilmi.

Not.Bu formu nufusa bagli oldugu SGK YA gönderecegiz degilmi-

aqua05,ben dikkatsiz davranmisim sizin dediginiz gibi 6.madde yazimida düzelttim.
    6.maddeyi,ev hanimi,bosta gecen süre,calisilmis süreleri isaretleyin (X)
    11 madde,gün kismina 3600 gün ve (X) isaretlenecek, tarihler arasi kisminada birinci cocuk dogum tarihi 1974 ile 1988 yillari arasi diye yazabilirsiniz

Dilekceyi doldurduktan sonra bagli oldugunuz Sgk.il müdürlügüne postayabilirsiniz.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    @karadeniz,arkadasim ben sunu ögrenmek istiyorum.emekli ayligi baglandiktan sonra gelen ayligi düzenli olarak cekmekmi gerekiyor?belli bir süresi varmi?vede yurt disindan aylik gelen bankanin verdigi visa kartla buradan herhangi bir ATM den ceksek oluyormu?
    Saygilar

Ettiği Teşekkür
    113
    aqua05,ben dikkatsiz davranmisim sizin dediginiz gibi 6.madde yazimida düzelttim.
    6.maddeyi,ev hanimi,bosta gecen süre,calisilmis süreleri isaretleyin (X)
    11 madde,gün kismina 3600 gün ve (X) isaretlenecek, tarihler arasi kisminada birinci cocuk dogum tarihi 1974 ile 1988 yillari arasi diye yazabilirsiniz

Dilekceyi doldurduktan sonra bagli oldugunuz Sgk.il müdürlügüne postayabilirsiniz.

Hocam calisilmis süre 1999 dan sonra olursa onu isaretlemek lazimmi.

Ettiği Teşekkür
    113
    Hocam calisilmis süre 1999 dan sonra olursa onu isaretlemek lazimmi.
    Not.Cocuklar renteye eintragen olunca calisilmis süreyimi isaretlemek lazim acaba.SIklarda cocuk borclanma diye birsey yok.Birde neler lazim nufus cüzdani yada pas kopileri gibi.

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı macomen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @karadeniz,arkadasim ben sunu ögrenmek istiyorum.emekli ayligi baglandiktan sonra gelen ayligi düzenli olarak cekmekmi gerekiyor?belli bir süresi varmi?vede yurt disindan aylik gelen bankanin verdigi visa kartla buradan herhangi bir ATM den ceksek oluyormu?
    Saygilar

macomen,emekli ayligi en gec bir yil icinde cekilmeli cekilmeyen emekli ayliklari geriye sgk. gidiyor.
    Emeklilik öncesi veya sonra acilacak olan sgk.hesabinda bankanizdan alacaginiz kredi karti ile paranizi istediginiz yerden cekebilirsiniz.

Ettiği Teşekkür
    55
    Not.Cocuklar renteye eintragen olunca calisilmis süreyimi isaretlemek lazim acaba.SIklarda cocuk borclanma diye birsey yok.Birde neler lazim nufus cüzdani yada pas kopileri gibi.

aqua05,yurtdisi borclanmasinda calisilmis süre olarak kabul edilenler,rente versicherungsverlaufta,calisma,mini jop,cocuk yetistirmeden dolayi devletin ödedigi primleri,Türkiye'de sgk.munda calisilmis süre gibi islem görmekte,dolaysiyla dilekcede siz calisilmis,bosta gecen,ev hanimi sürelerini isaretleyin,
    Belge olarak,meldebescheinigung (tercüme edilmeli) versiherungsverlauf (tercümeye gerek yok) yurdisi borclanma dilekcesini bagli oldugunuz Sgk.il müdürlügüne postalayin.
    Borclanma yapilmadan önce Türkiye'de ssk.calismasi yapilmis olmasi lazim.
    Konu karadeniz tarafından (17 Aralık 2017 Saat 16:48 ) değiştirilmiştir.

18. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    karadeniz,cevabin icin tskler arkadasim,anlasilmistir.

saygilar

Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    5 mesaja 7 teşekkür aldı
    selam karadeniz kardes benim sorum olacakher islemleri yaptik ssk dan gelen mektupta bunlari istiyorlar.
    Calisma veya emeklilik durumunuzu gösterir yeni tarihli belge
    Sosyal yardim almadiginiza dair yeni tarihli bir belge asli ve Türkce tercümesi
    bunlar hangi belgeler bana bir yardim etsen simdiden tesekürler.

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı 38ince_su38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam karadeniz kardes benim sorum olacakher islemleri yaptik ssk dan gelen mektupta bunlari istiyorlar.
    Calisma veya emeklilik durumunuzu gösterir yeni tarihli belge
    Sosyal yardim almadiginiza dair yeni tarihli bir belge asli ve Türkce tercümesi
    bunlar hangi belgeler bana bir yardim etsen simdiden tesekürler.

Yanilmiyorsam emeklilik talebinde bulundunuz.
    Yurtdisindan emekliyseniz rente bescheid Türkceye cevrilmeli,calismiyorsaniz,tarihi bir ayi gecmeyecek rentenversicherungsverlauf.
    Sosyal yardim almadiginiza dair belge kanunda yeri yok ama isgüzar memurlar talep ediyor emekli olurken bu tür yardim almaniz halinde geri ödeme yapacaginza dair belge imzaliyorsunuz,bir deyimle itle dalasmaktansa caliyi dolasmak daha iyidir.
    Sosyal yardimla ilgili belge aciklamasini diger arkadaslar yapacaktir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    5 mesaja 7 teşekkür aldı
    sosyal yardim almadigima dair belge nerden alacagim bu belgeyi
    yardim etsen karadeniz kardes

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı 38ince_su38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sosyal yardim almadigima dair belge nerden alacagim bu belgeyi
    yardim etsen karadeniz kardes

38ince_su38 biraz sabredersek bu konuda daha iyi bilgiye sahip arkadaslar aciklama yaparlar,size yanlis bilgi vermek istemem.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)