Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3230 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 18 Toplam 19 Sayfadan BirinciBirinci ... 8910111213141516171819 SonuncuSonuncu
Toplam 362 adet sonuctan sayfa basi 341 ile 360 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurtdisi Borclanmasi hakkinda

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    524 mesaja 1,102 teşekkür aldı
    Arkadasim 1978 yilinda Almanya ya gelen annenizin ikametgahi 1984 den itibaren görünüyorsa ilk geldigi semtin Rathaus undan temin etmelisiniz. Borclanma basvurusu baslangic tarihi nekadar erken olursa okadar avantajlidir.

Son günlerde sgk nin yeni cikarttigi bir genelgeyle ev kadini olarak gecen sürelerin beyani sirasinda ibraz edilmesi gereken belgeler konusunda sorun cikarttigi iddia ediliyor, eger varsa ilk pasaportunuda yaninda götürüp yurtdisi giris cikis bilgilerinin kayit altina alindigi dönem öncesi icin pasaportu belge olarak sunabilir.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    130
    8 mesaja 12 teşekkür aldı
    Merkezdeki nüfus dairesine gittik ve ordan bütün ikametleri gösteren belgeyi aldık. Şimdi bunu Türkçeye çevirttireceğim.

1) İlle de konsoloslukta mi tercüme ettirmem lazim yoksa herhangi bir yeminli tercümana yaptırsam da olur mu?

2) Versicherungsverlauf‘un son sayfasında bazi açıklamalar var. Bu sayfayı da vermeme gerek varmi yoksa sadece tarihleri yazan sayfaları ibraz etmem yeterli mi?

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    1) Memurun keyfine kalmış birşey. Tavsiyem konsoloslukla analşmalı bir tercümana cevirtmek.

2) Versicherungsverlauf Alman Kurumundan mühürlü ve imzalı olacak. Tarihide bir ayı geçmemesi tavsiye edilir. Eğer mühür bozulmuyorsa o son sayfayı silebilirsin.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (08 Ağustos 2018 Saat 19:43 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    132
    @infernoturku, Konsoloslukta tercüme olmaz konsolosluklarin listesinde olan bir tecümana tercüme ettirip konsoloslukta onaylatmak isin özü. Eger basvuruyu Türkiye de sahsen yapacaksaniz TR dede bir Notere gidip tercüme ettirebilirsiniz ozaman Konsolosluk onayi gerekmiyor. Versicherungsverlauf la ilgili fazla olsun eksik olmasin vermenizin bir zarari olmaz.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    YURTDIŞI HİZMET BORÇLANMA TALEP DİLEKÇESİ ben kendim mi doldurayim veya bir danisman sirketi mi doldursun ben bu dilekcedeki 11. madde de takildim 5225 gün gerekiyor bana ama orada 3 şık var hangisini isaretliyecegim oraya ne yazacagim 02.05.1985 beri calisiyorum ben arada da kisa sürelik issizligim de var

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,421 mesaja 9,736 teşekkür aldı
    Alıntı karadeniz57 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    YURTDIŞI HİZMET BORÇLANMA TALEP DİLEKÇESİ ben kendim mi doldurayim veya bir danisman sirketi mi doldursun ben bu dilekcedeki 11. madde de takildim 5225 gün gerekiyor bana ama orada 3 şık var hangisini isaretliyecegim oraya ne yazacagim 02.05.1985 beri calisiyorum ben arada da kisa sürelik issizligim de var
    sen isvicre den misin ?

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Uzamana doldurt, yanlış işaretlersen gereksiz yere az para alabilirsin.

Ettiği Teşekkür
    132
    Borclanmanin başlangiç tarihi çok önemli, çalismaya başlama tarihi 18 yaşi yada öncesiyse 18 e girilen günden itibaren degilse ilk ise giriş tarihinin mutlaka versicherungsverlauf taki gibi dogru yazilmasi, erkek başvuru sahipleri sadece çalistiklari ve işsizlik sürelerini borçlanabilecekleri için hangi süreleri borçlanmak istiyorsunuz sorusuna çalisilan ve işsizlik süreleri karşisindaki kutucuğu işaretlemek gereklidir.

Borçlanilmak istenen gün sayisi hangi zamanlarin borçlanilacaği ve işe başlama tarihi yeterli, bitiş tarihini yazmaya gerek yok onu sgk da hesapliyorlar. Uzmana bir yiğin para vermeye hiç gerek yok TR deyim daha bu hafta bir yakinim için borçlanma dilekçesini ben doldurdum verdik bir gün sonrada tahhakkuk belgesini elden aldik olay bitti. Tek can sıkıcı olani gerek olmadigi halde yurda giris cikis belgesinin talep edilmesiydi, emniyet hemen sgk nin yan binasinda olduğundan hemen hallettik. Gereksiz yere simsarlara para kaptirmayin kağit doldurmada sıkıntı yaşayan bana yada diğer arkadaşlara nerede takildiklarini sorsunlar yardimci oluruz.
    Konu hekimoglu tarafından (19 Ağustos 2018 Saat 18:33 ) değiştirilmiştir.

10. 3 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Borclanmanin başlangiç tarihi çok önemli, çalismaya başlama tarihi 18 yaşi yada öncesiyse 18 e girilen günden itibaren degilse ilk ise giriş tarihinin mutlaka versicherungsverlauf taki gibi dogru yazilmasi, erkek başvuru sahipleri sadece çalistiklari ve işsizlik sürelerini borçlanabilecekleri için hangi süreleri borçlanmak istiyorsunuz sorusuna çalisilan ve işsizlik süreleri karşisindaki kutucuğu işaretlemek gereklidir.

Borçlanilmak istenen gün sayisi hangi zamanlarin borçlanilacaği ve işe başlama tarihi yeterli, bitiş tarihini yazmaya gerek yok onu sgk da hesapliyorlar. Uzmana bir yiğin para vermeye hiç gerek yok TR deyim daha bu hafta bir yakinim için borçlanma dilekçesini ben doldurdum verdik bir gün sonrada tahhakkuk belgesini elden aldik olay bitti. Tek can sıkıcı olani gerek olmadigi halde yurda giris cikis belgesinin talep edilmesiydi, emniyet hemen sgk nin yan binasinda olduğundan hemen hallettik. Gereksiz yere simsarlara para kaptirmayin kağit doldurmada sıkıntı yaşayan bana yada diğer arkadaşlara nerede takildiklarini sorsunlar yardimci oluruz.
    11.Borçlanmak istediğiniz süre
    a) Yurtdışı hizmetlerimin / sürelerimin tamamı
    b) ………. gün
    c) …./…./…. - …./…./…. Tarihleri arasındaki süre

Simdi ben buna sadece en alttaki ise baslangic süremi mi yazacagim yani "c" şıkkina
    Konu karadeniz57 tarafından (20 Ağustos 2018 Saat 18:56 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    11.Borçlanmak istediğiniz süre
    a) Yurtdışı hizmetlerimin / sürelerimin tamamı
    b) ………. gün
    c) …./…./…. - …./…./…. Tarihleri arasındaki süre

Simdi ben buna sadece en alttaki ise baslangic süremi mi yazacagim yani "c" şıkkina
    B-borclanmak istediginiz gün
    C-ise baslama veya 18 yasi olarak yazilmasi gerek sonraki yazilacak olan 1999 tarihini gecmesin, misal 01/01/1985 tarihi 01/01/1999 tarihler arasi

13. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    B-borclanmak istediginiz gün
    C-ise baslama veya 18 yasi olarak yazilmasi gerek sonraki yazilacak olan 1999 tarihini gecmesin, misal 01/01/1985 tarihi 01/01/1999 tarihler arasi
    Tessekürle o zaman bana lazim olan e-devlette de sorguladim 5225 gün ise baslama tarihim de 02.05.1985 olarak yazacagim
    Konu karadeniz57 tarafından (20 Ağustos 2018 Saat 21:12 ) değiştirilmiştir.

Üye santicuma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    78
    13 mesaja 29 teşekkür aldı
    Merhaba,

hanim ve ben Almanya dogumluyuz (1974/1975) ve 2003 de izinli olarak T.C. vatandasligindan cikip alman vatandasligina gecktik. Ikimizdede mavi kart var.
    Ikimizde yaklasik 1993 den itibaren almanyada calismisligimiz var. Hanim 1999 dan beri ev hanimi fakat 3-4 seneden beri bir minijobda (450Euroluk) calisiyor.

Bir kac sorum olucakti:

1. Simdi sanirim bagkur dan yurt disi borclanma ile emeklilik hakkimiz var? SGK icin Tr de calismisligimiz yok.

2. Basvuruyu Konsolosluktan yapabilirmiyiz? Yada Almanyada özel bir danisma bürolari varmi?

3. Hanimin minijob da calisma süresi borclanma süresi icin gecerli olurmu?

4. En az kac gün ve en fazla kac gün borclanabiliriz?

5. Her gün icin bu belirtilen 21 TL mi ödememiz gerekiyor?

6. Ödemeyi ne zaman yapmamiz gerekiyor?

7. Bütün islemleri online veya almanyadan agri yapilabiliniyormu yoksa Türkiyeye de gitmemiz gerekicekmi?

Cevaplariniz icin simdiden tesekkür ederim.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    tam tarihleri yazmadığın için aşagıdaki tabelleden bakabilirsin

sigorta başlama

1974+18 = 1992 erkek >> 5600 - 5675 gün - 53-54 yaş - 25 sene
    1975+18 = 1993 bayan >> 5000 gün 20 sene - 49-50 yaş - 20 sene

Benim hesaplarıma göre TC Vatandaşlığınız yetersiz https://www.timeanddate.de/datum/zeitspanne

erkek
    2003-1992 = 11 sene tam 14 sene eksik ...

bayan
    2003-1993 = 10 sene tam 10 sene eksik

Benim ilk hesaplama yanlış olmuş sanırım şimdi doğru oldu

Günleri doldurmadan emekli olamazsınız veya 60 yaşını bekleyip 3600 günden emekli olabilirsiniz
    Konu hOrOz tarafından (29 Ağustos 2018 Saat 00:00 ) değiştirilmiştir.

17. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Alıntı santicuma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1. Simdi sanirim bagkur dan yurt disi borclanma ile emeklilik hakkimiz var? SGK icin Tr de calismisligimiz yok.
    Evet, ama Bagkur'da cok para ödersin, az aylik alirsin. Özellikler erkeklerde Türkiye'de bir kac gün calisma yaparsa SGK'dan olur.

2. Basvuruyu Konsolosluktan yapabilirmiyiz? Yada Almanyada özel bir danisma bürolari varmi?
    Özel danisma bürolari var, ancak onlar yuducu. Tavsiye etmem. Islemi konsolosluga bagli calisma ateselikleri yapar. Bunlar konsolosluga bagli olsada illaki ayni binada olmalari gerekmiyor. Benim tavsiyem, Türkiye'de bir danisma bürosu üzerinden yapmak. Mesela Hasan Karahaliloglu kurumun eski yurt disi daire baskanidir. Emekli olduktan sonra bu ise girmistir.

3. Hanimin minijob da calisma süresi borclanma süresi icin gecerli olurmu?
    Evet. Hayir diyen memur olursa haber et bana. Yasal belgesi bende var.

4. En az kac gün ve en fazla kac gün borclanabiliriz?
    Alman Versicherungsverlauf'a bakmadan birsey söylemek tahmini olur. Cocuklarin varsa önce LVA git ve onlar yenge hanimin Versicherungsverlaufina kayit ettir. Aksi takdirde yanlis islem yapabilir SGK. LVA'daki ismi. Antrag auf Klärung von Kindererziehungszeiten.

5. Her gün icin bu belirtilen 21 TL mi ödememiz gerekiyor?
    Asgari ücretin yüzde 32'dir. O yükseldimi oda yükselir.

6. Ödemeyi ne zaman yapmamiz gerekiyor?
    Tahhakkuk cetveli, yani kurumdan ödeme bilgisi geldi an, üc ay icinde. Yoksa islem iptal olur.

7. Bütün islemleri online veya almanyadan agri yapilabiliniyormu yoksa Türkiyeye de gitmemiz gerekicekmi?
    SSK'dan emekli olabilmek icin Türkiye'de calisma süren olmasi gerektiginden kendini calistiriyor gösterirken mutlaka Türkiye'de olman gerek. Daha sonra basvuruyu ücretsiz olarak Calisma atesinden yapabilirsin.

19. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    132
    @santicuma, hOrOz arkadasin belirttigi gibi Türk vatandasi olarak gecirdiginiz süreler erken emekli olmaniza ne yazikki yeterli degil bu durumda 60 yas 3600 prim günü size uygun olabilir eger Türk vatandasi olarak gecirdiginiz süreler 3600 gün = 10 yila esitse.

Birbey 3.0 arkadasinda belirttigi gibi Türkiye de izinde oldugunuz süre icinde birkac gün sigortali calisma yapmaniz yarariniza olacaktir daha az ödeyip yüksek maas almaniza yarar. 31.12.2018 tarihine kadar günlük prim miktari 21,65 TL dir, bu miktar 01.01.2019 dan itibaren asgari ücrete yapilacak olan zam oraninda yükselecektir.

Üye santicuma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    78
    13 mesaja 29 teşekkür aldı
    Tesekkürler arkadaslar,

anladigim kadari ile horoz kardesin hesabina göre, 3600 günü simdi borclanirsak yani ödersek, geri türk vatandasligina gecsek bile, yani öyle yada böyle, hanim 10 sene sonra bende 14 sene sonra emekliye baglanabiliyorum, yani ilk emekliyi alabiliyoruz?
    Konu santicuma tarafından (28 Ağustos 2018 Saat 23:53 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    Tesekkürler arkadaslar,

anladigim kadari ile horoz kardesin hesabina göre, 3600 günü simdi borclanirsak yani ödersek, geri türk vatandasligina gecsek bile, yani öyle yada böyle, hanim 10 sene sonra bende 14 sene sonra emekliye baglanabiliyorum, yani ilk emekliyi alabiliyoruz?
    zaten olsa bile erkekler 60 yaşında bayanlar 58 yaşında emekli olabiliyor

1974 + 60 = 2034 senesi

Konu hOrOz tarafından (29 Ağustos 2018 Saat 00:32 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,671
    1,628 mesaja 3,337 teşekkür aldı
    Arkadasim bu milletin emekli hesaplari bir türlü son bulmadi,aksam bir hesap sabah kalk ayri bir hesap..
    Ben erken emeklilige karsiyim:-)ALLAH uzun ömürler versin...dunyanin dert ve telasina kederine düsürmesin..
    Konu webci tarafından (29 Ağustos 2018 Saat 00:35 ) değiştirilmiştir.

24. webci üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    Alıntı webci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadasim bu milletin emekli hesaplari bir türlü son bulmadi,aksam bir hesap sabah kalk ayri bir hesap..
    Ben erken emeklilige karsiyim:-)ALLAH uzun ömürler versin...dunyanin dert ve telasina kederine düsürmesin..
    hesaplarda bir değişiklik yok zaten Türkiye de erken emeklilik diye bir şey yok

sadece vatandaş bilmiyor

Alman Vatandaşı olanların çoğunun Türk Vatandaşlığı süreleri yeterli olmuyor bunu bilmiyorlar

sanıyorlarki elinde Mavi Kartı olanlarda koşulsuz emekli olabilecekler ...

halbuki Mavi Kartın bir getirisi yok

Mavi Kart sadece Türkiye de resmi işlemlerde zorluk çıkmasın diye verilen bir belge , kimlik
    Konu hOrOz tarafından (29 Ağustos 2018 Saat 01:02 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Ah ah horoz ah, hep normal emekliligi anlatiyorsun, hic adama kismi emekliligi anlatmiyorsun.

Gün sayisi kurtarirsa, bu süpheli, 5600 - 5800 arasi günden emekli olma sansi var. Yas sartida 53 - 55 falan. 25 yil sigortalik süresi sart.

Arkadaslar, burdaki sunulan tablo "normal emeklilik tablosu". Birde "kismi aylik tablosu" var. Onu hic dikkate alan yok.

Yenge hanimda kismi aylik icin 4 sene falan eksik cikiyor.

Bundan sonra burdan hesaplayin, ozaman kismi aylikgi hesaplamis olursunuz.

https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

Santicuma:

Sen tam dogum tarihini ve yenge haniminda bir ver. Ayrica tam olarak ne zaman ilk kez sigortli ise basladiniz? Almanya'daki LVA'daki Versicherungsverlaufda yazan ilk "Pflichtbeitrag" dir.

Yenge hanimdada aynisi gecerli. Tek istisna, eger yenge hanim calismadan önce ilk dogumunu Almanya'da yaptiysa, ozman ilk cocugun dogum tarihin bildir. Ama cocuk Almanya'da dogmus olmasi gerek.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (29 Ağustos 2018 Saat 01:06 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)