Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3229 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 9 Toplam 19 Sayfadan BirinciBirinci 123456789101112131415161718 ... SonuncuSonuncu
Toplam 362 adet sonuctan sayfa basi 161 ile 180 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurtdisi Borclanmasi hakkinda

Yeni Üye saltuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    45
    4 mesaja 10 teşekkür aldı
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    saltuk,01/01/1990 tarihinde ise baslama olarak, 52 yas 5525 günle normal emeklilik 57 yas 3600 günle yaslilik emekliligine sahipsiniz,Türkiye'de calismis oldugunuz 103 gün ve 450 askerlik borclanmasi toplam 553 gün olur,Almanya'daki calisilmis süreler ve bir yila kadar issizlik sürelerini yurtdisi borclanmasi yaparak emeklilik hakki elde edebilirsiniz,dikkat etmeniz gereken Türkiye'de isi birakmis oldugunuz tarihten bu güne dogru yurtdisi borclanmasi yapmaniz.

Esiniz icin,23/051991 tarihinden önce ise baslamissa 47 yas 5450 günle sonrasi ise 48 yas 5525 günle normal emeklilik 3600 günle 54 yasinda yaslilik emekliligine sahip,esiniz 18 yasi olarak calismaya basladigi tarihi rentekasadan alacaginiz rentenversicherungsverlauf calismaya basladiginizi ve meldebescheinigunglada ev hanimi veya bosta gecen süreleri borclanabilir (meldebescheinigung Türkceye cevrilmeli) esinizin 360 günlük tarim sigortasi cikartarak kalan günleri bulabilirsiniz,yanliz yurtdisi borclanmasi yapmadan önce tarim sigortasini sonlandirip ssk.calismasi sonrasi borclanma yapin
    @karadeniz tarım sigortasından çıkartın ssk çalıması olsunmu demek istediniz, tarım sigortası yapmadan önce 20 gün ssk lı olarak çalıştı sonra tarım sigortasına yazdırdım yani (ek5 sigortalı) 4 yıl ödemeyi düşünüyorum sağlıktan yararlanmak için ne türlü sakıncası olabilir acaba?

2. saltuk üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı saltuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @karadeniz tarım sigortasından çıkartın ssk çalıması olsunmu demek istediniz, tarım sigortası yapmadan önce 20 gün ssk lı olarak çalıştı sonra tarım sigortasına yazdırdım yani (ek5 sigortalı) 4 yıl ödemeyi düşünüyorum sağlıktan yararlanmak için ne türlü sakıncası olabilir acaba?
    saltuk,ssk.kapsaminda aylik tutarlar yaklasik %32 dolaylarinda ssk. tarim tutari nekadar bilmiyorum arada cok fark yoksa ssk,aylik tutarini tehcih edin derim.

5. 2 kişi karadeniz üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    10 mesaja 13 teşekkür aldı
    Günaydin Karadeniz Kardes ,
    yukardaki vermis oldugun Hesaplama linkinde 04.03.1986 - 05.11.2000 5310 GÜN CIKMIYOR
    04.03.1986- 06.09.2000 arasi 5300 gün cikiyor

sana zahmet bana nasil hesapladigini yazarsan cok memnun olurum,
    mesela örnek olarak 4.3.1986-05.11.2000, 5310 gün ciktigini gösteren hesaplama formülü

cünkü önümüzdeki Haftaya dilekceyi SGK verecegim yanlis birsey yapip zarara girmek istemiyorum

saygilar
    abbas

7. abbas2006 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye delitürk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    316
    50 mesaja 75 teşekkür aldı
    Karadeniz Abi ben ilk borclanmami 1992 yili baslangic olarak yaptim ama toplam prim gunumu hepsini ödemedim belirli bir prim sayisi ödedim,ve her sene icindede belirli zamanlarda ikinci basvurumuda yaptim bu hep yaptigim borclanmalar belirli zamanlari takip ediyor bu sekilde borclamada maasa etki edermi.Benim yaklasik 3 sene yasimin dolmasina zaman var bu yillara göre borclanma yapmak istiyorum...tskler

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı delitürk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Karadeniz Abi ben ilk borclanmami 1992 yili baslangic olarak yaptim ama toplam prim gunumu hepsini ödemedim belirli bir prim sayisi ödedim,ve her sene icindede belirli zamanlarda ikinci basvurumuda yaptim bu hep yaptigim borclanmalar belirli zamanlari takip ediyor bu sekilde borclamada maasa etki edermi.Benim yaklasik 3 sene yasimin dolmasina zaman var bu yillara göre borclanma yapmak istiyorum...tskler

delitürk,borclanma tarihlerini belirtmemissin ama sorun yok,E sifreden yurtdisi borclanmasi olarak borclanma yaptigin tarihlerden son tarih yazarak bu güne dogru istedigin gün kadar borclanma yapmani tavsiye ederim,maas olarak mümkün oldugu kadar 2000 yillari öncesi tarihler,yoksa baska türlü emekli maasi üzerinde faklilik olmaz.

Alıntı abbas2006 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Günaydin Karadeniz Kardes ,
    yukardaki vermis oldugun Hesaplama linkinde 04.03.1986 - 05.11.2000 5310 GÜN CIKMIYOR
    04.03.1986- 06.09.2000 arasi 5300 gün cikiyor

sana zahmet bana nasil hesapladigini yazarsan cok memnun olurum,
    mesela örnek olarak 4.3.1986-05.11.2000, 5310 gün ciktigini gösteren hesaplama formülü

cünkü önümüzdeki Haftaya dilekceyi SGK verecegim yanlis birsey yapip zarara girmek istemiyorum

saygilar
    abbas

arkadasim,yazmis oldugum tarihler arasi,yil,ay,gün olarak bilgi vermekte,bir ayi 30 gün,bir yili 3600 gün,hesapla vermis oldugum tarihlere ulasacaksiniz,bunun baska formulu yok.
    Konu karadeniz tarafından (18 Aralık 2015 Saat 22:43 ) değiştirilmiştir.

10. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Arkadaslar sgk tarafindan bana 54000 YTL borc tahakkuk ettirildi ve ben bunun 30000 YTL sini ödedim,,Emekli olmamamada henuz 4 sene var ben heryil bir miktar prim ödemek istiyorum ödeyecegim her prim icin yeniden mi basvuru yapmam gerek yoksa Herhangi bir Bankadan TC numaram ile yurtdisi borclanmasi diye parayi yatirip ogunku kur uzerinden hesapmi yapacaklar..tskler delitürk arkadasin dediklerine ek olarak.her basvurunuzda ücretlendirme o günün veya o senenin ücretlendirimesinden hesaplanir.

12. asilkan53 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı asilkan53 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar sgk tarafindan bana 54000 YTL borc tahakkuk ettirildi ve ben bunun 30000 YTL sini ödedim,,Emekli olmamamada henuz 4 sene var ben heryil bir miktar prim ödemek istiyorum ödeyecegim her prim icin yeniden mi basvuru yapmam gerek yoksa Herhangi bir Bankadan TC numaram ile yurtdisi borclanmasi diye parayi yatirip ogunku kur uzerinden hesapmi yapacaklar..tskler delitürk arkadasin dediklerine ek olarak.her basvurunuzda ücretlendirme o günün veya o senenin ücretlendirimesinden hesaplanir.

Her borclanma icin ayri ayri dilekce vermeniz gerekir,e sifreniz varsa bakin sgk.sizi hangi tarihler arasi borclandirmis en son tarihten sonra tarih belirterek borclanma yapabilirsiniz veya sgk.muna telefon acin en son borclanma tarihini sorun,borclanmada o günkü tarih günlük prim tutari gecerlidir.

14. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    10 mesaja 13 teşekkür aldı
    karadeniz Kardes,
    Pazartesi günü tr de isten cikis alacam
    Sorum su . isten ciktigim gün SGK ya basvurmam saglikli olurmu, yoksa 1 gün sonra sali günümü basvurayim

cevaplariniz icin simdiden tesekkürler

saygilar
    abbas

16. abbas2006 üyemize teşekkür edenler:

Üye redbull1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mp3 Babaların Babası 67 **** ULtrAslaN ****
    Ettiği Teşekkür
    57
    16 mesaja 23 teşekkür aldı
    Alıntı abbas2006 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    karadeniz Kardes,
    Pazartesi günü tr de isten cikis alacam
    Sorum su . isten ciktigim gün SGK ya basvurmam saglikli olurmu, yoksa 1 gün sonra sali günümü basvurayim

cevaplariniz icin simdiden tesekkürler

saygilar
    abbas
    bir gün sonra ba$vuru daha mantikli .

18. redbull1905 üyemize teşekkür edenler:

Üye redbull1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mp3 Babaların Babası 67 **** ULtrAslaN ****
    Ettiği Teşekkür
    57
    16 mesaja 23 teşekkür aldı
    ocak 2016 da emeklilere zam 100 tl ayin 20 si civari yani aralik 2015 emekli maa$lar hesaplara ödenmisdir yada ptt de duruyor. zam hesap Devlet baba 2016 da her emekliye senelik 1200 tl veriyor bunu 12 aya bölerek aylik 100 tl zam a geciyor yan bilgi . Internet banka araciligi ile ödemeler görünmüsdür. 1500tl X 12 senelik 18 000 tl yapar . 6000 € euro yapar senelik .
    Konu redbull1905 tarafından (20 Aralık 2015 Saat 02:11 ) değiştirilmiştir.

20. redbull1905 üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Google da emeklilik hakkinda bilgi ararken bu siteyi buldum, bu forumun eski beceriksizler ile bir baglantisi var mi? Zamaninda oralarda cok vaktimiz gecti, speedport falan yapiyorduk download yaparken��

emeklilik ücretinin arttirilacagini yeni duydum ve turkiyeye gitmek istiyorum su kisa surede. Turkiyede 1995 yilinda ise girmisligim var, sadece bir ay prim ödendi ve 1999 yilinda 180 gün calismisligim var. 2000 de ise ögrenci olarak buraya geldim, su an oturmam falan var süresiz. Ögrencilik sonrasi Almanyada ise sigortali olarak 15 ay falan calistim, gerisi selbständig olarak calistim, selbständig calisirken emeklilik primi ödemedim. Bu sartlarda turkiyede borclanma yapabilir miyim? Rentenverlaufda calisma 15 ay falan gorunecek. Bu durumda sadece bu 15 ayimi borclanabilirim?yoksa yurtdisinda bulunmak yeterli mi?yani yurtdisinda gecirilen zamanlar calis calisma borclanilabiliyor mu?

2. sorum ise 58 yasinda 3600 gün ile emekli olma hakkim var anladigim kadariyla, 3600 gün ile emekli olanlar 5400 gün olana gör daha az mi maas aliyor? Ne kadar fark var aralarinda?

22. Sarjcihazi üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye delitürk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    316
    50 mesaja 75 teşekkür aldı
    [QUOTE=Sarjcihazi;39518]Google da emeklilik hakkinda bilgi ararken bu siteyi buldum, bu forumun eski beceriksizler ile bir baglantisi var mi? Zamaninda oralarda cok vaktimiz gecti, speedport falan yapiyorduk download yaparken��

Beceriksizler sayfasi malasef kapandi,,yeni acilan bu sayfa ise Birbenzeri olarak tekrar yayin hayatina baslamistir.Buradaki Arkadaslar ise daha önceki Beceriksizler formuna kayitli ve yeni uyeler kardes.

24. delitürk üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı Sarjcihazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Google da emeklilik hakkinda bilgi ararken bu siteyi buldum, bu forumun eski beceriksizler ile bir baglantisi var mi? Zamaninda oralarda cok vaktimiz gecti, speedport falan yapiyorduk download yaparken��

emeklilik ücretinin arttirilacagini yeni duydum ve turkiyeye gitmek istiyorum su kisa surede. Turkiyede 1995 yilinda ise girmisligim var, sadece bir ay prim ödendi ve 1999 yilinda 180 gün calismisligim var. 2000 de ise ögrenci olarak buraya geldim, su an oturmam falan var süresiz. Ögrencilik sonrasi Almanyada ise sigortali olarak 15 ay falan calistim, gerisi selbständig olarak calistim, selbständig calisirken emeklilik primi ödemedim. Bu sartlarda turkiyede borclanma yapabilir miyim? Rentenverlaufda calisma 15 ay falan gorunecek. Bu durumda sadece bu 15 ayimi borclanabilirim?yoksa yurtdisinda bulunmak yeterli mi?yani yurtdisinda gecirilen zamanlar calis calisma borclanilabiliyor mu?

2. sorum ise 58 yasinda 3600 gün ile emekli olma hakkim var anladigim kadariyla, 3600 gün ile emekli olanlar 5400 gün olana gör daha az mi maas aliyor? Ne kadar fark var aralarinda?
    2015 yili sonuna kadar günlük prim tutari 13,58TL. 2016 yilinda 17TL. olmasi büyük olasilikla,3600 günle yaslilik emekliligi ile normal emeklilik arasinda cok büyük farklar yok.
    Emeklilik icin düsünmüs oldugunuz prim süresi,yaslilik veya normal icin,15 aylik yaklasik 450 günü rente kasadan gelen rentenversicherunla yurtdisi borclanmasi yapabilirsiniz,ayrica kendi hesabiniza calismis oldugunuz süreleri,isbat ederek yurtdisi borclanmasi yapabilirsiniz,finanzamt alacaginiz belge,ihk,berufsgenossenschaft'dan alacaginiz belgeyi Türkceye cevirmeniz gerek, veya geverbenin kopisini cekin yurtdisi borclanma dilekcesini doldurun hepsini posta ile bagli oldugunuz sgk.il müdürlügüne postalayin

26. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    11 mesaja 15 teşekkür aldı
    Yardimci olunursa sevinirim! Türkiyeden Emeklilik hakkinda bilgi sahibi yada avukat cevaplayabilen varsa...
    Annem 01.07.1962 dogumlu ve türk vatandasi. (Hartz 4 aliyor)
    Almanyada ve Türkiyede hic calismadi.....

Sorum: Bize ne tavsiye edersiniz Türkiyeden Emekli olmak icin, beklemek mi lazim yada yeni yila girmeden bu hakki kullanmak mi? Ama bu arada unutmamak lazimki Almanyadan arbeitslosengeld 2 aliyor kendizi!
    ???? Cevaplariniz icin simdiden tskler

28. Sude1003 üyemize teşekkür edenler:

Üye Django - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    49
    25 mesaja 60 teşekkür aldı
    Arkadaslar Selbständig olanlar emekli olabiliyor mu? Almanyadayim.
    Yani Türkiyeden primleri ödedikten ve yasimiz geldikten sonra emeklilik maasi alabilmek icin firmami kapatmam mi gerekiyor?

30. Django üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı Django Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar Selbständig olanlar emekli olabiliyor mu? Almanyadayim.
    Yani Türkiyeden primleri ödedikten ve yasimiz geldikten sonra emeklilik maasi alabilmek icin firmami kapatmam mi gerekiyor?
    Türkiye'den emeklilikde,yurtdisi calismasi,mini jop calismasi,kendi hesabina calisanlar,(finanzamt'tan,ihk,berufsgenossenschaft 'dan) alacaklari belgeyi tercüme ettirerek yurtdisi borclanmasi yapabilir ama yasal olarak emekliligi süresince kendi hesabinada olsa calisamaz

32. 2 kişi karadeniz üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    14 mesaja 18 teşekkür aldı

Question 3600 gün ile emekli ??

Iyi Aksamlar, esim icin bilgi lazim, yardim ederseniz memnun olurum.

04/60 dogum, almanyaya gelis 07/1980, Versicherungsverlauf 04/81 -12/99 arasi 5500 gün mevcut, yurtdisi talep dilekcesini bu tarihler arasi 05/81 baslangic olarak 3600 gün üzeri yaptim. 3600 gün tabelasinda esim 50 yasini 2010 da doldurdugu icin 56 yasinda 3600 gün üzeri kademeli emekli olabilir diye düsünmüstüm. Bu dogrumu ? 3 sarti da yerine getirmis olmuyormu? 15 yil sigortali, 3600 gün prim ve 50 yasini doldurdugu sene ( 2010 ),

TR de bu sene SSK giris yapildi.

Esim 3600 gün ile emekli olabilirmi? yoksa 5000 güne tamamlamayimi tavsiye edersiniz, 5000 gün ile hemen emekli olabiliyor, tekrar 1400 gün icin bir dilekce yapmam lazimmi ?

@Karadeniz arkadas ve bilgisi olan arkadaslarin yanitlarini bekliyorum, 2016 olmadan dogru tercihi yapalim.

Tesekkür ve Saygilar
    Konu kai38 tarafından (23 Aralık 2015 Saat 22:17 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye dako - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    57
    20 mesaja 23 teşekkür aldı
    benim hanim 1970 dogumlu
    11.1989 almanyaya geldi
    bu sene türkiyede 7 gün calismisligi var, acaba ne kadar para ödersek ve ne zaman emekli olabilir.
    subat 2016 izine gidecegiz ozamana kadar belgeleri hazirlamam lazim.

tsk´ler

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı kai38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Iyi Aksamlar, esim icin bilgi lazim, yardim ederseniz memnun olurum.

04/60 dogum, almanyaya gelis 07/1980, Versicherungsverlauf 04/81 -12/99 arasi 5500 gün mevcut, yurtdisi talep dilekcesini bu tarihler arasi 05/81 baslangic olarak 3600 gün üzeri yaptim. 3600 gün tabelasinda esim 50 yasini 2010 da doldurdugu icin 56 yasinda 3600 gün üzeri kademeli emekli olabilir diye düsünmüstüm. Bu dogrumu ? 3 sarti da yerine getirmis olmuyormu? 15 yil sigortali, 3600 gün prim ve 50 yasini doldurdugu sene ( 2010 ),

TR de bu sene SSK giris yapildi.

Esim 3600 gün ile emekli olabilirmi? yoksa 5000 güne tamamlamayimi tavsiye edersiniz, 5000 gün ile hemen emekli olabiliyor, tekrar 1400 gün icin bir dilekce yapmam lazimmi ?

@Karadeniz arkadas ve bilgisi olan arkadaslarin yanitlarini bekliyorum, 2016 olmadan dogru tercihi yapalim.

Tesekkür ve Saygilar
    Arkadasim,esiniz icin yurtdisi borclanmasi bedelini yatirdiginiz gün tahsis talep ve yurtdisi beyan dilekcesini verdiginizde sonraki ay emekli maasi baslar,emeklilik yasi gectigi icin her yil %1 puan emekli maasi artar.

Alıntı dako Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim hanim 1970 dogumlu
    11.1989 almanyaya geldi
    bu sene türkiyede 7 gün calismisligi var, acaba ne kadar para ödersek ve ne zaman emekli olabilir.
    subat 2016 izine gidecegiz ozamana kadar belgeleri hazirlamam lazim.

tsk´ler

Esinizin Almanya'da,calismasi,mini jop calismasi,cocuk dogumunda dolayi renteye prim ödemesi varmi ?

36. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    14 mesaja 18 teşekkür aldı
    Cevap icin tesekkür,

@Karadeniz arkadas benim bilmek istedigim 3600 gün yeterlimi? yoksa 5000 gün mü lazim.
    eger 3600 yeterli degilse zaman kaybetmeden bunu 5000 gün olarak borclanmayi yapmam lazim.

Saygilar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)