Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2921 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 36 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Alman ehliyetini türkiyede cevirmek ???

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    2 mesaja 5 teşekkür aldı

Alman ehliyetini türkiyede cevirmek ???

Selam arkadaslar.

Sizlere sorum almanyadaki ehliyetimizi türkiyede degistirebiliyormuyuz , yani sinavsiz türk ehliyeti alabiliyormuyuz ?

Ikincisi alman ehliyetine el konuyormu Türk ehliyeti alininca ?

ve hangi belgeler gerekiyor bu islemler icin ?

simdiden tesekürler cevaplayan arkadaslar icin

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye fuk_18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    849
    266 mesaja 357 teşekkür aldı
    6 ay gecerli alman ehliyeti türkiyede ve sinavsiz türk ehliyetini alabiliyorsun. ama alman ehliyetini aliyorlarmi bilmiyorum gerekli olanlar da sanirim alman ehliyetinin noter onayli tercümesi.

Üye Oguzhan06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Ettiği Teşekkür
    181
    32 mesaja 85 teşekkür aldı
    Ben geçen sene kesin dönüş yaptım ve bu konuyu pek önemsememiştim . Taaki geçenlerde malesef küçük bir kaza atlatana kadar. Gelen trafik polisleri ehliyetimizin ancak bir sene geçerli olduğunu söylediler.. Araştırdım ve gerçekden doğru imiş ...emniyet sarayının sayfasında bu bilgiler mevcut...
    Burada aradığın bilgiler var ..
    http://www.trafik.gov.tr/Sayfalar/SurucuIslem.aspx

.. Ben birkaç haftadır değişmeye uğraşıyorum hala olmadı .. Ben eşim ve 24 yaşındaki oğlum..üçümüz başvurduk değişim için .. İstenilen belgeler arasında okul diploması , yani öğrenim belgesi de var .. Benim ve oğlumun almanya okul diplomalarının Milli eğitim müdürlüğüne giderek denkliğini aldık ..kişi başı 120 TL harç yatırdık ama malesef yine pürüzler çıkdı ... Eşimin okul diploması yok fakat almanyada 16 yıllık ehliyeti var ,,, hal böyle olunca onunka Halk eğitim merkezlerinde , sonradan ilk okul diploması na denk olan , 2. derece okur yazar belgesi veriliyor diye başvurduk ..onun da 4.mayıs da imtahanı var ..alırsa onun işlemi de bıtecek... Haaa bir de benim ehliyetimde sorun çıkdı ...almanyada ehliyetimi 83 de aldım ..malum o ehliyetle 7.5 tona kadar kullanıyorum ama ağır vasıta ehliyeti değil ...sadece klasse 3 var ... Şimdi TR tutturdu , sana ağır vasıta da vereceğiz diye ...ya ben ağır vasıta kullanamam , bilmiyorum..bu ehliyet eski olduğu için aşmanyada 7,5 tona kadar kullanma hakkım var diyorum ...dinlemiyorlar ..neymiş ,,tr de yarım ağır vasıta diye bişey yok diyorlar ,..ya hep ya hiç ... Bakalım ne olacak ..bunun için şimdi 670 TL daha harç yatıracağım ve kullanmasını bilmediğim halde ağır vasıta verecekler...peki ya istemezsem dedim ..dilekçe versem , sadece B sınıfı istiyorum desem dedim ?
    Olmaaaaaz diyırlar ..öyle istemem demekle olmazmış ...uzman doktora baş vuracakmışım ,,,o da beni sinşr , psikolog v.s ye gönederecekmiş ...sonraaaa belki sadece B yi alabilirmişim .... Artık nediyeyim bilemiyorum...haaaa birde belki işin sonunda Emniyet sarayı almanya ile irtibata geçip bilgi alacakmiş ?.......

Tecrübeli Üye baltali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    674
    63 mesaja 154 teşekkür aldı
    YABANCI SÜRÜCÜ BELGELERİNİN ÜLKEMİZ SÜRÜCÜ BELGESİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ;

yabancı sürücü belgesi türk sürücü belgesi

1- Sürücü belgesinin noterden veya elçilikten tasdikli tercümesi,

2- Sürücü belgesi dosyası (Şoförler derneğinden temin edebilirsiniz.)

3- Sürücü belgesi müracaat formu, (Trafik tescil kuruluşunda elektronik ortamda mmdoldurulur),

4- Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi ( yabancı uyruklular için ikametgah tezkeresi),

5- İki (2) adet fotoğraf, (son altı ay içerinde çekilmiş olmalıdır.)

6- Sürücü olur raporu (aslı) (Devlet Hastanesi veya özel sağlık kuruluşlarından),

7- Kan grubu belgesi veya yazılı beyanı,

8- Yabancı sürücü belgesi aslı (İşlemden sonra iade edilmek üzere-Almanya sürücü mm belgesi hariç),

9- Yabancı sürücü belgesinin renkli fotokopisi

10- Maliyeden veya bankadan harç makbuzu (Sürücü belgesi sınıfına göre),

11- Sürücü Belgesi kart ücreti,

12- KKTC sürücü belgelerinin tercümesi istenmez.

Daha fazla bilgi için http://www.trafik.gov.tr/ adresinden öğrenebilirsiniz.

GAYRETTEPE TRAFİK İRTİBAT NUMARASI:
    0 (212) 214 42 05
    0 (212) 214 42 10

YENİ DÜZENLEME

Yabancıların dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmaları;
    1) Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla altı ay süreyle araç kullanılabilir.
    2) Altı ayın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur. İlgili kanunlar ile ikili ve çok taraflı anlaşma hükümleri saklı kalmak üzere dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin, ülkemiz sürücü belgeleri ile değiştirilmesine ilişkin usul ve esaslar aşağıda belirtilmiştir:
    a) Müracaat herhangi bir trafik tescil kuruluşuna yapılabilir. b) Müracaat sırasında ibraz edilmesi zorunlu olan bilgi ve belgeler Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir.
    c) Sürücü belgesi alacaklarda, 2918 sayılı Kanunun 41 inci maddesinde belirtilen eğitim ve sınav şartı hariç, aynı maddedeki hükümlü olmama, yaş, öğrenim ve sağlık şartları aynen aranır. Ancak ikili veya çok taraflı anlaşma hükümleri ile uygulamalar saklı kalmak üzere diplomatik muafiyeti olan yabancılar için, gerekli şartları taşıdıklarına dair yazılı beyanları esas alınır.
    ç) Gerektiğinde Dışişleri Bakanlığı veya dış temsilciliklerimiz aracılığıyla sürücü belgesinin doğruluğu hakkında inceleme ve araştırma yapılabilir.
    d) Geçici olarak alınmış olan yabancı sürücü belgeleri değiştirilmez.
    e) Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olmayan ve sürücü belgelerinin karşılıklı olarak tanınması ve değişimine ilişkin ikili bir anlaşmamız bulunmayan ülkelerden alınan sürücü belgeleri ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmez.
    f) Türk vatandaşlarının Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olan ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri, karşılığı veya dengi olan sürücü belgeleri ile değiştirilir.
    g) Yabancıların Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olan ülkelerden aldıkları motorlu bisiklet (moped), motosiklet, lastik tekerlekli traktör, iş makinesi veya otomobil cinsi araçları kullanmak üzere verilen sürücü belgeleri karşılığı olan ülkemiz sürücü belgeleriyle, diğer araç cinslerini kullanmak üzere verilen sürücü belgeleri ise ülkemiz B sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir, ancak bu araçları römork takarak kullanma yetkisi olanların belgeleri ülkemiz BE sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Bunların dışındaki sınıf sürücü belgelerinin talep edilmesi halinde eğitim ve sınav şartı da aranır.
    ğ) Dış ülkelerden sürücü belgesi almış kişilerin ülkemizde farklı bir sınıf sürücü belgesi alabilmeleri için dış ülkelerden almış oldukları sürücü belgesini ülkemiz sürücü belgesine dönüştürmüş olmaları zorunludur.
    Ülkemiz sürücü belgeleri ile değiştirilen dış ülkelerden alınmış sürücü belgeleri ilgili ülkeye gönderilir. Dış ülkelerden almış oldukları sürücü belgeleri ile bu maddede belirtilen şartları sağlamadan araç kullananlar hakkında 2918 sayılı Kanunun 39 uncu maddesine istinaden işlem yapılır.”

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    eee hep Alaman mı prosedür isteyecek oguzhano6 sen yanlış ifade etmişsin sanırm Türkiyede Aldığın ağır vasıta ehliyetiyle normal araç ta kullanıyorsun illa B dedirtmene gerek yokevet itibata geçiyorlar herhangi vergi yada trafik cezan var mı yokmu diye....kısacası Almanya ne isterse aynı prosedür Türkiye ye dönenler içinde geçerli...
    Konu tolgahamburg tarafından (29 Nisan 2016 Saat 02:21 ) değiştirilmiştir.

7. 2 kişi tolgahamburg üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    532 mesaja 873 teşekkür aldı
    Ben kendim 20 yil öncesi degistirdim,yukarda arkadas dogru bilgiler vermis,benim hatirladigim güvenirli kisiye tercüme ettirmek,2 resim vs,ben alman egliyetimi kullancagimi söyledim bu kadar.
    Sende alman egliyetini kullanmak istiyorsan daga önceden bildirmen lazim.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    2 mesaja 5 teşekkür aldı
    tesekürler cevabin icin kardes , peki alman ehliyetine el koyuyorlarmi ?

Yeni Üye KaRaOzAn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    112
    8 mesaja 33 teşekkür aldı
    Alıntı servo1453 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tesekürler cevabin icin kardes , peki alman ehliyetine el koyuyorlarmi ?
    slm, 8. madde'de belirtilmis
    Alıntı baltali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    YABANCI SÜRÜCÜ BELGELERİNİN ÜLKEMİZ SÜRÜCÜ BELGESİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ;

yabancı sürücü belgesi türk sürücü belgesi

8- Yabancı sürücü belgesi aslı (İşlemden sonra iade edilmek üzere-Almanya sürücü mm belgesi hariç),

11. KaRaOzAn üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,734 teşekkür aldı
    @baltalı nin sunduğu genelgeyi ben bulamadım ama bu Istanbul Emniytinin sayfasından alıntı

YABANCI SÜRÜCÜ BELGELERİNİN ÜLKEMİZ SÜRÜCÜ BELGESİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ
    ÖNEMLİ: Gerekli belgeleri hazırlamadan önce yabancı sürücü belgenizin aslı ve tercümesi ile birlikte Şube Müdürlüğümüze müracaat ederek, yabancı sürücü belgenizin değiştirilip değiştirilemeyeceğini öğrenmeniz gerekmektedir.
    1-Sürücü belgesinin aslı ve noterden veya konsolosluk tasdikli Türkçe tercümesi,
    2-Nüfus cüzdanı veya pasaport aslı ve fotokopisi,( Yabancı uyruklular için ikametgah tezkeresinin aslı ve fotokopisi)
    3-4 (Dört) adet fotoğraf
    4-Sınıfına Göre Sürücü OlurSağlık Raporu ( İl bünyesindeki Resmi veya özel sağlık kuruluşlarından) (2 Yıl Geçerli)
    5-Kan grubu belgesi.
    6-Sürücü belgesi sınıfına göre harç makbuzu ( Bankalara ve Vergi Dairesine Ödenecektir)

NOT 3: İRAN,GÜNEY KORE, JAPONYA bu ülkelerden sürücü belgesi olan vatandaşlarımızın tercümesini ilgili Konsolosluklarından yaptırarak, randevu alarak Şube Müdürlüğümüze müracaat edebilirler.
    NOT 4: Almanya sürücü belgesi sahibi Türk vatandaşları ülkemize kesin dönüş yapması halinde Almanya sürücü belgesi geri alınıp Almanya'ya iade edilmek şartı ile Türkiye sürücü belgesi verilmektedir.

sanırım Türkiye de ikamet etmeyenlere zaten Türk Ehliyetini vermiyorlar

Konu hOrOz tarafından (30 Nisan 2016 Saat 22:03 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sanırım Türkiye de ikamet etmeyenlere zaten Türk Ehliyetini vermiyorlar
    [/LEFT]

[/B]

Kardes bende var yani ben aldim,benim yurt disi ikametim oldugu gibi yurt icide var ,bu herkez (Türk) icin gecerli olan bir sey.

Nereden
    Ankara
    Ettiği Teşekkür
    181
    Offff en sonunda prozedürler bittei ve harcadığım yaklaşık 2400 TL den sonra ehliyetlerimiz geldi ...ptt de ..yarın inşallah alacağım ..en azından oğlum ile benimkini ...eşim malesef daha diplomasını bekliyor...
    Arkadaşlar malesef alman ehliyetini emniyet sarayı alıkoyuyor ,,, bunun böyle olacagını bilseydim hiç alman ehliyetini işe karıştırmadan direk yeniden bir sürücü kursuna yazılır liyet yapardım...daha az yorucu ve hemde alman ehliyetim de elimde olurdu...
    İlgilenen arkadaşlara duyurulur ...siz siz olun değiştirmeyin ...direk yeni ehliyet yapın

Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    Alıntı Oguzhan06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Offff en sonunda prozedürler bittei ve harcadığım yaklaşık 2400 TL den sonra ehliyetlerimiz geldi ...ptt de ..yarın inşallah alacağım ..en azından oğlum ile benimkini ...eşim malesef daha diplomasını bekliyor...
    Arkadaşlar malesef alman ehliyetini emniyet sarayı alıkoyuyor ,,, bunun böyle olacagını bilseydim hiç alman ehliyetini işe karıştırmadan direk yeniden bir sürücü kursuna yazılır liyet yapardım...daha az yorucu ve hemde alman ehliyetim de elimde olurdu...
    İlgilenen arkadaşlara duyurulur ...siz siz olun değiştirmeyin ...direk yeni ehliyet yapın

Benim size bir sorum olucak,sanirim eski ve degismis ehliyeleri tekrar yenisi ile degistirmek zorunlulugu var,ehliyetleri degistirmek icin belirli bir süre varmidir?

saygilar

Tecrübeli Üye neco54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    523
    194 mesaja 470 teşekkür aldı
    Alıntı tr-22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim size bir sorum olucak,sanirim eski ve degismis ehliyeleri tekrar yenisi ile degistirmek zorunlulugu var,ehliyetleri degistirmek icin belirli bir süre varmidir?

saygilar
    Buraya bakarsan epey bilgi var.

http://ehliyetsinavihazirlik.com/ind...islemleri.html

Tecrübeli Üye keno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Stuttgart
    Ettiği Teşekkür
    142
    47 mesaja 330 teşekkür aldı
    peki benim türk ehliyetim vardi almanyada alman ahliyeti aldim bende mi sinava tekrar girecem yoksa ehliyet kayboldu basvurur yapsam yeterli mi
    Konu keno tarafından (16 Mayıs 2016 Saat 18:28 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Talha'linho 7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    118
    64 mesaja 91 teşekkür aldı
    Bu konu hakinda icimden sirf gülmek geliyoru
    Nasıl oluyor da Avrupa ehliyeti Türkiye de geçerli olmuyor (kesin dönüşte)
    Türkiye de her sene okadar kişi ölüyor!!
    Gelen gidene ehliyet veriyorlar!!
    ama EU Ehliyeti temeli dönüşte değişmek zorunda 😂😂😂😂😂
    Vallahi ben kendi adıma bunu diyebilirim temelli de dönsem Türkiye ye değişmem ehliyetimi ! (Yakalanırsam öderim cezamı ama değişmem)

Türkiye Trafik konusunda en az 20sene Avrupanın Arkasından geliyor (kanatimce ilk önce onu düzeltsinler)

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    93
    23 mesaja 36 teşekkür aldı
    Belki hakli olabilirsin arkadasim 20 degil 100 sene gerisinden gelsede bu isler uluslar arasi yasa ve kanunlarla düzenlenir,2. bir konu baska bir ülkenin herseyini oldugu gibi kabul etmek seni sömürge yaptigi gibi ülkendeki carklarin dönmesi icin likidite akisinin da saglanmis oluyor,
    ozhilal

20. 2 kişi ozhilal üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ankara
    Ettiği Teşekkür
    181
    Alıntı Talha'linho 7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konu hakinda icimden sirf gülmek geliyoru
    Nasıl oluyor da Avrupa ehliyeti Türkiye de geçerli olmuyor (kesin dönüşte)
    Türkiye de her sene okadar kişi ölüyor!!
    Gelen gidene ehliyet veriyorlar!!
    ama EU Ehliyeti temeli dönüşte değişmek zorunda ����������
    Vallahi ben kendi adıma bunu diyebilirim temelli de dönsem Türkiye ye değişmem ehliyetimi ! (Yakalanırsam öderim cezamı ama değişmem)

Türkiye Trafik konusunda en az 20sene Avrupanın Arkasından geliyor (kanatimce ilk önce onu düzeltsinler)
    İş sadece ceza ödemeye kalsa amenna ama Allah korusun bir de büyük kazaya, şahısların öldüğü kazaya karıştığını düşün ? Allah muhafaza işin içinden çıkamazsın, haklıyken haksız duruma düşmek var ,,, gerçekten komik bir durum..ülkemizdeki saçma kurallardan birisi . En iyisi kesinlikle alman ehliyetini işe karıştırmadan gidip bir sürücü kursuna yazılıp yeniden ehliyet yapmak . Böylece her iki ehliyet de cebinde kalır..

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    oguzhano6 hatalı bilgi veriyorsun...Kural neyse o olmalı memlekettesin die kurallara uymamak adında bir şey yok.....Millet uymuyorsa boş versen doğrusunu yap ve utandır öğret doğru nun ne olduğunu ...Almanyada neden yapmadın derim yoksapolen romen bulgar Yugoslav çok mu doğru araba kullanıyorAlmanya olunca korku memlekete gelince saldım çayıra yok böyle bir şey....memleket sonuçta dingo nun ahırı değil.....Bu arada ağır vasıtamı aldın ehliyeti selamlar
    Konu tolgahamburg tarafından (19 Mayıs 2016 Saat 01:47 ) değiştirilmiştir.

23. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ankara
    Ettiği Teşekkür
    181
    Alıntı tolgahamburg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    oguzhano6 hatalı bilgi veriyorsun...Kural neyse o olmalı memlekettesin die kurallara uymamak adında bir şey yok.....Millet uymuyorsa boş versen doğrusunu yap ve utandır öğret doğru nun ne olduğunu ...Almanyada neden yapmadın derim yoksapolen romen bulgar Yugoslav çok mu doğru araba kullanıyorAlmanya olunca korku memlekete gelince saldım çayıra yok böyle bir şey....memleket sonuçta dingo nun ahırı değil.....Bu arada ağır vasıtamı aldın ehliyeti selamlar
    Ne konuda yanlış bigi veriyorum anlamadım veya sen beni yanlış anladın. Kesinlikle kurallara uyulsun , tabiiki. Ama bir çifte vatabdaşın elinden diğer ülkenin ehliyetini almak ve sen oraya gidince yeniden al demek saçmalık değil de ne? Mademki sen benim çifte vatandaş olmama müsade ediyorsun o zaman gereğini de yapmak gerekir.. Saçma kuralla bunu ve buna benzer şeyi kastettim ben.

25. Oguzhan06 üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    selam
    bildigim kadarıyla artık turkiyeden alınan yeni ehliyet
    yurdısında gecerli ve avrupa uyumludur bende aldım yani avrupada tr ehliyeti ile sorun suz kulanabilirsiniz bu yeni ehliyet yurt dısısında 80 ülkede geçerli
    bilginize

27. beyreli üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)