Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2832 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 26 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiye'deyken "kranka" cikmak icin kurallar

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı

Türkiye'deyken "kranka" cikmak icin kurallar

Turistik amaçla gittiğiniz Türkiye’de bulunduğunuz süre içerisinde hastalanmanız halinde alacağının doktor raporunun çalıştığınız ülkede geçerli olduğunu unutmayın

İzin dönemine girildiği şu günlerde Avrupalı Türkleri tatlı bir telaş sardı. Tatillerini Türkiye’de geçirecek olanlar için önemli bir bilgi vermek istiyorum. Şayet Türkiye’de bulunduğunuz süre içerisinde hastalanır da doktora gidip rapor alırsanız, bu raporun çalıştığınız ülkede de geçerli olduğunu unutmayın. İmzalanan sosyal güvenlik sözleşme ve idari anlaşmaya göre lehte hükümler konulmuştur.

İKİ DİLDE FORMU VAR

Bununla yetinmemiş uygulamaya dair de iki dilde formüller geliştirilmiştir. Sosyal güvenlik sözleşmeleri, akit taraflardan birinin sigortalısı diğer taraf ülkesinde geçici iş göremezliğe uğraması halinde; şekil ve kapsam itibariyle bulunduğu ülkenin mevzuatının esas alınacağını, para yardımına hak sahibi olup olmadığı, günlük ödenecek miktarı ve ödeme süresinin tayininde, yardım hakkının kazanıldığı ülke mevzuatının geçerli olacağını hükme bağlamıştır. Bir başka anlatımla akit ülke sigorta kurumu sigortalısı SGK mevzuatına göre sağlık yardımlarından yararlanmakta iken, istirahatlı bırakıldığı taktirde hakkında, şekil ve kapsam olarak SGK mevzuatı esas alınarak işlem yapılır.

RAPOR SİGORTAYA GÖNDERİLİR

Sözleşmeli ülke sigorta kurumu adına muayene ve tedavi için sigortalının başvurduğu Sağlık Bakanlığı sağlık tesislerinden, sevk edildiği ya da sözleşmeler veya protokoller kapsamında doğrudan başvurduğu resmi ve özel sağlık tesislerince usulüne uygun olarak tek hekim veya sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş istirahat raporları ile yatılı tedavi süreleri kabul edilip, sözleşmelerin uygulanmasına ilişkin formülerler ile ilgili akit ülke sigorta kurumuna (Belçika sigortalılarına istirahat raporu düzenleyen sağlık kuruluşundan iş göremezlikle ilgili bilgilerin TB 12/2 formülerine aktarılıp onaylanması istenir) gönderilir.

RAPORLARIN SÜRESİ

Hastalığı sebebiyle tedavi altına alınan sigortalıya tek hekim bir defada en çok 10 gün istirahat verebilecek olup, bunu bir defa tekrarlayabilir. Tek hekimden alınan istirahat süresinin hiçbir şekilde 20 günü aşmaması gerekmektedir. İstirahat süresinin 20 günü aştığı hallerde, hasta sağlık kuruluna sevk edilip istirahat süresi sağlık kurulu tarafından belirlenir. Ancak, yatarak tedavilerine lüzum görülen sigortalıların sağlık tesislerinde yattıkları günler bu istirahat sürelerinin dışında sayılır.

RAPORU ALMADA İZLENEN YOL

Akit ülke sigortalılarına düzenlenen istirahat raporunun, raporu düzenleyen sağlık tesisini bölgesi içine alan sosyal güvenlik il müdürlüklerine intikali sağlanacak ve iş göremezliğin başlangıç ve bitiş tarihlerini gösteren, sözleşmenin uygulanmasına ilişkin formülerin düzenlenip akit ülke sigorta kurumlarına gönderilmesi, işlem yaptığınız müdürlükler tarafından yapılır.

Ancak, Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’ne göre “Sağlık Yardım Belgesi” düzenleyen müdürlük görev alanının dışında istirahat raporu düzenlenmiş ise aynı sigortalı için birden fazla müdürlüğün işlem yapmaması ve karışıklığa sebebiyet verilmemesi bakımından, akit ülke sigorta kurumuna bildirim işlemi Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’ne göre “Sağlık Yardım Belgesi”ni düzenleyen sosyal güvenlik il müdürlüğü tarafından yapılabilmesi için raporun bu müdürlüğe intikalinin sağlanması gerekmektedir.

Ancak, Almanya için özel bir paragraf açmak gerekir. Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’ne göre “Sağlık Yardım Belgesi” Almanya açısından kaldırılmıştır. Yeni uygulamada Almanya hastalık kasasından getirdiğiniz belgeye göre sizlere YUPASS Yurtdışı Provizyon Aktivasyon Sağlık Sistemi numarası verilir ve buna göre işlemleriniz sağlık tesislerinde yürütülür.

RAPORUN YURTDIŞINA BİLDİRİMİ

SGK sağlık tesislerinin Sağlık Bakanlığı’na devrinden sonra akit ülke sigortalılarına SGK mevzuatı uygulamasına ait (C) Kodlu belgeler ile veya ilgili sağlık kuruluşunun kullanmış olduğu örnek yazıları ile istirahat verildiği zaman zaman görülmekte. Halbuki sosyal güvenlik il müdürlüklerine intikal eden bu gibi istirahat raporlarının işleme konulması, ancak akit ülke sigorta kurumlarına gönderilmesi için düzenlenecek formülerlere raporların eklenmeyip dosyalarında muhafaza edilmesi gerekir.

ÖRNEKLE ANLATIM

Hangi yolu izleyeceğinizi bir örnekle netleştirelim. Almanya’dan Ali Fethi Kurt tatili için ülkemize gelmeden önce Almanya hastalık kasasından turistik amaçla geleceği dönemleri içeren TA-11 formüllerini alıyor. Türkiye’de Erzincan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü yurtdışı servisine ibraz ediyor. İlgili personel Ali Fethi Kurt’a öncelikle YUPASS numarası verilir. Kurt, devlet hastanesi, üniversite ve anlaşmalı özel hastanelerde ücretsiz muayene olur. Şayet hekim uygun bulur ise kendisine istirahat raporu verilir. Bazen bu rapor heyet raporu olarak da düzenlenebilir. Almanya tarafınca istirahat raporunun geçerli olması için Ali Fethi Kurt’un raporu SGK Erzincan İl Müdürlüğüne ibraz eder. İlgili personel raporu iki dilde hazırlanmış formülleri doldurup akit ülke hastalık kasasına gönderir. Söz konusu rapor sanki Almanya’da alınmış gibi değerlendirilir. Tüm haklarınız bu sayede geçerli hale gelmiş olur.

Kaynak: http://www.sabah.de/turkiyedeki-rapo...isinda-gecerli

2. 10 kişi Gercekler üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    evet haklısın YUPASS numarası olmadan hiç bir hastanede tedavi yapamıyorlar

geçen sene ben acile gitmiştim cepten ödedim

görevli hemşire sisteme girebilmek için YUPASS numarasının olması şart demişti

5. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye neco54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    523
    194 mesaja 470 teşekkür aldı
    Almayada yasayanlar icin.

Krankasseden aldigimiz Türkiye icin T/A 11 kagidini izine gittigimizde SGK ya gitmemiz gerekiyor.
    SGK, ya gittigimizde kimligimiz ve T/A 11 kagidi ile Yurtdisi servisinine gidiyoruz. (Numara cekmeyi unutmayin)
    Islemlerden sonra elinize T/A 11,in karsiligi baska kagit veriyorlar. O kagidin alt tarafinda Sicilnumaraniz, YUPASS numaraniz ve Adiniz ve soyadiniz yaziyor.
    YUPASS numarasi kalicidir ve her zaman ayni numarayi kullanisirsiniz. ( Kagidi yaninizda tasimamaniz icin bir yere not edin yada cep telefonu ile resmini cekin)
    T/A 11 6 ay gecerli oldugu icin YUPASS numaranizida 6 ay kullanabilirsiniz.
    Bu islemi son izin tarinden sonra 6 ay gecti ise tekrardan yapmaniz gerekiyor SGK,da yeni aldigimiz T/A 11 kagidi ile.

S&S
    Konu neco54 tarafından (28 Haziran 2016 Saat 00:43 ) değiştirilmiştir.

7. 6 kişi neco54 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    100
    13 mesaja 19 teşekkür aldı
    Slm Arkadslar Bir Sorum Olacak ?.. Allah göstemesin Izinde Rahatsizlandiniz izniniz bittigi halde gelemediniz. SSK. Alinan Rapor Arge icinde gecerlimi....

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    23
    41 mesaja 49 teşekkür aldı
    Yataktan kalkamaz diye yazmasi gerek .jopcenter icin,o yazi yoksa kabul etmiyorlar.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    100
    Alıntı Mafyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yataktan kalkamaz diye yazmasi gerek .jopcenter icin,o yazi yoksa kabul etmiyorlar.
    Öylemi tskl Cavapiniz icin.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    Alıntı Mafyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yataktan degil, geri dönemez ucak ile yazmasi lazim!!! Ayni sey degil.

12. Gercekler üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    260 mesaja 541 teşekkür aldı
    arkadaslar özetlersek, izine gittigimizde hepimiz T/A 11 zaten götürüyoruz, bunu SGK'dan isleme aliyoruz, YUPASS numaramizi aliyoruz.
    diyelimki hastalandik, hastahaneye gidiyoruz,doktor bir hafta istirahat yazdi. istirahat raporunu alip SGK il müdürlügüne gidiyoruz,SGK istirahat raporunu almanca dilinde,almanyadaki krankkassemize bildiriyor. bizde isyerimizi bilgilendiriyoruz.
    insallah yanlis anlamadim....

14. akbaba üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    100
    Alıntı akbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar özetlersek, izine gittigimizde hepimiz T/A 11 zaten götürüyoruz, bunu SGK'dan isleme aliyoruz, YUPASS numaramizi aliyoruz.
    diyelimki hastalandik, hastahaneye gidiyoruz,doktor bir hafta istirahat yazdi. istirahat raporunu alip SGK il müdürlügüne gidiyoruz,SGK istirahat raporunu almanca dilinde,almanyadaki krankkassemize bildiriyor. bizde isyerimizi bilgilendiriyoruz.
    insallah yanlis anlamadim....
    akbaba eger dedigin gibi ise walla daha iyi anlayamazdim. Simdi tam anladim ..tskl.

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Horoz uğraşırsan alırsın o ücreti selamlar

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    2 mesaja 8 teşekkür aldı
    slm arkadaslar ben tr 15 gun rapor aldim 03.08.2016-17.08.2016 ve almanyaya geldim arbeitsam benim 15 günlük parami kesti ve benim sigortamda bizimle isin yok arbeitsam la halletmen lazim diyor bir bilgisi olan arkadaslar yardimci ola bilirmi

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı baha52 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    slm arkadaslar ben tr 15 gun rapor aldim 03.08.2016-17.08.2016 ve almanyaya geldim arbeitsam benim 15 günlük parami kesti ve benim sigortamda bizimle isin yok arbeitsam la halletmen lazim diyor bir bilgisi olan arkadaslar yardimci ola bilirmi
    arkadaşım çok yazdık çizdik ama kimse anlamak istemiyor

sana verilen sürenin sonunda Arbeitsamta geldiğini bildirmen gerek

ama yazıkki bu bir çoklar yüzünden adamlar kıllandı

izini uzatmak için kullanılan bu yolu ne yazıkki onlarda biliyor

o yüzden alınan raporlarda hareket ve seyahat edemiyecek şekilde SSK dan onaylı olması gerek

sadece misal şimdi diyelim planlayarak biletini 15 gün krank ekleyerek ona göre aldın .. gittin

15 gün rapor aldın sonra Almanya ya geldin

şimdi senden bileti görmek isteseler 15 gün hasta olacağını bilerek mi biletini aldın demezler mi ?
    Konu hOrOz tarafından (07 Eylül 2016 Saat 16:56 ) değiştirilmiştir.

19. 5 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    Alıntı baha52 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Widerspruch yapacan. Raporunu SGK dan alip onaylatdinmi?

Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    aklima birsey takildi,
    sizin bu yazdiklariniz,sadece Türkiyede izinin sonunda krank oluncami gecerli?
    ben 4 hafta Türkiyede izindeydim.izinin ikinci haftasinda hastalandim,gercekten bir hafta evden disari cikamadim.
    eger o hafta doktordan bir haftalik krank alsaydim,bunu sgk'dan almanyaya gönderip,isyerimede yollasaydim, 4 haftalik izinin,1 haftasi krankli olup, 3 hafta izinli sayilirmiydim? krankli oldugum bir haftanin izinini sonra yapabilirim

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı akbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aklima birsey takildi,
    sizin bu yazdiklariniz,sadece Türkiyede izinin sonunda krank oluncami gecerli?
    ben 4 hafta Türkiyede izindeydim.izinin ikinci haftasinda hastalandim,gercekten bir hafta evden disari cikamadim.
    eger o hafta doktordan bir haftalik krank alsaydim,bunu sgk'dan almanyaya gönderip,isyerimede yollasaydim, 4 haftalik izinin,1 haftasi krankli olup, 3 hafta izinli sayilirmiydim? krankli oldugum bir haftanin izinini sonra yapabilirim
    aynen ama Krank olduğunu telefonla anında işverene bildirmen gerekli

izinin sonu başı veya ortası önemli değil

ama anında bildirmen gerek sonradan olmuyor

23. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye erhan__79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    50
    73 mesaja 93 teşekkür aldı
    yeni konu acmak istemedim burdan devam edelim.okudugum kadaryla burdan ta11 belgesini aliyoruz o belgeyle sigortadan yupass numarasi aliyoruz o numarayla doktora gidiyoruz.peki hasta olduk doktora gittik doktorun verdigi roparu almancayami cevirttirecegiz ve o raporu is yerinemi yoksa almanyada sigortayami gönderecegiz onu anlayamadim`?

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    SSK dan yupass alıyorsun

Sana orada bir kaç tane sevk belgeside veriyorlar

Gideceğin doktor SSK nın doktoru yani hastaneden

O aldığın raporu SSK nın yurt dışı bölümüne onaylatıyorsun.

İş verenine telefon açıyorsun

İşe gidince de raporu veriyorsun

Herhangi bir tercüme gerekli değil

Tecrübeli Üye erhan__79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    50
    73 mesaja 93 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    SSK dan yupass alıyorsun

bilgi icin tskler

Kicket clon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    71
    225 mesaja 395 teşekkür aldı
    sadeceden devlet hastanelerindenmi krank alabiliyoruz ?

Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    SSK dan yupass alıyorsun

hOrOz usta,bir konuyu tam anlamadim, almanyada doktorun yazdigi krank raporunun , bir kopyasini sigortaya gönderiyoruz,bir kopyasinida calistigimiz firmaya veriyoruz.
    Türkiyede krank olunca,ssk doktoru-hastahanesinden rapor aldik, ssk yurt disi bölümüne onaylattik, firmamiza telefon acip haber verdik diyelim, almanyadaki isverenime bir evrak vermem gerekmiyormu? yoksa Türkiyede ssk'dan benim isverenime vermem icin bir evrak veriyorlarmi? ssk doktorunun yazdigi rapor Türkce galiba.
    isverenimize verecegimiz evrak nasil olacak? aydinlatirsaniz sevinirim, zira bende izinde krank yapacagim galiba.isyerim sadece 3 hafta izin veriyor. betribsrate sordum, isyerinin sadece 3 hafta izin hakki var, izinde krank yap dediler...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)