Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2831 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 15 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Elternzeit ile alakali soru

Tecrübeli Üye hope41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    231 mesaja 416 teşekkür aldı

Elternzeit ile alakali soru

Merhaba arkadaslar,

Ilk cocuk oldugundan tecrübesizim, birkac sorum olacak Elternzeit ile alakali olarak. 22.05 de cocugumuz oldu, hanim calismiyor, ben doguma yakin normal izin kullandim 17 gün.

Neredeyse tüm ailemiz TR de oldugu icin tabi ki izine memlekete gidecegiz. Benim cok izinim kalmadigi icin de memlekette de biraz fazla kalmak istedigimden Elternzeit almak istiyorum.

Kesin karar vermedim ama 1 ya da 2 ay almayi düsünüyorum ve büyük ihtimal Eylül den sonra alacagim.

7 hafta önceden isverene bildirmek gerektigini söyledi arkadaslar. Benim sorum su olacak. Benim toplam ne kadar Elternzeit alma hakkim var ve bunu zamana bölerek kullanabilir miyim?

Misal diyelim ki 3 ay hakkim var, bunun bir ayini Eylül de, kalan iki ayini daha sonraki aylarda kullabilme sansi var mi?

Bunun icin saniyorum Elterngeld icin basvuru yaptigimiz yere gidiyoruz, son 12 ayin mas belgesi gerekiyor galiba. Birde nette Muster olarak örnek bir dilekce gibi Antrag var, o sekilde bir Antrag yazip is yerine mi veriyoruz?

Bu konuda bilgisi olaran arkadaslardan yardim bekliyorum, sagolun

2. Sponsor Reklam
    Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Önce is yerinde böyle seyler hos karsilaniyormu arastir. Bagzi isyerleri erkekler geri döndükten sonra eline cikisi veriyor.

Yasada falan hakkim var nasil olur falan bunlari gecin. Minareyi calan kilifini uyduruyor.

Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    Alıntı Gercekler Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Önce is yerinde böyle seyler hos karsilaniyormu arastir. Bagzi isyerleri erkekler geri döndükten sonra eline cikisi veriyor.

Yasada falan hakkim var nasil olur falan bunlari gecin. Minareyi calan kilifini uyduruyor.

Tabiki de is yerimde bu konuda sorun yok, onlarda sordu bana ne zaman planliyorsun diye, daha önce Elternzeit kullanan arkadaslarda oldu.

Yasa da hakkin varsa zaten is veren sana yok diyemez ama vaktinde bildirmen lazim sadece. Ha ola ki adamlar gicikligina seni isten cikardi dönüsünde. Öyle bir yerde calismayi da ben zaten istemem ki, benim rizkimi onlar mi veriyor ki degil mi ;-)

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    25
    3 mesaja 3 teşekkür aldı
    2012 Elternzeit girmistim

Toplam esinle birlikte 14 ay Elternzeit beantragen yapa biliyorsun, Tek kisi Elternzeit dan faydalanirsa bu rakam 12 yi düsüyor.

Planlamalari istedin Zamana göre Kendin ayarliyabiliyorsun. 1 AY simdi 2 AY Araliktik nasil istersen.

6. hasretim40 üyemize teşekkür edenler:

Üye bellali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    90
    15 mesaja 25 teşekkür aldı
    bende suan ayni seyleri yapiyorum.ben is yerimle konustum ve bana bazi belgeler verdiler.bu belgeleri doldurup 7 hafta önceden haber vermen gerekli.zaten sana verilen kagitlarda hersey yazili.

8. bellali üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    Alıntı bellali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende suan ayni seyleri yapiyorum.ben is yerimle konustum ve bana bazi belgeler verdiler.bu belgeleri doldurup 7 hafta önceden haber vermen gerekli.zaten sana verilen kagitlarda hersey yazili.

Ne gibi kagitlar mesela? Benim anladigim Antrag yazip veriyorsun kendin is yerine, onlardan da bir b elge aliyorsun, Elterngeldstelle´ye de Elterngeld icin Antrag, is yerinden aldigin kagit ve son on iyi ayin maas bordrosuni veriyorsun.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    bende aldim ama is yeri bana bi belge vermedi ben yazdim tarihi onlar okeyledi ve iki ay ciktim ve ise döndükten sonra hic
    bir sorun yasamadim o sirada kinderzuschlag ve wohngeld beantragen yapabiliyorsun .

Ettiği Teşekkür
    90
    Alıntı hope41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne gibi kagitlar mesela? Benim anladigim Antrag yazip veriyorsun kendin is yerine, onlardan da bir b elge aliyorsun, Elterngeldstelle´ye de Elterngeld icin Antrag, is yerinden aldigin kagit ve son on iyi ayin maas bordrosuni veriyorsun.
    is yerinde danisabielcegin birileri yokmu? betriebsrat ? yada personalabteilung? benim calistigim firmada beni onlar yönlendirdi ve gerekli evraklari verdiler.her firmada degisiyor o yuzden benim evraklarin fotosunu buraya yüklemedim.

12. bellali üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    is yerinde danisabielcegin birileri yokmu? betriebsrat ? yada personalabteilung? benim calistigim firmada beni onlar yönlendirdi ve gerekli evraklari verdiler.her firmada degisiyor o yuzden benim evraklarin fotosunu buraya yüklemedim.
    Bizim firma kücük, bir kadin var bu tip isleri yapan onunda cok bilgisi yok ama Elterngeldstelle den bana söylenen firmaya bir Antrag verip onlardan bestätigung alacakmisim, sonra kendi adima Elterngeld Antrag doldurup, son 12 ayin maas belgesi ile birlikte gidip basvurmam gerekiyormus.

Tecrübeli Üye erhan__79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    50
    73 mesaja 93 teşekkür aldı
    gecen sene haziran 19 da esim 1 senelik annelik bende 2 aylik babalik iznine ciktim.babalik izni 8 haftadir.ve cocugun dogumuyla birlikte baslar.benim kizin dogdugunda ben izindeydim,is yeri iznimi iptal etti,2 ay kullandim ve ardina kalan iznimi devam ettim.oyle istedigin zaman alma hakkin yokmus bende o sekilde saniyordum ama degil

Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    Bilgi vermek maksadi ile son gelismesi aktarayim, 2 ay almak zorunda oldugumu söylediler yani ben bir ay alip ilerde ikinci ayi duruma göre kullanip veya kullanmayacaktim.

22.08 - 21.09 olarak is yeri ile konusup anlasmistim ilk ay icin ama Elterngeldstelle benden ikinci ayi da simdiden belirleyip onlara bildirmemi istedi. Bende is yeri ile tekrar görüsüp ikinci ayi da almak zorunda kaldigimi ve tarihi bildirmem gerektigimi söyledim.

Simdi 22.12.2016 - 21.01.2017 olarak da ikinci ayi alacagim.

Bu iki ay maasi nasil ne kadar nerden alacagim tam bilmiyorum ama bakalim

Yani 4 haftayi Elterngeldstelle ödeyecek ama misal 22.08 -21.09 ya ilk ay, yani o ay 22.08 e kadar firmadan 3 hafalik mi maas alacagim? Sonraki ay yani Eylül de 21.09 a kadar Elterngeld alip, 22.09 da ise baslayacaksam Eylül´ün son haftasi Eylül sonuna kadar yine firmadan maas alacagim tahminime göre... her halükarda elimze az gececek ama cocukla bol vakit gecirip dogum zamanlari yasadigimiz stresden sonra biraz dinlenmis oluruz ailece ;-)

Hayirlisi bakalim....
    Konu hope41 tarafından (21 Temmuz 2016 Saat 22:46 ) değiştirilmiştir.

16. hope41 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    90
    mesela ben %67 alacagim ama bizim is yeri 1 aylikta ekstradan normal maasini hediye veriyor.yani herhangi bi kaybim olmuyor.

Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    mesela ben %67 alacagim ama bizim is yeri 1 aylikta ekstradan normal maasini hediye veriyor.yani herhangi bi kaybim olmuyor.

Iyiymis... Birde saniyorum maasin yüksek ise 1800 den fazla vermiyorlar yani maasin diyelim ki biraz yüksek %67 si 2500 yapiyor, o zaman max yine 1800 aliyorsun, yani ben o sekilde anladim okuduklarimdan.

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    rahat olun hiç bir şey olmaz işverenle karşılıklı konuşarak ayarlayın,,,maaşın %67 alırsınız hastalık kasalarında hepsi yazıyor

Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    Alıntı tolgahamburg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    rahat olun hiç bir şey olmaz işverenle karşılıklı konuşarak ayarlayın,,,maaşın %67 alırsınız hastalık kasalarında hepsi yazıyor
    Ben zaten konusup anlastim firma ile, Elternzeit a ayrilacagim tarihler icin bana yazili Bestätigung da verdiler, ki o olmadan zaten islem yapmiyor Elterngelstelle. Belgeleri verdim sonraki hafta bana Bescheid geldi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)