Akadaslar merhabalar
durum biraz karisik ama elimden geldigince anlatmaya calisacagim.
ben evli ve bir cocuk babasiyim. esim alman vatandasi. kendileri su an TR´de. agustos ayinin ilk haftasi gelecekler. is sebebiyle almanya´ya geri dönüyoruz.
önceden duisburg´ta ikamet ediyorduk orda evlendik. steuerklasse 3 görünüyo duisburg finanzamt´a göre. ama hamburg finanzamt 1diyo. neden diye sordugumda beni kendi sistemlerinde daha hala göremiyorlarmis, yani anmelden yapmamisim. ben de dedim ki ben 1 haftadan beri hamburg´ta angemeldet´im elimde meldebestätigung var. anladigim kadari ile einwohnermeldeamt beni daha bildirmemis. onu gectim ev kiralamak icin son 3 ayin gehaltaabrechnung´larini istediler, ben de makler´ya durumu anlattim o zaman isyerinden bi verdienstbescheinigung al dedi makler, ben de isyerinden istedim verdiler. brutto tutuyo ama netto´da bi yanlislik var. internetteki brutto netto hesaplamasi yapilan sitelerde cikan miktarla kagit üzerindeki miktar arasinda daglar kadar fark var. siteler hesaplamada hata yapmis olma ihtimali asagi yukari 100€ olsun ama doch nicht 500-600€.
bana verilen kagittaki hesaba göre anladigim kadari ile steuerklasse 5 yapmislar beni. ben gidip bunu kiminle konusmamlazim nasil düzeltebilirim. izlemem gereken yok nedir.
simdiden tesekkürler