Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2847 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BMW 530d (E61) yakit durumu

Tecrübeli Üye hope41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    231 mesaja 416 teşekkür aldı

BMW 530d (E61) yakit durumu

Merhaba arkadaslar, benim arabada kisliklar varken (16'), 8,5 lt civariydi yakit ortalama. Simdi yazliklar var, 17 lik jantlar, biraz daha genis tabi tekerler kisiliga göre, yakit 9.5 civarinda geziyor 100 km de. Saniyorum aradaki 1 litrelik fark bundan kaynaklaniyor. Daha genis olsa tekerler misal 18 ya da 19 luk jantlar ile demek ki 10 u gecer.

Araba otomatik 231 PS, 530 diesel, (E61) yani alti silindir motor. Is yerim yaklasik 25 km ve otobandan gidiyorum hergün, sabah ya da aksamlari da bazen sehir ici alis verise filan ugruyorum, haftasonlari daha cok sehir ici camiye ese dosta giderken kullaniyorum yani otoban arti sehir ici kullanimda ortalama deger bu veri. Bir depo ile yaklasik 600 -650 km gidiyorum bu sekilde.

Cok uzun yol gitmedigimden henüz sirf otoban denemedim, tabi o zaman belki 7-8 e düsebilir sanirim. 800-900 km bir depo ile yapar belki o zaman.

Ilk kez BMW kullandigim icin bilemiyorum, bu PS arabada bu yakit normal mi yani iyi mi yoksa cok mu?

BMW ciler ne der bu duruma
    Konu hope41 tarafından (27 Temmuz 2016 Saat 12:21 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    48
    74 mesaja 279 teşekkür aldı
    Kulladigin teker runflat ise yakıt çoğalır
    Yahut tekerin genişliğine göre
    kullandığın araba Golf degilki
    6 zilindir 3 litre motor var
    Birde dur kalk yapıyorsan o da yakiti çoğaltır
    Veya otomatik fites ise
    Vede cogu araba kullanıcıları şunu bilmiyor
    Arabanın aksesuarına göre de yakit degisiyor
    Çünkü her extra aksesuar artı kilo demek
    Her artı kilo da yalıt çoğalması demek
    Konu BndD tarafından (27 Temmuz 2016 Saat 15:06 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye fuk_18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    849
    266 mesaja 357 teşekkür aldı
    yakit konusunu normalde hic sevmem, yakiti kurus hesaplayanlarida ama hope41 seni ozelden tanimasamda az cok biliyorum yaptigin yorumlardan yardim sever bir insansin, soruya gelirsek 3.0 motora biniyorsan 12 de yaksa bakmican az yaksin dersen 1.5 1.6 dci alcan ama sana tavsiyem ikinci bir araba al sehir ici icin cunku buyuk motor sehir ici her zaman fazla yakar ortalamanda normal teker 1 lire oynatir genis yanak ve inc buyudukce,

ben kendim benzin kullaniyorum 15 yakiyor ortalama araba, izindede 5 6 depoya gidiyorum türkiyeye,

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    94
    61 mesaja 130 teşekkür aldı
    Arkadaslarin tecrübelerine bende katiliyorum, kislik lastikler (185 15") ve yazlik (225 17") lastikler arasinda ykit farki bende oluyor, bir litre yok ama fark var tabiki. Hatta ayni büyüklükte lastik markasindan markaya bile fark oluyormus. Ölcerken Boardcomputere pek fazla güvenme, depo doldur öyle ölc derim, benim tecrübem.

Tekerleklerin genisligi va agirligi önemli. Alufelge demek illa daha hafif demek olmuyor malesef. Nekdar ince lastik okadar az Rollwiederstand, ama firende tabiki uzuyor.

E61 kombiyde yanilmiyorsam, birde 3 litre, tabiki yakacak hakkidir deyip gececen, tam uzun yol arabasi.

fuk_18 arkadas sen hangi arbayi kullaniyorsun, ve tanksetelle sahibimisin? SUV?

Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    Hayatim boyunca hicbir zaman ne aldigim benzin icin nede yedigim ictigim seylerin hesabini yapmadim yani konu yanlis anlasilmasin, tabi ki güclü motor agir kasa otomatik vites... hali ile yakacak araba. Ben sadece iyi mi cok mu bu degerler diye merak etmistim.

Daha önce kendim benzinli kullandim, son üc yilda firma arabasi vardi disel kullandim hep ve firma ödüyordu zaten benzin kartim vardi firmadan. Bu tarz bir arabayi ilk kez kullandigim icin fikir edinmek istemistim. Mesajlariniz icin tesekkür ederim.
    Konu hope41 tarafından (28 Temmuz 2016 Saat 12:59 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    Ya benim tel kafayi yedi ya da sitede sorun var mesaji yazana kadar sürekli hata oldu yazdiklarimda, kac kez degistim ama yine yanlisliklar var, yarin PC den girer degisirim artik :-)

Ettiği Teşekkür
    849
    yok ya tankstelle sahibi olsam spor arabaya biner 30 litre yakardi ama nerdee q7 arac 4.2 motor benzin o yuzden dedim kombin 15 diye ve aynen suv

Alıntı Mr.Robot Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

fuk_18 arkadas sen hangi arbayi kullaniyorsun, ve tanksetelle sahibimisin? SUV?

9. fuk_18 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    94
    61 mesaja 130 teşekkür aldı
    Hope arkadas su linkten daha fazla bilgi edinebilirsin: http://www.spritmonitor.de/de/uebers...61&powerunit=2

7 - 12 litreye kadar hepsi var, herhalde seninkini yakiti normal sanirim.

11. Mr.Robot üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    Alıntı Mr.Robot Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hope arkadas su linkten daha fazla bilgi edinebilirsin: http://www.spritmonitor.de/de/uebers...61&powerunit=2

7 - 12 litreye kadar hepsi var, herhalde seninkini yakiti normal sanirim.

Evet baktim simdi, normal zaten bu yakit orasi kesin yani.

Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    Alıntı fuk_18 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yok ya tankstelle sahibi olsam spor arabaya biner 30 litre yakardi ama nerdee q7 arac 4.2 motor benzin o yuzden dedim kombin 15 diye ve aynen suv

Kardes masallah ya.... diesel niye düsünmedin peki böyle bir arac icin daha cazip olabilirdi dizel diye düsünüyorum

Bir arkadasta bir ara A8 vardi benzinli, adam arabayi yerinden oynatmaya korkuyordu... bende ona olm binmiceksen niye aldin diye kizardim

Ettiği Teşekkür
    849
    yok diesel sevmiyorum performans olarak birde bakim maliyetleri ve q7 nin dizelleri 3.0 tdi ler sikintili motorschaden cok oluyor motor degistirmeye kalksan 10 binden asagi degil bi motoru benzinli de daha ucuz ama yakit olarak fazla birde su var q7 de dizelleride az yakmiyor, ben performansdan memnunum benzinde uzun sure yuksek hizda sürebiliyorsun dizelde turboyu sogutmak lazim hiz kesmek sart yani

Alıntı hope41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardes masallah ya.... diesel niye düsünmedin peki böyle bir arac icin daha cazip olabilirdi dizel diye düsünüyorum

Bir arkadasta bir ara A8 vardi benzinli, adam arabayi yerinden oynatmaya korkuyordu... bende ona olm binmiceksen niye aldin diye kizardim

Üye
    Ettiği Teşekkür
    27
    6 mesaja 7 teşekkür aldı
    thermostat bozuk olabilir isinmiyordur motor Geheimmenüden bi bak motor kac dereceye ulasiyor bmw e60/61 lerde genelde thermostat problemi var

Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    Alıntı Qarizma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    thermostat bozuk olabilir isinmiyordur motor Geheimmenüden bi bak motor kac dereceye ulasiyor bmw e60/61 lerde genelde thermostat problemi var
    Tam olarak nasil bakabilirim? Geheimmenü hakkinda cok bilgim yokda..... Sol kisimda ince bir cizgiler oluyor biliyorsun BMW kokpitlerde, motor isindikca o cizgiler azaliyor asagiya dogru iniyor, ordan gördügüm kadari ile yola ciktiktan biraz sonra isiniyor motor.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    27
    6 mesaja 7 teşekkür aldı
    Günlük KM düğmesine basıyorsun basılı tutup Anahtarı kontağa takıyorsun.Tacho da Menü çıkar,düğmeyi bırakıyorsun ve 19 Numaraya kadar Düğmeyle atlama yapacaksın 19 da lock on yazar orda senden code isteyecek code Arabanın şasi numarasının son 5 rakamını toplamı misal son 5 12345 mi Code 15 oluyor Code girince diğer menüye atlıyor orada 7 Numaralı menü ye girmen gerekiyor girince ktm mom yazar sonra motoru çalıştıra bilirsin normalde 85 dereceyi geçmesi Lazım 15 dakikada eğer gelmiyorsa Thermostat bozuk
    2 tane var bir AGR için biri Hauptthermostat Değişirsen ikisi bir değiştir BMW den al ama
    ikisi 100 € ben aldım bugün
    Motor ısınmayınca Partikelfilter da uzun zaman sonra bozuluyor ve yenisini takınca oda 6 Ay'ı bulmadan tıkanıyor.O Çizgiler bendede hemen azalıyor ama otobanda 68 dereceyi Geçmiyor.Motor ısınmayıncada haliyle fazla Yakıt tüketimi oluyor ısınması için Steuergerät fazla mazot püskürtüyor.
    Normalde çok Tanınmış bir problem BMW de

18. 2 kişi Qarizma üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    Alıntı Qarizma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Günlük KM düğmesine basıyorsun basılı tutup Anahtarı kontağa takıyorsun.Tacho da Menü çıkar,düğmeyi bırakıyorsun ve 19 Numaraya kadar Düğmeyle atlama yapacaksın 19 da lock on yazar orda senden code isteyecek code Arabanın şasi numarasının son 5 rakamını toplamı misal son 5 12345 mi Code 15 oluyor Code girince diğer menüye atlıyor orada 7 Numaralı menü ye girmen gerekiyor girince ktm mom yazar sonra motoru çalıştıra bilirsin normalde 85 dereceyi geçmesi Lazım 15 dakikada eğer gelmiyorsa Thermostat bozuk
    2 tane var bir AGR için biri Hauptthermostat Değişirsen ikisi bir değiştir BMW den al ama
    ikisi 100 € ben aldım bugün
    Motor ısınmayınca Partikelfilter da uzun zaman sonra bozuluyor ve yenisini takınca oda 6 Ay'ı bulmadan tıkanıyor.O Çizgiler bendede hemen azalıyor ama otobanda 68 dereceyi Geçmiyor.Motor ısınmayıncada haliyle fazla Yakıt tüketimi oluyor ısınması için Steuergerät fazla mazot püskürtüyor.
    Normalde çok Tanınmış bir problem BMW de

Sagol bilgiler icin, bir ara becerebilirsem deneyip bakayim durum nedir. Simdi aklima geldi bilmiyorum bununla alakali mi ama arabayi calistirdigimda hemen yola cikmam biraz beklerim diesel oldugundan, motor normal calisiyor, motor saatide sabit duruyor ama bazen hafif bir titreme yapiyor ve motor saati yukari ve asagi biraz oynuyor ama uzun sürmüyor yani sonradan yine normal sabit kaliyor.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    kardesim bende f10 530d var 2012bj.7-8 litre yakiyor.full depo türkiyeye giderken 1100km götürdü.

Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    Alıntı adanali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kardesim bende f10 530d var 2012bj.7-8 litre yakiyor.full depo türkiyeye giderken 1100km götürdü.
    Tabi 2012 lerde durum degismis olabilir, yani sürekli yeniliklerle yakiti düsürüyorlar, arabanin kasasi hafif olabilir sende benimkine göre. Birde ben sirf otoban gitmedim hic yani o sekilde deneme sansim olmadi.

Peki sen bu 1100 km ortalama ya da tahmini kac km/h hiz ile gördün? Yani tempomatla 120 civari filan mi yoksa daha süratli mi kullandin?

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    kardesim ortalama 150-160 klimada acikti.herzaman tempomat takamadim bazen taktim.
    yeni modellerin yakiti gercekden cok muazzam derecede düsük.

Tecrübeli Üye MEGAbond - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,610
    475 mesaja 1,220 teşekkür aldı
    Aslan besliyen yemini düsünmez

herkese CenabiAllahim kazasiz belasiz kullanmayi nasip etsin.

24. 2 kişi MEGAbond üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)