Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2787 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 57 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 57 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurt dışından araç getiren emekliler için yeni düzenleme uygulama 01.09.2016

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    5
    7 mesaja 14 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ancak bu sürenin tamamının kullanılmasından sonra, Türkiye’ye yeniden araba getirilebilmesi için
    -hem kişinin,- hem de arabanın, -çıkış tarihinden itibaren en az 185 gün süreyle fiilen yurtdışında bulunması gerekir;
    Kisi olarak haklisinda, Arac olarak ben hic bir yerde Aracin 185 gün Yurt disinda olmasini bulamadim??

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    51
    48 mesaja 104 teşekkür aldı
    herkese selam horoz ustaya yazdim ama yanlis anladi herhalde turkiye göturulen araba 2 yil doldurulduktan sonra cikarilmasi gerek ve tekrar sokmak icin kisinin 185 gun yurtdisinda yasamasi gerek burya kadar anladik bir arkdasin basindan gelen olay : arabayi almanyadan göturuyor tabi sigortasi tuv v.s hepsi ok turkiyede giriste gumruge diyor ben bu arabayi burda 2 yil birakacam ona göre evrak veriyorlar ve pasaportuna da isliyorlar arabayi turkiyede birakip 1 ay sonra ucakla almanyaya dönuyor iste bu 2 yil zarfinda bir kac defa ucakla gidip geliyor iki yilin dolmasina 2 ay var gidiyor arabayi turkiyeden cikaracak gumrukte adamlar diyor ceza ödiyeceksin neyin cezasi demis turkiyede bu arabaya sigorta yaptirmamissin ya zaten bu araba almanyada sigortali butun evraklar burda buyurun yok ceza ödiyeceksin bu defada demisler sen ucakla almanyaya dönmeden bize Haber vermen lazim di peki bunda niye sizi aramam lazimdi diyor biz nerden bilelim bu arabayi sen yokken baskasi kullanmadi bu arabayi hic kimsenin kullanmadigina dair ispat istemisler veya arabayi gumruge birakacaktin her gidis geliste gelip alacaktin bunlarin bir asli var mi arkadaslar turkiyede zorunlu sigorta ve gumruge birak geldiginde al ben pek inandirici bulmadim baska bir is vardir dedim arkadas yok diyor aynen dedigim gibi ...... ne dersiniz arkadaslar

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,413 mesaja 9,719 teşekkür aldı
    Alıntı Bakirköylü Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kisi olarak haklisinda, Arac olarak ben hic bir yerde Aracin 185 gün Yurt disinda olmasini bulamadim??
    Arabamı Türkiye’de 730 gün kullandım, süresi dolduğunda yurt dışına bir giriş-çıkış yapsam tekrar 730 gün kalabilirmiyim?

Türkiye’de 730 gün kalan ve süresi bitmiş bir taşıtın Türkiye’de kullanılması için taşıtın herhangi bir sınır kapısından giriş-çıkış yapması yeterli değildir.
    Bu yanlış bir bilgidir. Süresi bitmiş bir taşıtın çıkış tarihinden itibaren en az 185 gün yurtdışında bulunması gerekir ve 185 gün kalması halinde Türkiye’ye yeniden girişine izin verilir.

Türkiye’de 730 gün kaldıktan sonra arabamı yurt dışındaki eşime/oğluma/kızıma veya bir başkasına devretsem/satsam onlar Türkiye’ye götürebilir mi?

Türkiye’de 730 gün kalan araç yurt dışında 185 gün kalmadığı takdirde araç sahibinin eşi, çocukları, veya bir başkası tarafından dahi vekaletle Türkiye’ye götürülemez.
    Taşıtın; tekrar Türkiye’ye vekaleten gelebilmesi için hem taşıtın , hem de getirenin en az 185 gün yurtdışında kalmış olması gerekmektedir.
    Yani arabayı üzerine alanın da son bir yıl içerisinde arabayı getirmeden önce 185 gün yurt dışında kalmış olması gerekmektedir.

Alıntı maho33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    herkese selam horoz ustaya yazdim ama yanlis anladi herhalde turkiye göturulen araba 2 yil doldurulduktan sonra cikarilmasi gerek ve tekrar sokmak icin kisinin 185 gun yurtdisinda yasamasi gerek burya kadar anladik bir arkdasin basindan gelen olay : arabayi almanyadan göturuyor tabi sigortasi tuv v.s hepsi ok turkiyede giriste gumruge diyor ben bu arabayi burda 2 yil birakacam ona göre evrak veriyorlar ve pasaportuna da isliyorlar arabayi turkiyede birakip 1 ay sonra ucakla almanyaya dönuyor iste bu 2 yil zarfinda bir kac defa ucakla gidip geliyor iki yilin dolmasina 2 ay var gidiyor arabayi turkiyeden cikaracak gumrukte adamlar diyor ceza ödiyeceksin neyin cezasi demis turkiyede bu arabaya sigorta yaptirmamissin ya zaten bu araba almanyada sigortali butun evraklar burda buyurun yok ceza ödiyeceksin bu defada demisler sen ucakla almanyaya dönmeden bize Haber vermen lazim di peki bunda niye sizi aramam lazimdi diyor biz nerden bilelim bu arabayi sen yokken baskasi kullanmadi bu arabayi hic kimsenin kullanmadigina dair ispat istemisler veya arabayi gumruge birakacaktin her gidis geliste gelip alacaktin bunlarin bir asli var mi arkadaslar turkiyede zorunlu sigorta ve gumruge birak geldiginde al ben pek inandirici bulmadim baska bir is vardir dedim arkadas yok diyor aynen dedigim gibi ...... ne dersiniz arkadaslar
    hocam sabah ta cevabını yazdım

Yurtdişına çıkarken arabayıda çıkarman gerek yada gümrüğe terk etmen gerek

arabayı başka birine bırakamıyorsun

bunu belki yirmi kere burada yazdım sabah ta özelden cevap verdim

19) Türkiye’ye götürdüğüm arabamı evimin garajına veya gümrük deposuna bırakarak yurt dışına çıkabilir miyim?
    Cevap

Türkiye’ye turistik kolaylıklar kapsamında taşıt getirerek taşıtsız olarak yurtdışına çıkış yapılmak istenilmesi halinde ikamet ettiğiniz yerdeki
    veya en yakın gümrük idaresine başvurarak Geçici İthal Edilen Taşıtlara İlişkin Gümrük Genel Tebliği (Seri No:1) kapsamında,
    aracı başkasının kullanmayacağına dair bir TAAHHÜTNAME vermek suretiyle taşıtsız olarak yurtdışına çıkış izninin alınması gerekmektedir.
    Veya gümrük idaresine taşıt teslim edilerek yurtdışına taşıtsız çıkış yapılabilir.
    konu hakkındaki resmi yönetmeklik ikinci bölüm madde 18 çikarılmayan araçlar ve şartların ihlali

Geçici İthal Edilen Taşıtlara İlişkin Gümrük Genel Tebliği (Seri No:1)
    http://trakya.gtb.gov.tr/data/5241a3.../seri_no_1.pdf
    Konu hOrOz tarafından (08 Eylül 2017 Saat 22:34 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    51
    ustam cevaplarin icin sagol ama ben anlatamadim hala ...... ben arabayi kimseye birakmiyorum ki diyelim ki ben bu ay sonu turkiye araba göturdum gumrugede dedim bu araba yi burda iki yil birakmak istiyorum gerekli evraklari yaptirdim ben bir ay sonra arabayi kimseye birakmadan garaja koyup ucakla geri gelemezmiyim illahi arabayida mi cikarmam lazim yada gumruge birakmam lazim o zaman ne anladik bu iki yil muhabbeti ni ustam adamlar gidiyor arabalari turkiyeye birakiyor her gittiklerinde kullaniyor sonra garaja koyup geliyorlar iki yilda bitmeden gidip cikariyorlar ben böyle biliyordum

Tecrübeli Üye tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    532 mesaja 873 teşekkür aldı
    ustam cevaplarin icin sagol ama ben anlatamadim hala ...... ben arabayi kimseye birakmiyorum ki diyelim ki ben bu ay sonu turkiye araba göturdum gumrugede dedim bu araba yi burda iki yil birakmak istiyorum gerekli evraklari yaptirdim ben bir ay sonra arabayi kimseye birakmadan garaja koyup ucakla geri gelemezmiyim illahi arabayida mi cikarmam lazim yada gumruge birakmam lazim o zaman ne anladik bu iki yil muhabbeti ni ustam adamlar gidiyor arabalari turkiyeye birakiyor her gittiklerinde kullaniyor sonra garaja koyup geliyorlar iki yilda bitmeden gidip cikariyorlar ben böyle biliyordum
    Bu vaziyette güvenilir yerden NOTER gibi kimsenin kullanmayacagini ispatlarsan gümrügü birakman gerekmez diye biliyorum.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    senin yukarıda anlattığın olayda arkadaş hata yapmış kendi kafasına göre arabayı bırakmış ve yurtdışına çıkmış
    böyle haller de ceza gerektiriyor

keşke zahmet edip yazdiğım linki okusaydın

bırakabilirsin ama önce izin alınması gerek ve kimsenin kullanmayacağına (eş ve çocuklar dahil ) dair taahhüt edilmesi gerek

yoksa ya araç çıkarılacak yada gümrüğe terkedilecek ( bu arada dikkat edilecek bir nokta da arabanın yeterli TÜV ü olması )

Konu hOrOz tarafından (09 Eylül 2017 Saat 09:06 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    51
    tekrar cevaplarin icin sagol ustam okudum gönderdiklerini nasil okumam arkadasla konusuyoruz her gun bu konuyu ben hata yapmadim diyor turkiyeye arabayi sokarken gumruge dedim ben bu arabayi burda 2 yil birakacam bende 1 ay sonra ucakla geri dönecem arabayida garaja koyacam dedim sorun olmaz eger kimse kullanmassa bende gumrukte bana evrak verdiler su tarihten önce arabanin cikmasi lazim dediler birde pasaport islediler ben bu evraklar yeterli biliyordum birde gumrukteki memura kac defa sordum istedigin kadar ucakla git gel yeterki arabayi kimse kullanmasin ve ik yil dolmadan arabayi cikartman lazim bu kadar ...........bana kimse demedi diyor ucakla dönersen arabayi gumruge birakacan tekrar geldiginde alacan öyle kullanacan yani kisacasi arkadaslar arabayi göturdum turkiyeye biraktim butu evraklar ok ucakla dönmeden GUMRUGE HABER vermemiz lazim ben ucakla dönuyorum arabayi size mi birakayim yoksa kimsenin kullanmadigina dair noter den yazili evrak mi diye sormamiz lazim ... diyelim 5 ay sonra tekrar turkiyeye gittim araba yi nereye biraktiysam gidecem alacam ne kadar turkiyede kalacaksam kullanir tekrar döndugumde ayni sekilde gumruge Haber vermek ve iki yil dolmadan arabayi turkiyeden cikartmamiz gerekiyor ....KISACA ÖZETI bu degilmi HOROZ ustam

Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    senin yukarıda anlattığın olayda arkadaş hata yapmış kendi kafasına göre arabayı bırakmış ve yurtdışına çıkmış
    böyle haller de ceza gerektiriyor

keşke zahmet edip yazdiğım linki okusaydın

bırakabilirsin ama önce izin alınması gerek ve kimsenin kullanmayacağına (eş ve çocuklar dahil ) dair taahhüt edilmesi gerek

yoksa ya araç çıkarılacak yada gümrüğe terkedilecek ( bu arada dikkat edilecek bir nokta da arabanın yeterli TÜV ü olması )

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    Aynen ama Noteri karıştırma işlemleri gümrük ile halledeceksin ..Noterin burada hiç bir hükmü yok her şehirde veya büyük şehirlerde gümrük dairesi vardır.

Yukarıdaki EK7 belgesi iki nüsha olmak üzere Gümrük Müdürlüğü ne onaylatılıp imzatılacak izin alinacak

Geçen sene bizim komşu noterde çalışıyor onunla konuşuyorduk genelgeyi oda bilmiyormuş birisine taahhütname yazmış .dedim hata yapmışlar gümrükte problem çıkar dedim oda bundan sonra yapmak isteyenlere söylerim dedi
    Konu hOrOz tarafından (09 Eylül 2017 Saat 14:36 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    51
    horoz ustam pm dolu senin Rica etsem bosaltabilirmisin

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    eski bir haber ama cezaların yüksekliğni gösteriyor

Araçla Türkiye'ye gittikten sonra arabayı Türkiye'de bırakarak "gümrük beyansız" çıkış yapan Bükreş'teki başka bir Türk vatandaşına da 74 bin TL ceza kesildiği öğrenildi.

http://www.haberturk.com/ekonomi/oto...0sini-odemeyin

http://gumruk.blogcu.com/ulkemize-ar...dikkat/5041813

yani bu olaylar şakaya gelmiyor ona göre ..hakkinızda kaçakçılık davası açiılmaya kadar gidiyor

arkadaşlar ben herhangi bir konsoloslukta veya resmi bir görevde çalışmıyorum

birisi nerden benim Facebook hesabımı bulduysa oradan mesajla hangi konsoloslukta çalıştığımı soruyor

adamı bir türlü ikna edemedim ...sonunda facebook umu incelede dedim

ben bir seneden beri Security-Özel Güvenlik olarak çalışıyorum
    Konu hOrOz tarafından (09 Eylül 2017 Saat 23:42 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    687
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    bu konu cok defasinda konusuldu kisa ve öz cok kafa karistirmadan yazayim bende arastirdim cevremden sordum ´sorusturdum TR ye kesin dönüs yaparken burdan aldiginiz araba hemen hemen aracin marka model vs fiyatina bakilarak nerdeyse TR deki fiyatiyla ayni oluyor.

Cok iyi ince hesap kitap matematikle burdan gidecek aracin ( marka model fiyat araligina göre ) ki cok iyi arastirma ve matematik ile tekrar cok iyimser olarak söylüyorum TR den belki 3..5 bin euro avantanaj saglana bilir. (BELKi)

Bence kesin dönüs yaparken para avantajindan ziyade burdan avrupa araci olarak ivirini zivirini bildiginiz arac götürmenin faydasi olur. MADDi olarak 3..5 miktar avantaj saglanmasi ( ÜSTÜNE BASARAK tekrar SÖYLÜYORUM aracin marka model vss ) kiriterleri isin en ince yani .

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    51
    ben bu isten bir sey anlamadim arkadaslar dun bir arkadasi gördum oda araba göturmustu turkiyeye sordum ceza yedin mi yok ne cezasi dedi arabayi turkiye göturdum biraktim orda kac defa ucakla geldim gittim arabayi gecen hafta gittim getirdim hatta iki yil dan 4 ay daha fazla kaldi turkiyede islerimden dolayi gidip arabayi cikartamadim bende dusundum simdi cikista gumrukculer diyecek 4 ay fazla birakmissin ceza yazacagiz ama cikista hic kimse bir sey söylemedi evet arkadaslar buna ne diyeceksiniz ben arkadasa dedim gumrukculer dikkat etmedi farkina varsaydilar ceza yerdin ama pasaportu verdim evraklari verdim baktilar diyor

Üye
    Ettiği Teşekkür
    14
    8 mesaja 8 teşekkür aldı

Türkiyede arac birakmak

Slm arkadaslar. Babamin schwerbehinderten ausweis var
    Tr de arac birakmak istiyorum prozedur nasil? Birine sordum her 2 sende bulgaristan giris cikis gerekiyor dedi.onun üzerine almanyada veya Türkiyede araci actirmam gerekiyor .

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    Alıntı smarty55 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm arkadaslar. Babamin schwerbehinderten ausweis var
    Tr de arac birakmak istiyorum prozedur nasil? Birine sordum her 2 sende bulgaristan giris cikis gerekiyor dedi.onun üzerine almanyada veya Türkiyede araci actirmam gerekiyor .
    1.Schwerbehindertausweiss hiç bir etkisi yok

2.baban ve araç 185 gün Almanya da yaşaması gerek ( ilk defa giriş emeklilerde aranmıyor )

3.Bulgaristana girdi çıktı yok onu kahvede camide anlatıyorlar.Aracı süreci bittikten sonra araç ve baban tekrar 185 gün yurtdışında yaşaması gerek .. araç en çok 720 gün kalabiliyor. Süre bittikten sonra aracın Türkiye'yi terk etmesi gerek .. araç ve kişi ancak 185 gün sonra tekrar giriş yapabiliyor..

4. Eğer baban araçsız yurtdışına çıkmak isterse gümrükten izin alıp çıkması gerek. Ya gümrüğe bırakacak veya onların söylediği bir yere ..Aracıh herhangi bir kişiye bırakamıyorsun çocukları dahil olmak üzere kimse arabayı süremiyor..

Bunlar yasal prosedürler
    Konu hOrOz tarafından (17 Eylül 2017 Saat 15:10 ) değiştirilmiştir.

16. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    1 mesaja 2 teşekkür aldı

Almanyadan turkiyeye araba goturmek

Almanyadan turkiyeye iki seneligine araba goturecegim arabami guturmek icin hangi evraklar lazim bilgi almak istiyorum simdiden tesekkurler

Birde arkadaslar almanyada noteremi gidecegim
    Konu Memoli1976x tarafından (18 Eylül 2017 Saat 12:09 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    20 kere yazıldı biraz forumda arasak

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    17
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    HOROZ abicim bu konu çok önemli başa sabitlense iyi olur diye düşünüyorum. Benim eşim alman vatandaşı şu an Turkiyede. Bİz de düşünüyoruz getirsek daha iyi olacak diye. .. Ama herkesin yazdıkları çelişkili senin yazdıkların olmasa gerçekten kafa karışacak. ..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)