Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2712 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234
Toplam 80 adet sonuctan sayfa basi 61 ile 80 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Para SGK nin hesabina ne zaman girer?

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı Bence Deger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aylar gecti,yil 2016 dan 2017 ye geldi,benim isler daha bitmedi.

Türkiyeden geliyorum,bir iki pürüz vardi halettim.Boraclanma kagidi elimde,bir kac haftaya ödemeyi yapacagim insallah...

Bilgisi olan arkadaslardan yardim dileniyorum..!!

1.Emekli maasi baglaninca,hangi alman malamlarina bildirmem gerekiyor
    2.Ben sosyal yardim almiyorum ama esim aliyor,bu emekli maasi almama engelmi?
    3.10 senedir malulen emekliyim,Yani finazamtla isim yok,yinede ödeme yaptigimda bildirmelimiyim? Yillardir Steuererklärung yapmiyorum,malul oldugum icin
    4.Burada emekli maasinda biraz kesiyorlarmis ca. 10% dogrumu?
    5.Yani esim calismazsa,sosyal bu parayi kesermi?
    6.TR den emekli maasi almak icin sosyalden yardim almiyorum kagidi lazimmis,sorarlarsa ne icin diyecegiz?Emekli desek,zaten hepsine el koymazmi?
    7.Varsayalim esim calismaya basladi,yinede bir kesinti olurmu maasimda.

Cevap verecek arkadaslar, 1 2 3 diye cevaplarsaniz sevinirim,soru cokta,Aklimda degil su an,Siz daha ne tavsiye edersiniz

Bu arada benim islemlerim daha bir yil falan sürer
    Emekli maasiniz baglandiginda krankkasaya bildirmeniz hatta finanzamta,krankkasse yaklasik emekli maasinizuin %11 civarinda tutarini talep eder.
    Esinizin sosyal yardim almasi sizin emekli maasi almaniza engel degil ama sizin gelirinizden dolayi esiniz sosyal yardim alamiyabilir.
    finanzamt durumunuzda degisiklik olursa bildirin diyor.
    Emeklilik talebinizde,Almanya'dan emekli oldugunuz (rente bescheid) belgeyi Türkceye tercümen ettirip beraberinde verin,aslinda sosyal yardim aliyormusunuz diye belge istemeleri kanunsuz ama bizler toplum olarak o kadar sahtekarligi yakinizki artik imzalanan belgeye bile inanmiyorlar ek belge talep ediliyor,karma cevap oldu ama sanirim sorunuzun cevaplarini bulursunuz.

2. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Üye
    Ettiği Teşekkür
    63
    11 mesaja 14 teşekkür aldı
    Cevaplarin icin sagol Horoz kardesim,

Günlerim eksik dogru,zaten o yüzden bir sene dalan sürer dedim.esim calisirsa TR de emekli maasi kesilirmi diye sormustum,sosyal zaten kesilir.Bazilari diyor ya Türkiye EU da olmadigi icin krankenkasse kesinti yapmaz diye,

Simdi ben simdi mi yoksa emkli baglandigindami basvurayim? Daha dogrusu nereye basvuracagimi bile bilmiyorum

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Türkiye EU olsun olmasın %10-11 sigorta primi kesiyor
    Eşinizin Almanya da çalışması Türkiye yi ilgilendirmiyor önemli olan sizin ikamete dayalı yardım almamanız.
    O yüzden gelen Bescheid da Bedarfsgemeinschaft mı yazıyor diye sordum .. eğer yazıyorsa sizinde gelen yardım da payınız var demektir..
    Bedafsgemeinschaft demek aynı çatı ve adres altında oturanlardır

6. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    63
    iki kere yazilmis kusura bakmayin
    Konu Bence Deger tarafından (25 Mart 2017 Saat 19:39 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    63
    Ikinizede cok tesekkür ederim.

Karadeniz kardesim bunu anlamadim, Emeklilik talebinizde,Almanya'dan emekli oldugunuz (rente bescheid) belgeyi Türkceye tercümen ettirip beraberinde verin????

Yani anladigim kadariyla emeklilik baglaninca Krankenkasseye bildirmem gerek.

Finazamt pek anlamadim ama bildirmem gerekiyorsa yapariz. Peki TR de ödedigim parayi FA bildirdigimde,bana biraz para verirlermi? Ne esim calisiyor ne ben ( malulen oldugum icin ) Steuer erklärung biraz mantiksiz degilmi?

Rentenkasseye bildirmem gereklimi?

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı Bence Deger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ikinizede cok tesekkür ederim.

Karadeniz kardesim bunu anlamadim, Emeklilik talebinizde,Almanya'dan emekli oldugunuz (rente bescheid) belgeyi Türkceye tercümen ettirip beraberinde verin????

Yani anladigim kadariyla emeklilik baglaninca Krankenkasseye bildirmem gerek.

Finazamt pek anlamadim ama bildirmem gerekiyorsa yapariz. Peki TR de ödedigim parayi FA bildirdigimde,bana biraz para verirlermi? Ne esim calisiyor ne ben ( malulen oldugum icin ) Steuer erklärung biraz mantiksiz degilmi?

Rentenkasseye bildirmem gereklimi?
    Emeklilik talebinizde rentebescheidi tercüme ettirp Sgk.muna verirseniz sizden ilerleyen zaman icinde calisip calismadiginizi sorgulamak icin rentenversicherungsverlauf istemezler,finanzamt sizi geri para ödemesi icin vergi mükellefi olmaniz vergi ödemis olmalisiniz.
    Finanzamta Türkiye'den emekliliginizin vergilendirilmesi hakkinda horoz arkadasimiz bilgilendirmisti.
    Krankkasa icin normalinde bildirilmesi gerek ilerleyen zaman icinde tesbiti halinde sizden yaklasik emekli maasinizin %11 tutari kadar geriye dönük talep edebilirler sizin karar verebileceginiz bir konu

10. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Toroslardan
    Ettiği Teşekkür
    203
    54 mesaja 78 teşekkür aldı
    Arkadaşlar emeklilik parasını yatıran, edevlette girildiğinde göremeyenlerde bir yenilik varmı?
    Benim hanım için ödeme yapalı 1 seneyi geçti,hala göremiyorum yatan parayı.

Üye Ibo921 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    29
    14 mesaja 48 teşekkür aldı
    Slm
    Benimde gözükmüyor ama banka üzeri bakdigimda ssk borcu diye gözüküyor.
    E devllet üzeri gözükmüyor.
    Bende yatirdim hayirlisi bakalim

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Alıntı Murat01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar emeklilik parasını yatıran, edevlette girildiğinde göremeyenlerde bir yenilik varmı?
    Benim hanım için ödeme yapalı 1 seneyi geçti,hala göremiyorum yatan parayı.
    Alıntı Ibo921 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm
    Benimde gözükmüyor ama banka üzeri bakdigimda ssk borcu diye gözüküyor.
    E devllet üzeri gözükmüyor.
    Bende yatirdim hayirlisi bakalim
    görülmesi için sanırım bir dilekçe ile SSK ya başvuruyorsunuz

bu bölümün daha öncelerini okursanız bir arkadaş yazmış mesaj #46

yukaridaki numarayi bugün bende aradim
    cali$an bana sorun degil e-devlette gözükmesede sorun olmaz falan dedi,
    görmek istedigimi söyleyince makbuzu fotokopi cekip birde dilekce yazip borclandigim ildeki SGK ya göndermem gerektigini söyledi,
    " Borclandigim hizmetleri sistemde görmek istiyorum " diye yazacakmisim.
    Konu hOrOz tarafından (04 Ağustos 2017 Saat 09:16 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Basbakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    49
    25 mesaja 50 teşekkür aldı
    Arkadaslar bana sggk dan ödeme icin mektup geldi 3 aya kadar ödeyin deniliyor.

Benim türkiyede is bankasinda hesabim var ve internet bankacilik yapabiliyorum acaba bunu türkiyedeki is bankasindan on lain yatirsam olurmu,ama bana glen mektupta her hangi bir hesap numarasi yok nereye yatiracagima dair bu konuda bilgi vereirseniz memnun olurum

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    @Basbakan, internet bankaciligi kullaniyorsan ödemeler kisminda sgk ödemeleri yeri vardir orayi acip gerekli bilgileri verip ödemeni yapabilirsin.

16. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye Basbakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    49
    25 mesaja 50 teşekkür aldı
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Basbakan, internet bankaciligi kullaniyorsan ödemeler kisminda sgk ödemeleri yeri vardir orayi acip gerekli bilgileri verip ödemeni yapabilirsin.
    Acaba bunu internet bankaciligini kulanarak türkiyedeki is bank üzerindenmi yatirmam mantikli yoksa almanyadan zirat bankasi üzerindenmi yatirmam mantikli.

Vergi dayresinden vergi iadesi almak icin

Ettiği Teşekkür
    132
    Alıntı Basbakan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Acaba bunu internet bankaciligini kulanarak türkiyedeki is bank üzerindenmi yatirmam mantikli yoksa almanyadan zirat bankasi üzerindenmi yatirmam mantikli.

Vergi dayresinden vergi iadesi almak icin
    Yeterince TL bakiyesi hesapta mevcutsa internet bankaciligi üzerinden ödeme yapmak daha avantajlidir birkere havale masrafi ödemezsiniz evinizde geri yaslanip ödemeyi yaparsiniz. Diger türlü Almanya da Ziraat bankasi subesine git birsürü havale masrafi öde, Euro TL ye cevrilirken kur hesaplamasinda zarar etme riski mümkündür.

Ödemeyi internet bankaciligi üzeriden yaparsaniz dikkat edin borclanma ödemesi disinda farkli ödeme siklarida vardir onu dogru secip TC Kimlik No su Sigorta No su gibi istenilen bilgileri itinali dogru yazdiginizdan emin olunki isler ters gitmesin.

19. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    14 mesaja 18 teşekkür aldı
    Slm, Havale yaptiktan sonra Dekontlari Mail adresinize gönderebilirsiniz veya Drucker üzeri yazdirabilirsiniz, Vergi dairesi icin lazim..
    Saygilar

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    7 mesaja 11 teşekkür aldı
    Mrb arkadaslar,
    E-devlette bu yatirn7s oldugumuz yurt disi borclanma miktarini görebilmemiz icin dilekce yazilmasi gerekiyor diye belirtilmis.Ben sgkya telefon actigimda ne zaman beyan taahhüt belgesiyle emeklilik müracati yapilir o zaman e-devlet sayasina islenir dediler.ayrica bunla ilgili bi dilekce örnegi yazabilirmisiniz?
    Saygilar

Ettiği Teşekkür
    132
    Merhaba macomen,
    Tam olarak e-devlet sitesinde neyi göremiyorsunuz? Türkiye de kisa calisma sonrasi yurtdisi borclanma basvurusu yaptiniz hizmet dökümü bölümünde yurtdisi borclanma ve TR deki calisma görünüyorda ödediginiz primlermi görünmüyor yoksa hicbirimi? app versiyonu ile pc versiyonuyla e-devlette acilan sayfalarda görünen bilgilerde farkliliklar olabiliyor her ikisinide denedinizmi? Hizmet dökümü bilgilerinin sisteme islenmis olmasi gerekiyorda ödenen paranin gözüktügüne bende sahit olmadim.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    Yurt disi borclanma icin ödedigimiz parayi kastetmistim görünmüyor diye.yani paranin sgk ya girip girmedigini baska türlü nasil ögrenecem.olmassa yarin tel acip vezneye sorarim.yada beyan taahhüt emeklil7ge müracaat belgesiyle birlikte ayri bi dilekce yazar yollarim.
    Slm

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    Tekrar mrb,yazmayi unutmusum .ben e-devlet sitesine pcden girmistim.yazdigim gibi Yurt disi borclsnma tarihleri .Trdeki sigirtali calisilmis günler hepsi görünüyor,yalniz yatirdigimiz para gözükmüyor.
    Saygilar

Ettiği Teşekkür
    132
    Ödenen borclanma primlerinin sgk da isleme girip girmedigini bagli bulunan sgk kurumlarina bizzat basvurarak ögrenmek mümkündür bildigim, telefonlada bu bilginin verildigidir.

Borclanma primini yapmis ama emekli ayligi henüz baglanmamislarda yapilan ödemenin sistemde görünmedigini biliyorum aylik alanlarda durum nasil alan arkadaslar bilgi verir mutlaka.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    mrblar,

Biraz önce SGK yi tel acip sordum,telefondaki memur ödediginiz banka makbuzlarini kontrol edin,tc kimlik ve sicil no dogruysa bosuna tereddüt etmeyin,sisteme islenmistir dedi,e-devlet sistemi icinde emekli müracaati yapip ödemeler basladiktan sonra ayliginiz basladigindan itibaren sisteme islenir diye belirtti.ha icim rahat olsun derseniz Beyan taahhüt belgesiyle birlikte banka makbuzlarinin kopyasini ve ilaveten iki satir bi dilekceyle yollayabilirsiniz dedi.

saygilar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)