Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2740 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: [SORU] Türkiyeye araba satmak

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    6
    1 mesaja 1 teşekkür aldı

Lightbulb [SORU] Türkiyeye araba satmak

Türkiyeden bir akrabam (is adami) Almanyadan Türkiyeye araba satmanin mümkün oldugunu söyledi
    bana bana inandirici gelmedi yinede Sizlere sormak istedim böyle birsey mümkünmü ?
    eger mümkünse nasil oluyor ?
    olmuyorsa neden olmuyor ?
    bunu bana biri aciklayabilirse sevinirim cünki onu ikna etmem lagzim

(NOT: bunu laptoptan yazdim ama cogu zaman tabletden (Samsung Android) takip ediyorum konulari ordanda nedense cevap veremiyorum böyle bir sorunum var tabletde öyle bir sorunum var her bir cevabi okuyorum ve önemsiyorum konuyu acti takip etmeden gitti gibi algilanmasin Tesekürler)

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    215
    67 mesaja 121 teşekkür aldı
    Tam emin olmamak la beraber, Almanya dan veya diger ülke menseeli araclari satmak mümkün. Ama bu satis icin devletin koydugu özel sartlar var. Mesela buradan satilacak arac en fazla üc yasinda olmus olacak.Mesela sen 2014 model bir araci Türkiye de satabilirsin. Bunun icin gümrük vergisi, KDV vergisi, ÖTV özel tüketim vergisini ödeyip aracin gerekli teknik bakim ve belgeleriyle TC Gümrük Müstesarligina basvurup araci Türkiye ye kayit yaptirabiliyorsun.

Yalniz söyle bir durum var ki, Gümrük vergisi, ÖTV , KDV ve diger vergileri ödedikten sonra aracin fiyati Türkiye deki fiyatini gecmis oluyor. Mesela 2014 model 530 BMW bir aracin Türkiye deki fiyati 200 bin tl ise, senin buradan götürdügün ayni arac ödedigin vergilerle 200 bin TL yi geciyor..

Ayrintilari ögrenmek istersen Gümrük Müstesarliginin web adresinden bakabilirsin.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    62 mesaja 78 teşekkür aldı
    Cologne doğru yazmış. Satabilirmisin ama en fazla 3 yaşında olacak. Vee vergiler arabanin 2014 senesindeki sifir fiyatina gore ayarlaniyo. Mesela 2014 model 10000 euro değerinde bir araba. Önce alaman devletine %20 vergisini ödüyon. Sonra Türkiye devletine %60 ötv ödüyor. Ve bu %60 lik ötv ninde %20 KDV sini ödüyon hepsi bu kadar.
    Kaba bi hesap yaparsak
    Arabanın degeri 10.000 euro
    Alaman devletine 2000 euro
    Türkiye devletine ötv 6000 euro
    Türkiye devletine KDV 1200 euro

TOPLAM VERGİ 9200 EURO

Bunları ödedikten sonra satılabilir.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,421 mesaja 9,736 teşekkür aldı
    Alıntı Cologne Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tam emin olmamak la beraber, Almanya dan veya diger ülke menseeli araclari satmak mümkün. Ama bu satis icin devletin koydugu özel sartlar var. Mesela buradan satilacak arac en fazla üc yasinda olmus olacak.Mesela sen 2014 model bir araci Türkiye de satabilirsin. Bunun icin gümrük vergisi, KDV vergisi, ÖTV özel tüketim vergisini ödeyip aracin gerekli teknik bakim ve belgeleriyle TC Gümrük Müstesarligina basvurup araci Türkiye ye kayit yaptirabiliyorsun.

Yalniz söyle bir durum var ki, Gümrük vergisi, ÖTV , KDV ve diger vergileri ödedikten sonra aracin fiyati Türkiye deki fiyatini gecmis oluyor. Mesela 2014 model 530 BMW bir aracin Türkiye deki fiyati 200 bin tl ise, senin buradan götürdügün ayni arac ödedigin vergilerle 200 bin TL yi geciyor..

Ayrintilari ögrenmek istersen Gümrük Müstesarliginin web adresinden bakabilirsin.
    aynen buradan araç götürmenin hiç bir karı yok

Almanya da arabayı export için alırsanız %19 vergiyi geri alabilirsiniz ama 3 sene kullandıktan sonra vergi iadesi olmaz

OB KIYMET……..37.500.- EUR

CIF KIYMET……….40.000.-- EUR Aracın Türkiye deki gümrük değeri

ÖTV = CIF Bedel X ÖTV Oranı
    40.000.- EUR X ÖTV Oranı % 84 = 33600.- EUR ÖTV

KDV = (CIF Bedeli + ÖTV ) X KDV Oranı
    ( 40.000.- EUR + 33.600.- EUR ) X % 18 KDV Oranı
    ( 73.600.- EUR ) X % 18 = 13.248,- EUR KDV

GÜMRÜKTE ÖDENECEK VERGİLER TOPLAMI = ÖTV+KDV
    33.600.- EUR ÖTV + 13.248.- EUR KDV = 46.848.- EUR TOPLAM VERGİ

araç 37500€+vergiler 46848€ = 86347 €
    Konu hOrOz tarafından (29 Ekim 2016 Saat 16:25 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    6
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Cok açiklayici oldu hepinize tesekür ederim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)