Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2737 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 114 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 55 yıl önce bugün ..Göçün başlangıcı

Konulanmış Görüntüleme

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    261 mesaja 543 teşekkür aldı
    Benim babam,dogdugum sene 1966’da almanyaya gelmis. Benim ilk aklima gelenler,babamin getirdigi cikolatalardi.
    Annem söyler,bizde mektubu yazardik,ellerimizi cizerdik,haftalarca postaci yolu gözlerdik.
    Babam izine geldigi ve gidecegi zamanlar,tüm sülalemiz bize gelirdi,dügün yapar gibi Babami karsilar-gönderirdik.
    Babam bize kot pantolon ve spor ayakkabi getirirdi,akrabalarimiz elektronik esya isterdi.
    1973’de babam TV getirmisti,Nordmende,anahatarli,herkes TV bakmaya bize gelirdi,evimiz bahceliydi,mecburen TV’yi bahceye kurduk,yazlik sinema gibi olmustuk.
    Babam arabayla izine gelmeye basladi,daha cok esya getiriyordu,Ford Taunus,Audi 80,Mercedes arabalari hatirliyorum.
    Sonta telefon cikti,yalniz herkesde yoktu.bir akrabimizin vardi,babam telefon acar,bizi cagirirdi,2 saat sonra yine arayacagim derdi mesala,bizde ailecek gider saatlerce beklerdik.
    Ben 16 yasindayken Babam beni almanyaya getirdi,begenirsen burda kal dedi.Türkiyenin insaninin ve havasinin sicakligi burda yoktu,Türkiyeye gidip,okuyup adam olacagim dedim babama.kaderin cilvesi,Türkiyede okudum,mühendis oldum ama sonra evlenip yine almanyaya geldim.
    Benim geldigim zamanlar video kasetleri vardi,cilginca video kaseti kiralardik,Babam Kemal Sunal,Annemde Ferdi Tayfur filmlerine bakardi.
    Aksam oturmalari cok olurdu,gittigimiz yerlerde,ev sahibleri hep yeni filmlerden seyrettirirdi.herkesin oturma odasinda büyük bir sehbasi olurdu,misafir geldigi zaman,sehbanin üstünde yer kalmazdi.sigara icen cokdu,her gelen önce sigara paketinin önüne koyardi.
    Hafta sonlari flohmarktlara giderdik,her hafta sonu baska yerde olurdu.pazartesi günleri aksamlari köyümüzün sokaklarinda cöp(sondermühl) bakardik,o zamanlar almanlarda para cokdu,yeni ve pahali ev esyalarinida atarlardi,biz Türklerde pazertesi aksamlari toplardik.bende cok iyi seyler topladigimi hatirliyorum.
    benim geldigim zamanlar,cok misafirlik olurdu.her hafta sonu,ya bize gelenler olurdu,yada biz biryerlere giderdik.uzunca misafirlikler olurdu.öglen gider gece gelirdik veya yatilida olurdu.simdi alman sistemine gectik,nerdeyle akrabama bile randevu ile misafirlige gidiyoruz
    Simdilik bu kadar sonra devam ederim,cokda uzun olmasin

2. 10 kişi akbaba üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)