Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2692 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 33 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 33 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Almanyada Emekliliği bozdurmak.

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Bildigim kadari ile %9 siz %9 is veren

2. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    150
    37 mesaja 76 teşekkür aldı
    Tamam alman vatandaşlarina böyle bir imkân yok , pekala ben 2 sene sonra Türk vatandaşına dönsem ozaman hak kazanıyormuyum. Yoksa nezaman Türk vatandaşına döndüm ise ozaman mi sayılıyor.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Düsseldorf
    Ettiği Teşekkür
    131
    80 mesaja 219 teşekkür aldı
    Alıntı belalimisa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamam alman vatandaşlarina böyle bir imkân yok , pekala ben 2 sene sonra Türk vatandaşına dönsem ozaman hak kazanıyormuyum. Yoksa nezaman Türk vatandaşına döndüm ise ozaman mi sayılıyor.
    Aslinda soruyun icinde kendin cevabi vermektesin. Hangi statüyle ödeme yapiyorsan o Tarihten itibaren ödenen Primler geri iyade edilmektedir.
    Saygilarimla.

Yeni Üye anatolianlion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    KAHRAMANMARAŞ
    Ettiği Teşekkür
    55
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    merhaba,
    ben 2012 yılının ağustos ayında Almanya dan kesin olarak döndüm. 2013 yılı temmuz ayında Türkiyede işe başladım ve ara ara çalıştığım için hiçbirzaman tamamı 2yıl olacak şekilde boş kalmadım. Prim iadesi için başvuru yaparsam aradaki boşluklar değerlendirilirmi aceba? Ayrıca herkesin durumu aynı değil li neden ili yıl işsizliği şart koşuyorlar!!!
    Prim iadesi hakkım olup olmadığını veya almanyada iki farklı eyalette ikamet ettiğimden dolayı son ikamet ettiğim bayern eyaletinin Emekli kasasına başvurmam yeterli olurmu aceba?
    Teşekkürler.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    5
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Arkadaşlar, Almanya'da ki emeklilik primlerini Türkiye'ye kesin dönüş yapıp alabilmek için, Kanun 2 Yıl beklemenizi söylemiyor. Kanunun söylediği, son 2 Yıl Almanya'da emeklilik kasasına prim yatırılmaması gerektiğidir. Örneğin benim Annem, 2004 Yılından itibaren hiç çalışmadı ve bir geliri yoktu (Arbeitsamt vs.), sadece ev hanımıydı ki öncesinde 17 Yıl çalışmıştı ve kesin dönüş için 2016 Yılının ilk çeyreğinde doğru makamlardan bilgi alırken, bize söylenen buydu. Türkiye'ye dönünce hemen SGK üzerinde Prim iade için başvuru yapabilirmişiz. 24 Ay prim yatırmama zamanını geride bıraktığımız için sadece işlem sürecini beklemek gerekiyor. Bu arada Annem TR'de 2006 dan itibaren emekli..

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Alıntı anatolianlion Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba,
    ben 2012 yılının ağustos ayında Almanya dan kesin olarak döndüm. 2013 yılı temmuz ayında Türkiyede işe başladım ve ara ara çalıştığım için hiçbirzaman tamamı 2yıl olacak şekilde boş kalmadım. Prim iadesi için başvuru yaparsam aradaki boşluklar değerlendirilirmi aceba? Ayrıca herkesin durumu aynı değil li neden ili yıl işsizliği şart koşuyorlar!!!
    Prim iadesi hakkım olup olmadığını veya almanyada iki farklı eyalette ikamet ettiğimden dolayı son ikamet ettiğim bayern eyaletinin Emekli kasasına başvurmam yeterli olurmu aceba?
    Teşekkürler.
    Prim iadesi için SSK Yurtdışı Servisine başvuracakın onlar hallediyorlar

Alıntı hayalet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, Almanya'da ki emeklilik primlerini Türkiye'ye kesin dönüş yapıp alabilmek için, Kanun 2 Yıl beklemenizi söylemiyor. Kanunun söylediği, son 2 Yıl Almanya'da emeklilik kasasına prim yatırılmaması gerektiğidir. Örneğin benim Annem, 2004 Yılından itibaren hiç çalışmadı ve bir geliri yoktu (Arbeitsamt vs.), sadece ev hanımıydı ki öncesinde 17 Yıl çalışmıştı ve kesin dönüş için 2016 Yılının ilk çeyreğinde doğru makamlardan bilgi alırken, bize söylenen buydu. Türkiye'ye dönünce hemen SGK üzerinde Prim iade için başvuru yapabilirmişiz. 24 Ay prim yatırmama zamanını geride bıraktığımız için sadece işlem sürecini beklemek gerekiyor. Bu arada Annem TR'de 2006 dan itibaren emekli..
    SİGORTALILARA PRİM İADESİ Türk vatandaşı olan bir sigortalıya primlerinin iade edilmesindeki ön koşul iki yıllık bekleme süresinin dolması ve Almanya’yı terk etmiş olmasıdır.

http://www.sabah.de/partial/haber/ha...forurl=81513-2
    Konu hOrOz tarafından (28 Aralık 2016 Saat 22:26 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye dadaloglu38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya NRW
    Ettiği Teşekkür
    291
    56 mesaja 103 teşekkür aldı
    Alıntı Dedikli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiyeye kesindönüs yapanlar buradaki/Almanyadaki emeklilik kesintisini kendinden kesilin (is verenin ödedigi degil) istegi üzere bas vuru/dönüs tarihin den 24,ay sonra geri alabiliyor (bazen de bu sözkonusu primleri satip beklemeden pesin para alma imkani var) Türkiyeye döndügünde 2, sene bekleme sürecinde herhangi bir isyerinde/sigortali calisa biliyorsun.

ps:Alman vatandaslari icin eskiden böyle bir imkan vardi neyazikki bu kanun kaldirildi böyle bir imkan yok.

saygilar.
    kardeşim bazende primleri nasıl satıp hemen alınabiliyor açıklama yaparmısınız

Tecrübeli Üye Acemibiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    80 mesaja 147 teşekkür aldı
    Bir iki yil önce bizim Türkler is verenin ödedigi kisminda alinabilecegini ve hatta bu konuda mahkemeye basvurduklarini duymustum.
    Acaba bu konuda bir gelisme olmadimi??

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı Acemibiri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir iki yil önce bizim Türkler is verenin ödedigi kisminda alinabilecegini ve hatta bu konuda mahkemeye basvurduklarini duymustum.
    böyle bir şey yok işveren primlerinin ödenmesi gibi

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Red, tikla ve indirilen mahkeme kararini pdf olarak oku.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=...QBAJLscwyHw5EZ
    Konu Birbey 3.0 tarafından (16 Haziran 2018 Saat 00:49 ) değiştirilmiştir.

13. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye Acemibiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    80 mesaja 147 teşekkür aldı
    @hOrOz kardes böyle birsey var demedim.Bizim Vatandaslar Isverenin ödeme yaptigi kismida alabilmek icin Mahkemeye bas vurmuslardi iste mahkeme aksi yönde 20.10.2016 tarihinde karar vermis.
    tesekkürler Birbey 3.0

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    @hOrOz kardes böyle birsey var demedim.Bizim Vatandaslar Isverenin ödeme yaptigi kismida alabilmek icin Mahkemeye bas vurmuslardi iste mahkeme aksi yönde 20.10.2016 tarihinde karar vermis.
    tesekkürler Birbey 3.0
    lehimizde böyle bir şey zaten bekleme

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Acemibiri, bu daha öncede 80yıllarda dava oldu ve red geldi.

Red konusunda haklılar.

Daha detaylı anlatayım. Bir Alman, yada başka millet bu emekli parasını çekemiyor. Sadece Türklere var bu hak. 1973'deki ek protokol işci anlaşmasında ise yazıyorki, Türkiye'ye aylıklar kesindisiz ödenir. Orada çekilen emeklik parası kesintisiz ödenir diye birşey yok. Orijinal Almancasını okudum. Rentenzahlungen yazıyor, Beitragserstattung yazmıyor. Bizimkinler ikisinide aynı kefeye atıyor. Yani bizim ozamanki hükümet kimse, tahminen Ecevit'di, dikkat etmemişler.

Ayrıca birde AB kurulmadan önce ön kuruluşları vardı. Türkiye'ye buraya üye olmak üzereydi. 1977 gel gir demişler bize biz istememişiz. Bir kaç yıl sonra fikir değiştiriyoruz girmek için dilekce veriyoruz. Bu seferde o AB ön kuruluşu kabul etmiyor. Yani bir nevi 1977 evet dese hükümet bugün AB üyesiydik.

Neyse, ozamanlar ama bir iyi niyet anlaşması yapılıyor. Assozierungsabkommen. Burda diyorki, Türkiye AB ülkesi olamasa bile, bir AB ülkesi vatandaşından daha kötü davranalamaz. Geçmişte hatırlarsan yeni oturum kartlarına 60 Euro aldılar, AB vatandaşına ise 28.80 Euro. Burda Alman mahkesi biz hal verdi ve paraları geri aldık.

Burdaki davada diyorki davayı açan, bana Türküm diye kötü davranıyor. Hakimde diyorki, sana AB vatandaşından daha kötü davranan yok. Tam tersi diyor. AB vatandaşı parasını hiç çekemiyor, sen hiç yoktan yarısını alıyorsun.

Bunlardan hariç, yinede Alman devleti haklı. Bizler sigorta ile bankayı ayırt edemiyoruz. Sigorta kàr amaçlı değil koruma amaçlı yapılan birşey. Örnek, sen araba sigortası yapıyorsun, kaza yapmazsan paranı alabiliyormusun? Hayır. Çünkü sigorta seni korudu. Riski senin üzerinden aldı. Bunuda bir bedeli var. Emekli sigortasıda öyle. İşe girdiğin ilk günden itibaren seni malüliyete, eşinin dulluğuna, çocukların yetim ve öksüz kalmasına sistem seni korudu.

Ha banka nedir. Banka sigorta gibi riski üstünden azaltmaz
    Sadece parayı para ile satıyorsun. Malül olmuşsun, dul kalmışsın, çocuğun yetim veya öksüz kalmış bakmaz.

İşte biz bu ince farkı görmüyoruz. Sigorta, banka hepsiki aynı kefene atıyoruz.

Biz istyoruzki, sigorta bizi korusun, ama başımıza birşey gelmezsede parayı geri verirsin. Oldu canım.

Ha bu davalar nerden çıkıyor. İsmini açıkalamayacağım. Seçim zamanları bağzı hükümetler oy kabmak için bu davaları teşvik ediyorlar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)