Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2649 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiye'de vadeli hesap actirmak

Tecrübeli Üye
    Nereden
    ALMANYA |Nordrhein-Westfalen| |_| |Nevşehir| TÜRKIYE
    Ettiği Teşekkür
    9
    12 mesaja 16 teşekkür aldı

Türkiye'de vadeli hesap actirmak

Arkadaslar merhaba,

gecenlerde bir yakinim yaklasik 15.000 EUR'yu bozdurup, TL olarak Akbank Vadeli Hesabi actirip paranin tamamini hesabina yatirdi.
    Kaldigi yer normaldd Almanya, fakat fazinindan yararlanmak icin böyle birsey yaptigini söyledi.

Mesela Akbank, 1000 TL'den itibaren Vadeli Hesap aciyor ve Faiz getirisinin her ay degistigini belirtiyor(mus). Bu AY mesela 11,25% felanmis. %9'un altina inmezmis genellikle.

Sizlere sorum. Bende yapsam mi acaba? Sizce mantikli mi? Pek emin degilim her ay yatirilan paraya faiz geldigine. Yani yillik degil mi aslinda bu belirtilen faiz getirisi?
    Her ay olsa, 1000 TL atsam, her ay yaklasik 100 TL alsam 1 sene icinde 1200 TL almis olurum.

Yardimci olursaniz sevinirim.

2. Sponsor Reklam
    Üye denizlili88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    57
    16 mesaja 19 teşekkür aldı
    Bu vadeli hesaplar yillik bazinda hesaplaniyor. Yani bir yil sonra faiz isleniyor hesabina. Bu belirtilen bir yil icerisinde eger vade hesabini bozar isen (para yatirir veya ceker isen) vade bozulur ve o gecen süre icin genelde faiz alamazsin ve yeniden baslamis olur. Tabiki bu bankadan bankaya degisebilir ama Ziraat Bankasinda böyle.

Örnek:

27.12.2016: 10.000 TL yatirip yillik 10 % faizli vadeli hesap actirdik
    28.12.2017: gidip banka cüzdani ile faizi (1.000 TL den gelir vergisi kesilip) cüzdana islettik

02.02.2018: Paraya ihtiyacimiz oldu ve 500 TL cektik, vade bozulup geri kalan miktar ile yeniden vade olusturuldu
    03.02.2019: gidip banka cüzdani ile faizi islettik

Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    Arkadasim hesabi actiktan sonra mutlaka internet bankaciligi islemlerinide actirman yararina olacaktir, tüm bankacilik islemlerini ve subeden daha avantajli mevduat faiz oranlarini internet bankaciliginda bulacaksin, Akbank in bahsettigin o yüksek faiz orani kisa süreligine hosgeldin faizidir su andada %11 dir sonrasi subede devam ederse cok düsük oranda sen kendin internet bankaciligi yoluyla yaptiginda daha yüksektir. Akbank in bugünkü güncel banka sube ve internet bankaciligi mevduat faiz oranlarini görebilmen icin resim olarak buraya ekledim, görüp kararini vermende yardimci olabilir.
    Ayrica internet üzerinden diger bankalarin internet bankaciligi mevduat faiz oranlarini karsilastirman fikir edinme acisindan yararina olacaktir cünkü bankalar arasi fark azimsanacak seviyede degil. Bilmen gereken önemli husus Türkiye de bir bankada üzerine yatirilmis mevduatin 100.000 (Yüzbin) TL si TMSF güvencesi altindadir, bundan daha fazla parasi olanlarin degisik bankalarda tasarruflarini tutmalari her degisik bankada 100 er bin TL lerinin güvence altinda oldugu anlamina gelir.
    Konu guengoer52 tarafından (27 Aralık 2016 Saat 16:58 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Ettiği Teşekkür
    9
    Anlattigina göre yakinimin, her ay (31 gün) cekebiliyormus faizini. Asil düsüncesi ise su, her izine gittiginde biriken faizini cekip bi güzel izin parasi yapip yemekmis.

Daha fazla detayini bilmiyorum

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    602
    80 mesaja 164 teşekkür aldı
    Alıntı thaflowkilla Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anlattigina göre yakinimin, her ay (31 gün) cekebiliyormus faizini. Asil düsüncesi ise su, her izine gittiginde biriken faizini cekip bi güzel izin parasi yapip yemekmis.

Daha fazla detayini bilmiyorum
    arkadasim kisaca gunlukten basliyor 1 gunluk bile yatirabilirsin .aylik ,3 aylik, 6 aylik , 1 yil olarak cesitleri cok senin secimine bagli elbette vadesi dolmadan alirsan keserler.hangisi uygunsa onu yaparsin
    ama mantikli mi bakmak gerekir kisaca hesapla euro simdi ne kadar 1 yil sonra ne olur bozdurursan ne kadAR faiz alirsin??

Ettiği Teşekkür
    26
    En mantiklisi internet bankaciligi üzerinden 32 günlük vadeye baglayip faiziyle birlikte ayni vadeyle otomatik yenileme ayari yapmaktir derim. Nakite ihtiyac duyuldugunda 32 günlük vade sonunda hesap bozulup para cekilebir yada erken bozma durumunda sadece 1 aylik faiz kaybi olur.

8. guengoer52 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Ettiği Teşekkür
    9
    Bu Internet Bankaciligi ile nasil yapiyoruz? Mesela Akbank'in internet sayfasina girip Vadeli hesap acmak mi oluyor? Peki parayi nasil TL'ye bozdurup yatiriyorum? Dogru mu anladim Internet Bankaciligini?

Benim bahsettigim bu mu tam emin degilim http://www.akbank.com/tr-tr/urunler/...besthesap.aspx

Genellikle alti ayda veya senede bir izine gidiyorum. Her gittigimde Faizini cekmek icin nedir mantikli olan? Ayrica yukarida Hosgeldin Faizi yaziyor sayfada.

Nasil anlayabilirim bu hosgeldin meselesini?
    Konu thaflowkilla tarafından (27 Aralık 2016 Saat 23:42 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    26
    Alıntı thaflowkilla Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu Internet Bankaciligi ile nasil yapiyoruz? Mesela Akbank'in internet sayfasina girip Vadeli hesap acmak mi oluyor? Peki parayi nasil TL'ye bozdurup yatiriyorum? Dogru mu anladim Internet Bankaciligini?

Benim bahsettigim bu mu tam emin degilim http://www.akbank.com/tr-tr/urunler/...besthesap.aspx

Genellikle alti ayda veya senede bir izine gidiyorum. Her gittigimde Faizini cekmek icin nedir mantikli olan? Ayrica yukarida Hosgeldin Faizi yaziyor sayfada.

Nasil anlayabilirim bu hosgeldin meselesini?
    Arkadasim, internet bankaciligini kullanabilmen icin hesap acma sirasinda yada hesabin olan bankada internet bankaciligini kullanmak istedigini söylüyor islemleri yaptiriyorsun, sonrasi bankadan sana verilen bilgilerle internet bankaciligi giris/sifreleme islemlerini gerceklestirdikten sonra bütün bankacilik islemlerini internet üzerinden rahatlikla yapabiliyor parani istedigin sekil zaman vadeli mevduata cevirebiliyor döviz alim satim havale fatura vergi ödemeleri herseyi yapabiliyorsun.
    Bütün bankalar ilk hesap acildiginda yatirilan nakit icin bir defaligina mahsus genelde 3 aya kadar süreler icin cazip hosgeldin mevduat faizi önerirler ondan sonraki mevduat faizleri subede yapildiginda internet bankaciligindan yukarida tabelada göründügü gibi farklilik gösterir subede daha azdir, eger anlasabildiginiz iyi bir müsteri temsilciniz varsa size hepsinden fazla mevduat faizi teklif edebilir bu mümkün degilse en karlisi internet bankaciligiyla vadeli mevduat hesabi acmaktir, 31 günlük vadeye kadar az faiz verirler 32 günü gecen vadeli mevduatlarin internet bankaciliginda faiz orani subeye göre cok fazladir. vadeleri isterseniz kisa sürelerle 32 yada daha fazla gün belirler bittiginde faiziyle birlikte otomatik devam ettirebilir yada faizin vadesiz hesaba aktarilip ana paranin devam etmesini ayarlar istemiyorsaniz vade bitiminde hepsinin vadesiz hesaba gecme talimatini vadeli mevduat hesabi acma islemleri sirasinda kendiniz belirlersiniz. Parayi vade bitiminden önce cekmek isterseniz sube yada ATM ye gitmeden yine internet bankaciligi araciligiyla vadeli hesabinizi erken kapatma islemini yaptiktan sonra,bu durumda faiz kaybi olur ister subeden alir ister ATM den ceker ister baska hesaba havale edersiniz. Türk bankalarinin internet subesinde alman bankalarindan daha fazla islemi kolaylikla yapabilirsiniz.

Dövizini nasil bozduracagin konusuna gelince, önce bankami döviz bürosumu daha fazladan bozuyor onu ögrenmeni tavsiye ederim, cogu bankalar internet subesinden serbest piyasa fiyatlarindan döviz alim satim islemlerini yaptigi halde bu islemi gisede yapmak istediginde pahalliya satip ucuza alirlar buna dikkat etmek gerekir, duruma göre önce hesap aciminda dövizi kaca aldiklarini ögrenir serbest piyasayla ayniysa orda bozdurup yatirirsiniz degilse serbest piyasada bozdurup sonra hesaba yatirmak karli olur.

Herhangi bir bankada hesap acmadan önce imkaniniz varsa Türkiye de hizmet veren bankalarin mevduat faiz oranlarini internet sitelerinden karsilastirin kayda deger farkliliklar oldugunu göreceksiniz, kararinizi ona göre verin. Güven konusunda endise etmeyin yinede ben biraz pinpirikliyim para bu ne olur ne olmaz diyorsaniz ki deyin derim, yine tekrarliyorum Türkiye Cumhuriyeti sinirlari icinde hizmet veren tüm bankalardaki mevduatinizin 100 bin TL karsiligi TSMF güvencesi altindadir, bu bir bankadaki 100 bin TL güvencededir, 10 degisik bankada, sube degil baska bankada 100 er bin TL niz varsa hepsi güvence altindadir sadece ayni bankanin farkli subelerinde olmasin buna dikkat edin dünyanin binbir hali var.
    Konu guengoer52 tarafından (28 Aralık 2016 Saat 02:55 ) değiştirilmiştir.

11. guengoer52 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    43
    53 mesaja 77 teşekkür aldı
    Bunu bende düsündüm ancak türk lirasinin euro karsisindaki kayibi kazanacaginiz paradan daha fazla bu dönemde ,
    http://www.finanzen.net/devisen/euro...sche_lira-kurs

yukarida verdigim siteden incelersen 3 ayda türk lirasi %13 deger kaybetmis euro karsisinda ve sen tüm parani tl ye cevirdiginden üc ay önce cevirdigin 15000€ üc ay sonra 13050€ ya düser , egerki tl deger kaybetmez dersen para kazanabilirsin ,ama o rizikiyo girmeye deyecek bir para kazanmak istiyorsan kisa süreli büyük yatirim yapmak lazim.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    TL su anda cok deger kaybediyo, Euro'yu TL'ye cevirmek parayi cöpe atmak gibi birsey nerdeyse, yani senelik 10% faiz, deger kaybini bile karsilamaz.

Ettiği Teşekkür
    26
    Kar amacli yatirim pesinde olanlarin bu günlerde böyle seylerden uzak durmalari yararlarina olacaktir. Ülkemize uygulanan ekonomik ve siyasi yaptirimlarin neticesi döviz yukariya dogru freni patlamis kamyon gibi giderken yatirim amacli dövizi TL ye cevirip vadeye koymak kazanc getirmez. Bazi siyasilerin cagrisina uyup dövizini bozduranlara saygim var kendi bilecekleri sey ama bir gercek varki cagri yapildiktan sonra 3.40 dolayinda kur fiyatindan aciklamalara göre 2 milyar civarinda dolar bozduruldugu söyleniyor, bir yarari oldumu yoruma acik, bence siyasiler vatandasin cebindeki üc bes kurusa göz dikmeden önce kendilerine ait isvicre bankalarindaki dövizleri getirip bozdursalar vatandasa öncülük etseler belki daha yararli olabilirdi.

Sonucta ülkemiz büyük bir baski altinda, bizden istediklerini almak icin her türlü yolu deneyenler sonuca ulasmadan bizi rahat birakmayacaklardir, sonucun bizim lehimize olmasi en büyük temennimizdir. Bana kalirsa bu günlerde her türden paraya kimse yatirim yapmasin derim en iyisi altina yatirim yapmak gibi görünüyor, pirince giderken eldeki bulgurdan olmayalim.

15. 3 kişi guengoer52 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Ettiği Teşekkür
    9
    Yazilanlara katiliyorum. Suan icin TL cok deger kayip ettiginden bu tür yatirimdan uzak durma karari aldim. Sonucta bir arkadasin da dedigi gibi, 10% faiz bile aradaki kaybin önüne gecemez.
    Peki suan icin TL üzeri Ev/Daire almak daha mantikli degil mi?!

Yeri degil, fakat Bitcoins almayi düsünüyorum. Biraz daha okuyup, almayi düsünüyorum.
    Konu thaflowkilla tarafından (10 Ocak 2017 Saat 11:38 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    82 mesaja 162 teşekkür aldı
    Iyi bir ev bulursan ve fiyati hala 5-6 ay evvelki ise hemen dövizi cevirip almanin faydasi olabilir!?

Sakin bu günlerde durup dururken döviz bozmayin, Türk Lirasi cok deger kaybediyor.

Üye Dedikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Ettiği Teşekkür
    126
    13 mesaja 22 teşekkür aldı
    Alıntı guengoer52 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En mantiklisi internet bankaciligi üzerinden 32 günlük vadeye baglayip faiziyle birlikte ayni vadeyle otomatik yenileme ayari yapmaktir derim. Nakite ihtiyac duyuldugunda 32 günlük vade sonunda hesap bozulup para cekilebir yada erken bozma durumunda sadece 1 aylik faiz kaybi olur.
    Selam arkadaslar benim örnegin Bankaya 100000. yüzbin Tl. 1,Yil vadeli yatirdigin zaman bir yil sonra 8.295,80 TL getirisi/faizi var..
    100000. Yüzbin Tl,yi 1,Aylik/32 gün vadeli yatirdigin zaman 798,50 TL getirisi var ve bunu biryil (798,50 x11= 8783,50) olarak hesaplarsak 8783,50 Tl. getirisi/faizi oluyor Dogrumu yanlisim varsa Lütfen düzeltin benim kafam iyice karisti.. Tsk,ler

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    602
    80 mesaja 164 teşekkür aldı
    Alıntı Dedikli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam arkadaslar benim örnegin Bankaya 100000. yüzbin Tl. 1,Yil vadeli yatirdigin zaman bir yil sonra 8.295,80 TL getirisi/faizi var..
    100000. Yüzbin Tl,yi 1,Aylik/32 gün vadeli yatirdigin zaman 798,50 TL getirisi var ve bunu biryil (798,50 x11= 8783,50) olarak hesaplarsak 8783,50 Tl. getirisi/faizi oluyor Dogrumu yanlisim varsa Lütfen düzeltin benim kafam iyice karisti.. Tsk,ler
    yaptigin hesap dogru arkadasim

Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    3 mesaja 5 teşekkür aldı
    Bence vadeli işine pek girmeyin. Bankaların fonlarından alın mesala döviz fonu hisse fonu olabilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 3 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 3 misafir)