Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2633 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 28 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Harz lV fazla ödeme yapmis ...!!!

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    6
    0 mesaja 0 teşekkür aldı

Harz lV fazla ödeme yapmis ...!!!

Arkadaslar iyi aksamlar ben 2011 Agustos Türkiyeye temelli geldim. Yanliz 6 ayda bir giris cikis yapiyorum. kardesimde anmeldungum var .
    Gecen hafta bana 6 sene üstüne ilk mektup geldi ve mektupta benim 2010 yilinda Harz lV yardimi aldigim sürede fazla ödeme yapildigi belirtiliyor benden 539 euro isteniyor.
    Benim sorum benim elimde hicbir belge yok banka bilgilerim yok yani elimde ispat edebilecegim hicbir sey yok, bu parayi ödemezsem 6 ayda bir giris ve cikislarimda bir sikinti yasarmiyim ?

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,681 teşekkür aldı
    Alıntı salsamann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar iyi aksamlar ben 2011 Agustos Türkiyeye temelli geldim. Yanliz 6 ayda bir giris cikis yapiyorum. kardesimde anmeldungum var .
    Gecen hafta bana 6 sene üstüne ilk mektup geldi ve mektupta benim 2010 yilinda Harz lV yardimi aldigim sürede fazla ödeme yapildigi belirtiliyor benden 539 euro isteniyor.
    Benim sorum benim elimde hicbir belge yok banka bilgilerim yok yani elimde ispat edebilecegim hicbir sey yok, bu parayi ödemezsem 6 ayda bir giris ve cikislarimda bir sikinti yasarmiyim ?
    Neyi ispat etmek istiyorsun ?

bir sıkıntı çıkmaz borcunu geri ye ödersin biter olay kapanır

fakat 6 ayda bir girip çıkış yapmak yeterli değil ...

Almanya da bir sene içinde 180 gün yaşaman gerek.. yoksa Almanya yı terk etmiş sayılırsın

eğer farkına varırlarsa oturma iznin iptal olur
    Konu hOrOz tarafından (12 Ocak 2017 Saat 21:59 ) değiştirilmiştir.

4. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    6
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Bana fazla para ödenip ödenmedigini ispat edemem , aradan 6 sene gecmis elimde bir belge yok fazla ödenmedigine dair.
    Daha dogrusu ben bu parayi ödemek istemiyorum, cünkü orada sadece anmeldungum var , cocuk parasindan tutun baska ne yardim varsa Agustos 2011 den beri bir kurus dahi almiyorum.
    6 ay 180 gün Almanyada yasamam gerektigini biliyorum, havaalani girislerde bugune kadar bir sikinti yasamadim.
    Ben bu parayi ödemezsem Giris ve Cikista sikinti yasarmiyim bunu ögrenmek istiyorum

Saygiyla Aniyoruz 01.01.2018
    Ettiği Teşekkür
    308
    231 mesaja 455 teşekkür aldı
    senin sorun bu parayi odemessem giris cikista sorun yasarmiyim anladigim kadariyla 500€ icin sen devlete kafa tutmayi goze aliyorsan sorun yok devlet seninle ugrasir.Obur taraftanda benim belgem yok diyorsun devlet sana aldinmi kontonu evraklarini kontrol et bir zahmet demis senin bu kadar borcun var ode diyor senin soylemin bende kagitlar filan yok ben nerden bileyim diyorsun adamlar sana haberin varmi diye soru sormamis bizim alicagimiz var ode diyor bu kadar basit.

7. 2 kişi gamberoglu2000 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye ALSANCAK-35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,271
    427 mesaja 1,247 teşekkür aldı
    Arkadasim sözün özü eger devlet borcun var diyorsa vardir ikinci bir alternatifin yok (ödemek istemesende) bu malesef böyle.Eninde sonunda senden parayi alir,hatta gec kalma faizlerini bile alir.Bir an evvel istedikleri meblagi öde hic olmazsa kafan dinc olur. Kolay gelsin.

9. ALSANCAK-35 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye fuk_18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    849
    266 mesaja 357 teşekkür aldı
    bu parayi ödemezsen yarin hakkinda icra baslatirlar havalimaninda girisde alirlar seni bu kadar basit 6 ay da bir giris cikisda olmuyor almanyayi kafanda silmissin komple sil parayida o zaman ödemezsin

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    uyuyan aslanı uyandırma öde geç......

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Sandıklı
    Ettiği Teşekkür
    128
    76 mesaja 162 teşekkür aldı
    Bence taksitlendir yavaş yavaş öde, ileride daha fazla ödemek zorunda kalabilirsin.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    3
    53 mesaja 87 teşekkür aldı
    Merhaba
    borcun veya geri ödemen bir devlet kurumuna oldugu icin devletin kurumu bu 539€ hesabini kurusuna kadar yapar,
    geri almak icin öteki devlet kurumlarini sonuna kadar kullanir, kafana göre mektubu hic gelmemis gibi davranmak kesinlikle cözüm degildir,
    mutlaka biryerlerde karsina cikar.

Normal prosedür 1-2 aya kadar mahkemeden borc kagidi gelir ondan 1-2 ay sonra kayitli oldugun adrese icra memuru gelir, varsa sana ait olan esyalari haciz eder.

Senin yapacagin burda ya borcu kabul edip ödeyeceksin ya taksit ya pesin .
    Veya borcuna itiraz edeceksin verjahrungfrist bitti dersin veya haksiz para almadim dersin onu nasil ispat edersin bilemiyecem.
    Son secenek gelen haciz memuruna benim malim mülküm yok deyip ´eidesstattliche versicherung´ imzalayacaksin, devlette senin para bulmani 30 sene bekleyecek.
    Artik kendin düsün kararini kendin ver, ama yukarida yazdigim gibi mektup hic gelmemis gibi davranmak kesinlikle cözüm degildir..

Tecrübeli Üye smeilet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    1,462
    383 mesaja 979 teşekkür aldı
    Taksit ile öde hiç kafanı yorma.

Kicket clon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    71
    225 mesaja 395 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neyi ispat etmek istiyorsun ?

bir sıkıntı çıkmaz borcunu geri ye ödersin biter olay kapanır

fakat 6 ayda bir girip çıkış yapmak yeterli değil ...

Almanya da bir sene içinde 180 gün yaşaman gerek.. yoksa Almanya yı terk etmiş sayılırsın

eğer farkına varırlarsa oturma iznin iptal olur
    Kanunen öyle Haklisin itirazim yokda ama isin gercegi öyle degil
    Burda baska bir konuda daha yazmisdim,beni anne babam
    6 senedir emekli buraya öyle 6 ayda bir giris cikisda yapmiyorlar,isedikleri zaman gidip geliyorlar

Nasil oluyor diyenlere
    Türkiyeye giris yapdiklarinda pasaportlarina Mühür vurdurtmuyorlar

Üye Dedikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Ettiği Teşekkür
    126
    13 mesaja 22 teşekkür aldı
    Alıntı clon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kanunen öyle Haklisin itirazim yokda ama isin gercegi öyle degil
    Burda baska bir konuda daha yazmisdim,beni anne babam
    6 senedir emekli buraya öyle 6 ayda bir giris cikisda yapmiyorlar,isedikleri zaman gidip geliyorlar

Nasil oluyor diyenlere
    Türkiyeye giris yapdiklarinda pasaportlarina Mühür vurdurtmuyorlar
    Arkadaslar pasaporta mühür vurdurmuyorlar diye öyle gecistirmeyelim yanlis bilgi Almandevleti/kurumlari gerektigi zaman kisi/kisilerden Türkiyeye nezaman giris cikis yaptigini bir yazili belgeyinen (Ankara emniyet müdürlügünden) ispatlamasini isteye biliyorlar oradan alinacak belgede sizin Tükiye Cumhuriyetinin hangi sinir/gümrük kapisindan giris cikis yaptiginiz yaziyor (Söz konusu belgeyle sizin ispatlamaniz gerekiyor/isteniyor) Cünkü siz gümrük kapisindan gecmek/giris yapmak icin pasaportunuzu görevli memura götermek zorundasiniz ve görevli memur orada islem/kayit yapiyor.. öyle herkesin kafasina göre islem olmuyor yok efendim ben möhür vurdurmuyorum bir seyde olmuyor diye bir kanun yok LÜTFEN yanlis bilgi vermiyelim.. Saygilar

Bilgi: Benim eski is arkadasi tek bu olayin yüzünden sinirdisi/yurtdisi edildi bilginize..

Alıntı smeilet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Taksit ile öde hiç kafanı yorma.
    Taksitle ödeme yaparken taksitlendirme faizi almiyorlarmi... tsk,ler
    Konu Memoli1976x tarafından (14 Ocak 2017 Saat 03:06 ) değiştirilmiştir.

17. Dedikli üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye H@K@N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    30
    179 mesaja 570 teşekkür aldı
    Giris-Cikislarda sorun olmaz cünki oraya kadar gelmez.
    Ödemessen :
    1. Konton varsa burda mahkeme karari ile Kontofändung yaparlar.
    2. en önemlisi Anmeldung kardesinde oldugu icin,kardesini zor duruma düsürürsün
    cünki icra icin kardesinin evine gelirler.

Yukaridaki Arkadaslarin dedigi gibi taksitle ödemeyi dene, he paran coksa ver paralarini olayi bitir.

Tecrübeli Üye smeilet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    1,462
    383 mesaja 979 teşekkür aldı
    Alıntı Dedikli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Taksitle ödeme yaparken taksitlendirme faizi almiyorlarmi... tsk,ler
    Bir ara bana az bir miktar fazla para yolladiklarini yazdilar ve geri istediler.Hic itiraz etmeden taksitle ödemeyi kabul ettim.
    Taksitle geri ödedim hic faiz falan eklenmedi.

Ettiği Teşekkür
    849
    hakkinda icra karari baslatilsin bakalim giris cikislarda sorun oluyormu olmuyormu o zaman görürüz, yasayan bilir bunu

21. 2 kişi fuk_18 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    adam Ne yardan geçer ne serden ilginç bir milletiz

23. 6 kişi tolgahamburg üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye neco54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    523
    194 mesaja 470 teşekkür aldı
    Benim kayinpederimde zamaninda fazla almis. Ortaya ciktiginda catir catir emekli oldugu halde bile aldilar. Emekli ve Türkiyeye temelli gitti. Bu arada rahmetli oldugu halde bile
    kaynanama kalan maasindan bile her ay kestiler.
    Onun icin en kisa zamanda borc harc olsada öde. Basin daha fazla agrimasin. Cünkü bundan kolay kolay kacis yok.

S&S

25. 2 kişi neco54 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    100
    13 mesaja 19 teşekkür aldı
    Arkadaslar yanlisim varsa düzeltin ama tam kesin anlayan yazsin. Ben bildigim Jop Center alacakli oldugu zaman, yanlislik yaptigi taktirde 1 yili gecme zarfinda geriye dönük ödemeli geri alaymiyor. Diye biliyordum.

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar yanlisim varsa düzeltin ama tam kesin anlayan yazsin. Ben bildigim Jop Center alacakli oldugu zaman, yanlislik yaptigi taktirde 1 yili gecme zarfinda geriye dönük ödemeli geri alaymiyor. Diye biliyordum.
    Haklisin arkadas bu konuyla alakali bir mahkeme karari buldum, harz 4 alicisi kendi üzerine düsenleri eksiksiz tamamlamis olmasi durumunda, jobcenter in 1 yildan sonra geri para istemesi yasal olmuyor.

Keine Hartz IV Rückzahlungspflicht bei zu später Rückforderung
    Das Jobcenter kann zu viel gezahlte Hartz IV Beträge nicht mehr zurückfordern, wenn es sich mit seiner Rückforderung zu viel Zeit lässt. Dies entschied das Sozialgericht Gießen unter dem Az.: S 22 AS 629/13.
    Im vorliegenden Sachverhalt hatte ein Ehepaar Hartz IV Leistungen im ersten Quartal des Jahres 2011 bezogen. Im gleichen Zeitraum erwirtschaftete das Paar zudem noch Einkommen in Höhe von 3.800 Euro. Zwar hätte die Bedarfsgemeinschaft unter Berücksichtigung des Einkommens immer noch ergänzende Hartz IV Leistungen erhalten, aber nicht mehr so viel. Im Mai desselben Jahres forderte das Jobcenter vom Ehepaar 650 Euro zurück, jedoch wurde der Rückforderungsanspruch aufgrund eines Formfehlers im November 2011 wieder aufgehoben.
    Fast zwei Jahre lang passierte dann nichts, bis das Jobcenter im August 2013 eine neue Rückforderung von zu viel gezahlten Leistungen verlangte, dieses Mal aber 1.300 Euro. Schlussendlich ging das Ehepaar vor Gericht und wurde von der Rückzahlung befreit.
    Ein Jahr Frist zur Rückforderung
    Das Sozialgericht Gießen war der Auffassung, dass das Jobcenter die zu viel gezahlten Hartz IV Beträge zu spät von der Bedarfsgemeinschaft zurückgefordert habe. Die gesetzlichen Regelungen sehen vor, dass eine mögliche Überzahlung von Leistungen innerhalb eines Jahres zurückgefordert werden müsse. Entscheidend dabei ist der Zeitpunkt, mit dem das Jobcenter von der Überzahlung Kenntnis erlangt, welche eine Rückzahlung für vergangene Zeiträume rechtfertigt.

Voraussetzung dafür ist, dass der Leistungsempfänger die geänderten Voraussetzungen, beispielsweise Bezug oder Erhöhung von Einkommen, erhaltene Unterhaltsleistungen oder Senkung der Kosten der Unterkunft und Heizung (KDU) etc. im Rahmen seiner Mitwirkungspflicht mitteilt.

Im aktuellen Streitfall ist diese Frist deutlich überschritten, weil das Jobcenter zu spät reagiert hatte mit der Folge, dass die Bedarfsgemeinschaft nicht mehr zur Rückzahlung der zu viel gezahlten Hartz IV Beträge verpflichtet werden kann.
    Sozialgericht Gießen vom 05.05.2015 – Az.: S 22 AS 629/13

Kaynak: http://www.hartziv.org/news/20150813...forderung.html
    Konu hekimoglu tarafından (14 Ocak 2017 Saat 16:08 ) değiştirilmiştir.

28. 2 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    849
    ya arkadas hem kanunsuz is yapiyor 6 ay kalmadan giris cikis yapiyor hemde devlete olan borcunu ben ne ödücem ama borclu oldugum devletin ülkesinide istedigim gibi kullancam diyor bence konuyu uzatmaya gerek yok arkadas ya parayi odeyecek gizli sakli ilegal giris cikis yapmaya devam edecek yada parayi ödemicem tamamen almanyayi kafasinde bitircek, ödenecek para 5000 10,000 euro degil öde kurtul ugrasmaya degmez avukata gitsen nasil ispatlican elimde kagitlarda yok diyorsun, her türlü alirlar icra kararinda girisde alirlar seni haberin olsun

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)