Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2625 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234
Toplam 73 adet sonuctan sayfa basi 61 ile 73 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurtdışı emeklilik ile ilgili soru

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,418 mesaja 9,732 teşekkür aldı
    Alıntı murathakan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaslar benim de bir kac sorum olacakti.
    Ben 1972 dogumluyum. 1995 de Almanya´ya geldim. 1996 Universiteye basladim. 1998 de 1 ay 1999 da 3 ay, 2001 den bugüne de sürekli calisiyorum.
    2008 Nisanda 3 günlük Türkiye´de sigorta kaydim var. Askerligimi 2000 de bedelli olarak yaptim.
    3600 günlük borclanmayi 3 yada 4 seneye dagitmak istiyorum.

Yurtdisi hizmet borclanma talep dilekcesini indirdim. Sorum borçlanmak istediğiniz süre bölümü ilgili olacakti.
    Buraya baslangic tarihi olarak üniversiteye basladigim tarihi yazabilir miyim?
    Yada 1998 deki ise baslama tarihini mi yazmak gerekiyor? Versicherungsverlaufumu foto olarak ekledim.
    Bu sekilde formu doldurunca bana gelen cevapta hangi süreleri borclandigimda yaziyor mu yada sadece borcunuz su kadar mi yaziyor?
    Bu islemler icin bir avukat sart mi? Baska bir inceligi var mi bilmem gereken? Saygilarimla
    emeklilik biraz erken değilmi 60 yaşında emekli olacaksın daha 15 senen var

Allah gecinden versinde ölüm var hastalık var

öbür türlüde 57 yaşinda 5900 gün ile

2. Sponsor Reklam
    Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    emeklilik biraz erken değilmi 60 yaşında emekli olacaksın daha 15 senen var

Allah gecinden versinde ölüm var hastalık var

öbür türlüde 57 yaşinda 5900 gün ile
    60 yasimda emekli olacagimi biliyorum. Ben onu sormadim :-)

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    11 mesaja 15 teşekkür aldı
    Arkadasim en güzeli bagli bulunduğun konsoloslukta calisma ateşeliği vardir. Orada talep dilekceni ücretsiz doldutturabilirsiniz.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Arkadaslar Merhaba
    Esim için iki kere emeklilige basvurdum cevap geldi ama parayi yatirmadik ve süre geçti simdi tekrar basvurmak istiyorum terettürlerim finanzamta ve aok ya bildirmem gereklimi? Simdiye kadar maas alan ev kadinlarindan problem yasadilarmi? Nasihat ve uyarilariniz için tesekkürler

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,418 mesaja 9,732 teşekkür aldı
    Alıntı Atila58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar Merhaba
    Esim için iki kere emeklilige basvurdum cevap geldi ama parayi yatirmadik ve süre geçti simdi tekrar basvurmak istiyorum terettürlerim finanzamta ve aok ya bildirmem gereklimi? Simdiye kadar maas alan ev kadinlarindan problem yasadilarmi? Nasihat ve uyarilariniz için tesekkürler
    bu soru belki burada 100 kere soruldu ve cevap verildi

10bin € ya kadar Türkiye den elde gelen emeklilik vergiden muaf

belirli bir miktar üzerindeki emeklilik geliri AOK ya bildirilmesi gerekiyor

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    521 mesaja 1,097 teşekkür aldı
    @Atila58 arkadas icin bir kez daha yazalim :-)
    Vergi dairesi konusuna horoz arkadasim aciklik getirmis aok ile ilgili miktarin siniri su an 425 € dur bunu gecen miktar söz konusu oldugunda aile sigortasindan yararlanma hakki kaybedilir bu durumda ya özel sigortali kapsaminda sigorta yapip cepten ödemek gerekecek ya da sgk kurumundan AT 21 belgesi talep edilip alman sigorta kurumuna verilecek bu her yil tekrarlanacaktir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    9 mesaja 47 teşekkür aldı
    Yanlıș bilgi veriyorsunuz, almanyada unbeschränkt Steuerpflichtig konumunda olduğunuz zaman. Sgk dan aldığınız emeklilik 10000€ Kadar almanyada vergiye tabidir. 10000€üzeri de türkiye vergilendirebilir. Galiba kimsenin işine gelmediği için herkes 10000€ Kadar vergiden muaf sanıyor. 2011 deki yeni DBA Internette bilinçli bir șekilde okuyun. https://www.dierkes-partner.de/besteuerung-von-alterseinkuenften-unter-beruecksichtigung-des-dba-tuerkei/
    Konu karadeniz power tarafından (19 Ekim 2017 Saat 01:31 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    ALMANYA’DA YAŞAYAN
    VATANDAŞLARIMIZ İÇİN
    TÜRKİYE-ALMANYA ÇİFTE
    VERGİLENDİRMEYİ ÖNLEME
    ANLAŞMASININ
    UYGULANMASINA İLİŞKİN
    REHBER
    http://www.gib.gov.tr/sites/default/...nya_rehber.pdf

11. Emekli Maaşları
    Özel sektörde çalışma karşılığında elde edilen emekli maaşları Anlaşmanın 18 inci maddesinde
    düzenlenmiştir. Madde uyarınca, emekli maaşları hangi Devlet tarafından ödenirse ödensin, emekli
    maaşını elde eden kişinin ikamet ettiği (mukim olduğu) ülkede vergilendirilmektedir.
    Ancak, emekli maaşının yıllık 10.000 Euro’yu aşması halinde ödemeyi yapan Devletin de
    emekli maaşının gayrisafi tutarının % 10’unu aşmayan ölçüde vergileme hakkı bulunmaktadır.
    Buna göre, Almanya’da kanunla kurulmuş olun herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan
    yapılacak ödemeler dahil olmak üzere, Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın Almanya’daki geçmiş
    çalışmaları karşılığında bu ülkeden elde edecekleri emekli maaşlarını vergilendirme hakkı, bu kişiler
    Almanya’da ikamet ettikleri sürece Almanya’ya ait olacak; ancak Türkiye’ye kesin dönüş yapmaları
    halinde elde ettikleri emekli maaşı Türkiye’de vergilendirilecektir. Türkiye’de emekli maaşları
    üzerinden vergi alınmadığından, vatandaşlarımızın söz konusu gelirleri Türkiye’de vergilendirilmemiş
    olacaktır.

(Yanilmiyorsam vergilendirme 10,000 euro kademeli olarak düsürülmekteydi)

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    521 mesaja 1,097 teşekkür aldı
    @karadeniz power arkadas hakli emekli ayliginin hangi ülke tarafindan ödendigine bakilmaksizin ikamet edilen ülkenin vergilendirme hakki oldugundan bahsediliyor. Bu konular tam yilan hikayesine dönüsmüs durumda ilerki zaman dilimlerinde birsürü yeni magdurlar yaratacagi kesin cünkü gecmiste yasanan kesmekeslerde gördügümüz gibi yine birileri birilerini satarsa cok kisinin cani yanacak gibi.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    Çevremde bir sürü insan var. Hiç birisi eşinin türkiyeden aldığı emekliliği almanyada Hiç bir kuruma bildirmiyor, ya saflıktan yada șeytanlıktan. Yurtdisi Borçlanmaları 2000 yılına Kadar bitenler ek ödemeyle 1820 TL Emeklilik alıyorlor daha Düne Kadar Kur 1€/4 TL idi yani 450€ geçiyordu. Yani Familienversicherung dan çıkması gerekiyor çünkü 2017 sınır 425€. Artı 5000€ yakın para Einkommensteuererklärung da bildirilmesi gerek, çünkü eşler Zusammenveranlagt oluyor. Bunlar birgün ortaya muhakkak çıkar ve çok kişinin canı Yanacak. Almanların bir sözü var " Unwissenheit schützt vor Strafe nicht"

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Sosyal güvenlik uzmani Hasan Karahaliloglu bir programinda yurtdisi borclanmasi ile 3201 sayili kanun geregi emeklilik 22 devlet ile sosyal güvenlik sözlesmesi yapilan ülkelerin sözlesme disinda yasa geregi emeklik oldugu icin baska devletlere emeklik hakkinda bilgi verme zorunlugu olmadigini,yeni sgk.genelgesi ilede kisisel bilgilerin kesinlikle verilmeyecegi yolunda aciklamasi olmustu.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    Der Berechtigte muss eine Erklärung abgeben, dass er nicht mehr beschäftigt ist und keine abhängigen Leistungen bezieht.
    Hat der Berechtigte seinen Wohnsitz somit weiterhin in Deutschland, benötigt der türkische Träger, sofern auch türkische Beitragszeiten vorhanden sind, für sein Rentenverfahren die Formblätter TR 2, TR 4, TR 7 und gegebenenfalls TR 12. Nach Bearbeitung des Antrages und Gewährung einer Rente unter Berücksichtigung nachentrichteter Beiträge nach dem Gesetz Nr. 3201 teilt er dies künftig mit Formblatt TR 7 mit. Im Formblatt TR 4 werden aber grundsätzlich nur die türkischen Zeiten bestätigt, die nach dem SVA-Türkei zu berücksichtigen sind.(Deutsche Rentenversicherung dan alıntıdır) yanı anlaşılan Deutsche Rentenversicherung kurumunun Türkiye’deki emeklilikten haberi oluyor. Gerisi aslında kısa bir yol bu bilgileri Krankenversicherung ve Finanzamta bildirmek.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Uyarilariniz için tesekkürler bizler kendimizi ya fazla uyanik zannetiyoruz yada kendi düsündügümüzü dogrudur diye hareket ediyoruz. Bundan on onbes yil önce yine issiz olanlar Türkiyeden emekli olmustu Sgk çalisanlari birsey olmaz diyerek buradaki kanunlarida fazla incelemeden emeklilik islemlerini yapmislar ve vatandaslar gizli gizli maas almislardi ama birzaman sonra ortaya çikti ve Alman kurumlari ödedikleri parayi faiziyle geri aldilar. Anliyacagimiz simdilik gizli gizli islemleri yapalim ama yarin ne olacak bilemiyoruz. Bende esimin emekli islemlerini yapacagim ama alman kurumlarina haber veririm eger problem çikarsa maas almayi durdururum (böyle bir hakkim var diye biliyorum) en azindan esimin emeklilik hakkini kazanmis olur çünkü yarin ne olacagi belli degil

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)