Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2600 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 73 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurtdışı emeklilik ile ilgili soru

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı TatliPiskopat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba benim yasim 35
    02-04-1982 Almanya dogumluyum ve bu sene 2 hafta sigortalanib 07/2017 de SGK dan sigorta baslangici yapdim. Almanyada 2000 yilindan beri araliksiz calismisligim var.
    Hesaplamayi birtürlü beceremedim yardimci olursaniz sevinirim. SGK da calisan kisi bana bidakine geldigimde Polisden Türkiyeye giris cikis belgesi alib müracat etmen lagzim dedi.
    Yurtdisi borclanmasi,Türkvatandasi olarak 18 yasindan sonraki calisilmis süreleri borclanabilirsiniz 18 yasi olarak 02/04/2000 tarihi sizin icin borclanabileceginiz tarih bu tarihe göre emeklilik icin 7000 gün 60 yas emeklilik sartlariniz,https://www.sskemekli.com/ssk-erkekl...-sartlari.html
    Türkiye'deki ssk. calismasinin kaniti olarak emniyetten giris cikis belgelerini istiyorlar bu gün vermesenizde emekliliginizi talep ettiginizde isterler.

2. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Yeni Üye
    Nereden
    Almanya Köln
    Ettiği Teşekkür
    8
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Cevabin icin tsk Karadeniz. Yazmaya unutdum 2007 yilinda alman vatandasligina gectim. O fark edermi?

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Merhaba arkadaslar benim de bir kac sorum olacakti.
    Ben 1972 dogumluyum. 1995 de Almanya´ya geldim. 1998 de 1 ay 1999 da 3 ay, 2001 den bugüne de sürekli calisiyorum. 2008 Nisanda 3 günlük Türkiye´de sigorta kaydim var. Su an Türk vatandasiyim. Ama yakin zamanda Alman vatandasligi icin müracat etmek istiyorum.
    Emekli olmak icin ne kadar süre icin ne kadar para yatirmam gerekiyor ve kac yasinda emekli olabilirim?
    3600 gün yatirarak emekli olabilir miyim?
    Su an 3600 günlük borclanip daha sonra tekrar borclanabilir miyim (Alman vatandasligina gecmis olsamda)?

Bir diger sorumda söyle. Bir arkadasimda su an sadece Mini Job seklinde calisiyor. Mini Job da istenirse Rentenversicherunga da para kesiliyor. Türkiye den borclanarak emekli olabilmek icin bu kesintiyi yaptirmasi gerekiyor mu? Yada Rentenversicherunga ödeme yapmadan sadece Mini Jobla da borclabilir mi?

Simdiden cok tesekkürler.

6. murathakan üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,681 teşekkür aldı
    Cevabin icin tsk Karadeniz. Yazmaya unutdum 2007 yilinda alman vatandasligina gectim. O fark edermi?
    Olmaz mı sadece Türk Vatandaşı olduğun süreleri borçlanabilirsin ...

arkadaşim sen Türkiye de boşuna calişmışsın senin Türk Vatandaşlığın yeterli değil

02.04.1982 doğum
    02.04.2000 sigorta başlangıcı sayarsak

2007 Alman Vatandaşlığına geçiş
    2000 sigorta başlangıcı
    -------------------
    7 Sene Türk Vatandaşlığın var bu yeterli değilki 15 seneyi nasıl dolduracaksın ???
    Konu hOrOz tarafından (31 Ağustos 2017 Saat 05:48 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Caykara_61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Her
    Ettiği Teşekkür
    1,066
    81 mesaja 148 teşekkür aldı
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Caykara_61,yurtdisi borclanmasi yaparak iyi bir emekli maasina sahip olabilmek icin borclanmalarin 08/09/1999 tarihine kadar olmasi gerek söz konusu tarihten sonra kanun degisikligi kademeli yas ve prim günü 7000 güne cikiyor,esinizin 18 yas olarak 08/09/1999 tarihini gecmiyorsa en azindan eski kanundan dolayi mevcut olan haklara sahip olursunuz ama emekli maasi 1999 tarihi gibi tatmin edici boyutlarda degildir.
    Türkiye'de kisa calisma ssk. kapsaminda olmali calisma olmasa yurtdisi borclanmasi bagkur kapsaminda islem görüyor bir cok hak kaybina sebeb oluyor,Türkiye'de ssk.calismasi bu gün icinde gecerli calisma yapilmali sonrada yurtdisi borclanmasi yapilmali.
    Esinizin,dogum tarihinde ve calisma tarihinde gün,ay olarak tarihi belirtirserniz size daha teferruatli bilgi verilir.
    Ustam, eşim 20.09.1971 doğumlu. 1986 yilindan 1992 yilina kadar çalişti. 1992 den bugüne kadarda ev hanimi.

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı murathakan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaslar benim de bir kac sorum olacakti.
    Ben 1972 dogumluyum. 1995 de Almanya´ya geldim. 1998 de 1 ay 1999 da 3 ay, 2001 den bugüne de sürekli calisiyorum. 2008 Nisanda 3 günlük Türkiye´de sigorta kaydim var. Su an Türk vatandasiyim. Ama yakin zamanda Alman vatandasligi icin müracat etmek istiyorum.
    Emekli olmak icin ne kadar süre icin ne kadar para yatirmam gerekiyor ve kac yasinda emekli olabilirim?
    3600 gün yatirarak emekli olabilir miyim?
    Su an 3600 günlük borclanip daha sonra tekrar borclanabilir miyim (Alman vatandasligina gecmis olsamda)?

Bir diger sorumda söyle. Bir arkadasimda su an sadece Mini Job seklinde calisiyor. Mini Job da istenirse Rentenversicherunga da para kesiliyor. Türkiye den borclanarak emekli olabilmek icin bu kesintiyi yaptirmasi gerekiyor mu? Yada Rentenversicherunga ödeme yapmadan sadece Mini Jobla da borclabilir mi?

Simdiden cok tesekkürler.
    murathakan,1995 yilinda Almanya'ya geldiginize göre siz Türkiye'de askerlik yapmis olmalisiniz, 1988 yilinda calismanizda rentekasaya ödenen emeklilik prim tarihi itibari ile sgk.muna yurtdisi borclanmasi yapip sonrasi geriye dönük askerlik borclanmasi yapin askerlik süresi kadar geriye gidin buldugunuz tarih Türkiye'de ise baslama tarihi olacaktir, bu tarih sizin emeklilikde, yas ve ödemeniz gereken gün sayisini belirleyecektir.
    3600 gün borclanmasi yapabilirsiniz,ilerleyen zaman icinde 3600 günün üstünü borclanarak erken emekli olabilirsiniz Türkvatandasi olarak yeterli süreniz var vatandaslik degistirmesi yapsaniz bile Türkiye'den emekli olursunuz sorun olmaz.
    Erkeklerde yurtdisi borclanmasi,calisilmis,mini jop calismasi,bir yila kadar issizlik parasi alinan süreleri yurtdisi borclanmasi yapabilirsiniz.

Yeni Üye
    Nereden
    Almanya Köln
    Ettiği Teşekkür
    8
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    SGK ya gittigimde orda Danismanda oturan kisiye sordum. Dedimki almanyada dogdum büyüdüm, alman vatandasiyim ama Türkiyede emekli olmak istiyorum nasil olacak?
    Oda aynen sunu söyledi: Türkiye izine geldigin süreyi sigorta yapdir 2, 3, 4 hafta, sonra Eminiyet müdürlügüne git giris cikis belgesi al buraya gel müracat et dedi. Bende onun üzerine gittim 2 hafta sigortalatdim kendimi.
    Kafam iyice karisdi simdi....

Yeni Üye
    Nereden
    Almanya Köln
    Ettiği Teşekkür
    8
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Olmaz mı sadece Türk Vatandaşı olduğun süreleri borçlanabilirsin ...

arkadaşim sen Türkiye de boşuna calişmışsın senin Türk Vatandaşlığın yeterli değil

02.04.1982 doğum
    02.04.2000 sigorta başlangıcı sayarsak

2007 Alman Vatandaşlığına geçiş
    2000 sigorta başlangıcı
    -------------------
    7 Sene Türk Vatandaşlığın var bu yeterli değilki 15 seneyi nasıl dolduracaksın ???
    SGK ya gittigimde orda Danismanda oturan kisiye sordum. Dedimki almanyada dogdum büyüdüm, alman vatandasiyim ama Türkiyede emekli olmak istiyorum nasil olacak?
    Oda aynen sunu söyledi: Türkiye izine geldigin süreyi sigorta yapdir 2, 3, 4 hafta, sonra Eminiyet müdürlügüne git giris cikis belgesi al buraya gel müracat et dedi. Bende onun üzerine gittim 2 hafta sigortalatdim kendimi.

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı Caykara_61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ustam, eşim 20.09.1971 doğumlu. 1986 yilindan 1992 yilina kadar çalişti. 1992 den bugüne kadarda ev hanimi.

Caykara_61,esinizin 18 yasi olarak 20/09/1999 tarihi ,kanun 09/09/1999 tarihinden sonra 7000 gün borclanmasi getiriyor,cazip emeklilik dönemi degil, bir deyimle eski kanundan yararlanamiyorsunuz, https://www.sskemekli.com/ssk-kadinl...-sartlari.html
    Borclanmayi düsünürseniz,önce Türkiye'de ssk.calismasi,18 yasi olan 20/09/1999 tarihi olarak yurtdisi borclanma tarihi,belge olarak,rentenversicherungsverlauf,meldebescheinigu ng (Türkceye cevrilmeli) dilekcede calisilmis ve ev hanimi ve bosta gecen süreler isaretlenmeli.

13. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Danışmadaki masal anlatmış

zaten emekli olsan bile 7000 gün lazım 02.04.2042 senesinde 60 yaş ile emekli olabilirsin

sana 7000 gün lazım ama senin 2500-2600 gün civarı borçlanabileceğin bir Türk Vatandaşlığın var

Ettiği Teşekkür
    55
    3201 sayili yurtdisi borclanma kanunu:

Madde 1 – (Değişik: 17/4/2008-5754/79 md.)
    Türk vatandaşlarının yurt dışında 18 yaşını doldurduktan sonra, Türk vatandaşı iken geçen ve belgelendirilen sigortalılık
    süreleri ve bu süreleri arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ile yurt dışında ev kadını olarak
    geçen süreleri, bu Kanunda belirtilen sosyal güvenlik kuruluşlarına prim ödenmemiş olması ve istekleri halinde, bu Kanun
    hükümlerine göre sosyal güvenlikleri bakımından değerlendirilir.

Nereden
    Her
    Ettiği Teşekkür
    1,066
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Caykara_61,esinizin 18 yasi olarak 20/09/1999 tarihi ,kanun 09/09/1999 tarihinden sonra 7000 gün borclanmasi getiriyor,cazip emeklilik dönemi degil, bir deyimle eski kanundan yararlanamiyorsunuz, https://www.sskemekli.com/ssk-kadinl...-sartlari.html
    Borclanmayi düsünürseniz,önce Türkiye'de ssk.calismasi,18 yasi olan 20/09/1999 tarihi olarak yurtdisi borclanma tarihi,belge olarak,rentenversicherungsverlauf,meldebescheinigu ng (Türkceye cevrilmeli) dilekcede calisilmis ve ev hanimi ve bosta gecen süreler isaretlenmeli.
    İsviçrede ikamet etmekteyiz. Bu herhangi bir etken olurmu?

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    İsviçrede ikamet etmekteyiz. Bu herhangi bir etken olurmu?
    İşviçre’de yaşayan Türkler 3201 sayılı Yurtdışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurtdışında
    Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanun hükümlerine göre borçlanabilmektedir.

İşviçre yurtdışı borçlanması yapacak olanların dikkat etmesi gereken önemli bir husus >>> oku derim
    http://www.olay.com.tr/yazarlar/ozgu...ransferi/8683/
    Konu hOrOz tarafından (31 Ağustos 2017 Saat 16:09 ) değiştirilmiştir.

18. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Her
    Ettiği Teşekkür
    1,066
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşviçre’de yaşayan Türkler 3201 sayılı Yurtdışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurtdışında
    Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanun hükümlerine göre borçlanabilmektedir.

İşviçre yurtdışı borçlanması yapacak olanların dikkat etmesi gereken önemli bir husus >>> oku derim
    http://www.olay.com.tr/yazarlar/ozgu...ransferi/8683/
    Örneğin; İsviçre’de 18 yaşında 01.01.1985 tarihinde sigortalı olan bir kadın 32 yıl hiç aralıksız çalışmış ise Türkiye’ye kesin dönüşünü yapıp prim transferi yapacaksa 41 yaş, 5000 günle emekli olacaksa 5000 gün için 94.800 TL ödemesi gerekirken, prim transferi yaptığı için bu kişiden 32 yıllık yani 11.520 günün 218.419 TL borçlanma parası alınır ve bu kişi emekli olabilir.

Bu prim dedikleri, her ay yapilan kesintimi?

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Örneğin; İsviçre’de 18 yaşında 01.01.1985 tarihinde sigortalı olan bir kadın 32 yıl hiç aralıksız çalışmış ise Türkiye’ye kesin dönüşünü yapıp prim transferi yapacaksa 41 yaş, 5000 günle emekli olacaksa 5000 gün için 94.800 TL ödemesi gerekirken, prim transferi yaptığı için bu kişiden 32 yıllık yani 11.520 günün 218.419 TL borçlanma parası alınır ve bu kişi emekli olabilir.

Bu prim dedikleri, her ay yapilan kesintimi?
    sanırım emeklilik primleri

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    10
    10 mesaja 21 teşekkür aldı
    Merhaba benim yasim 35
    02-04-1982 Almanya dogumluyum ve bu sene 2 hafta sigortalanib 07/2017 de SGK dan sigorta baslangici yapdim. Almanyada 2000 yilindan beri araliksiz calismisligim var.
    Hesaplamayi birtürlü beceremedim yardimci olursaniz sevinirim. SGK da calisan kisi bana bidakine geldigimde Polisden Türkiyeye giris cikis belgesi alib müracat etmen lagzim dedi.
    Kardes sen 60 yasinda emekli olabailiyorsun.

09.09.1999 dan sonra ise baslayanlar 60 yasinda -7000 prim günü ödedikden sonra emekli olabiliyorlar. Yani 02-04-1942 de emekli olursun. ve emekli maasin ozaman simdiki gibi yüksek olmaz. Cünkü 2008 yilindan sonraki günlerde aylik baglama orani iyice düsük. ve ödeyecegin gün miktari yüksek oldugu icin bence degmez.

https://www.sskemekli.com/emeklilik-...a-tablosu.html

22. sueleyman123 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    150
    37 mesaja 76 teşekkür aldı
    Sizlerden bir konudan yardıma ihtiyacım var.
    Busene ablam ssk tanıştı emeklilik olması icin kendisi 1975 doğumlu ve 1989 danda almanyaya geldi . Burda sanırsam 4 senelik çalışmışligi var. Ssk demiş git biryerde 1 ay çalış sikorta numaran olsun. Ve gitti ablam bir mobilya mahzasinda çalışmış gibi gösterdi kendini. Tabiki adam 1 milyar para almış sigortası icin bana cok geldi ama neyse. Ssk sormuş ne kadar ödemesi gerek emeklilik icin onlarda 106 binlara demişler. Ama bu paranın hepsini birden istiyolar , taksit yapalım ablam demiş kabullenmemişler. Acaba bu işlemleri yapan avukatlar var onlarla mi yapsalar dahamı mantıklı olur, yoksa avukata boşa para mi verilmiş olunur.
    Şimdi haliylen 106 binlara olmadığı icin altınlarını satmaya düşünüyor.
    Bu altin meseledide ayrı bir sorun misal 32 tane bilezik varsa bunu turkiyeye nasıl götürecek , alman devleti vergi almaz mı bunları turkiyeye götürürken yakalanırsa. Veya bunu burda Zollamta bildirmekmi gerek.

Tecrübeli Üye V/S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    MARS
    Ettiği Teşekkür
    148
    116 mesaja 217 teşekkür aldı
    Alıntı belalimisa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sizlerden bir konudan yardıma ihtiyacım var.
    Busene ablam ssk tanıştı emeklilik olması icin kendisi 1975 doğumlu ve 1989 danda almanyaya geldi . Burda sanırsam 4 senelik çalışmışligi var. Ssk demiş git biryerde 1 ay çalış sikorta numaran olsun. Ve gitti ablam bir mobilya mahzasinda çalışmış gibi gösterdi kendini. Tabiki adam 1 milyar para almış sigortası icin bana cok geldi ama neyse. Ssk sormuş ne kadar ödemesi gerek emeklilik icin onlarda 106 binlara demişler. Ama bu paranın hepsini birden istiyolar , taksit yapalım ablam demiş kabullenmemişler. Acaba bu işlemleri yapan avukatlar var onlarla mi yapsalar dahamı mantıklı olur, yoksa avukata boşa para mi verilmiş olunur.
    Şimdi haliylen 106 binlara olmadığı icin altınlarını satmaya düşünüyor.
    Bu altin meseledide ayrı bir sorun misal 32 tane bilezik varsa bunu turkiyeye nasıl götürecek , alman devleti vergi almaz mı bunları turkiyeye götürürken yakalanırsa. Veya bunu burda Zollamta bildirmekmi gerek.
    Sizde buradan türk kuyumcularindan bozdurun altinlari, kisi basi 10 000 Euroa Kadar bildirmeden yaninizda götürme hakkiniz var.
    Bu yazdiklarim Ucak icin gecerli Almanya - Türkiye.

2 Kiside 20 000 bin avro yapar oda emekli islem lerini yapar. Yanliz parayi bölüsdürün 1 kisinin üstünde 10 000 den fazla olmasin.

Tecrübeli Üye .onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    326
    153 mesaja 361 teşekkür aldı
    Merhaba arkadaslar ben dilekceyi doldurdum ve gerekli evraklarla beraber tr ye tahütlü postaladim.

14/09/2017 tarihinde elerine gecmis internetten takip öyle gösteriyor

Bana cevap vermeleri uzun sürermi acaba bu konuda bilginize ihtiyacim var

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    150
    37 mesaja 76 teşekkür aldı
    V/S kardeş teşekkürler cevabınız icin. Bende daha yeni Flughafen Zollamt aradım sordum. Memurun deyişine göre Flughafen ebene 05 anmelden yapın belirtin dedi hic bir sorun olmaz ve vergi talib tutulmasssiniz ve herhangibi bir ücret yoktur dedi. Inşallah öyledir dedikleri gibi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)