Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2600 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 73 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurtdışı emeklilik ile ilgili soru

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    @belamimsa ablaniz su an 42 yasinda, Türkiyede 49 yasinda emekli ayligi alma hakkini kazanacak yani parayi bu yil yatirirsa 7 yil sonra aylik almaya hak kazanacak bunuda hatirlatmak istedim. 18 yasini doldurdugu günden itibarenki günler borclanilabiliyor kadinlarin avantajlari calismadiklari dönemleri ev kadini olarakta borclanabilmeleri, borclanma basvurusu yapilirken tarihlere dikkat edin isi sgk ya birakirsaniz borclanma tarihlerini basvuruyu yaptiginiz günden geriye dogru 5600 gün hesaplarlarki buda ciddi oranda hak kaybina sebep olur yani ayligin düsük olmasi demektir, mutlaka 18 yasina girdigi günden itibaren 5600 gün yazilmali.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    150
    37 mesaja 76 teşekkür aldı
    @hekimoğlu hocam vermiş olduğunuz bilgiden dolayı teşekkür ederim size. Bu bilgi iyi oldu.

Tekrardan teşekkürler

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    493
    104 mesaja 150 teşekkür aldı
    Alıntı belalimisa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sizlerden bir konudan yardıma ihtiyacım var.
    Busene ablam ssk tanıştı emeklilik olması icin kendisi 1975 doğumlu ve 1989 danda almanyaya geldi . Burda sanırsam 4 senelik çalışmışligi var. Ssk demiş git biryerde 1 ay çalış sikorta numaran olsun. Ve gitti ablam bir mobilya mahzasinda çalışmış gibi gösterdi kendini. Tabiki adam 1 milyar para almış sigortası icin bana cok geldi ama neyse. Ssk sormuş ne kadar ödemesi gerek emeklilik icin onlarda 106 binlara demişler. Ama bu paranın hepsini birden istiyolar , taksit yapalım ablam demiş kabullenmemişler. Acaba bu işlemleri yapan avukatlar var onlarla mi yapsalar dahamı mantıklı olur, yoksa avukata boşa para mi verilmiş olunur.
    Şimdi haliylen 106 binlara olmadığı icin altınlarını satmaya düşünüyor.
    Bu altin meseledide ayrı bir sorun misal 32 tane bilezik varsa bunu turkiyeye nasıl götürecek , alman devleti vergi almaz mı bunları turkiyeye götürürken yakalanırsa. Veya bunu burda Zollamta bildirmekmi gerek.
    ablaniza SGK hikaye anlatmi$ ,,
    Ben bana gelen SGK borclanma cetvelini aldim Duisburgdaki Ziraat Bankasina gittim, "7500 Euro para toplayabildim bunu yatiracam" dedim
    hic problemsiz yatirdim , e-devlette birkac ay sonra islemisler yaklasik 1900 gün prim görünüyor, kalanini ileride yeniden borclanma dilekcesi verip borclanma yapacam.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    6
    23 mesaja 24 teşekkür aldı
    Selamlar Arkadaslar
    Benim sorum
    Ben 2016 Mart da büyük bir Ameliyat gecirdim. 29.08.2017 ye kadar yani 78 Hafta AOK dan Krankengeld aldim.
    Bu arada 19.07.2017 de Emeklilik icin Deutsche Rentenkasse ye basvurdum. Bana gecen Hafta cevap geldi ve yaziyor ...siz 02.01.2017 den itibaren 15 ay Volleerwerbminderungsrente diye yaziyor
    Bir haftadir Türkiyedeyim ve bugün Türkiyedeki Emekliligimin baslamasi icin dilekce vermek istiyorum( 2013 de 7200 günden parasini yatirmistim)
    Nelere dikkat etmem gerekir? (Mesela Alanyada dilekce verirken soru vardi " Yurt disinda emekli misiniz " diye bende Hayir yazdim dogrusuda bu )

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    309
    100 mesaja 132 teşekkür aldı
    Arkadaslar benim kizim icin yaziyorum.
    Kendisi 26.09.1987 Almanya dogumlu Türk vatandasi.
    Almanyada 2006 dan beri calismisligi var dahada calisiyor (Dogum izinide su an).
    Türkiyeden Kac yasinda emekli olabilir ve ne kadar ödemesi Lazim?
    Türkiyede SSK numarasi icin 1 Ay calissa mantikli olurmu?

Ettiği Teşekkür
    132
    Alıntı catli50 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar Arkadaslar
    Benim sorum
    Ben 2016 Mart da büyük bir Ameliyat gecirdim. 29.08.2017 ye kadar yani 78 Hafta AOK dan Krankengeld aldim.
    Bu arada 19.07.2017 de Emeklilik icin Deutsche Rentenkasse ye basvurdum. Bana gecen Hafta cevap geldi ve yaziyor ...siz 02.01.2017 den itibaren 15 ay Volleerwerbminderungsrente diye yaziyor
    Bir haftadir Türkiyedeyim ve bugün Türkiyedeki Emekliligimin baslamasi icin dilekce vermek istiyorum( 2013 de 7200 günden parasini yatirmistim)
    Nelere dikkat etmem gerekir? (Mesela Alanyada dilekce verirken soru vardi " Yurt disinda emekli misiniz " diye bende Hayir yazdim dogrusuda bu )
    Almanyada malulen emeklilik icin basvuru yapmis oldugunuz tarihten itibaren geriye dönük gecici süre malulen emekli olmussunuz, bu durumda Türkiyeden emekli ayligi alma hakkiniz dogmus oluyor yanliz Almanyada emekli ayligi disinda herhangi bir yardim almamaniz gerekir. Gecmiste emeklimisiniz sorusuna vermis oldugunuz cevap o zamana aitti simdi ise durum degisik bunu belirtmenizde bir sakinca yok.

Ettiği Teşekkür
    132
    Alıntı Galaxy3764 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Almanyada 2006 dan beri calismisligi var dahada calisiyor (Dogum izinide su an).
    Kiziniz daha cok genc bu acele neden, en erken 58 yasinda emekli olabilir ozaman 4500 günden yaslilik borclanmasi yapmasi en mantikli olanidir diger türlü 7 bin gün yas yine ayni. Türkiyede izindeyken kisa bir calisma yapip sigorta numarasi almasi avantajınanir, borclanma bedeli alt sinir yil sonuna kadar günlük 18,96 TL dir.

Ettiği Teşekkür
    132
    Alıntı Galaxy3764 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kiziniz daha cok genc bu acele neden, en erken 58 yasinda emekli olabilir ozaman 4500 günden yaslilik borclanmasi yapmasi en mantikli olanidir diger türlü 7 bin gün yas yine ayni. Türkiyede izindeyken kisa bir calisma yapip sigorta numarasi almasi avantajınanir, borclanma bedeli alt sinir yil sonuna kadar günlük 18,96 TL dir.

Not: Billgisarayimdan kaynaklanan sorundan dolayi 2 kez cevaplama olusmus, admin arkadasimdan ricam birini silin lütfen. Birde yanlislikla yazilan paylasimlari silme sansi olsa iyi olur diye düsünüyorum.
    Konu hekimoglu tarafından (18 Eylül 2017 Saat 23:55 ) değiştirilmiştir.

10. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Nereden
    Almanya Köln
    Ettiği Teşekkür
    8
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Merhaba ablami Türkiyeden emekli etmek istiyorum eger sartlar uygun olursa.
    Ablam

Medeni hali: Bosandi/bekar 2008 almanyadan 2012 Türkiyeden bosandi

Dogum tarihi: 01.01.1965

Dogdugu Ülke: Türkiye/ Kayseri

Almanyada calismisligi: 1981 den beri vollzeit

Cocuklari: 3 cocuk

Annelik izni: 1984 - 1987
    1987 - 1990
    1990 - 1993

Issizlik dönemi: yok

Vatandaslik: Türk

Saygilarimla

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı TatliPiskopat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba ablami Türkiyeden emekli etmek istiyorum eger sartlar uygun olursa.
    Ablam

Medeni hali: Bosandi/bekar 2008 almanyadan 2012 Türkiyeden bosandi

Dogum tarihi: 01.01.1965

Dogdugu Ülke: Türkiye/ Kayseri

Almanyada calismisligi: 1981 den beri vollzeit

Cocuklari: 3 cocuk

Annelik izni: 1984 - 1987
    1987 - 1990
    1990 - 1993

Issizlik dönemi: yok

Vatandaslik: Türk

Saygilarimla

Ablanizin, 18 yasi olan 01/01/1983 tarihi olarak, 40 yas 5000 prim günü ile normal emeklilik 3600 günle yaklasik 50/55 yasi arasi yaslilik emekliligine hak kazanir,yurtdisi borclanmasi yapmadan Türkiye'de bir hafta kadar ssk.calismasi yapin sonra yurtdisi borclanmasi yapin,borclanma yaparken borclanma tarihi olarak 1983 yilindan bu güne dogru tarih belirtin,yazin.

13. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Dortmund
    Ettiği Teşekkür
    76
    203 mesaja 330 teşekkür aldı
    Slm benim sorum gecen sene Emekli olmaya hak kazandim ama maasimi talep etmedim agustos ayinda talep belgelerimi gönderdim acaba son 12 ay maasimi verirlermi yoksa talepte bulundugum andanmi?
    Tesekkürler

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Toroslardan
    Ettiği Teşekkür
    203
    54 mesaja 78 teşekkür aldı
    Talep ettiğin günden itibaren alırsın maaşını kardeşim.

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Dortmund
    Ettiği Teşekkür
    76
    203 mesaja 330 teşekkür aldı
    Yani 12 ay bosa gitmis oluyor öyle degilmi?

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı moralist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yani 12 ay bosa gitmis oluyor öyle degilmi?
    moralist,aynen düsündügün gibi,Mugla/Köycegiz'den selamlar.

18. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Arkadaşlar Yurtdışı emeklilik borçlanması hakkı 2017 sonunda sonmu buluyor. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı? Teşekkürler....

Ettiği Teşekkür
    132
    Alıntı Suhat69 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Yurtdışı emeklilik borçlanması hakkı 2017 sonunda sonmu buluyor. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı? Teşekkürler....
    Dostum her yil sonu yaklasirken bu dedikodu yayilir gider, hic asli astari yoktur. Su an ne 2017 sonu nede baska bir zaman kaldirilacagina dair gercek bir bilgi yoktur ancak ileride ne olur bilinmez.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dostum her yil sonu yaklasirken bu dedikodu yayilir gider, hic asli astari yoktur. Su an ne 2017 sonu nede baska bir zaman kaldirilacagina dair gercek bir bilgi yoktur ancak ileride ne olur bilinmez.
    Umarım öyledir, hekimoğlu...Teşekkürler.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Merhaba arkadaslar benim de bir kac sorum olacakti.
    Ben 1972 dogumluyum. 1995 de Almanya´ya geldim. 1996 Universiteye basladim. 1998 de 1 ay 1999 da 3 ay, 2001 den bugüne de sürekli calisiyorum.
    2008 Nisanda 3 günlük Türkiye´de sigorta kaydim var. Askerligimi 2000 de bedelli olarak yaptim.
    3600 günlük borclanmayi 3 yada 4 seneye dagitmak istiyorum.

Yurtdisi hizmet borclanma talep dilekcesini indirdim. Sorum borçlanmak istediğiniz süre bölümü ilgili olacakti.
    Buraya baslangic tarihi olarak üniversiteye basladigim tarihi yazabilir miyim?
    Yada 1998 deki ise baslama tarihini mi yazmak gerekiyor? Versicherungsverlaufumu foto olarak ekledim.
    Bu sekilde formu doldurunca bana gelen cevapta hangi süreleri borclandigimda yaziyor mu yada sadece borcunuz su kadar mi yaziyor?
    Bu islemler icin bir avukat sart mi? Baska bir inceligi var mi bilmem gereken? Saygilarimla
    [IMG][/IMG]
    Konu murathakan tarafından (11 Ekim 2017 Saat 12:11 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    selam
    ben hollandadan 45 yasasından 2014 yılında kesindönüş yaptım türkiyeye ve hollandadan 600 € her ay maşımı alıyorum bana türkiye dende emekli olabilirsin de diler maşında kesinti olmaz dediler burdadan 53 yaşında emekli olabiliyormuşum parayı yatırdım şu an 50 yasındayım 3 senemkaldı ve 2014 yılından beri türkiyede ikahmet ediyorum benim sorum türkiyeden de emekli olunca hollandadan gelen maşımda bir sorun veya kesinti olurmu
    teşekkürler sagılar

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,681 teşekkür aldı
    Alıntı beyreli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam
    ben hollandadan 45 yasasından 2014 yılında kesindönüş yaptım türkiyeye ve hollandadan 600 € her ay maşımı alıyorum bana türkiye dende emekli olabilirsin de diler maşında kesinti olmaz dediler burdadan 53 yaşında emekli olabiliyormuşum parayı yatırdım şu an 50 yasındayım 3 senemkaldı ve 2014 yılından beri türkiyede ikahmet ediyorum benim sorum türkiyeden de emekli olunca hollandadan gelen maşımda bir sorun veya kesinti olurmu
    teşekkürler sagılar
    tamam borçlanmayi yapmışsın

Burada genellikle Almanya dan olan arkadaşlar için Alman Kanunlarını bilen çok ..

eğer Hollanda dan bir arkadaş çıkarsa o cevaplayabilir ...

Almanya dakiler için şimdilik bir kesinti söz konusu değil
    Konu hOrOz tarafından (11 Ekim 2017 Saat 21:59 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)