Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2469 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 13 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: yurtdışında sigortalı çalışırken aynı anda türkiye'de sigortalı çalışma yoluiyi

Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    10 mesaja 13 teşekkür aldı

yurtdışında sigortalı çalışırken aynı anda türkiye'de sigortalı çalışma yoluiyi

iyi Bayramlar Arkadaslar,

yurtdisndan sigortali bir isci:
    - izininde Türkiyede bir kac gün sgk sigortali calisabilimi?
    - yoksa Tr izine gitmeden önce yurtdisindaki isyerinden ücretsiz izin mi almak zorunda?
    (Alman rentenverlauf ile TR. SGK günleri cakismamasi icin)

Bu konuda bilgi verirseniz memnun oluruz.

Saygilarimla
    abbas2006

2. Sponsor Reklam
    Üye Dedikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Ettiği Teşekkür
    126
    13 mesaja 22 teşekkür aldı
    Selam kardes Yurtdisinda sigortali calisan her T.C Vatandasi ve T.C kimligi (kimlik) nummarasi olan izindeyken Türkiyede herhangi bir is yerinde sigortali calisa bilir.

Hayirli Bayramlar..

Tecrübeli Üye .onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    326
    153 mesaja 361 teşekkür aldı
    Bu yıl bende bir iki hafta çalışacagım tr de buradan izinli gideceğim inşallah ileride bir sorun çıkmaz

Tecrübeli Üye ALSANCAK-35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,271
    427 mesaja 1,247 teşekkür aldı
    Evet arkadaslar bizimde edindigimiz bilgilere göre daha öncede yazdigimiz gibi hicbir sorun yok.Kolay gelsin.

Tecrübeli Üye oemer45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    almanya
    Ettiği Teşekkür
    381
    139 mesaja 290 teşekkür aldı
    selam hayırlı bayramlar bukonu hakkında resmi kaynak varmı sanki çalışma günlerinin çakışmaması gereklidiye söylenti vardı ama nederece doğru bilmiyoruz malum izin zamanı ilgi çekici eyer elinizde resmi kaynak mevcutise paylaşırsanız sevinirim veya resmi bilgiyi nerden öğrenebiliriz.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    10 mesaja 13 teşekkür aldı
    cevaplariniz icin tesekkürler Arkadaslar.
    Yalniz 2012 yilinda bun konu hakkina bir uzmana danismistim.
    Oda bana söyle izah etmist ?
    - yurtdisindan izine gelirken isyerinizden 1 hafta kadar parasiz izin alin demisti
    - Tr gelince o aldiginiz Parasiz izin günlerde bir isyerinde sigortali calisirsin
    - aksi taktirde normal parali izin alirsan (cakisma dolayisinda SGK sigortali calismayi iptal eder demisti)

Simdi ise internette degisik yorumlar okuyorum?
    kimisi yeni kanun cikti artik Sgk iptal etmiyor diye okuyorum.

Bu nekadar dogru tam bilmiyorum.
    Arkadasin dedigi gibi bir resmi bir Kaynak varsa bunu buraya sunarsaniz cok memnun oluruz.

tesekkürler
    abbas2006

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    19
    40 mesaja 48 teşekkür aldı
    SGK NIN 2014 yilinda cikardigi genelgeye göre cakisma olmadan calismalari kabul ediyor.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    41
    67 mesaja 155 teşekkür aldı
    Alıntı abbas2006 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iyi Bayramlar Arkadaslar,

yurtdisndan sigortali bir isci:
    - izininde Türkiyede bir kac gün sgk sigortali calisabilimi?
    - yoksa Tr izine gitmeden önce yurtdisindaki isyerinden ücretsiz izin mi almak zorunda?
    (Alman rentenverlauf ile TR. SGK günleri cakismamasi icin)

Bu konuda bilgi verirseniz memnun oluruz.

Saygilarimla
    abbas2006
    Bu konu galiba emeklilik için .. Türkiyede izinde olduğunuz zaman zarfı içinde herhangi bir iş terinde çalışıp sigorta pirimi yatırıp (bunu işveren yapıyor )sigorta numarası almada herhangi bir sakınca yok, izine gittiğinizin ikinci günü başlıyor gösterebilir veya başlayabilirsiniz,geriye dönmeden öncede bir gün önce çıkış alacaksınız .Ben dokuz günlük bir çalışma pirimi ödedim ve emeklilik parasını hemen yatırdım, hiçbir sakıncası yok ,bu olay sadece emekliliğe başvuracak kişilerin sigorta kaydının olması ve sigorta numarası alabilmek için yapılıyor..
    Konu Mustafa 1954 tarafından (25 Haziran 2017 Saat 22:48 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye dadaloglu38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya NRW
    Ettiği Teşekkür
    291
    56 mesaja 103 teşekkür aldı
    yasak kesinlikle isyerinden parasiz izin almalisiniz bunu emeklilik icin yapacaksaniz cok kötü sonuclarla karsilasirniz bir insan ayni anda iki ülkede calima yapamaz yaparsaniz bunu SGK bunu cikariyor ve altindan kalkamayacaginiz para cezalari ödersiniz en dogrusu fazla degil 3 parasiz izinle halledin

Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    Alıntı dadaloglu38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yasak kesinlikle isyerinden parasiz izin almalisiniz bunu emeklilik icin yapacaksaniz cok kötü sonuclarla karsilasirniz bir insan ayni anda iki ülkede calima yapamaz yaparsaniz bunu SGK bunu cikariyor ve altindan kalkamayacaginiz para cezalari ödersiniz en dogrusu fazla degil 3 parasiz izinle halledin
    Arkadasim konu 2013/39 sayili genelgeyle güncellenmis artik parasiz izin almadan yapilan usulüne uygun gercek calismalar gecerli sayiliyor, isteyen genis aciklamasini asagidaki linkten okuyabilir.
    http://www.haberturk.com/yazarlar/al...de-calisabilir

12. guengoer52 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    493
    104 mesaja 150 teşekkür aldı
    Türkiyede izinde calismak 2013 den bu yana serbest ,,

http://www.yeniposta.de/yurtdisinda-...getirildi.html

14. aslankral üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    41
    67 mesaja 155 teşekkür aldı
    Yasak masak yok hepsi palavra, ben her iki ülkeninde kurumlarına sordum ve emekli oldum diyorum,bende olamaz demiştim baştan fakat yasal olduğunu kesin tespit ettikten sonra (rentenversicherungsanstallt ve Türkiyede Sosyal Güvenlik kurumu ) Başvuru yaptım ve 9-10 günlük çalışma neticesi 3600 gün üzerinden 2 yıl önce 46.300 lira ödeyerek emekli oldum..Almanyadaki Emeklilik kasasınında haberi var ....Ayrıca Alman Hüvviyetim var..Yasalar buna İzin vermiyordu artık oda serbest ..
    Konu Mustafa 1954 tarafından (26 Haziran 2017 Saat 08:03 ) değiştirilmiştir.

16. Mustafa 1954 üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    11 mesaja 16 teşekkür aldı
    Alıntı abbas2006 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cevaplariniz icin tesekkürler Arkadaslar.
    Yalniz 2012 yilinda bun konu hakkina bir uzmana danismistim.
    Oda bana söyle izah etmist ?
    - yurtdisindan izine gelirken isyerinizden 1 hafta kadar parasiz izin alin demisti
    - Tr gelince o aldiginiz Parasiz izin günlerde bir isyerinde sigortali calisirsin
    - aksi taktirde normal parali izin alirsan (cakisma dolayisinda SGK sigortali calismayi iptal eder demisti)

Simdi ise internette degisik yorumlar okuyorum?
    kimisi yeni kanun cikti artik Sgk iptal etmiyor diye okuyorum.

Bu nekadar dogru tam bilmiyorum.
    Arkadasin dedigi gibi bir resmi bir Kaynak varsa bunu buraya sunarsaniz cok memnun oluruz.

tesekkürler
    abbas2006
    iki ay evvel izinde bu meseleyi sgk daki arkasima sordum yurtdisi emekllilik bürasunda
    bi toplantida yani seminerde müdürler ya bizim bos adamlarimiz is bulamiyo almancilar bir ay iznde

nasil is buluyor deyince olay gürbetcilerin niye bu yolu tuttuklari anlatilmis sgk genelmüdürü

genelge cikarark gürbetciler izide bile olsa sigortali calisa bilsinler diye yasa gecmis simdi almanya veya baska biyerde sigortali calisiyorken
    izinde tr de sigortali calisa biliyorsun deyince hemen kendimde izinde 5 günluk biryerde sigortali gösterdimaydinlati oldumu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)