Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2534 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 45 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: DiKKAT iZiNE GiDECEK ARKADASLAR

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye H@K@N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    30
    179 mesaja 570 teşekkür aldı
    Konuyu acan Arkadasimiz moralinin bozuk olmasindan dolayi haliyle biraz kizgin,elbette kendisini anlayisla karsilamak gerekir.
    Ama bunun yaninda ne kadar'da moralimiz bozukda olsa kurallari,kanunlari kendimize göre degistiremeyiz.
    27 yil ADAC üyesiyim,haliyle basimdan yada komsu,tanidik'larin baslarindan gecenlerden tecrübeler ediniyoruz,acikcasi
    yaslandikca hayatta dahada tecrübe sahibi oluyoruz.
    Konu hakkinda bende bildiklerimi anlatmak istiyorum,tabiki bu anlattiklarim maalesef konuyu acan arkadasimiz cokta hosuna gitmeyecek
    ama böyle bir konu acilmisken ileride(tabiki kimsenin basina birsey gelsin istemem) ADAC yada diger sigorta sirketleri olsun Auslandschutzlarda ne ile karsi
    karsiya gelecekler bilmesinde yarar vardir.
    1. Vetrag yaptigimiz'da genellikle AGB'ler okunmuyor,calisana soruluyor oda müsteriyi kaybetmemek icin müsterinin nasil hosuna gidiyorsa öyle cevap veriyor.
    basimiza birsey geldiginde "kusura bakma ama ben öyle birsey demedim,bizim AGB'miz var orda hersey yaziyor" diyorlar.
    Dünyanin her tarafinda bilindigi gibi yazili belge olmadan hicbir seyi ispat edemeyiz,bu bana böyle dedi,söyle dedi,bunlar gecersizdir.
    Demekki bir sigorta yaptigimiz'da eve geldigimiz'de 10 dk ayirip AGB'yi okumaliyiz,orada imza atmamiz önemli degil,cünki 15 gün icinde anlasmayi iptal etme hakkimiz bulunuyor.

2.Totalschaden anlami arabanin tamir masrafi arabanin degerini geciyorsa araba schrott yani hurda degeri tasir,bu durumda Almanya'da iseniz arabayi en yakin hurdaciya yada Trafige engel olmayan
    bir yere ceker,evinize olan mesafe uzak ise evinizin önüne bile cekmez.Avrupa'nin diger ülkelerinde iseniz Almanya'da oldugu gibi kural isler. Avrupa disinda iseniz örnegin Türkiye,en yakin gümrüge cekmek zorundadir.
    Bunun yaninda evinize geri dönmeniz icin tüm masraflari kabullenir,kiralik araba,Tren bileti yada Ucak bileti.
    Kiralik araba derken farz edelim'ki Türkiyedeyiz,Türkiye'de benim bildigim hicbir araba sirketi Almanya'ya gitmek icin araba kiraya vermez,böylelikle geri dönüs icin ADAC tüm ekonomi ucak bilet masraflarini karsiliyor.
    Ama kisi bana kiralik araba lazim Türkiyede derse,belirli birgün kiralama hakki bulunuyor,yalniz araba kiralarsa bu sefer geri dönüs icin ADAC ucak biletini karsilamiyor.Yani Türkiyede hem kiralik araba hemde dönüs icin Ucak bileti
    olsun maalesef böyle birsey yok.Bu kural yada madde ne derseniz deyin bir iki senelik bir kural'da degil en az 27 yildan berri yani ADAC üyesi oldugumdan berri var.
    Tekrar diyorum size sözlü söylenene bakmayin elinizdeki imza atmis oldugunuz belgenin AGB'sini okuyun,sizin icin gecerli odur.
    ADAC yada diger sigorta sirketleri AGB disina cikip sizi magdur ediyorsa Dünyanin hangi mahkemesine giderseniz gidin hakli cikarsiniz.

Örnek: Yil 1992 Babam Türkiyede kaza yapiyor ve araba incelemeler sonucu hurda(Totalschaden) karari veriliyor.ADAC en yakin gümrüge cekiyor ve Babamin,Annemin geri dönüs biletlerini karsiliyor,daha fazla yapacak birsey yok.
    Örnek: Yil 1997 Komsumuz Türkiye yolunda Avusturya'da arabasi bozuluyor(Motorschaden) sachverständiger hurda karari veriyor tabiki kafasina göre degil belgeli,araba en yakin hurdaciya götürülüyor.kendisine istegi üzere eve kadar
    gitmesi icin ADAC kiralik araba veriyor.
    Örnek:Yil 2017 Amcam bir is icin Bonn'a gidiyor,kendisi Duisburg'da kaliyor yani ca 100 km mesafe.Bonn'da kaza yapiyor araba Totalschaden(MB 220 CDI 2016 model).ADAC cagriliyor ve araba Totalschaden olmasindan dolayi Duisburg'a cekilmiyor
    AGB geregi en yakin hurdaciya cekilecegi belirtiliyor,bunu amcam istemeyince Trafige ve yaya engel olmayan bir yere cekiliyor,iki gün sonra amcam Duisburg'dan bir tamirci ile 200 €'ya anlasiyor ve arabayi Duisburg'a getittiriyor.

27 yillik ADAC üyelik hayatimda size en az 27 tane örnek verebilirim ama bu üc örnegin size yetecegini düsünüyorum.

Konuyu acan Arkadasimiza gelince,kendisine gecmis olsun diyorum umarim en kisa zamanda moralini düzeltip kalan tatilinin tadini cikarir,kendisine tavsiyem arabayi atmak istemiyorsan arabayi evin önüne cek,bilindigi gibi araba'nin 2 sene Türkiyede kalma hakki var,bu süre zarfinda ister Almanya'dan isterse bulursan Türkiyeden arastirarak bir getriebe arayisina girersin,baktin Almanyadan masraf cok olacak yada Türkiyeden bulamadin yine 2 yil zarfinda en yakin gümrüge teslim edersin.Buraya bir göz at belki birseyler bulabilirsin.
    Yada Almanya'ya döndügünde baska araba alirsin,gelecek sene izin zamanina kadar arabana uygun getriebe ararsin ve araban ile götürürsün Türkiye'ye,yani imkanlar biraz genis ama bugüne kadar yaptigin masraflari maalesef hic yok sayacaksin.Tekrar'dan sana gecmis olsun diliyorum ve kolayliklar diliyorum,unutma cana gelecegine mala gelsin.

2. 5 kişi H@K@N üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)