Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2479 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 15 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Arabayı sattım geri vermek istiyor

Tecrübeli Üye keno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Stuttgart
    Ettiği Teşekkür
    142
    47 mesaja 330 teşekkür aldı

Arabayı sattım geri vermek istiyor

Arkadaşlar arabayı sattım vatandaş privat geri vermek istiyor
    Aradan 2 gün geçti neymiş motor lambası yanmış
    Kaufvertrag yaptık geri alma garanti vermiyorum diye yazdim
    Arabayı geri mi alayım yoksa almiyayim mi?

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    532 mesaja 873 teşekkür aldı
    Bence ilk anlasmaya bak,bu hatadan haberinde varsa geri almak zorundasin,yada arabani tamir ettirip vermen gerekiyor.
    Lamba yaniyor diyorsun ama ne lambasi oldugunu biliyormusun,belki yag yoktur,yada sarj dinamosu bozuktur,kendin anlamiyorsan bir tamirciye göster yaptirip öyle verirsin.

Ben privatim garanti yok olmaz böyle sey,sen arabadaki arizalari belirtmek zorundasin,aksi taktirde avukatlik olay olursa sana cok pahaliya mal olur.

Basliga göre kendini karsi tarafi yerine koy ne yaparsin???

Tecrübeli Üye H@K@N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    30
    179 mesaja 570 teşekkür aldı
    Privatverkauf'larda extra bir anlasma olmassa geri verme gibi birsey yok.
    Yani geri alma gibi bir zorunlulugun yok.
    Ama Motor lambasi yanmasi genelde iyiye bir isaret degildir,olmadigi gibi
    2 günde hasar cikacak birsey'de degildir.
    Bilerek hatali sattin'da demek istemiyorum.
    Demek istedigim artik senin vicdanina kalmistir geri alip almamak.
    Tavsiyem: önceden biliyordun ise geri al.

Nereden
    Stuttgart
    Ettiği Teşekkür
    142
    Alıcı arabayı üstüne almış yav ben privattan alsam arabayı
    Gider dekradan baktırırım
    Arabada ariza yoktu arabanin motoru değişmişti
    Mobiledeyede yazmıştım
    Şimdi arabayı geri alsam zararlı ben çıkacağım
    Araba oldu 3.el

Ettiği Teşekkür
    30
    Arabada birsey yoktu yada bu arizadan hicbir haberim yoktu diyorsan yukaridada belirttigim gibi geri alma diye birsey yok,istedigi avukata mahkemeye gitsin birsey cikaramaz Privatverkauf oldugu icin.
    Dersenki arabayi geri alayim araba'yi üstüne gecirdigi icin satis fiyatinin %10'nunu aldigin paradan cikartacaksin,bu kanuni bir hakkindir.
    Tekrar diyorum Privatverkauf'larda kaufvetrag'a özel birsey koymadiniz ise "gesehen gekauft" olayi devreye giriyor,yani baktin,gördün aldin,geri dönüsü yok.

7. 2 kişi H@K@N üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Stuttgart
    Ettiği Teşekkür
    142
    Yada şöyle yapabilirim egerki gerçekten arabada ariza varsa tamir masrafının bir kısmı kendim karşılarım

Ettiği Teşekkür
    30
    elbette'ki en iyisi kisiler arasinda anlasmaktir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    7 mesaja 10 teşekkür aldı
    Alıntı tr-22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence ilk anlasmaya bak,bu hatadan haberinde varsa geri almak zorundasin,yada arabani tamir ettirip vermen gerekiyor.
    Lamba yaniyor diyorsun ama ne lambasi oldugunu biliyormusun,belki yag yoktur,yada sarj dinamosu bozuktur,kendin anlamiyorsan bir tamirciye göster yaptirip öyle verirsin.

Ben privatim garanti yok olmaz böyle sey,sen arabadaki arizalari belirtmek zorundasin,aksi taktirde avukatlik olay olursa sana cok pahaliya mal olur.

Basliga göre kendini karsi tarafi yerine koy ne yaparsin???
    hep yanlis bilgi verdigin, dedigin sadece händler ise olur, privatda kazali araba yada km ile oynanmis durumu olmazsa hicbirsey yapamazlar

Tecrübeli Üye tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    532 mesaja 873 teşekkür aldı
    Alıntı giga38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hep yanlis bilgi verdigin, dedigin sadece händler ise olur, privatda kazali araba yada km ile oynanmis durumu olmazsa hicbirsey yapamazlar
    dogruyu senmi biliyorsun,istersen dene bakalim bak adami ne yaptiriyorlar, bozuk arabayi sat ve ben privatim diycen öylemi uyanik, karsindaki sanki keriz yani öylemi hic bir sey bilmiyor.

Saygiyla Aniyoruz 01.01.2018
    Ettiği Teşekkür
    308
    231 mesaja 455 teşekkür aldı
    arkadasin birisi touran almisti privattan aradan bir sene gecti arabada olmamasi gereken parcalar bozulmaya basladi sonrasinda baska bir arkadasda wv de calisiyor bu arabayi ben bakim isyerinde diye goturdu o gun geriye telefon acti ve bu araba 120 000 de inspeksiona girmis senin arabanin aktuel kilometresi 100 000 de diyor o arkadas hemen avukatini ariyor adama aninda dava acti ve 3 ay surdu bu dava adam geriye almam diyor 1 sene gecti gorundugu gibi aldi diye anlasmayi sunmus mahkemeye mahkeme bu adami dolandiricilik sucundan mahpusla tehdit etmis adam geriye almak zorunda kaliyor arabanin 1 senelik kullandigi kilometre hesap edilerek parasindan keserek hepsini geriye aldi.Senin soyledigin konu motor degisti yag degisti bilmem ne oldu mahkemeye giderse hersey cikar bugunku arabalar herseyi kaydettigi icin cikartirlar bir turde ne oldugunu onun icin dikkatli ol derim.

Ettiği Teşekkür
    30
    Arkadaslar lütfen tartismayin.

Konuya biraz aciklik getirip ileride yanlis birsey yapmamaniz icin tavsiyede bulunmak istiyorum.
    Yalniz sunuda belirtmek istiyorum,bu yazacaklarim kesinlikle konuyu acan arkadasla ilgili degil.
    Konuyu acan arkadas anlasmaya gitti ve dogrusunu yapti.

Simdi Privat kisilerden araba alimlarinda hicbir garanti yada Gewährleistung yok,bu su anlama gelmesin kesinlikle,bundan sonra Privat'lardan araba almiyalim'mi?
    Degil,arastirmalara göre privat'dan alinan arabalar Händler'e göre yaklasik %8 ucuz oluyor,yani 10.000 €'luk araba'da bir 800 € kar edebiliyoruz.
    Ama Privat araba satan kisiden araba alirken vetrag yapmaliyiz,vetrag detaylarina örnegin arabayi ADAC'ye götürüp araba temiz cikarsa öyle alacagim gibi yada buna benzer
    maddeler koydurmaliyiz,bunlari yapmassak ve ileride araba ariza verirse arabayi alan kisi arabanin daha önceden bozuk oldugunu ispat,kanitlamak zorunda,yani laf ile söz ile
    bu arabayi bu kisi bana bozuk satti ile hicbir yere varamassiniz ve bozuk aldiginiz bir arabayida herhangi tamirhaneye götürdügünüzde hicbir Tamirhane bu araba önceden bozukmus
    diye check yapip size belge vermez,bu durumda tek ispat sayilabilecek sey ise satici arabayi satmadan önce bir tamirhaneye gitti ise bu araba'nin nesi var diye ve tamirhanede inceleme sonucu
    örnegin Motorschaden olmus dediyse,buna ragmen satici aliciya bu konuda birsey demedi ise ama alici saticinin gittigi tamirhaneye gidip bu olayi belgeli ortaya cikarir ise yani yaklasik @gamberoglu2000
    arkadasimizin anlattigi gibi iste o zaman satici suclu duruma düsüyor ve bütün masraflari karsilamak zorunda kaliyor tabiki arabayida geri almak zorunda kaliyor.
    Zaten arabasina güvenen Privat satici vetrag'a bu tür maddelerin eklenmesine karsi gelmez ama karsi gelen olursa alici olarak oradan uzak durulmasini tavsiye ederim.
    Sizlere bir diger tavsiyem ise Privat kisilerde gerek garanti gerekse Gewährleistung olmadigindan alacaginiz arabayi ADAC olur yada güvendiginiz bir tamirhane olur check'den temiz cikarsa
    yanina bir sigorta yaptirmaniz,bu aldiginiz arabaya göre degisiyor. bu durumda hem isinizi hemde arabayi garantiye almis olursunuz.
    Örnegin buradan Privat olarak almis oldugunuz arabanin garanti sigortasi ne kadar tutuyor hesaplatabilirsiniz.

Son olarak alici yada satici'da olsaniz araba alirken yada satarken dürüst olunmasini tavsiye ederim.
    Burada sunuda belirtmek istiyorum,arada dürüst olmayan saticilar oldugu kadar dürüst olmayan alicilar'da mevcuttur.

14. H@K@N üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    30 mesaja 36 teşekkür aldı
    Motor lambasi yandi diye araba bozuk anlamina gelmez tavsiyem bir diagnose yapilmasi hatanin önce ne oldugu ögrenilsin.Bazen bir sensor hata verse lamba yaniyor.

Tecrübeli Üye afghan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    146
    169 mesaja 325 teşekkür aldı
    Benim arabamin motor lambasi yandi, kablom var, okuttum, lambdasonde diyor. Yani 50-100€ arasi bir parca, motorschaden da degil, bozuk da degil. Yani her lamba yanmasi büyük bir olay degil.

Öte yandan privat satilan araba geri alinmaz, hukuki olarak da %99 bu böyle dir.
    Kayinpederim araba aliyor, yesil plaket diye satiliyor, bir sonraki tüv de sari oldugu cikiyor ortaya. Avukata basvuruluyor, sonuc yok. Araba elinde kaliyor.

Yani insanlik namina yardimci olup hosgörü gösterebilirsin, fakat zorunlulugun yok. Sana kalmis.

Tecrübeli Üye fuk_18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    849
    266 mesaja 357 teşekkür aldı
    yuh ya budami oldu ciddi ciddi sari plakettli arabayi yesil diye millete satiyorlar, insanlari kandiriyorlar yolda polis görse denetim yapsa ückagitcilikdan arabayi alan kisiyi iceri atacak vay arkadas ise bak ya

Alıntı afghan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim arabamin motor lambasi yandi, kablom var, okuttum, lambdasonde diyor. Yani 50-100€ arasi bir parca, motorschaden da degil, bozuk da degil. Yani her lamba yanmasi büyük bir olay degil.

Öte yandan privat satilan araba geri alinmaz, hukuki olarak da %99 bu böyle dir.
    Kayinpederim araba aliyor, yesil plaket diye satiliyor, bir sonraki tüv de sari oldugu cikiyor ortaya. Avukata basvuruluyor, sonuc yok. Araba elinde kaliyor.

Yani insanlik namina yardimci olup hosgörü gösterebilirsin, fakat zorunlulugun yok. Sana kalmis.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    64
    6 mesaja 6 teşekkür aldı
    arkas kendini onun yerine koy ozaman anlarsin nedemek istedigimi

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)