Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2461 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 29 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Emekli Maasini baslatma ve Hastalik Sigortasi

Üye sayin28 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya/Türkiye
    Ettiði Teþekkür
    9
    12 mesaja 16 teþekkür aldý
    Arkadaþlar Almanyada ikamet ediyorsanýz sorun yok tüm masraflari ödüyorlar ben 3 yýldýrda TR sigortasýndan faydalanýyorum hiç sorun olmadý hemde kalp hastasýyým aylikdan kesintide yapmýyorlar TR DE ilaç yazdirsam aylikdan kesiyorlar almanyadaki tedavilerde para kesmiyorlar Ýkamet Almanyada ise sorun yok ikamet TR de ise o zaman sýkýntýlý.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiði Teþekkür
    121
    40 mesaja 82 teþekkür aldý
    bu konulara bir türlü kafam almadi,erken emekli oldugunuzu varsayarsaniz,,,zaten sosyal yardim,kira yardimi aliysaniz 4 haftadan fazla yilda Türkiyede kalamiyorsunuz,,,,,,bu dogrumu??? zatende 700 euro erken meklilik ayliginiz olsa,sosyal yardim almadan gecinmeye imkan yok,,, bu seferde oh artik vatanima dönecegim dediginiz anda burda esirsiniz,almanyadan erken emekli olursaniz hastalikdan,,,sosyal yardim almiyorsaniz tr de ne kadar kalabilirsiniz,,,,full yasdan emekli isenizde yilda ne kadar kaliniyor

Üye sayin28 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya/Türkiye
    Ettiði Teþekkür
    9
    12 mesaja 16 teþekkür aldý
    Alýntý dreamceng Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    bu konulara bir türlü kafam almadi,erken emekli oldugunuzu varsayarsaniz,,,zaten sosyal yardim,kira yardimi aliysaniz 4 haftadan fazla yilda Türkiyede kalamiyorsunuz,,,,,,bu dogrumu??? zatende 700 euro erken meklilik ayliginiz olsa,sosyal yardim almadan gecinmeye imkan yok,,, bu seferde oh artik vatanima dönecegim dediginiz anda burda esirsiniz,almanyadan erken emekli olursaniz hastalikdan,,,sosyal yardim almiyorsaniz tr de ne kadar kalabilirsiniz,,,,full yasdan emekli isenizde yilda ne kadar kaliniyor
    Sosyal yardým alýrken TR de 3 haftadan fazla kalamasiniz kalýrsýnýz paranýzý keserler .
    Ben Almanyada 36 Yýl kaldýktan sonra Türkiye geldim sadece Türkiyeden Emekliyim yabancýlar polisinden istediði kadar yurtdýþýnda kalabilir belgesi aldým Almanyada ikamettimi iptal ettirdim 3 yil aradan sonra tekrar Almanyaya gittim önemli olan yabancýlar polisinden belge almak.
    Konu sayin28 tarafýndan (24 Eylül 2017 Saat 09:46 ) deðiþtirilmiþtir.

Yeni Üye
    Ettiði Teþekkür
    48
    10 mesaja 52 teþekkür aldý
    Alýntý sayin28 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Sosyal yardým alýrken TR de 3 haftadan fazla kalamasiniz kalýrsýnýz paranýzý keserler .
    Ben Almanyada 36 Yýl kaldýktan sonra Türkiye geldim sadece Türkiyeden Emekliyim yabancýlar polisinden istediði kadar yurtdýþýnda kalabilir belgesi aldým Almanyada ikamettimi iptal ettirdim 3 yil aradan sonra tekrar Almanyaya gittim önemli olan yabancýlar polisinden belge almak.
    selam kardes
    Alman Emekli kasasina yatirmis oldugun primleri alip öylemi belge alip Türkiye ye gittin yada ödemis oldugunuz primler beklemedemi?
    Birde yabancilar polisi nin verdigi belgede bir kanun maddesi varmi.
    coktandir bu madde ne diye kafa yorup duruyom
    Verecegin bilgi icin tesekür ler

Yeni Üye
    Ettiði Teþekkür
    0
    1 mesaja 1 teþekkür aldý
    Alýntý hknbln Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Ege03 Kardesim, ben #3 Numarali Posting de olan Link deki Formu doldurup, SGK IL Müdürlügüne postayla gönderdim.
    AT21 Belgesi dediklerine göre yoldaymis.
    Burada AOK ve esimin su an üye oldugu Techniker Krankenkasse ile konustum,
    ikiside habersiz idi ve böyle bir sey olmuyor dediler ben israr ettikten sonra Fachabteilung a baglandim ve onlar evet
    dediler.
    AT21 gelince TK ya gidecegim ,bakalim ne olacak.
    Merhaba,peki TK ya gittiniz,TK kabul etti mi AT 21 ?

Arkadaslar,SGK AT"21 belgesini gecmise dönük veriyor mu,bilgisi olan var mi?

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiði Teþekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teþekkür aldý
    Hayýr, sanmam nasýl olsunki.

Üye Þafak74 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Ettiði Teþekkür
    23
    16 mesaja 29 teþekkür aldý
    Alýntý dreamceng Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    bir sey sormak istiyorum,diyelimki tr den emekli oldunuz,ortalama 350 euro aliyorsunuz,burada saglik kasasi o paradan kesiyormu,veyada o ayliginizdan almanyada hic kesinti oliyormu
    Benim Haným 2 senedir Türkiye'den Emekli aylýðý alýyor Krankenkasse ye bildirdik bu zamana kadar herhangi bir Bilgi üçret istemediler, yanlýz Lohnsteuer doldururken bildirmiþtik Finanzamt 2 aylýðýný alýyor zorumuza giden burasý zaten aldýðý aylýk þu zamanda 240,- euroya geliyor bununda hersene 2 ay gelirini Lohnsteuer de Finanzamt alýyor

Moderator hekimoglu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Ettiði Teþekkür
    132
    521 mesaja 1,097 teþekkür aldý
    Alýntý Åžafak74 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Benim Hanım 2 senedir Türkiye'den Emekli aylığı alıyor Krankenkasse ye bildirdik bu zamana kadar herhangi bir Bilgi üçret istemediler, yanlız Lohnsteuer doldururken bildirmiştik Finanzamt 2 aylığını alıyor zorumuza giden burası zaten aldığı aylık şu zamanda 240,- euroya geliyor bununda hersene 2 ay gelirini Lohnsteuer de Finanzamt alıyor
    2 ülkedende emekli olanlar mecburen %11 saglik sigortasi prim ödenmesi zorunlu. Aile sigortasindan faydalananlar icin durum farkli, toplam geliri 2023 yili icin ayda 485€ yu gecmeyenlerin erhangi bir ödeme yapma zorunlulugu yok.

Vergilendirme yine ayri bir konu, Türkiyeden emekli maasi alan es yurtdisinda calismiyor olsa bile einkommensteuererklärungu calisan esiyle birlikte yaptigindan geliri bildirmek zorunda, Türkiyeden alinan maas, calisan esin steuerbrüttosuna eklenince haliyle paylarini aliyorlar.

Tecrübeli Üye
    Ettiði Teþekkür
    120
    150 mesaja 337 teþekkür aldý
    Konu biraz eskimis ama son durum nedir arkadaslar?
    Simdi Borclanarak TR'den emekli olan bir kisi burda hic bir iste calismiyorsa, ALG1 veya buna benzer yardimlar almiyorsa TR'den maasini baslatinca, SGK'dan AT21 belgesi alirsa burda Krankenversicherungu devam ediyormu?
    Yoksa burada Freiwilligekrankenversicherung yaptirmak mi gerek?
    Cünkü ben esimin üzerine Familienversicherung olarak kendimi sigorta yaptiramiyorum.(Mieteinnahme oldugu icin).

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)