Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2464 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 24 Toplam 42 Sayfadan BirinciBirinci ... 141516171819202122232425262728293031323334 ... SonuncuSonuncu
Toplam 839 adet sonuctan sayfa basi 461 ile 480 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dünya düzmü yuvarlakmi?

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,089 teşekkür aldı
    Alıntı bey_tu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam söz konusu Tursu,Limonla yada Sirkeyle daha iyi olur meselesi degil?
    Boyumuzu asan bir konu!
    yok boynumuzu asmiyor

gereksiz konulara cevab vermeyeceksin ,

ben bu konuyu ilk gördügümde yazdim

gereksiz konu diye

Deli sacmasi , okuyan gülüp gecmesi gerekli

illaki toplumlarda aykiri insanlar cikiyor buna birsey diyemezsin

ama o kisilere cevab vermeyeceksin

verdiginde bak bak bak cevab verdi diyerek galyana gelip cosuyorlar

genelliklede bu kisiler ideolejik düsüncelerinin kurbani

onlarda biliyor yanlislarini inandiklari yada sahiblendikleri ideoleji onlari o yola itiyor

simdi buna sahip cikmasalar savunmasalar ideolejilerini satmis olucaklar düsüncelerindeler

bilmem AT GÖZLÜGÜNÜ bilirmisin ??? Atlar takilir

saga sola bakmasin sagdan soldan gelicek herhangi birseyden korkmasin

dogru yolunda gitsin diye hep dogru baksin sagda solda oalni biteni görmesin diye

bu insanlarda AT GÖZLÜGÜ takmis durumda , birsey yapamazsin

onun icin HE ....HE .... diyeceksin kendi kendilerine birakacaksin

2. TipiTip üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye Mesut64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fani Dünya
    Ettiği Teşekkür
    486
    552 mesaja 3,594 teşekkür aldı
    Uzunköprü Kardes bakiyorum da Felsefe dersi de veriyorsun, insanlarin kisiliklerini düsündükleri
    belirlemez. Insanlarin Düsüncesi kendi Hayal dünyasinda baslar ve yasadigi dünyada gerceklesir.
    Herkesin bir düsünce dünyasi vardir ve bunun hakkinda görüs belirtmen icin daha yakindan tanimak,
    karsi karsiya konusmak ve en önemlisi konusanin gözlerini görmektir.
    Bizim buradaki yazismalarimiz kesinlikle kisiliklerimizi belirlemez.

Ben bazen senin konulara denk gelirim ve senin nasil birisi oldugunu yazdiklarindan anlamaya calisirim,
    ama öyle fazlada kendini anlatan yazilarina rastlamadim, en son Mangal yaptirmak istiyordun,
    ha bir arada meze isine atilmistin, yani senin yeme icme konusunda iyi oldugunu tahmin edebilirim,
    ama Görüsün nedir, düsüncen nedir, bunlar hakkinda fazla bilgim yok ve bilmek de istemem,
    Ama Gözümden kacmayan tek sey, bu konuya cok merakli oldugun ve cok yazdigin.
    Ben senin yerinde olsam ilgimi cekmiyorsa okumam ve yazmam, sen git su mangal isiyle ilgilen bence.

Kolay Gelsin!

Ettiği Teşekkür
    440
    Alıntı Mesut64 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uzunköprü Kardes bakiyorum da Felsefe dersi de veriyorsun, insanlarin kisiliklerini düsündükleri
    belirlemez. Insanlarin Düsüncesi kendi Hayal dünyasinda baslar ve yasadigi dünyada gerceklesir.
    Herkesin bir düsünce dünyasi vardir ve bunun hakkinda görüs belirtmen icin daha yakindan tanimak,
    karsi karsiya konusmak ve en önemlisi konusanin gözlerini görmektir.
    Bizim buradaki yazismalarimiz kesinlikle kisiliklerimizi belirlemez.

Ben bazen senin konulara denk gelirim ve senin nasil birisi oldugunu yazdiklarindan anlamaya calisirim,
    ama öyle fazlada kendini anlatan yazilarina rastlamadim, en son Mangal yaptirmak istiyordun,
    ha bir arada meze isine atilmistin, yani senin yeme icme konusunda iyi oldugunu tahmin edebilirim,
    ama Görüsün nedir, düsüncen nedir, bunlar hakkinda fazla bilgim yok ve bilmek de istemem,
    Ama Gözümden kacmayan tek sey, bu konuya cok merakli oldugun ve cok yazdigin.
    Ben senin yerinde olsam ilgimi cekmiyorsa okumam ve yazmam, sen git su mangal isiyle ilgilen bence.

Kolay Gelsin!
    Hayirdir dün aksamdan bei 50 kere konuya göz attin

Girdin ciktin Girdin ciktin konuya

Yaza yaza bu satirlarimi yazdin ?

Sende haklisin zaten konuda diger mesajlarinda kopyala yapistir

Kendi ürettigin cok mesaj yok !!!

Bu satirlari dahi yazman büyük basari !!

Sorun yok ben sana bu yazilanlari gözüne bakarakta söylerim

Evet yeme konusunda iyiyimdir

Yemesini yedirmesini severim

Buyur gel mangal yapariz yaninda soguk meze ve bu yazdiklarimi

Daha fazlasini gözlerine bakarak Daha iyi taniyarak söylerim

Bu aksam saat 19 sonra isin yoksa Herne sana yakinsa atla gel

Mangali yakiyorum !!! Dünden hazirlik yaptim Köfte partisi var !!

Nereden
    Fani Dünya
    Ettiği Teşekkür
    486
    Alıntı Uzunköprü Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Buyur gel mangal yapariz yaninda soguk meze ve bu yazdiklarimi

Daha fazlasini gözlerine bakarak Daha iyi taniyarak söylerim

Bu aksam saat 19 sonra isin yoksa Herne sana yakinsa atla gel

Mangali yakiyorum !!! Dünden hazirlik yaptim Köfte partisi var !!
    Davetin icin Tesekkürler, sana afiyet olsun!

Ben konuya girip cikmadim orada bir yanlisin var, baska islerle ugrasirken orada kalmis olabilir
    Browser, zaten dün isten gec geldim ve söyle göz atip dinlenmeye gectim.
    Neyse, Gelelim Eskiden Türklerin Astronomi ile ilgili calismalarina; bakalim onlar ne düsünüyormus?

Tüm bilim tarihine baktığımızda hem Batı’daki hem de Doğu’daki uygarlıkların bilimlerin gelişmesine önemli katkılar yaptıklarını biliyoruz.
    Bu uygarlıklar arasında Türkler de yer almaktadır. Türklerin ilgilendiği ve katkı yaptığı bilimler arasında astronomi de bulunmaktadır.
    Türklerin astronomi bilimine hem kuramsal hem de kılgısal düzeyde katkı yaptıklarına ilişkin elimizde yeterli kanıtlar vardır.
    Örneğin, astronomi tarihinin en önemli gelişmelerinden biri olarak kabul edilen gözlemevlerinin kurumsallaşmasındaki çabaları oldukça önemlidir.
    Türkler, bilim ve astronomi tarihi açısından oldukça önemli gözlemevleri kurmuşlar ve bu gözlemevlerinde dönemin ünlü astronomları çalışmıştır.
    Bu bildiride Türklerin tarih boyunca astronomi bilimine yaptıkları katkıları ve önemi anlatılacak ve modern astronomiye etkileri tartışılacaktır.

Eski Türklerde Astronomi ve Kozmoloji

Orta Asya Türk tarihi M.Ö. 8000’lere ve hatta çok daha eskilere kadar götürülmektedir. Arkeologlar tarafından bugün de sürdürülmekte olan kazılarda,
    taş devrinden kalma çanak ve çömleklere, çakmak taşından ve taştan yapılmış topuz veya kargı biçimindeki silahlara, buğday ve arpa yetiştirildiğine
    ilişkin izlere rastlanmıştır. Daha sonra, demir kullanılıncaya kadar geçen süre içinde hayvanlar evcilleştirilmiş, bakır ve kurşundan çeşitli eşyalar yapılmıştır.
    İlk defa alaşım olarak bronzu kullanan Türklerdir. Demir devrinden sonra, iklim koşullarının bozulması nedeniyle, Türklerin güneye doğru göç ettikleri görülmektedir.
    Orta Asya’da atı evcilleştirmişler ve M.Ö. 2800 yılı sıralarında arabayı icat etmişlerdir. Evrenin çeşitli görünüşlerini, mekan ve zaman içinde tüm evreni kapsayan
    bir düzen olarak açıklama girişimi proto Türk sanılan Çular’a (M.Ö. 1059–249) atfedilmektedir. Çular’a göre evren ve evrenin görünüşleri, gök ve yeryüzünü temsil
    eden ve birbirini tamamlayan iki zıttan, iki evrensel nefesten oluşmuştur. Çular’ın bu kozmolojine evrensel olma iddiasında bulunduğundan “Evrenselcilik” ya da
    “Evrencilik” adı verilmektedir. Çular’a göre evren, silindirik gövdeli ve kubbeli bir otağa ya da üstünde otağ şeklinde şemsiye bulunan iki tekerlekli bir arabaya benzer.
    Şemsiye 28 bölümdür ve bunlar 28 burcu; arabanın iki tekerleği
    ise Güneş ve Ay’ı temsil eder. Gök bir kubbe biçiminde; yeryüzü ise dört veya sekiz köşelidir ve deniz içinde yüzer. Kutup Yıldızı
    (AltunKazguk – Altın Kazık ya da Demir-Kazguk – Demir Kazık) gök kubbenin merkezidir. Bu kubbe, altın veya demirden bir kazık, yani
    Kutup Yıldızı çevresinde, muntazam bir hızla döner. Kutup Yıldızı göğün hükümdarıdır; göksel tanrının sarayıdır. Etrafındaki yıldızlar hükümdarın
    ailesine ve etrafındakilere benzer. Burçları taşıdığı düşünülen ekliptik çarkı ise buna dik olarak yerleştirilmiştir. Hükümdarın arabası Yitiken
    (Yedi Hanlar, Büyük Ayı Takımyıldızı), Kutup Yıldızı’na bağlı olarak dairesel hareket yapmaktadır. Bu yıllık takvimi belirler. Yıllık dolanımın yanında
    yıldızları taşıyan gök çarkının da dolanımı vardır. Gökteki bu düzen, Yeryüzü’ne de yansımıştır. Kutup Yıldızı’nın tam altında, Yeryüzü’nün yöneticisi
    olan hakanın oturduğu kent bulunur. Ordug adı verilen bu kentin plânı da göksel düzeni yansıtır. Nasıl gök, kutup yıldızının çevresinde dönüyorsa,
    toplumdaki işler de hükümdarın çevresinde dönmektedir.

Semerkand Gözlemevi ve Uluğ Bey

15. yüzyıl Türkistan için parlak bir dönemdi. Bu yüzyılda burada bilimsel faaliyetler Timur’un (1369-1405) çabalar›yla yoğunlaşmış,
    bir entellektüel canlanma bafllam›flt›. Timur bilimi desteklemiş, biliminsanlarını etrafında toplamaya bafllamış ve bu amaçla çeflitli kurumlar
    inşa ettirmişti. Özellikle kendi başkenti olan Semerkand’a büyük önem veriyordu. Semerkand şehri, daha çok Timur’un torunu Uluğ Bey’in
    (1394-1449) çabalarıyla bir bilim ve kültür merkezi haline geldi. Uluğ Bey, hem hükümdar hem de çağını aşmış bir bilim insanıydı. Özellikle
    gökbilim ve matematiğe e yoğun ilgi göstermiş ve hayatı boyunca bu bilimlerle uğraşmıştı. Ününü de bu alandaki çalışmalarına borçludur.
    Uluğ Bey’in, hükümdarlığı sırasında Semerkand’da kurduğu medrese ve gözlemevi de bilim tarihi açısından oldukça büyük önem taşır.
    Bu gözlemevinde yapılan çalışmaların sonuçlarını içeren Uluğ Bey Zîc adlı eseri Doğu’da ve Batı’da uzun yıllar bir başvuru kaynağı olarak kullanıldı.
    Bu gözlemevinde, Matematiğin Anahtarı adlı eserinde ondalık kesirleri kuramsal yönden inceleyen Gıyasüddin Cemşid el-Kafli (?-1437),
    Uluğ Bey Zîci’nin hazırlanması na katkıda bulunan Kadızâde-i Rûmî (1337-1412) ve Fatih Sultan Mehmet’in isteğiyle İstanbul’a yerleşen
    Ali Kuşçu (ölümü1474) çalışmalar yaptılar.

Ettiği Teşekkür
    440
    Davetin icin Tesekkürler, sana afiyet olsun!

Ben konuya girip cikmadim orada bir yanlisin var, baska islerle ugrasirken orada kalmis olabilir
    Browser, zaten dün isten gec geldim ve söyle göz atip dinlenmeye gectim.
    Neyse, Gelelim Eskiden Türklerin Astronomi ile ilgili calismalarina; bakalim onlar ne düsünüyormus?
    Davada bu usta hep alinti kopyala yapistir

Yasini basini almis insanlariz

Kendini ve Siteyi yeterince kücük ve gülünc duruma düsürdün

Simdi eski Türklermi kaldi ??

Allah sifalar versin usta ....

Nereden
    Fani Dünya
    Ettiği Teşekkür
    486
    Ögrenmenin yasi yoktur Arkadasim,
    Ben ögrenmek icin ugrasiyorum, Yasadigimiz Dünya´yi Anlamaya calisiyorum, ortada Gülünc olan
    bir durum sana göre olabilir ve bu senin problemin, sen hic yasadigin yeri,mahalleyi, Sehri, Ülkeyi, Kitayi,
    Ne bileyim cevreni arastirmak, gezmek Görmek istemiyormusun?
    Ben cok severim Gezmeyi, Kesfetmeyi, Güzel Manzarali yerler görmeyi, onun icin de arastiririm bunda komik
    olan bir sey yokki.

Su kopyala yapistir yazmana da artik bir son ver.
    Ne yapacaktik?
    Kitap mi yazalim?
    Konu Mesut64 tarafından (23 Eylül 2017 Saat 11:21 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    440
    Ögrenmenin yasi yoktur Arkadasim,
    Ben ögrenmek icin ugrasiyorum, Yasadigimiz Dünya´yi Anlamaya calisiyorum, ortada Gülünc olan
    bir durum sana göre olabilir ve bu senin problemin, sen hic yasadigin yeri,mahalleyi, Sehri, Ülkeyi, Kitayi,
    Ne bileyim cevreni arastirmak, gezmek Görmek istemiyormusun?
    Ben cok severim Gezmeyi, Kesfetmeyi, Güzel Manzarali yerler görmeyi, onun icin de arastiririm bunda komik
    olan bir sey yokki.

Su kopyala yapistir yazmana da artik bir son ver.
    Ne yapacaktik?
    Kitap mi yazalim?
    Arastir BAK ne güzel yazmissin arastir

Arastirirsan ögrenirsin

Sen arastirmiyorsun !! Sen kendi düsüncelerini hakli cikarmak icin kopyala yapistir yapiyorsun

Neden kizdin kopyala yapistir isine ??

Demek hakliyim ondan kizdin !!

Sende biliyorsun düsüncelerinin saglikli olmadigini

Bir kac hasta ruhlu insanin sözlerinin pesinde gittiginin sende farkindasin

AMA ne yazdim yukarida seninkisi ideoleji olayi

Birisi öyle demis sorgulama yok o haklidir Kos pesinden

Nereden
    Fani Dünya
    Ettiği Teşekkür
    486
    Senin Zamanda yolculuk olayi ne oldu?
    bence sende Ruhsal durumlari iyi olmayanlarin pesinde gidiyorsun.

Ben sana göre iyiyim. Dünya´nin seklini anlamaya calisiyorum.

Sen Dikkat et zamanda yolculuk yapacam diye kaybolma. Sonra sensiz bu konularin tadi kalmaz.

Ettiği Teşekkür
    440
    Senin Zamanda yolculuk olayi ne oldu?
    bence sende Ruhsal durumlari iyi olmayanlarin pesinde gidiyorsun.

Ben sana göre iyiyim. Dünya´nin seklini anlamaya calisiyorum.

Sen Dikkat et zamanda yolculuk yapacam diye kaybolma. Sonra sensiz bu konularin tadi kalmaz.
    Aynen aynen katiliyorum !!!

Ben zaten 46 liyim sizleri koruma pesine düstüm

Kendimden vazgectim

Moderator Prens-66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Her yerden
    Ettiği Teşekkür
    2,149
    1,182 mesaja 2,788 teşekkür aldı
    İnanç, kişiliklere bağlıdır, bakış açısı ve düşünceler.

@Mesut hocamız Dünyanın şekline takılmış, buna eyvallah, daha beteri olabilirdi..

Her fikir ve düşünceye saygılıyızdır, hele hele, karşımızdaki Kişinin Şahsiyetini Karekterini tanımadan yargılama olmaz, şahsiyetine asla olmaz.

Bizim Konumuz KANIT'lardan dolayıdır ve Mezuniyet gibi takıntımız yoktur.

Okumuş ve okumamış İnsanın cahilliği olur, biri, fazla araştırdığından kafayı taktığından, diğeri ise, hiç birşey bilmediğinden ve takmadığından olacaktır..

Kolay gelsin!
    Konu Prens-66 tarafından (23 Eylül 2017 Saat 17:15 ) değiştirilmiştir.

13. Prens-66 üyemize teşekkür edenler:

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,736
    2,398 mesaja 6,439 teşekkür aldı
    Dünyanin düz olma ihtimali gercekten sacma ama karsinda ki kisiyi ikna etmek icin arastirmaya basliyorsun ve bilmedigin veya hic kafa yormadigin bir cok bilgiye ulasiyorsun.
    Bu acidan bakildiginda Mesut arkadasimiz dünyanin düz olduguna bizi ikna edemedi gerci ama yuvarlak olduguna bin kat daha fazla emin olmamizi sagladi sagolsun.
    Konu mxm tarafından (23 Eylül 2017 Saat 22:51 ) değiştirilmiştir.

15. 3 kişi mxm üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Her yerden
    Ettiği Teşekkür
    2,149
    Nerede kayıp ettiğini biliyorsun, değil mi @mxm hocam!?

Sadece başkalarının ifadesi ve Kanıt dediği bilgilerle ve belgeleriyle geldiği için.

Kendi ürettiği fikir yoktu..

Tecrübeli Üye Tigin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Schwarzwald
    Ettiği Teşekkür
    903
    171 mesaja 265 teşekkür aldı
    Selam

ilk basta neden kaybetti??

cünkü gercek olmayan bir algiyi savundu. Yoksa arkadasin da kendi ürettigi fikirler vardi, bazilari alinti da olsa. Cünkü hepimiz icin gecerli olan da bu. Kim diyebilir ki böyle bir konu hakkinda bu benim fikrim. Mutlaka bilimin daha bilinmeyen ve bulunmayan bir sürü sirri var. Bilimadami olmus olsaydik ancak o zaman derdik, bu benim fikrim ve arastirmalarimin bir ürünü. Biz sadece böyle tartisabiliriz. Aslinda konu da bir sürü bizim bile bilmedigimiz bilgileri ve ayni ortak düsünceleri paylasan arkadaslarimizi biraraya getirdi.

Bence bayagi basarili bir sekilde konu bazen ciddi bazen girgir samata ile ilerledi ve kendi capamizda bir deger kazandi. Hic olmazsa ne yazilmis diye merak ettigim güzel bir tartisma ortamiydi. Uzun zamandir da ilgimi ceken bir sey yoktu kisacasi söylemek istedigim. Benim icin bir nevi SIKINTILI bir zamanimda biraz kafa dagitmak adina güzel bir olaydi.

Konuya katilan arkadaslara ve konuyu acan arkadasa cok tesekkür ederim. Bir Mod arkadasim da bir uyari üzerine demisti ki; konu gayet iyi bir sekilde isleniyor gerekli kurallar da izleniyor, kapanmasi icin de bir sebep yok. Aynen öyle....

Selam

konu disi ama zaman da yolculuk mümkün, farkinda olmadigimiz halde her zaman yasadigimiz bir olay. Yani gökyüzüne baktigimiz da bize ulasan günesin isiklari 8,5 dakikalik bir gecekme ile gelen isiklar. Yani simdi bir günese bakmak istesek o ani 8,5 dakika sonra izlememiz gerekir.

Ve hatta yildizlarin milyonlarca milyarlarca yil önceki isiklarini su an görebiliyoruz....
    Konu Memoli1976x tarafından (23 Eylül 2017 Saat 22:14 ) değiştirilmiştir.

18. 2 kişi Tigin üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Her yerden
    Ettiği Teşekkür
    2,149
    Arkadaşım, zaten her inanç ve ideloji düşünce ve değerler bir anlık.

İnsan bir boş anında şüphe duysun, herşeyi götürür..

@Mesut64 Hocamız aynen şunu yazmıştı:

"Benim için 1 doğru bilgi, 1000 yalan bilgiden daha önemli"

Her bilgiye ve kanıtlara, Doğal'ın kayıtsız şartsız kurallarına şüphe ile bakarsan, hangisi doğru, hangisi yalandır?..ve nasıl doğruyu bulacaksın??
    Konu Prens-66 tarafından (24 Eylül 2017 Saat 00:38 ) değiştirilmiştir.

20. Prens-66 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Fani Dünya
    Ettiği Teşekkür
    486
    Selam Arkadaslar,
    Ben bildiklerimi yorumluyorum, ve yorumlarken de mantigimla düsünüyorum, aslinda bu konu cogu kisinin merak
    ettigi ve ya imkansizliktan, yada kolayina geldiginden; tamam iste öyleymis dedigi konu. Okullarda cok sorulurdu;
    Bir musluk bir havuzu 4 saatde doldurursa 2 musluk kac saatte doldurur diye Matematik Problemi cevabi cok basit
    ve cok zor.

Ama Elimizdeki bilgileri Matematik sayilari gibi düsünürsek sanki biz Tekli olan sayilari biliyor ama ciftli olan sayilari
    bilmeden islem yapmaya calisiyoruz gibi oluyor, (1+3= 4 cikinca 4 bilmedigimiz bir sayi) yani Düz Dünya Modelinde ki sorularin bazi cevaplari var ama
    bazilari da cevapsiz kaliyor, Küre Dünya modelinde de ayni her sorunun mantikli cevabi yok. Durum böyle olunca
    insanlar süpheye düsüyor, madem Uzay bilimi bu kadar ilerledi neden bize Dünya´nin gercek bir resmi yada canli görüntüsü sunulmuyor?
    NASA´ nin yayin yaptigi yükseklik en fazla 40.000 metre ve yukaridan gördügümüz Dünya´nin 4/1 lik bölümü.

Ben sizleride Düsünmeye Davet ediyorum, Kafanizdaki bildiklerinizi sorgulayin, o zaman ne kadar Dogru, ne Kadar yanlis bilgi aldiginizi bulacaksiniz
    ve Gercek Bilgilerin pesine düseceksiniz.

Kolay Gelsin!

NOT: Konunun dagilmamasi acisindan Zaman da yolculuk konusuna hic de girmek istemedim ama Sagolsun,
    Uzunköprü Arkadasimiz, konuyu buraya yansitti, kisaca görüsüm;
    Zaman da yolculuk Fiziksel olarak degilde Ruhsal olarak yapilabilir, bunun cesitli denemelerini Hipnoz yöntemiyle
    yapanlar olmustur. X-Men Filminde bunun cok güzel örnegi görülmüstü, yani sadece bilinciyle ve ilk öncede
    kendisini ikna etmek icin geriye gidebilmisti.
    Konu Mesut64 tarafından (24 Eylül 2017 Saat 11:29 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Schwarzwald
    Ettiği Teşekkür
    903
    Selam

@Prens-66 yaniliyorsun arkadasim,

her inanç ve ideloji düşünce ve değerler bir anlık degil iste. Bunlar insanin dogumundan baslayarak yavas yavas ve cogunlukla yasadigi ortamin etkisinde olusan kisiligi, karakteri ve benligi ile bir bir olgudur. Öyle hemen kesip te atamazsin. yani bir anda da düsünceni ideolojini ve degerlerini kaldirip atamazsin. O zaman sen sen olamazsin. Insan tabii ki degisebilir ama yine zamanla....

Al sana en basit örnek Mesut64 arkadas. Biz önüne 100 e yakin neden yuvarlaktir diye kanit koyduk, o hala aklinizi kullanin diyor. Yani dedigim dedik, caldigim düdük. Gel de degistirsin su an düsüüncelerini. OLMAZ I IH OLAMAZ.

" Ben sizleride Düsünmeye Davet ediyorum, Kafanizdaki bildiklerinizi sorgulayin, o zaman ne kadar Dogru, ne Kadar yanlis bilgi aldiginizi bulacaksiniz
    ve Gercek Bilgilerin pesine düseceksiniz."

Valla bize kolay gelsin. Oynatmaya az kaldi doktorum nerde????

ZAMANLA;

Sonsuz bir karanlığın içinden doğdum.
    Işığı gördüm, korktum.
    Ağladım.

Zamanla ışıkta yaşamayı öğrendim.
    Karanlığı gördüm, korktum.
    Gün geldi sonsuz karanlığa uğurladım sevdiklerimi...
    Ağladım.

Yaşamayı öğrendim.
    Doğumun, hayatın bitmeye başladığı an olduğunu;
    aradaki bölümün, ölümden çalınan zamanlar olduğunu
    öğrendim.

Zamanı öğrendim.
    Yarıştım onunla...
    Zamanla yarışılmayacağını,
    zamanla barışılacağını, zamanla öğrendim...

İnsanı öğrendim.
    Sonra insanların içinde iyiler ve kötüler olduğunu...
    Sonra da her insanin içinde
    iyilik ve kötülük bulunduğunu öğrendim.

Sevmeyi öğrendim.
    Sonra güvenmeyi...
    Sonra da güvenin sevgiden daha kalıcı olduğunu,
    sevginin güvenin sağlam zemini üzerine kurulduğunu
    öğrendim.

İnsan tenini öğrendim.
    Sonra tenin altında bir ruh bulunduğunu...
    Sonra da ruhun aslında tenin üstünde olduğunu öğrendim.

Evreni öğrendim.
    Sonra evreni aydınlatmanın yollarını öğrendim.
    Sonunda evreni aydınlatabilmek için önce çevreni aydınlatabilmek
    Gerektiğini öğrendim.

Ekmeği öğrendim.
    Sonra barış için ekmeğin bolca üretilmesi gerektiğini.
    Sonra da ekmeği hakça üleşmenin, bolca üretmek kadar
    önemli olduğunu öğrendim.

Okumayı öğrendim.
    Kendime yazıyı öğrettim sonra...
    Ve bir süre sonra yazı, kendimi öğretti bana...

Gitmeyi öğrendim.
    Sonra dayanamayıp dönmeyi...
    Daha da sonra kendime rağmen gitmeyi...

Dünyaya tek başına meydan okumayı öğrendim genç yasta...
    Sonra kalabalıklarla birlikte yürümek gerektiği fikrine vardım.
    Sonra da asil yürüyüşün kalabalıklara karşı olması gerektiğine vardım.

Düşünmeyi öğrendim.
    Sonra kalıplar içinde düşünmeyi öğrendim.
    Sonra sağlıklı düşünmenin kalıpları yıkarak düşünmek
    olduğunu öğrendim.

Namusun önemini öğrendim evde...
    Sonra yoksundan namus beklemenin namussuzluk olduğunu;
    gerçek namusun, günah elinin altındayken, günaha el
    sürmemek olduğunu öğrendim.

Gerçeği öğrendim bir gün...
    Ve gerçeğin acı olduğunu...
    Sonra dozunda acının, yemeğe olduğu kadar hayata da
    “lezzet” kattığını öğrendim.

Her canlının ölümü tadacağını,
    ama sadece bazılarının hayatı tadacağını öğrendim.

MEVLANA.

Biraz hava ilimlansin diye araya kattim. Cok güzel.....
    Konu Tigin tarafından (26 Eylül 2017 Saat 20:27 ) değiştirilmiştir.

23. 5 kişi Tigin üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Her yerden
    Ettiği Teşekkür
    2,149
    Sen beni yanlış anladın veya hiç anlamadın

Hani şu acaba dedirten olay var, aynı Mesut Hocamız gibi, sorgulamaya başlar araştırır ve birden, inandığı ve kabul ettiği olaylar yok olur, geçersiz sayılır..

Benim bahsettiğim Konu bundan ibaret.

Biz nasıl, Doğa ve Doğal Kanunları diyoruz, inanç ve bazı şeyleri öyle olduğu gibi kabullenmişiz, bazıları bu konudaki gibi, herşeyi silip atabiliyor..

İçeriğinde doğru kılınan Kanıtlı ve Damgalı konular olsa dahilinde!!
    Konu Prens-66 tarafından (26 Eylül 2017 Saat 21:19 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    17 mesaja 37 teşekkür aldı
    Toparlak.;-)

26. knylm üyemize teşekkür edenler:
    mxm

Tecrübeli Üye Ergene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,561
    276 mesaja 884 teşekkür aldı
    Alıntı knylm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Toparlak.;-)
    Konu Memoli1976x tarafından (27 Eylül 2017 Saat 01:51 ) değiştirilmiştir.

28. Ergene üyemize teşekkür edenler:
    mxm

Nereden
    Schwarzwald
    Ettiği Teşekkür
    903
    Selam

sen bari yapma be gözüm. Simdi de ben derim: Galiba sen yanlis anlattin ya da hic anlatamadin. Insan psikolojisinden iyi anlarim. Olmuyor insan dogru bildigine simsiki sariliyor ve onu kaybetmek istemiyor. Onun dogrusu o. Diyor ya burada hic bir sey doga kanunu fizik kanunu falan dinlemiyor. Insan keske dogrulari hemen anlayip kabullense. Ancak güncel hayatta kurallari hic zorlamayan hatalar cabuk benimsenir ve hata kabul edilir.

30. Tigin üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 12 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 12 misafir)