Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2436 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 42 Toplam 42 Sayfadan BirinciBirinci ... 3233343536373839404142
Toplam 839 adet sonuctan sayfa basi 821 ile 839 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dünya düzmü yuvarlakmi?

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,647
    1,618 mesaja 3,320 teşekkür aldı
    Düz dünya teorisine inananlar bir yerde haklı: Uzayda ışık hızına yakın hızda Dünya’ya yaklaşan bir elektron, Dünyamızı yuvarlak değil de sadece 17 m kalınlığındaki yassı bir disk olarak görür. Ancak görelilik teorisi bir yana, sokakta yürüdüğümüz hızda Dünyamız tabii ki yuvarlak.
    Eratosthenes geometriden yararlanarak Dünya’nın çevresini 46 bin 100 km olarak hesapladı. Bugün Dünya’nın çevresinin ekvatorda yaklaşık 40 bin km olduğunu biliyoruz; yani İlk Çağ’da yaşamış olan Yunan matematikçi, Yeryüzünün çevresini sadece yüzde 15’lik hata payıyla ölçmüştü. Büyük başari.
    Genel kanının tersine, Dünya’nın yuvarlak olduğunu Amerika’yı keşfeden Kristof Kolomb bulmadı. Ortaçağ’da Kilise de Dünya’nın yuvarlak olduğunu biliyordu. Aslında günümüzden 2200 yıl önce yaşamış olan matematikçi ve coğrafyacı Eratosthenes Dünya’nın yuvarlak olduğunu bulmuştu.
    Çünkü Dünya dönüyor. Evet, bunda sihirli bir şey yok. Dünyamız kendi çevresinde döndüğü için yuvarlak ve yine bu yüzden kusursuz bir küre değil: Ekvatorda biraz şişkin ve kutuplarda biraz basık.
    Düz dünya teorisini savunanların ilk sorması gereken soru bu: Dünya kendi çevresinde neden dönüyor? Bunun sebebi, Güneş Sistemi’nin kendi çevresinde dönen dev bir gaz ve toz bulutundan oluşmuş olması.Dünya yuvarlak; çünkü ağır bir gökcismi ve kendi çevresinde istikrarlı bir şekilde dönüyor. Öyleyse Dünya’nın yuvarlak olduğunu gösteren en büyük kanıt Newton’ın yerçekimi yasaları ve Einstein’ın görelilik teorisidir.Dünya’nın yuvarlak olduğunu gösteren kanıtların arasında yerçekimini en başa almamın iki sebebi var: Birincisi Dünya’nın yuvarlak olmasının asıl nedeni yerçekimi.
    Yerçekimi ışıktan hızlı mı yazısında belirttiğim gibi, Einstein’ın görelilik teorisi, son 100 yılda nötron yıldızlarına varıncaya kadar binlerce kez test edildi ve her seferinde doğru olduğu anlaşıldı. Bu yüzden düz dünya teorisine bol şans diledi...!
    düz dünya teorisini savunanların sadece Dünya’nın düz olduğunu kanıtlaması yeterli değil. Aynı zamanda Güneş’in, Ay’ın ve diğer gezegenlerle yıldızların neden yuvarlak olduğunu da kanıtlamak zorundalar.
    Eğer diğer gezegenler ve yıldızların da düz olduğunu düşünüyorlarsa bunu kanıtlamak zorundalar; çünkü yerçekimine yol açan kütleçekim kuvvetini tanımlayan Einstein’ın görelilik teorisi böyle yapıyor: Sadece Dünya’nın değil, bütün gezegenlerin neden yuvarlak olduğunu gösteriyor.
    İşte bu yüzden düz dünya gerçektir denildiği zaman yeni bir yerçekimi teorisi geliştirmek gerekiyor.

Dolayısıyla düz dünya teorisine inananlar, yuvarlak dünya kanıtlarını çürütmeye kalkınca onlara şu soruları yöneltebilirsiniz: Peki düz dünya teorisi, görelilik ile tanımlanan diğer olguları da açıklayabiliyor mu? Düz dünya teorisini test ettiniz mi?!!!

Düz dünya teorisini Voliva ortaya attı; çünkü Dünya’nın yuvarlak olmasını Hıristiyanlığın bir yorumunda geçen “gökte cennet ve yeraltında cehennem” inancına aykırı buluyordu. Hatta Zion kasabasında düz dünya teorisini zorunlu ders yaptı.

Voliva hızını alamayarak düz dünyadaki gece-gündüz olgusunu açıklayan spot ışığı Güneş teorisini geliştirdi ve Güneş’in 53 km çapında yassı bir disk olduğunu öne sürdü. Sonuçta sadece 19. yy. gençlerini yanlış bilgilendirmekle kalmadı, aynı zamanda bizlerin de yanlış bilgilenmesine yol açtı.

Dünyamız yuvarlak. Bu yüzden lise atlaslarında bulunan ve dünyamız düzmüş gibi çizilen klasik haritalar, kıtaların ve ülkelerin büyüklüğünü yanlış gösteriyor. Örneğin yukarıdaki haritaya bakın: Dünya’nın merkezini Kahire olarak aldığımız için Amerika ve Rusya haritada dev gibi görünüyor.

Oysa hemen aşağıda Rusya devletini Afrika ile karşılaştıran resimde ülkenin gerçek büyüklüğünü görebilirsiniz. Daha aşağıda ise en gerçekçi Dünya projeksiyon haritasını görebilirsiniz. Özetle Dünya düz olsaydı Rusya’nın boyu aynı olurdu.

https://youtu.be/8jnaU5yumog

olaya birde dini acidan bakalim:
    dünya düzdür iddiası hrıstiyanlara ait bir iddiadır ve islamda dünya düzdür diye kesinlikle böyle bir iddia yoktur.dünya düzdür demek yaratıcı olduğunun delili olarak görüyorsan bu senin sorunun islamın böyle bir sorunu yok.hrıstiyanlara ait olan bu saçma inancı müslümanlara mal edemezsin..
    Günümüzde Müslümanların çoğunluğu Kuranda Dünyanın yuvarlak olduğu yazar der, fakat bu doğru değildir. Gerçekte ise İslami uygulamalar düz Dünya modeline göre düzenlenmişdir. İslamda ki ibadetlerin doğru düzgün uygulanması için Dünyanın düz olması gereklidir.

İsrâ-78 “Güneşin dönmesinden, gecenin kararmasına kadar namaz kıl. Fecrin Kur’ân’ını (fecr vakti okunan Kur’ân’ı) ikame et (yerine getir)! Çünkü fecrin Kur’ân’ı şahitlidir.”

İsrâ-79 “Gecenin bir kısmında uyan ve sana özel nafile (ilâve) olarak O’nunla (Kur’ân’la) teheccüd namazı kıl! Rabbinin seni Makam-ı Mahmut’a beas etmesi (ulaştırması) yakındır.”
    Ayetlerde görüldüğü gibi Kuran’da Namaz ibadeti Güneş ışığı baz alınarak düzenlenmiş bu nedenlede Kutuplara yakın bölgelerde yaşayan bir Müslüman’ın Kuran’nın hükümlerine uygun günde 5 vakit namaz kılması mümkün değildir. Kutuplarda Altı ay içinde bir kere akşam bir kere de sabah olacaktır.Yani Altı ayda birer kez sabah ve akşam namazı kılınabilir. Özetle Kuran’da yazan namaz hükümleri Küre şeklindeki Dünya yüzeyinin tamamında uygulanamaz. Bu hüküm ancak düz Dünya modelinde doğru olarak uygulanabilir.
    görüldüğü gibi Namaz kılanların Kabeye dönerek namazlarını kılması istenir. Oysa Dünya küre şeklinde olduğundan kabeye dönülemez. Mekkeye çok yakın yerler harici Nereye dönerseniz dönünün sonuçta önünüzde uzay boşluğu olacak, Gerçekte ne Kabe, neden önceki kıble Kudüs karşında olmayacktır. Kabe’ye yada ilk kıble Kudüs e dönerek ibadet etmeye çalışmak o devirlerde Dünyanın düz olarak bilindiğinin ve Kuran’nın da bu mantıkla yazıldığının kanıtıdır.
    Bütün bunlara ilave Kuran’da da Dünya düz olarak tarif edilmektedir. Kuran’da Dünyanın yayılıp döşendiği yazmakta, yayılıp döşenen bu Kuran Dünyasının doğu ve batı sınırlarının olduğu, iyice uzaklaşılırsa bu sınırlara varılabileceği ve Bu kenarlardan aşağıya düşmeden geçebilmek için büyük güç lazım geldiği ayette anlatılmaktadır.
    Rahman-33. “Ey cin ve insan toplulukları! Göklerin ve yerin uçlarından bucaklarından geçip gitmeye gücünüz yeterse geçip gidin. Büyük bir güç olmadıkça geçip gidemezsiniz.”
    zülkarneyn hikayesi:
    Kehf-86 “Güneşin battığı yere varınca, onu siyah balçıklı bir su gözesinde batar buldu.Orada bir kavim gördü. “Ey Zülkarneyn! Ya cezalandırırsın ya da haklarında iyilik yolunu tutarsın” dedik.”

Kehf-90 “Güneşin doğduğu yere ulaştığı zaman onu (güneşi), ondan (güneşten) korunacak bir örtü yapmadığımız bir kavmin üzerine doğarken buldu.”
    Ey mealciler ve tefsirciler; madem samimi olarak inanıyorsunuz neden inandığınız ve tapındığınız Tanrı Allah’ın “düzleştirdi” dediği yeri “yayıp döşedi” diye çeviri cambazlığı ile farklı anlam veriyorsunuz?
    İlkel çağların Evren ve Dünya anlayışından başka Bir şey olmayan Kuran’daki anlatımlarda Dünya uçsuz bucaksız uzayda herhangi bir gök cismi değil, aksine evrenin merkezidir. Üstelik Dünya’nın üst tarafı “7 kat Göklerden” alttarafı da benzeri şekilde “7 kat Yerlerden” oluşan döşek gibi yayılıp, uzatılmış ve üstü döşenmiş düz bir yüzey olduğu sanılıyordu. Arabistan’da yaşayan 7.yy insanı için dünya “düz” görünür. Girintileri ve çıkıntıları olabilir, fakat uzatılmış ve yayılmış düz bir yüzey olduğu düşünülürdü..---
    Taha-106 “Onların yerlerini dümdüz, boş bir alan hâlinde bırakacaktır.”

Taha-107 “Orada hiçbir çukur, hiçbir tümsek göremeyeceksin.”

Yukarıdaki ayetler kıyamet gününde yeryüzünün nasıl olacağını anlatır. Bu ayetlerde görüleceği üzere Dağlar, Tümsekler ve çukurlar yok olacak ve Dünya dümdüz olacaktır. Görüldüğü gibi Kuranda Dünya düz yazmasını engelleyen çukurlar ve tümseklerin olmasıdır. “Dünyayı döşek gibi yaydık” sözü Dünyanın şeklini ”düz” den daha iyi anlatabildiği için tercih edilmiştir. Çünkü döşek tam dümdüz değil biraz pürüzlü yüzeye sahiptir. İnişleri, çıkışları vardır. Örneğin Dağlar yeri çadır gibi sabitlemek için çakılmış kazık görevi yapmaktadır.

Bilimsel gerçeklerse Kuran’ın söylediğinin tam tersidir.
    Kur’ân Allah tarafından gelen, kendisinde hiçbir şüphenin bulunmadığı hak sözdür. Kâinattaki bütün varlıklar da onun mahlûkudur. “Yaratan bilmez mi?” âyetinde de bildirildiği gibi, Kâinâtı yaratan elbette yarattığı varlıklar hakkında doğruyu ve gerçeği bildirecektir. Aksi asla düşünülemez. Nitekim “hak hakka zıt düşmez” (1) denilmiştir. Buna rağmen eğer, Kur’ân âyetleriyle kâinât hakkındaki bilimsel veriler arasında bir uyuşmazlık görünüyorsa, bu durumda şu iki ihtimal söz konusudur: Ya o konu hakkındaki bilgide bir yanlışlık vardır, ya da âyet yanlış anlaşılmıştır.

kafalarin karismamasi maksadiyla bir sonuc olarak;
    iki yönlü konu ele alindi,bilimsel ve ilimsel acidan..
    ateistlerin iddialari ve kur anin delilleri,,

bu konu hakkinda daha öncede yazmis ateist kelimesi sebebiyle kovulmustum,,
    budefa yorum yapmadan bu haliyle birakiyorum,,
    ayrica yer kaplamamasi icin resimleri koymadim..
    Konu webci tarafından (23 Nisan 2018 Saat 11:04 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye Mesut64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fani Dünya
    Ettiği Teşekkür
    486
    552 mesaja 3,594 teşekkür aldı
    Bu ne bicim yazi böyle Ilk yazilan ile sonraki yazilanlar, birbiriyle uyusmuyor.
    Sanki iki kisi yazmis.
    olaya birde dini acidan bakalim:
    dünya düzdür iddiası hrıstiyanlara ait bir iddiadır ve islamda dünya düzdür diye kesinlikle böyle bir iddia yoktur.
    dünya düzdür demek yaratıcı olduğunun delili olarak görüyorsan bu senin sorunun islamın böyle bir sorunu yok.
    hrıstiyanlara ait olan bu saçma inancı müslümanlara mal edemezsin..
    Günümüzde Müslümanların çoğunluğu Kuranda Dünyanın yuvarlak olduğu yazar der, fakat bu doğru değildir.
    Gerçekte ise İslami uygulamalar düz Dünya modeline göre düzenlenmişdir. İslamda ki ibadetlerin doğru düzgün
    uygulanması için Dünyanın düz olması gereklidir.
    Burda bir tane daha uyusmazlik:

İsrâ-79 “Gecenin bir kısmında uyan ve sana özel nafile (ilâve) olarak O’nunla (Kur’ân’la) teheccüd namazı kıl! Rabbinin seni Makam-ı Mahmut’a beas etmesi (ulaştırması) yakındır.”
    Ayetlerde görüldüğü gibi Kuran’da Namaz ibadeti Güneş ışığı baz alınarak düzenlenmiş bu nedenlede Kutuplara yakın bölgelerde yaşayan bir Müslüman’ın Kuran’nın hükümlerine uygun günde 5 vakit namaz kılması mümkün değildir. Kutuplarda Altı ay içinde bir kere akşam bir kere de sabah olacaktır.Yani Altı ayda birer kez sabah ve akşam namazı kılınabilir. Özetle Kuran’da yazan namaz hükümleri Küre şeklindeki Dünya yüzeyinin tamamında uygulanamaz. Bu hüküm ancak düz Dünya modelinde doğru olarak uygulanabilir.
    görüldüğü gibi Namaz kılanların Kabeye dönerek namazlarını kılması istenir. Oysa Dünya küre şeklinde olduğundan kabeye dönülemez.
    Mekkeye çok yakın yerler harici Nereye dönerseniz dönünün sonuçta önünüzde uzay boşluğu olacak, Gerçekte ne Kabe,
    neden önceki kıble Kudüs karşında olmayacktır. Kabe’ye yada ilk kıble Kudüs e dönerek ibadet etmeye çalışmak o devirlerde
    Dünyanın düz olarak bilindiğinin ve Kuran’nın da bu mantıkla yazıldığının kanıtıdır.
    Bütün bunlara ilave Kuran’da da Dünya düz olarak tarif edilmektedir. Kuran’da Dünyanın yayılıp döşendiği yazmakta, yayılıp döşenen
    bu Kuran Dünyasının doğu ve batı sınırlarının olduğu, iyice uzaklaşılırsa bu sınırlara varılabileceği ve Bu kenarlardan aşağıya düşmeden
    geçebilmek için büyük güç lazım geldiği ayette anlatılmaktadır.
    Rahman-33. “Ey cin ve insan toplulukları! Göklerin ve yerin uçlarından bucaklarından geçip gitmeye gücünüz yeterse geçip gidin.
    Büyük bir güç olmadıkça geçip gidemezsiniz.”

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Mesut sen Eşme'li misin?

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,647
    Alıntı Mesut64 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu ne bicim yazi böyle Ilk yazilan ile sonraki yazilanlar, birbiriyle uyusmuyor.
    Sanki iki kisi yazmis.

Burda bir tane daha uyusmazlik:
    evet iki yerden degisik alinti,,,yazmistim iki farkli görüs,,
    bosver kafana yatmassa oku gec,,belki okuyan olur,,

Nereden
    Fani Dünya
    Ettiği Teşekkür
    486
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mesut sen Eşme'li misin?
    Yok esme bana yakin ama, usak Merkez.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Yoksa sen Karaağaçlı yada Kayağllı mısın?

Nereden
    Fani Dünya
    Ettiği Teşekkür
    486
    Dünya´nin Düz olduguna dair kanitlar gelmeye devam ediyor,
    Dünya Küre diyenler buna bir aciklama yaparlar sanirim.

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,733
    2,395 mesaja 6,431 teşekkür aldı
    Videonun basini seyretmek dahi yetti, gerisine bakmaya gerek kalmadi cünkü zaman kaybi.

49 kilometre uzaklikta meydana gelen egim asagi yukari 5 metredir. 85 metrelik stadyum niye görünmesin?
    1 kilometre= 10 santim egim var.
    10 kilometre= 1 metre
    100 kilometre= 10 metre, yani 100 kilometrede dahi hala görünür. Zaten alt kisimlari neden görünmüyor ondan hic bahsetmemis gerizekali.

Fakat eger dünyanin yuvarlak oldugunu ispatlamaya cabaladiysa cok basarili bir video olmus, evet yuvarlaktir.
    Konu mxm tarafından (23 Nisan 2018 Saat 18:24 ) değiştirilmiştir.

10. 3 kişi mxm üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Fani Dünya
    Ettiği Teşekkür
    486
    mxm usta yine dönüp dolasip buraya geldin, sanirim sen bu konuyu cok merak ediyorsun.
    Dünya´nin Küre oldugunu ispat etde al su bizim baskandan parayi,

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,647
    Cok yakinda guzel bir belgesel geliyor,o parayi ben alacam
    Boylece bu konuya bir son verecek

13. webci üyemize teşekkür edenler:
    mtn

Nereden
    Fani Dünya
    Ettiği Teşekkür
    486
    Heyecanla bekliyoruz.

Ettiği Teşekkür
    1,733
    Newton´in yercekimini buldugu 1687 tarihinden önce insanlar ucabiliyorlardi.

Nereden
    Fani Dünya
    Ettiği Teşekkür
    486
    Selam Arkadaslar, öncelikle sizlere Dünya Düzmüs diye kafanizi sisirdigim icin özür diliyorum.
    Bende anlamadim nasil böyle bir yanlisa düstüm, nasil böyle bir yalana inandim, ama Dogrusu nedir
    diye de arastirmalarima devam ettim. Bir gün sigara icmek icin balkona cikmistim, Gökyüzü acikti ve
    yildizlar muhtesemdi, hangi yildiz hangi gezegen diye seyrederken birden bir isik dikkatimi cekti hizli
    hareket ediyordu, ve cok parlakti. Dedim bu yildiz kaymasi herhalde, ama böyle bir yildiz kaymasi mi
    olur derken aklima su meshur uzay istasyonu geldi, aha ya lan geciyor dedim. Bu Konuda bayagida
    yok uzay istasyonu filan demistim. Neyse bunu takip etmek icin telefonuma App indirdim ve hergün
    takip etmeye basladim, hakikaten devamli dünyanin etrafinda dolasip duruyordu.

Cogu gecisleri gözlemlyordum, Türkiye de bile görmüs ufo zannetmistim, ama simdi ne oldugunu daha
    iyi biliyorum
    gecen gece gecisini kayit edip youtube ye yükledim.

Sizlerden tekrardan özür dilerim, kusura Bakmayin.

Kolay Gelsin!
    Konu Mesut64 tarafından (16 Temmuz 2018 Saat 13:38 ) değiştirilmiştir.

17. 4 kişi Mesut64 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye Tigin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Schwarzwald
    Ettiği Teşekkür
    903
    171 mesaja 265 teşekkür aldı
    Selam

yok arkadas ben bunu saymam bu kadar basit olamaz. Ben bile yavastan dünyanin düz olduguna inanmaya baslamisken bunu yapamazsin yaaa.

Davadan dönüs yok arkadas, düzse düz... O kadar...

19. 2 kişi Tigin üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    1,733
    Bence sorun yok.

Konu her ne kadar sacma da olsa, ben sahsen eskiden hic ilgimi cekmeyen bir sürü detayi sirf bu konu yüzünden arastirip yeni ögrendim. Yani bana zarari degil yarari oldu, cekemeyenlere sen bakma Mesut, konuya olan yüksek ilgiyi kiskanan cok oldu tabii ki.

Iste insan gibi tartismanin yararlarindan biri de bu, bilmedigin bir sürü seyi durup dururken arastirmaya basliyorsun ve ögreniyorsun. Bizde cok bilmislik tavan yaptigindan bir cok kisi bilmedigi detaylari yeni ögrendigini asla itiraf etmiyor, bakma sen onlara.

Konu basarili bir sekilde güzel bir sona ulasti bence, tebrik ederim.

21. mxm üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Mesut64 önemli olan doğruyu görmek.

23. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye MEGAbond - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,597
    473 mesaja 1,213 teşekkür aldı
    Alıntı Tigin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam

yok arkadas ben bunu saymam bu kadar basit olamaz. Ben bile yavastan dünyanin düz olduguna inanmaya baslamisken bunu yapamazsin yaaa.

Davadan dönüs yok arkadas, düzse düz... O kadar...

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    750
    241 mesaja 654 teşekkür aldı
    Mesut

Şaka yaptığını söyle. Yoksa gerçektenmii ciddi, ciddi yazdın yukardaki yorumu? Inanamiyorum.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    20,744
    169 mesaja 483 teşekkür aldı
    Selamunaleykum arkadaslar , kardesler....
    öncelikle ben bu konuyu cok sacma buluyorum ve uzun zamandir tartismaya girmeden yazilan ve okunulan konulari inceledim . Dünya düz ise dünya nin bittigi yere cok yakin yada duvarina sinir olan ülke veya adalardan böyle bir duvar yada sinirin oldugunu gören fotografini , videosunu ceken hic kimse yok mu ? okyanuslarin bir kismi 12 bin metre derine kadar inebiliyor dünya düz ise taban ne kalinlikta ? bu kadar suyun agirligini düz dünyanin alti nasil cekiyor ? yer yüzünün merkezi yani cekirdegi falan var mi ? nelere dayanarak dünya düz diyorsunuz . mesafe konusunda 49 km lik mesafenin tam düz olduguna eminmisiniz ? hafif bir megil olsa bu mesafe 49 km yi 20 km ye düsürebilir . düz bile görünse hafif meyil vardir... bazen bunu görmek imkansizdir. ben cok kez arabalarin yokus yukari aktigini gördüm . buda tabiatin bizi orada inisi bize yokus gibi gösterebiliyor. Ayetleri araya koymayin lütfen . Kur an da öyle bahsetmiyor o dedigi insanlarin görmüs oldugu gibi bahsedilmekte .... Hangi ucak yada gemi bu duvara yada sinira sahit olmus bilen var mi ? bende cok merek ediyorum. Biraz acele edin beni catlatmayin ....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 5 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 5 misafir)