ya benim amacim devamli kullanmak degil almanya ici dedigim gibi cok gezen biri oldugum icin bazi oteller kredi karti istiyor. ve online olarak almanya yada baska biryerden maestro kartim ile aliyorum yada paypal ile oduyorum, ama mesela türkiyeden almanyaya ucak bileti alirken thy ile kredi karti zorunluglu var ama almanyadan turkiyeye alirken bu zorunluluk yok bunun gibi acil durumlarda yad gerekli oldugunda kullancam bir kart istiyorum, baktim cok kart var piyasada yillik 600 euro jahresgebühr alanda var hic almayanda var insan bilmedigi icin kafasi cok karisiyor..

Alıntı f4scistx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
cok güzel soru. galiba yurt disi eu disi dedigimizdede kabul oluyor. aklimda tam degil, yalan olur bir sey dersem. ama sanki bir kac sefer bende cektiler gibi bir kartda. hep ayni kart dan almadigim icin

normalde eu disinda diyorlar, yani türkiye dahil. yalniz :
- geldautomat para cekme olayi farkli, bazen bunda para cekmiyorlar, tam karta bakman lazim ve
- diyelim direk kartla ödüyorsan türkiyede, yada baska EU- olmayan ülkede ödedigin miktarin belirli misal 1,75% gebühr aliyorlar

büyük ihtimalle cekerler. ama bazi sayfalarda direk eu olarak parayi cekiyorlarsa cekmeyebilirler.
sadece almanya icise kredi kartlarda fazla derine aramana gerek yok bence