Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2369 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiyeden emeklilik

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    34
    1 mesaja 3 teşekkür aldı

Türkiyeden emeklilik

Iyi günler arkadaslar türkiyeden emeklilik hakinda bir sorum olacak ti yardimci olursaniz sevinirim

Ben 01.09.1987 senesinde ise basladim ve süresiz bu zamana kadar geldik co sükür.

Dogum tarihim 20.06.1972

Kac yasinda emekli ola bilirim ?
    ve günü bölüp mesela 1500 günün parasini ödeyip sonra yeniden basvurup 1 sene sonra da 2500 günün parasini ödeme ihtimalim var mi ?
    yani bir kac basvuru yapip bölüm olarak ödeme ihtimal var mi ?

saygilarimla

2. Sponsor Reklam
    Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Alıntı coko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Iyi günler arkadaslar türkiyeden emeklilik hakinda bir sorum olacak ti yardimci olursaniz sevinirim

Ben 01.09.1987 senesinde ise basladim ve süresiz bu zamana kadar geldik co sükür.

Dogum tarihim 20.06.1972

Kac yasinda emekli ola bilirim ?
    ve günü bölüp mesela 1500 günün parasini ödeyip sonra yeniden basvurup 1 sene sonra da 2500 günün parasini ödeme ihtimalim var mi ?
    yani bir kac basvuru yapip bölüm olarak ödeme ihtimal var mi ?

saygilarimla
    Arkadasim yeni konu acmadan daha önce acilmis ayni konuya yazsan iyi olurdu, soruna gelince;

Yurtdisi borclanma süreleri 18 yasina girilen tarihten itibaren baslar, siz toplamda 5525 gün borclanip 52 yasinda emekli olma hakkina sahip olabiliyorsunuz.
    Calismaya devam edecekseniz aylik alma hakkina sahip olamayacaginiz icin ikinci secenek 3600 günden 60 yasinda emekli olma hakkina sahip olmak.

Borclanma basvurusunu yaptiktan sonra ödeme yaparken dilediginiz gün karsiligi ödeme yapabilir bunu yine dilediginiz kadar tekrarlar borclanma icin gerekli günlerinizi o sekil tamamlayabilirsiniz. Her yeni yapacaginiz borclanma basvurusunda ödeyeceginiz günlük prim miktari borclanmayi yaptiginiz tarihteki miktardir yani bir önceki borclanmayla ayni olmaz güncellenmis miktarini ödersiniz.

4. 3 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    34
    1 mesaja 3 teşekkür aldı
    Tesekkürler

Ettiği Teşekkür
    132
    Alıntı coko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tesekkürler
    Borclanma basvurusundan önce Türkiyede bulundugunuz zaman dahilinde kisa bir sgk li calisma yapmalisiniz bunu unutmayin.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    150
    37 mesaja 76 teşekkür aldı
    Arkadşalar şimdi bana bir güzel aciklarsaniz cok sevinirim. Bu işler galiba baya oldukca karışık. Gerçi bir cok konuyu okudum amma lâkin anlayamadım. Beni şu sormuş olduğum konuda aydinlatirsaniz cok memnun kalırım.

1. Ben 1980 Doğumluyum
    2. 1988 de Almanyaya geldim
    3. 18 yaşında başladım çalışmaya
    4. Sene 2014 de Alman vatandaşına gectim ve Mavi kartim var.
    5. Is hayatında yaklaşık 3 sene gibi Arbeitlos parası aldım.
    6. Nezaman emekli olabilirim
    7. Ne kadar alacam Emekli parası.
    8. Misal 120 bin TL istiyorsa ssk bu 120 bini hemenmi ödemem gerekecek , yoksa bunun bir kısmını ödeyip te bir kısmınıda emekli olacağım gün ödesem yetermi.
    9. Bir kısmını misal emeklinin son senesinde ödeme imkanım var ise, önceki anlaşmış olduğumuz 120 bin tl denmi görünüyor, yoksa haliyle arada seneler geçtiği icin şimdiki emeklinin miktarı yükseldi 190 bine ozaman bu anlaşmayı mı ödemek sorunda kalıyorum.
    10. Kendimimi emekli yapsam mantıklı yoksa eşimimi yapsam mantıklı olur.
    11. 1981 doğumlu
    12. Hic calusmisligi yok
    13. 4 cocuk annesi
    14. Türk vatandaşı
    15. Sene 1999 da aile birleşimi almanyaya geldi.

Benim icin benim ne kadar ödemem gerek ve kac yaşında olabilirim emekli. Birde eşim icin ne kadar ödemesi gerek ve nezaman olur.

Kusura kalmayın ben bir türlü kendim hesaplayamadım, sizlerden ricam bir hesap yapabilirmisiniz.

Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum , vermiş olduğunuz emekleriniz icin.

Tecrübeli Üye iso98783 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kamp-Lintfort / NRW
    Ettiği Teşekkür
    77
    62 mesaja 82 teşekkür aldı
    kendin icin türk vatandasliginda gecen sürelerin yeterli degil , esin 56 yas ve ca.6000 günden emekli olabilir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    150
    Alıntı iso98783 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kendin icin türk vatandasliginda gecen sürelerin yeterli degil , esin 56 yas ve ca.6000 günden emekli olabilir.
    Acaba şimdi anlamış gibi yapayım desem ayıp olacak ama , birşey anlamadım .
    Yani ben hicmi emekli olamıyacam şimdi.
    Eşimde 56 yaşında baya bir geçmiş.

Ettiği Teşekkür
    132
    Kendin normal sartlarda 5900 gün borclanip en erken 57 yasinda emekli olabilirdin. Dogum ve alman vatandasligina gecis tarihlerini ay gün tam girmis olsan daha net rakamlarla aciklanirdi ancak görünüste Türk vatandasi olarak 5900 günü tamamlayamadigin anlasiliyor zaten pek farkta olmadigi icin 60 yasinda 3600 günden emekli olman daha avantajli bu durumda.

Türk vatandasi olarak borclanabilecegin kac eksik günün oldugunu hesaplayabilmen icin ise giris tarihinden itibaren (18 yas öncesi sayilmaz)alman vatandasligina gectigin güne kadar 1 ay 30, 1 yil 360 gün olarak hesapladiginda 5900 günden kac eksik günün oldugunu cikartabilirsin.

Borclanma basvurusundan önce her ikinizinde Türkiye de bulundugunuz zaman icinde usulüne uygun kisa bir calisma yapmaniz gerekmektedir.

Esinin durumuna gelince, almanyaya gelis tarihinden itibaren ev kadini ilk cocuk dogumundan itibaren ise baslamis gibi görünüp emekli olma hakkini kazanabilir. Yine burada dogum, almanyaya gelis, ilk cocugun dogum tarihleri girilmediginden net rakamlar verilemez.

Esinizin dogum tarihini 1981 in ilk 6 ayi icerisinde almanyaya gelisinide 1999 un ilk 6 ayi icerisinde düsünürsek normal sartlarda 55 yasinda 5975 gün borclanarak, eger almanyaya gelisi gercekten 08.09.1999 dan önce ise 3600 günden 58-60 yasinda emekli olma hakki kazanabilir. 08.09.1999 dan sonra ise girenler icin yaslilik emekliligi borclanmasi 4500 gün, ise girme tarihi 01.05.2008 den sonra olanlar icinse 5400 gündür.

Yani esin almanyaya 08.09.1999 dan sonra gelmisse yaslilik emekliligi icin 3600 degil 4500 gün borclanmak durumundadir. Ayni sekilde normal emeklilik icin borclanma günleride artacaktir, tam tarih vermek dogru hesaplama icin cok önemlidir.

Borclanma basvurusunu yapip ödeme bildirisi elinize gectigi andan 3 ay icinde ödemeyi yapmaniz gerekmektedir. Ödeme yapilmazsa basvuru iptal olur. 3 ay icinde yapilacak ödeme kismen de yapilabilir yani 5000 gün borclanmis bir kisi bunun 2500 gününü ödeyebilir kalan 2500 gün icin sonra yeni borclanma basvurusu yapmak zorundadir yeni basvuruda basvurunun yapildigi tarihteki güncel ödeme sartlari gecerli olacaktir. Mesela ilk basvuruda günlük ödenecek prim miktari 19 TL ise bu sonraki basvuruda gecerli olmayacak o gün kac TL ise onun üzerinden hesap yapilacaktir.
    Konu hekimoglu tarafından (02 Aralık 2017 Saat 12:34 ) değiştirilmiştir.

11. 2 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    150
    Hekimoğlu @ abim,
    Cok açık cok nett bir şekilde açıklama yapmışsınız.
    Verdiğiniz emeğiniz icin cok Teşekkürler ederim.

Üstad emekli olmak icin yaşlarda baya gec oluyormuş, şimdi misal elimizdeki varımızi yogumuzu emekliye yatırsak mantıklı'mi . Misal Emekliliğin yerine Turkiyede Daire alma imkanıda olur.
    Aslında bu emekli olma işi ile hic bir alakam yoktu , taki biri bu emekli işini kafama sokana kadar. Şimdi de artık düşün dur.
    Neyseki ustam yine yazdım uzun uzun. Size tekrardan Teşekkürlerimi sundum , gercekten güzel bilgilendirdiniz.

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,151 teşekkür aldı
    Ben izine gidiyorum ve 1 hafta işçi olarak görünüyorum Türkiye'den emekli olabilmek için, almanya böyle durumda ceza kesebilirmi yoksa bu normal bir prosedür olarakmı geçiyor?

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı atsiz77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben izine gidiyorum ve 1 hafta işçi olarak görünüyorum Türkiye'den emekli olabilmek için, almanya böyle durumda ceza kesebilirmi yoksa bu normal bir prosedür olarakmı geçiyor?

Sorun olmaz,Türkiye'de calisma yapabilirsiniz.

15. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    19
    1 mesaja 2 teşekkür aldı
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorun olmaz,Türkiye'de calisma yapabilirsiniz.
    Selam arkadaslar benimde bir sorum olcakti ..türkiyede sigorta numaram yok almanyada calişıyorum izin zamani calişiyor gibi göstertebilirmiyim kendimi acaba?

Ettiği Teşekkür
    132
    Alıntı berkant03 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam arkadaslar benimde bir sorum olcakti ..türkiyede sigorta numaram yok almanyada calişıyorum izin zamani calişiyor gibi göstertebilirmiyim kendimi acaba?
    Arkadasim öncelikle "calisiyor gibi gösterebilirmiyim" kelimesini kullanmamani öneririm nedenini söyle aciklarsak; Türkiye`de yapilacak calismalar usulüne uygun yapilmalidir yani, calisma süresince Türkiye`de bulunmak calismaninda gercek olmasi gerekmektedir.

Bunlara dikkat edilmediginde ileride emekli olunmus olunsada herhangi bir sorusturma sonrasinda cezai duruma düsmeye emekliligin iptaline kadar gidebilir. Türkiye`de izinde oldugunuzda 1 hafta/ 10 gün bir calisma gerceklestirebilirsiniz bunun icin eskiden oldugu gibi parasiz izin alma zorunlulugu kalmamistir.

Tecrübeli Üye akdenizli33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    197
    30 mesaja 46 teşekkür aldı
    arkadaslar trden 3 sene sonra emekli olacagim.52 yasinda su anda tr.vatandasiyim alman vatandasligini gecsem sorun olurmu emekli olayinda..

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,681 teşekkür aldı
    Alıntı akdenizli33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar trden 3 sene sonra emekli olacagim.52 yasinda su anda tr.vatandasiyim alman vatandasligini gecsem sorun olurmu emekli olayinda..
    hayır sorun olmaz

20. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Sosyal güvenlik sözlesmesi olan ülkelerdeki hizmet cakismasi 2013/39 sayili genelgesi ile kalmistir,http://www.alomaliye.com/wp-content/...013-39-eki.pdf
    Bakanlar kurulu karari ile Türkvatandasligindan cikanlarin (mavi kart sahibi olanlar) emeklilik haklari,2014/27 sayili genelgesi,https://www.ozbeceriksizler.com/show...e-yeni-haklar-!

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    19
    1 mesaja 2 teşekkür aldı
    Eyvallah kardesim izin zamani 10 gun calisacagim tesekurler

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,254
    310 mesaja 604 teşekkür aldı
    Bazi Arkadaslar yasimiz genc bu parayi taksitle veya sonra yatiralim diye yazmislar.

Genc yas ta parasini yatirisan.Toplamini kanuni hakkini sabitlemis oluyorsun.
    Sana SGK dan okey tasdik belgesi geliyor.Islemlerinin bittigini ve bu yas kosulu geldiginde emeklisin diye.

Paranin tamami yatmadigi zaman kanun degisikligine tabisin.Sartlar zorlasirsa veya hak kaldirilirsa.Dünyanin hic bir yerinde böyle bir sistem yok.O zaman hak iddia edemezsin.
    Bir taraftan Avrupada yasam zorlasiyor.Ek bir güvence devamli gelir getiren.Iyi düsünün derim.

Ödemis oldugunuz parayi da finanzamtan vergiden düsüyorsunuz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)