Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Eksik günler icin cözüm 1260 günü gecirmeme sarti ile,

3- Şirket ortağı ya da işyeri sahibi olması sebebiyle Bağ-Kur sigortalısı olan kişi daha sonra başka bir işyerinde hizmet akdiyle çalışmaya (yurtdışında da olabilir) başlamışsa, SSK’ya tabi tutulmayacak ve ne kendisinden ne de işverenden SSK primi kesilmeyecektir. Sorunuza direkt cevap verirsek, şirket ortağı olarak Bağ-Kur’lu olan birisi nereden olursa olsun işçi olarak çalışsa da Bağ-Kur’lu olmak zorundadır. İster dışarıda ister içerde olsun işçi olarak SSK’ya prim ödeyen biri şirket kurucu ortağı olsa bile SSK’sına ara verinceye kadar Bağ-Kur’lu olmayacaktır.
https://alitezel.com.tr/index.php?sid=yazi&id=342

Saglik sigortasi zorunlulugu,
Sigortalı sayılmayanlar
e) Yabancı bir ülkede kurulu herhangi bir kuruluş tarafından
ve o kuruluş adına ve hesabına Türkiye’ye bir iş için gönderilen
ve yabancı ülkede sosyal sigortaya tâbi olduğunu belgeleyen kişiler
ile Türkiye’de kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan,

yurt dışında ikamet eden ve o ülke sosyal güvenlik mevzuatına
tâbi olanlar

http://www.turkis.org.tr/dosya/XBezAYUUSXR0.pdf
karadeniz ustam yardim amacli satirlarin ve yönlendirmelerin icin tsk ederim.sagolasin

ben almanyaya gelmeden önce 1991 senesinin 6.ayindan itibaren 372 gün SSK kapsaminda calisarak ödeme yapilmis,,is veren tarafindan,,,01.03.1993 te almanyaya geldim.1999 senesindede alman vatandasligina gectim,,ta o zamandan beride (pembe-mavi) kartliyim.

2015 te yurt di$i borclanmaya bas vurdum,, 1999 a kadar olan Türk vatandasligi sürelerini borclanmak istedim,,,cikartilan gün 2310 gün dü,,,bende bu 2310 günü borclandim. e-devlete islendi,,$u an itibariyla 372+2310= 2682 gün SSK dan ödemis günleim olu$tu. geriye kalan 918 günü ileriki yillarda nasil borclanmami tavsiye edersin...$ayet dersen ki git Türkiyede 3 sene calis öde,,,o imkanim yani Tr ye gidip calisma imkanim yok...zaten cok fazla acelemde yok,,58 yasina kadar kim öle kim kala,,yani $imdilik zamanim var diye düsünüyorum,,,sen ne dersin ustam?