Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2357 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 36 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 36 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurtdisi Emeklilik borclandirilan gün sayisi eksik

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı okan1998 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    katze 11 e Devlet üzeri nasil nezaman ve kac gün üzerinden emekli olundugunu bakabiliyorsun.
    kisa bir aciklama yapa bilirmisin?
    18 yasi olarak ise baslama tarihi ile buradan bakin.
    https://www.sskemekli.com/ssk-erkekl...-sartlari.html

2. 2 kişi karadeniz üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Üye Kader - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    19
    5 mesaja 5 teşekkür aldı
    Alıntı Bence Deger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3600 günden emekli olan cok bayan akrabam var,olmuyormu sizde? Neden 5400 gün ?

Bende alman vatandasiyim,eksik olan 3 ayi 4b istege bagli bagkur ödeyerek yaptim.
    Yukarida yazdiklarim galiba iyi okumadin,3600 gün ile emeklilik 58 yasta,niye 58 bekliyelim 46 yastan olmasi varken.

3600 olmuyor dedimmi ben? 3600 zaten oluyor ama 58 yasinda.

5. Kader üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye .onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    326
    153 mesaja 361 teşekkür aldı
    Merhaba arkadaslar bana ödeme faturasi geldi 3 ay icerisinde ödeyin diye ben ödemeyi yaptiktan sonra bana yeniden bir bildiri gelecekmi.

Örnegin parayi aldik su tariten itibaren emkli olabilirsiniz gibi bir yazi gelecekmi acab

Tecrübeli Üye neco54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    523
    194 mesaja 470 teşekkür aldı
    Alıntı .onur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaslar bana ödeme faturasi geldi 3 ay icerisinde ödeyin diye ben ödemeyi yaptiktan sonra bana yeniden bir bildiri gelecekmi.

Örnegin parayi aldik su tariten itibaren emkli olabilirsiniz gibi bir yazi gelecekmi acab
    Evet arkadasim, verdiginiz adrese maas ödeme bilgileri gelir. Denizbak yada Postahaneye yatirilir.
    Gelen bildirimde nereye yatirildigi belirtilir. Ilk maasinizi ilgili kurumdan cekersiniz.
    Sonraki maaslarida istediginiz bankaya yönlendirirsiniz. Ilk maasi cektiginiz kurumdan hesabi kapatin.
    Bir dahaki maas sizin bankaniza gelsin diye.

S&S

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    @neco54 arkadasimiz iyi niyetle sanirim yanlis anlayarak cevap vermis olmasina ragmen borclanma bedeli 3 ay icinde ödendikten sonra bildiri gelmez otomatik olarak aylikta baglanmaz, paranin sgk hesabina gectigini e-devlet sitesinden görebilirsiniz. Maas baglatmak icin ödeme yapildiktan sonra “TAHSİS TALEP VE BEYAN TAAHHÜT” belgesi doldurup ilgili sgk kurumuna basvurmak gerekmektedir.

9. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye MEGAbond - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,597
    473 mesaja 1,213 teşekkür aldı
    Alıntı Kader Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yukarida yazdiklarim galiba iyi okumadin,3600 gün ile emeklilik 58 yasta,niye 58 bekliyelim 46 yastan olmasi varken.

3600 olmuyor dedimmi ben? 3600 zaten oluyor ama 58 yasinda.
    benimde 3600 günden 918 gün eksik,,,2015 te 2310 günü borclanmistim,,,Tr dende 372 günüm vardi...hepsi beraber 2682 yapiyor.58 yasinda emekli olucaz,Allah nasip kismet ederse,,,,58 e daha cok var,,birde ya$ 45 oldugu icin acele etmiyorum..bakalim kalan 918 günü bir $ekilde borclaniriz heralde,,simdilik yapilacak birsey yok.

Tecrübeli Üye .onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    326
    153 mesaja 361 teşekkür aldı
    Alıntı neco54 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet arkadasim, verdiginiz adrese maas ödeme bilgileri gelir. Denizbak yada Postahaneye yatirilir.
    Gelen bildirimde nereye yatirildigi belirtilir. Ilk maasinizi ilgili kurumdan cekersiniz.
    Sonraki maaslarida istediginiz bankaya yönlendirirsiniz. Ilk maasi cektiginiz kurumdan hesabi kapatin.
    Bir dahaki maas sizin bankaniza gelsin diye.

S&S
    Cevap icin tesekürler ama benim emekli olmama daha 5 yil var ben önümüzdeki ay parayi yatiracagim benim ögrenmek
    Istedigim para geldi diye bir yazi geliyormu

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı MEGAbond Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benimde 3600 günden 918 gün eksik,,,2015 te 2310 günü borclanmistim,,,Tr dende 372 günüm vardi...hepsi beraber 2682 yapiyor.58 yasinda emekli olucaz,Allah nasip kismet ederse,,,,58 e daha cok var,,birde ya$ 45 oldugu icin acele etmiyorum..bakalim kalan 918 günü bir $ekilde borclaniriz heralde,,simdilik yapilacak birsey yok.
    Eksik günler icin cözüm 1260 günü gecirmeme sarti ile,

3- Şirket ortağı ya da işyeri sahibi olması sebebiyle Bağ-Kur sigortalısı olan kişi daha sonra başka bir işyerinde hizmet akdiyle çalışmaya (yurtdışında da olabilir) başlamışsa, SSK’ya tabi tutulmayacak ve ne kendisinden ne de işverenden SSK primi kesilmeyecektir. Sorunuza direkt cevap verirsek, şirket ortağı olarak Bağ-Kur’lu olan birisi nereden olursa olsun işçi olarak çalışsa da Bağ-Kur’lu olmak zorundadır. İster dışarıda ister içerde olsun işçi olarak SSK’ya prim ödeyen biri şirket kurucu ortağı olsa bile SSK’sına ara verinceye kadar Bağ-Kur’lu olmayacaktır.
    https://alitezel.com.tr/index.php?sid=yazi&id=342

Saglik sigortasi zorunlulugu,
    Sigortalı sayılmayanlar
    e) Yabancı bir ülkede kurulu herhangi bir kuruluş tarafından
    ve o kuruluş adına ve hesabına Türkiye’ye bir iş için gönderilen
    ve yabancı ülkede sosyal sigortaya tâbi olduğunu belgeleyen kişiler
    ile Türkiye’de kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan,

yurt dışında ikamet eden ve o ülke sosyal güvenlik mevzuatına
    tâbi olanlar

http://www.turkis.org.tr/dosya/XBezAYUUSXR0.pdf

13. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,597
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eksik günler icin cözüm 1260 günü gecirmeme sarti ile,

3- Şirket ortağı ya da işyeri sahibi olması sebebiyle Bağ-Kur sigortalısı olan kişi daha sonra başka bir işyerinde hizmet akdiyle çalışmaya (yurtdışında da olabilir) başlamışsa, SSK’ya tabi tutulmayacak ve ne kendisinden ne de işverenden SSK primi kesilmeyecektir. Sorunuza direkt cevap verirsek, şirket ortağı olarak Bağ-Kur’lu olan birisi nereden olursa olsun işçi olarak çalışsa da Bağ-Kur’lu olmak zorundadır. İster dışarıda ister içerde olsun işçi olarak SSK’ya prim ödeyen biri şirket kurucu ortağı olsa bile SSK’sına ara verinceye kadar Bağ-Kur’lu olmayacaktır.
    https://alitezel.com.tr/index.php?sid=yazi&id=342

Saglik sigortasi zorunlulugu,
    Sigortalı sayılmayanlar
    e) Yabancı bir ülkede kurulu herhangi bir kuruluş tarafından
    ve o kuruluş adına ve hesabına Türkiye’ye bir iş için gönderilen
    ve yabancı ülkede sosyal sigortaya tâbi olduğunu belgeleyen kişiler
    ile Türkiye’de kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan,

yurt dışında ikamet eden ve o ülke sosyal güvenlik mevzuatına
    tâbi olanlar

http://www.turkis.org.tr/dosya/XBezAYUUSXR0.pdf
    karadeniz ustam yardim amacli satirlarin ve yönlendirmelerin icin tsk ederim.sagolasin

ben almanyaya gelmeden önce 1991 senesinin 6.ayindan itibaren 372 gün SSK kapsaminda calisarak ödeme yapilmis,,is veren tarafindan,,,01.03.1993 te almanyaya geldim.1999 senesindede alman vatandasligina gectim,,ta o zamandan beride (pembe-mavi) kartliyim.

2015 te yurt di$i borclanmaya bas vurdum,, 1999 a kadar olan Türk vatandasligi sürelerini borclanmak istedim,,,cikartilan gün 2310 gün dü,,,bende bu 2310 günü borclandim. e-devlete islendi,,$u an itibariyla 372+2310= 2682 gün SSK dan ödemis günleim olu$tu. geriye kalan 918 günü ileriki yillarda nasil borclanmami tavsiye edersin...$ayet dersen ki git Türkiyede 3 sene calis öde,,,o imkanim yani Tr ye gidip calisma imkanim yok...zaten cok fazla acelemde yok,,58 yasina kadar kim öle kim kala,,yani $imdilik zamanim var diye düsünüyorum,,,sen ne dersin ustam?

Üye Kader - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    19
    5 mesaja 5 teşekkür aldı
    Alıntı Bence Deger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3600 günden emekli olan cok bayan akrabam var,olmuyormu sizde? Neden 5400 gün ?

Bende alman vatandasiyim,eksik olan 3 ayi 4b istege bagli bagkur ödeyerek yaptim.
    Bak bunu bilmiyordum, yani eksik olan günleri bagkur 4b ile ödedin?

@Karadeniz
    sen ne dersin oluyormu?

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı Kader Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bak bunu bilmiyordum, yani eksik olan günleri bagkur 4b ile ödedin?

@Karadeniz
    sen ne dersin oluyormu?
    Kader,istege bagli prim ödemede Türkiye'de 01/10/2008 tarihinden sonra ikamet sarti araniyor, fakat mavi kartli olanlarin eksik olan prim günlerini 4b bagkurlu olarak,kendi hesabina is yeri veya sirket ortagi olarak tamamlayabilirler.
    MEGAbond'a verilen cevapla eksik günleri tamamlamak mümkün.

Ettiği Teşekkür
    55
    karadeniz ustam yardim amacli satirlarin ve yönlendirmelerin icin tsk ederim.sagolasin

ben almanyaya gelmeden önce 1991 senesinin 6.ayindan itibaren 372 gün SSK kapsaminda calisarak ödeme yapilmis,,is veren tarafindan,,,01.03.1993 te almanyaya geldim.1999 senesindede alman vatandasligina gectim,,ta o zamandan beride (pembe-mavi) kartliyim.

2015 te yurt di$i borclanmaya bas vurdum,, 1999 a kadar olan Türk vatandasligi sürelerini borclanmak istedim,,,cikartilan gün 2310 gün dü,,,bende bu 2310 günü borclandim. e-devlete islendi,,$u an itibariyla 372+2310= 2682 gün SSK dan ödemis günleim olu$tu. geriye kalan 918 günü ileriki yillarda nasil borclanmami tavsiye edersin...$ayet dersen ki git Türkiyede 3 sene calis öde,,,o imkanim yani Tr ye gidip calisma imkanim yok...zaten cok fazla acelemde yok,,58 yasina kadar kim öle kim kala,,yani $imdilik zamanim var diye düsünüyorum,,,sen ne dersin ustam?
    MEGAbond,mavi kartli olup eksik günleri olanlar icin cok net cevaplar bulmak zor,kurumda bile konuya vakif memurlar yok,izinden yeni geldim izin süresincede arastirdim su board ortaminda paylasdigimiz bilgiler bir cok memurdan daha fazla bilgiye sahip ortam.
    Vardigim kani,bagkurlu olmak,sirket ortagi,is yeri ortagi,ikamet zorunlulugu ve calisma zorunlulugu yok,yurtdisindan malulen emekli olup calismasinda sakincali olan mavi karti olan insanlarin secenegi,yurtdisindan emekli olup saglik hizmetini yurtdisindan aldigi icin türkiye'de saglik primi ödemesinede gerek yok.Bu sürede 1260 günü gecmemeli gecerse emeklilikligi bagkurdan olur buraya dikkat etmeli.
    Mavi karti olup yurtdisinda calisan eksik günleri olanlar icin 360 günden sonra hizmet cakismasi söz konusu 360 güne kadarki sürelerini karsilayabilirler.
    Kanunlari,farkli kanunlari bir araya getirip inceledigimizde vardigimiz kani bu,konuyu cok net bir ifade ile aciklanmasi su an yok,konu bir cok insani ilgilendirdigi icin sürekli takip ediyorum arastiriyorum,bilgilerine.

Bilgilendirme,https://www.burhaneray.com/Makale/ba...lmesi_613.aspx

II- ESNAF BAĞ-KUR'LULARIN YURT DIŞINA ÇIKMALARI HALİNDE SİGORTALILIK DURUMLARININ NE OLACAĞI:
    1479 sayılı esnaf Bağ-Kur Kanununun 24 üncü maddesine göre, gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar, tüccar, sanayici, işadamı ve şirket ortağı gibi diğer kendi nam ve hesabına çalışanlar Bağ-Kur kapsamında zorunlu olarak sigortalı olmak durumundadırlar.
    1479 sayılı Kanun kapsamında zorunlu Bağ-Kur sigortalılığı bulunan kişiler, Türkiye'deki Bağ-Kur sigortalılığı ve Bağ-Kur sigortalılığına esas olan kayıtları (vergi, esnaf sicil, meslek odası vb) devam ederken Suriye, Irak veya Suudi Arabistan gibi ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelere giderlerse ve bu ülkelerde kendi nam ve hesabına ya da hizmet akdiyle çalışmaya başlarlarsa, bu ülkelerin ülkemizle ikili sosyal güvenlik anlaşması olmadığı için, Türkiye'deki Bağ-Kur sigortalılıkları devam eder.
    Ayrıca bu durumda olan kişiler, ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan yabancı ülkelere gittiklerinde, buralarda kendi nam ve hesabına ya da hizmet akdiyle çalışmaları yoksa, sırf yurt dışına çıktıkları için 1479 sayılı esnaf Bağ-Kur Kanunu kapsamındaki sigortalılıkları sonlandırılmaz ve devam eder.
    1479 sayılı Kanun kapsamında zorunlu Bağ-Kur sigortalılığı bulunan kişiler, Türkiye'deki Bağ-Kur sigortalılığı ve Bağ-Kur sigortalılığına esas olan kayıtları (vergi, esnaf sicil, meslek odası vb) devam ederken Almanya ve Fransa gibi ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olan ülkelere giderlerse ve bu ülkelerde kendi nam ve hesabına ya da hizmet akdiyle çalışmaya başlarlarsa, bu ülkelerin ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi bulunduğu için, çalışmaya başladıkları tarihten bir gün öncesi itibariyle Türkiye'deki Bağ-Kur sigortalılıkları sona erer.
    Türkiye'de 1479 sayılı Kanun kapsamında zorunlu sigortalılıkları devam ederken ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olan ülkelere giden kişilerin sadece yurt dışına çıktıkları için yurt içindeki Bağ-Kur sigortalılıklarının sona erdirilmesine gerek bulunmamaktadır. Yani 1479 sayılı yasa kapsamında sigortalı olanların Bağ-Kur sigortalılıkları Almanya veya Fransa'ya gittikleri tarihten itibaren değil, ancak yabancı ülkelerde çalışmaya başladıkları tarihten itibaren sona erdirilmesi gerekmektedir. Çünkü Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılık sigortalının şahsına bağlı ve fiili olarak bizzat o işi yapmasını gerektiren bir sigortalılık türü değildir.
    Konu karadeniz tarafından (22 Kasım 2017 Saat 15:33 ) değiştirilmiştir.

18. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,597
    karadeniz ustam SGK 4a kapsaminda borclanma yaptim,,bagkur la bir alakasi yok degilmi ustam?

918 gün acigim var,,benim bagkurla bir alakam olmamasi lazim öyle degilmi ustam.

Ettiği Teşekkür
    55
    karadeniz ustam SGK 4a kapsaminda borclanma yaptim,,bagkur la bir alakasi yok degilmi ustam?

918 gün acigim var,,benim bagkurla bir alakam olmamasi lazim öyle degilmi ustam.
    MEGAbond,emeklilik icin (bagkur,Ssk.) son 7 yilda en fazla prim ödenen kurum belirliyor bir deyimle son 3,5 yil (1260 gün) den fazla olan.

21. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,597
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    MEGAbond,emeklilik icin (bagkur,Ssk.) son 7 yilda en fazla prim ödenen kurum belirliyor bir deyimle son 3,5 yil (1260 gün) den fazla olan.
    ustam simdi ben bagkurdan mi borclanmis oluyorum yani,,onumu demek istedin ?

Ettiği Teşekkür
    55
    ustam simdi ben bagkurdan mi borclanmis oluyorum yani,,onumu demek istedin ?
    MEGAbond,eksik olan günlerini aciklanan gibi tamamlarsan bagkurdan tamamlamis (borclanmis) olursun, ama senin eksik kalan prim günlerin 918 gün 1260 günü (3,5 yil) gecmedigi icin emeklilik islemlerin ssk.olacaktir ssk.dan emekli olursun.

24. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)