Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2341 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 90 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Nasıl sparen yapiyorsunuz?

Tecrübeli Üye OrLoW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    321
    231 mesaja 507 teşekkür aldı
    Şöyle bir baktımda genel olarak kimse kıyıya koyamıyor gibi !

İzin zamanı gelince ama izine giden gidene Bu zamanda fazla birşey beklememek lazım gün geçtikce kötüleşiyor şöyle bakıyorum her şeye zam geliyor ama çalışanların maaşlarına zam yok

10 aydır işşizim oturdugum ev malum mecburen büyük 4 çocuk var ev kirası gaz derken 1000 euro Buluyor geçiyor privat evde oturuyorum..

Hanım çalışmıyor şimdi bir işe girsem zeitarbeit ne vericek vasıfsıza 8.-9 eurodan hesap edelim ? Biraz daha iyi veren firmalara girmek bir şans oda almıyorlar

Çalışırken elime ayda 1200 euro geçiyordu 100 eurosu fahrkosten gidiyordu bana kalan 1100 euroydu gerisini siz hesap edin artık !!!! Çalışırken daha kötü duruma düşmüştüm devlette bir hesap karışıklığı olmuştu ..

Şimdi iş arıyorum ama o paralara çalışsammı yoksa evdemi otursam daha iyi ? Biraz iyi para veren yer bulamadım arıyorum

Para biriktirmek şöyle dursun ilk önce hayatımızı düzenli devam ettirelimde Allaha şükür gene iyiyim

Para biriktirmek ciddi ciddi bir iştir Herkez yapamaz !! Ne kadar kazandığın değil ne kadar harcadığın önemlidir

biri 3000 euro kazanır yetiremez ondan 300 euro anca arttırabilir arttırabilirse .Digeri 1500 euro kazanır idarelidir 500 eurosunu kıyıya koyar...

Para biriktirmede en büyük rol Bayanındır Eğer evdeki hanımın idareli biri değilse tutumlu değilse sen çuvalla kazan olmaz...

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    119
    82 mesaja 147 teşekkür aldı
    Banka kartimi hanima verdim, harcligimi ondan aliyorum. O gün bu gündür minus a hic düsmedik.

Tavsiye ederim

Tecrübeli Üye Osmanbey34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    497
    257 mesaja 380 teşekkür aldı
    herkezin kendi elinde olan birsey. insanan kötü huyu olmayinca bana ters gelir.....

Alıntı *05300 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Banka kartimi hanima verdim, harcligimi ondan aliyorum. O gün bu gündür minus a hic düsmedik.

Tavsiye ederim

Üye sami28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    47
    18 mesaja 35 teşekkür aldı
    arkadaslar
    gelirin giderinden az olursa tasarruf yaparsin
    bunun icin ya gelirini yükseltip tasarruf ,yada giderini düsürüp tasarruf yapilir
    tasarruf demek temel ihtiyaclardan kisitlama degil ,indirimleri takip edip arastirip ayni ürünü daha uyguna almaktir
    parayi kazanmak kadar harcamakta bir sanattir
    atalarimiz ayagini yorganina göre uzat demislerdir , gelirine göre hayat standartlarini ayarlamak gibi.
    herseyin de bir bedeli oldugu unutulmamalidir, lüzümsuz satin alinan bir sey aslinda para degil o parayi kazanmak icin calisirken ömürden gecen bir zamandir

Cocuk okuldan eve gelir annesine söyle der
    anne bugün otobüse binmedim arkasindan geldim 2 lira kar ettim der
    anne ogluna oglum taxinin arkasindan gelseydin de 10 lira kar etseydin der.
    huzurlu mutlu günler dilegiyle

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    17
    4 mesaja 11 teşekkür aldı
    Slmlar,

valla biraz okudum ne diyeyim hakli da olan var haksizda. Köseye her Zaman para atilir. Ben evliyim tek basima calisiyorum ve iki tane Cocugumuz var biz her ay köseye para atiyoruz. Benim elim cok boldur ne olursa olsun alirim Cocuklarima da Hanimada. Evimizde 4 tane araba var ve hepsini kullaniyoruz sigortasini da ödüyoruz ama yinede bi yerden kisiyoruz diye bisey yok. Her sene izinede gidiyoruz. Cocuklarla her hafta sonu mutlaka gezmeye cikariz. Dairemin kredisinide ödüyorum ve yinede kaliyor. Indirimleri hic takip etmeyiz. Aslinda tam tersi ben kendeim biraz Marka hastasiyimdir ve yinede yetiyor. Her ayin birinde 800 Euro Sparbucha kesiliyor bende.

Arkadaslar size demek istedigim nereye nasil harcadiginizi takip etmeniz. Alesef bizim millet Havayi sever. Sen kalkip 30-40 bin Euroya araba alirda bunu taksite baglarsan her ay yüklü para oraya verirsen o Zaman bana göre bu fuzülü masraf. (5 bin Euroluk araba neyine yetmiyor? Bu sadece bi misal.

Ama ben buna binmek istiyorum diyorsaniz o Zaman birikim yapamadiginiza sasirmayin. Sizlere demek istedigim iyi kontrol edin giderlerinizi. Pahali Araba sizi ileriye götürmez. Dikkat edin kedninize Cocuklariniza hep daha iyi olun hep daha ilerisini basarmaya bakin ve inanin hepinizde basarirsiniz eminim bundan !

Bizler bunca sene gurbetdeyiz ve bunlari basardiktan sonra üstesinden gelemiyecegimiz bisey yoktur.

Benim yasim 39. Sigaram var ickim kumarim yok. Hergün yatmadan önce Allahma sükrederim. Sükür bizler iyiyiz ama isterim sizler benden cok daha cok iyi olun. Ne yaparsaniz genc yasta yaparsiniz.

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,088 teşekkür aldı
    @Tosba ustam

Sormasinda sakinca yoksa aylik geliriniz nedir ?

Evde 4 kisi kaliyorsunuz ve 4 araba kullaniyorsunuz ?

Evde toplam calisan KAC kisi var ?

Bu kisilerin toplam net geliri nedir ?
    Konu TipiTip tarafından (06 Kasım 2017 Saat 12:02 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye samsunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    540
    118 mesaja 218 teşekkür aldı
    Alıntı Tosba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slmlar,

valla biraz okudum ne diyeyim hakli da olan var haksizda. Köseye her Zaman para atilir. Ben evliyim tek basima calisiyorum ve iki tane Cocugumuz var biz her ay köseye para atiyoruz. Benim elim cok boldur ne olursa olsun alirim Cocuklarima da Hanimada. Evimizde 4 tane araba var ve hepsini kullaniyoruz sigortasini da ödüyoruz ama yinede bi yerden kisiyoruz diye bisey yok. Her sene izinede gidiyoruz. Cocuklarla her hafta sonu mutlaka gezmeye cikariz. Dairemin kredisinide ödüyorum ve yinede kaliyor. Indirimleri hic takip etmeyiz. Aslinda tam tersi ben kendeim biraz Marka hastasiyimdir ve yinede yetiyor. Her ayin birinde 800 Euro Sparbucha kesiliyor bende.

Arkadaslar size demek istedigim nereye nasil harcadiginizi takip etmeniz. Alesef bizim millet Havayi sever. Sen kalkip 30-40 bin Euroya araba alirda bunu taksite baglarsan her ay yüklü para oraya verirsen o Zaman bana göre bu fuzülü masraf. (5 bin Euroluk araba neyine yetmiyor? Bu sadece bi misal.

Ama ben buna binmek istiyorum diyorsaniz o Zaman birikim yapamadiginiza sasirmayin. Sizlere demek istedigim iyi kontrol edin giderlerinizi. Pahali Araba sizi ileriye götürmez. Dikkat edin kedninize Cocuklariniza hep daha iyi olun hep daha ilerisini basarmaya bakin ve inanin hepinizde basarirsiniz eminim bundan !

Bizler bunca sene gurbetdeyiz ve bunlari basardiktan sonra üstesinden gelemiyecegimiz bisey yoktur.

Benim yasim 39. Sigaram var ickim kumarim yok. Hergün yatmadan önce Allahma sükrederim. Sükür bizler iyiyiz ama isterim sizler benden cok daha cok iyi olun. Ne yaparsaniz genc yasta yaparsiniz.
    Kusura bakmada bana inandirici gelmedi.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    17
    Valla Kardes benim kimseye yalan borcum yok neden yalan söyleyeyim ki? Ben sadece sorulan soruya cevap yazdim.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    17
    Evde tek calisan benim tek geliri olan. Gelirim aylik 4700,-.

Tabi bu herzaman öyle degildi. Ben basladigimda 2000,- Eiro net gelirim vardi ve yindede ayda 200,- Euro atiyorduk köseye kötü günler icin. Hem calisip hem okudum bu duruma gele bilmek icin. Demek istedigim size eger memnun degilseniz okuyun cocuklarinizin gelecegi icin. Forum da beni taniya bi kac kisi var ve söylediklerimin yalan olmadiginida iyi bilirler.

Esim ve ben ve iki cocugumuz var.

Alıntı Uzunköprü Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Tosba ustam

Konu Tosba tarafından (06 Kasım 2017 Saat 13:48 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    440
    Evde tek calisan benim tek geliri olan. Gelirim aylik 4700,-.

Esim ve ben ve iki cocugumuz var.
    Bu kazanc ile para biriktirilir usta söz yok !!

AMA sunuda söyleyem

Dedigin kadar ziplayamazsin !!!

Dairenin taksidini öde, dairenin diger giderini öde ,
    4 araba sigortasi vergisi benzini diger giderleri
    Telefon Elektrik Kalorifer mutfakt masrafi üst bas masrafi
    Birde marka takintin varmis ondan haric her hafta sonu gezmeler tozmalar
    Her sene izine gitmeler
    4 araba yani cocuklar büyük masraflar ona göre

Ne bileyem usta yapilirmi dediklerin evet yapilanilir

AMA hepsi yapilirmi o tartisilir

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    17
    Kardes sinirlenme lütfen. Ben sade yazdim. Ama dedigim gibi bir tane bile yalan yok.

Bu kazanc ile para biriktirilir usta söz yok !!

AMA sunuda söyleyem

Dedigin kadar ziplayamazsin !!!

Dairenin taksidini öde, dairenin diger giderini öde ,
    4 araba sigortasi vergisi benzini diger giderleri
    Telefon Elektrik Kalorifer mutfakt masrafi üst bas masrafi
    Birde marka takintin varmis ondan haric her hafta sonu gezmeler tozmalar
    Her sene izine gitmeler
    4 araba yani cocuklar büyük masraflar ona göre

Ne bileyem usta yapilirmi dediklerin evet yapilanilir

AMA hepsi yapilirmi o tartisilir

Tecrübeli Üye samsunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    540
    118 mesaja 218 teşekkür aldı
    Valla Kardes benim kimseye yalan borcum yok neden yalan söyleyeyim ki? Ben sadece sorulan soruya cevap yazdim.
    Ben yazdigimin arkasindayim, kusura bak bakma oda sana kalmis.

14. samsunlu üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    440
    Kardes sinirlenme lütfen. Ben sade yazdim. Ama dedigim gibi bir tane bile yalan yok.
    Sinirlenme derken ???

onu nerden cikardin usta ? niye sinirleneyem ?

para senin agizdan cikan söz senin !!!

simdi benim matematik kuvvetli degil Hauptschule mezunuyum , malüm yaslilikta var

amma velakin senin cocuklarin büyük hic yoksa arabalari ile aylik kisi basi rahat 500 euro harcarlar buda yapar 1000 euro

1000 euroda dairenin taksidi nebenkosten falan , sigorta elektrik internet telefon 300 diyelim ,

senin ve esinin arabasi 400 diyelim ikisine , hadi 4 büyük aylik 800-1000 mutfak masrafi

aylik 800 bankaya , daha gezmelerin yok üst bas yok izin parasi yok o yok bu yok su yok marka takintin yok

ayligin cok güzel bu kazanc ile para kenara koyulur tekrar ediyorum !!!

ama gezme derken , bir park yada ormanda yürüyüs dersen haaa anlarim , ama yok her hafat sonu

eglence parklarian gidiyoruz paris wiena bizim dersen inanmam , Marka takinti derken marka senin icin nedir ?

benim icin Marka mesela 129 Euroya aldigim Camel Trophy ayakkabilarim

ama bazilari icin 400 Euro degerindeki ayakkabi markadir

hele hele 2 yetiskin cocuk demek ve gelirleri olammak demek

ben bunu iyi bilyiorum bendede 2 cocuk var biri 22 yasinda üniversitede diger 16 yasinda ve ikisininde geliri yok

hatta kizima Barfög aldirmiyorum kendim karsiliyorum ileride ugrasmasin diye !!!

bu arabalari olmadigi halde ikisinin aylik 600-800 arasi masrafi oluyor senin olayda birde araba var

yani ya cok tutumlusunuz yada ne bileyem bukadar rahat ve bol kepceden harcayarak nasil yapiyorsan anlat

bizlerde faydalanalim , inan benimde gelirim iyi fena degil !!!

ama bukadar genis yasayamiyorum , icki yok sigara yok kumar yok ,

püf noktalarini sayki bizler hepsimiz faydalanalim

para senin istedigini yaparsin , kimseninde gözü olamaz olanin gözü ciksin

herkesin riski kendine !!!!

ama gercekten bukadar bolca harcama ile halen 800 gibi para koymak güzel

evet 4700 az degil ama senin anlattigin harcamalarda az degil ?!?!?

16. TipiTip üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    131
    49 mesaja 81 teşekkür aldı
    @Tosba ustam

umarim tüyo aliirz, ben birikdiremiyorumda ....ve samimi söylüyorum para birikdiriyorum diyenler ya evden hic cikmiyor yada hic birsey yemeden icmeden duruyor....

18. Meak üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    17
    Benim Cocugumun birisi 6 ötekide 13 yasinda. Yani daha Araba kullanmiyorlar. Tabi bizim öyle büyük okul masrafimiz yok.

Haftalik 500,- Euro yetiyor bize. Tutari aylik 2000,-Euro.

Evin gideri Elektrik Su Telefon hersey icinde her ay 1350,- Euro.

800,- Euro köseye atiyoruz

200,- Euro her ay sigorta ödüyorum arabalar icin. Ben aylik yaptim aylik kesiliyor böylesi daha rahat oluyor. Yoksa sene sonu cok oluyor hepsi birden geldiginde.

Toplam Burda 4350,. Euro tutar var. Geri kalanlarda Dis sigortasi,Rechtschutz su bu.

Arabalara gelirken. Hic bir arabanin taksidi yok. Benim 4 tane arabam var. Bunun iki tanesine sade ve sade yazin biniyorum. öteki iki Araba birisi Aile arabamiz ötekide hanimin arabasi.

Ben simdiye Kadar daha hic ama hic bi Araba icin Kredi cekmedim. Param oldukca Arabami büyütdüm. Simdiden sonra da zaten böyle bi niyetimde yok Araba icin Kredi cekmeye.

Tabi bunlar haric senede 3 kere fazla Para aliyoruz ( Urlaubsgeld,Gewinnbeteiligung ve Weihnachtsgeld). Bunlarin 3 ü de zaten geldiginde hem izin hem fazla harcama olarak da direk harcaya biliyoruz ( önce bankaya yatiriyoruz ordan lazim oldukca cekiyoruz)

Hesap bu.

Arkadaslar ben inanin kötü bi niyetle yazmadim. Sizin cogunuz benden büyük ve Cocuklar büyüdükce otomatikman masraflarda cogaliyor. Onun icin biraz önce yazdiydim. Ne yaparsan genc yasda yapa bilirsin diye. Benim Cocuklar su an Kücük.
    Biz toplam 4 arabayla senede en fazla 20000 km yapiyoruz tabi izin de bunun icinde. Biz her sene Arabayla TR ye gidiyoruz. Benim isyerim yakin ondan fazla Benzin masrafida olmuyor.

Cocuklarla ormana da gidiyoruz hava müsait oldugunda Hayvanat Bahcesinde de Bowlinge de Sinemayada. Ama yok Viyana yok surasi yok burasi istesek bile olmaz. Cocuklar hafta sonu topa gidiyor Turnuvalara. Ben her gün Sabah 6 dan 5 e Kadar calisiyorum. Bos Zaman buldukca da ailece degerlendirmeye ugrasiyoruz.

Bana göre 2000,- Euro iyi para.

Marka takintisinda gelince. 400,- Euro verip de Ayakkabi Alan bana göre MArka takintili degil sorumsuz bi insan. Ben marka takintisi dediysem giderim ayagima 100,- Euroluk ayakkabi alirim. Her ay Ayakkabi almiyoruz ki?

Alisverise MArka icin cok yerler var. Metzingen e gideriz Ailerce, TK Maxx a cok ama cok alis veris edecek yerler var. Nerdeyse fiyatlarin cogu normal Ayakkabi fiyatina geliyor. Ceket olsun Kazak olsun bunlar hergün lazim olan seyler degil. Kisdan önce büyük bi Aliosverise cikarsin tamamdir. Geri kalanida aydan aya. Yazinda öyle. Yaz gelmeden önce büyük bi Alisveris geri kalanda lazim oldukca.

Araba konusuna geldigimde ben kendim 6 sene Golf 3 kullandim 2009 yilina Kadar. 3400,- Euro ya almistim 2000,- Euroya geri satdim ama Kredi cekmedim Araba icin cünki gerek görmedim.

Arabam iyiydi 3 ksiydik her senede izine gitdik. Valla kim ne der söyle böyle umrumda bile olmadi. Millet baksin diye ben kalkip Kredi cekip borca giremem. Bana göre herseyin bir yeri ve Zamani var.

Benim etrafimda o Kadar cok gencler varki bazen üzüöüyorum. Bunlar 2500,- Euro para aliyorlar Babalariyal oturuyorlar ama Leasing Araba var altlarinda 1000,- Euro her ay.

Bunun yerine 300,- Euroluk Leasing araba almis olsalar veya eski bi Araba geri kalaninida birikim olarak atsalar köseye ve Yatirim yapsalar daha iyi olmazmi? Tabi genclik heves ama simdi birde böyle bisey var.
    Türkiyedeki kardeslerimiz altinda külüstür arabasi olsa 19 yasinda sevincten ucarlar. Malesef burdaki simdiki genclik daha güzel daha pahali yarisina girdiler. Neye lazim 40000,- Euroluk araba?

Insan oglu yetinmeyi bilmiyor her Zaman. Hep daha cok ve daha yiyisi olsun diyor ama öteki taraftan kayip etdigini görmüyor. Anne ve Babalar calisiyor bunu gören cogu insan yok. Anne Baba gelmis 50 yasina Cocuklarini okutuyorlar. Bunlarin hepsi eli öpülecek insan. Ama bunu anlayan genc cok az.

20. 2 kişi Tosba üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    440
    @Tosba usta konuya bunlari önceden yazicaktinki
    Ona göre bence aklimdan bazi seyleri gecirirdim

4 araba deyince cocuklarin ehliyeti var
    Yaslari büyük olarak ben hesap yaptim

Neyse ... Allah herkese gecim kolayligi versin

Hayat gittikce zorlasiyor

22. TipiTip üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    12
    14 mesaja 18 teşekkür aldı
    Slm ustalar , ben ayda 2000 euro kenara atmak istiyorum... Suan sparkontoya yatiriyorum acaba iyi fikir mi ?
    Yoksa her ay 2000 euro ceksem kasaya mi koysam ...
    Ben girokontoda yüklü miktar birakmak istemiyorum... ne yapsam ki ?

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    750
    241 mesaja 654 teşekkür aldı
    Alıntı BiBakipCikicam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm ustalar , ben ayda 2000 euro kenara atmak istiyorum... Suan sparkontoya yatiriyorum acaba iyi fikir mi ?
    Yoksa her ay 2000 euro ceksem kasaya mi koysam ...
    Ben girokontoda yüklü miktar birakmak istemiyorum... ne yapsam ki ?
    Allah herkese böyle dert verse.

@tosba

Allah sana hayirli ve bol kazanc versin ve su üc günlük dünyada kimseyi kimsenin eline düsürmesin. Ama senin yerinde olsam böyle detayli gelirini ve giderini uluorta yazmazdim. cünkü bu kimseyi ilgilendirmez. Parada senin pulda senin istedigini istedigin yerde istedigin Kadar kazanir ve harcarsin.
    Kötü niyetle yazmiyorum yanlis anlama, nede olsa bu isin icinde nazarda var kiskanclikta var. Allah hepimize bol ama helal ve hayirli olan kazanci versin. Amin.

25. 2 kişi Selam üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye Sürgün Sevdam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Internet
    Ettiği Teşekkür
    257
    134 mesaja 318 teşekkür aldı
    Para biriktirme derdim yok.
    Iyi kazaniyorum.
    Emeklilik iyi gelecek.
    Günü yasiyorum.
    Yarin ne olacak umurumda degil.
    Istedigim cogu seyi yapiyorum.

Benim fikrimde böyle..

27. Sürgün Sevdam üyemize teşekkür edenler:
    mxm

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,645
    1,616 mesaja 3,318 teşekkür aldı
    Alıntı Selam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah herkese böyle dert verse.

@tosba

Allah sana hayirli ve bol kazanc versin ve su üc günlük dünyada kimseyi kimsenin eline düsürmesin. Ama senin yerinde olsam böyle detayli gelirini ve giderini uluorta yazmazdim. cünkü bu kimseyi ilgilendirmez. Parada senin pulda senin istedigini istedigin yerde istedigin Kadar kazanir ve harcarsin.
    Kötü niyetle yazmiyorum yanlis anlama, nede olsa bu isin icinde nazarda var kiskanclikta var. Allah hepimize bol ama helal ve hayirli olan kazanci versin. Amin.
    selam kardesim parayi kasaya koyamassin,yasak,,
    o parayi kontoya yatirip gelir gider vergisi yapilmasi lazim..
    sparkonto ac,,tabi maliye ye gelir gider yapiyorsan bildirmen gerek

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)