Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2340 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 41 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Çifte vatandaşa 69 lira ‘ Türkiyede fazla kaldın’ cezası

Üye hulleci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    332
    34 mesaja 304 teşekkür aldı

Çifte vatandaşa 69 lira ‘ Türkiyede fazla kaldın’ cezası

TEMMUZ ayı başında ailesiyle birlikte Kapıkule’den Türkiye’ye giriş yapan 64 yaşındaki Fikret Deniz’e, 16 Ekim günü aynı gümrük kapısından çıkış yaparken 90 günden fazla Türkiye’de kaldığı için 69 lira para cezası kesildi. 2002 yılından beri emekli olduğunu, bu nedenle her sene Türkiye’de uzun süre kaldığını belirten Deniz, şöyle dedi:
    “Şimdiye kadar memleketimde uzun tatiller yaptım. En son 2015 yılında yine bu sene olduğu gibi 90 günden fazla kaldım. 10 Temmuz günü arabamla Kapıkule’den ülkeme giriş yaptım. 16 Ekim’deki dönüşümde sınıra geldiğimde görevli Alman pasaportuma şöyle bir baktıktan sonra bana, ‘48 numaralı gişeye gider misiniz?’ dedi. Oraya vardığımda bana bir kağıt uzatılıp imzalamam istendi. ‘Neyi imzalayacağım, neden imzalayacağım?’ diye sorunca ‘90 günden fazla kalmışsınız. 69 lira ceza ödeyeceksiniz’ denildi. Çifte vatandaş olduğumu söyleyip Türk kimliğimi gösterince, ‘Siz Türk pasaportuyla giriş yapmamışsınız!’ denildi bu tür sorunla karsilasan arkadasimiz oldu mu bilmek istiyorum arkadaslar yasli amcalarimiz babalarimiz annelerimiz var bilmeden gecer giderler dönüste de dara düsmesinler cifte vatandasa türk kimligiyle gecmelerini tavsiye ediyorlar.

Alinti

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/cifte-vat...ezasi-40629711
    Konu hulleci tarafından (01 Kasım 2017 Saat 20:59 ) değiştirilmiştir.

2. 3 kişi hulleci üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    531 mesaja 871 teşekkür aldı
    Bu haber bana pek inandirici gelmedi,nedeni Türkiyede bir sürü almanlar var Alanya,Antalya tarafinda 4-5 ay kaliyorlar her yil,birde bu adamin yasi 64, onbes yildir emekli olali ,yani 48-49 yaslarinda emekli olmus sayiliyor,bundan dolayi bu haberin dogruluguna inanmiyorum.

5. 2 kişi tr-22 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye ALSANCAK-35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,271
    427 mesaja 1,247 teşekkür aldı
    Saka yapmislardir.

7. ALSANCAK-35 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,681 teşekkür aldı
    Polis doğruyu yapmış girerkken Alman Vatandası olarak girmiş ve 90 günden fazla kalmış.
    Yoksa alnında çifte vatandaş mı yazıyormuş

Yasal ikamet süresi: Türkiye'ye Turistik vize ile gelen yabancılar, Vizeli veya vize muafiyetleri ile giriş tarihinden itibaren,
    uyruğu oldukları ülke vatandaşlarına tanınan ikamet süresi kadar kalabilirler.
    Bu süre ülkelere göre farklılık gösterebilir.
    En çok 3 ayla sınırlıdır.

Turistik amaçlı kalış süreleri (180 gün içinde 90 gün)

Karar Sayısı: 2011/2306
    5683 sayılı Yabancıların Türkiye'de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasındaki sürenin yeniden belirlenmesine ilişkin ekli Kararın yürürlüğe konulması;
    Dışişleri Bakanlığının 6.10.2011 tarihli ve 906439 sayılı yazısı üzerine, adı geçen Kanunun 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 10.10.2011 tarihinde kararlaştırılmıştır
    10.10.2011 TARİHLİ VE 2011-2306 SAYILI
    KARARNAMENİN EKİ KARAR
    Kalış süresi
    MADDE 1 – (1) 5683 sayılı Yabancıların Türkiye'de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasındaki süre,
    vize muafiyet süresi veya vizede belirtilen kalış süresi yeterli ise yabancının Türkiye'den çıktığı gün itibarıyla önceki 180 gün zarfında 90 gün olarak uygulanır.
    (2) Yabancının Türkiye'deki vize muafiyeti süresi veya vizede belirtilen kalış süresi 90 günden az ise 90 güne tamamlanacak şekilde yurt içinden uzatılabilir.
    Yürürlük Tarihi
    MADDE 3 – (1) Bu Karar, 1/2/2012 tarihinde yürürlüğe girer.

9. 7 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Moderator 44Malatya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zurbahan Dağından
    Ettiği Teşekkür
    1,887
    859 mesaja 3,535 teşekkür aldı
    Çifte vatandaş olmadığım halde horoz ustadan yine birşeyler öğrenmiş oldum.

Yarın kahvede milleti sorguya çekerim

Ettiği Teşekkür
    1,271
    Cifte vatandaslarin Türkiye'ye Alman Pasaportundan baska belgeyle girme sanslari yok pratikte.Dolayisi ile Alman pasaportuyla girerken ve cikarken kapidaki polise ayrica Türk nufus kimliginide gösterirse istedigi kadar vataninda tatil yapabilir sorun cikmadan.

12. 2 kişi ALSANCAK-35 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye deniz2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,910
    497 mesaja 1,427 teşekkür aldı
    ALSANCAK-35 kardes
    doyru diyor hava alaninda ve kapukulede alman pas ve nufus gösterdiyin zaman türkiyede vazla kalabiliyorsunuz

amcam her gittiyinde öyle yapiyor 4 ay kaliyor hic bir sorun yasamiyor

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı ALSANCAK-35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cifte vatandaslarin Türkiye'ye Alman Pasaportundan baska belgeyle girme sanslari yok pratikte.Dolayisi ile Alman pasaportuyla girerken ve cikarken kapidaki polise ayrica Türk nufus kimliginide gösterirse istedigi kadar vataninda tatil yapabilir sorun cikmadan.
    Yanlışın var çifte vatandaşlarda isterlerse Türk Pasaportu alabiliyorlar adı üstünde ÇİFTE VATANDAŞ
    Mavi kartla karıştırmayalım

15. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye OrLoW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    321
    231 mesaja 507 teşekkür aldı
    Bence bu olay biraz karışık gibi girerken alman pasaportunu gösterdi alman olarak kapıdan giriş yaptı diyelim !

Bir yabancının Türkiye de 90 günden fazla kaldı diye kesilen ceza 69 TL mi ! Yanlış orada başka birşey var

Bence kapıdaki biraz para tırtıklıyim dedi bu seferde yanlış adama çattı olayı büyüttü adam 69 Tl lik mesele nerelere çıkmış

Hem sonra ülkene giriyorsun ne gerek var alman pasaportunla giriş yapıyorsun ! gereksiz göster babalar gibi TR pasaportunu geç..

17. OrLoW üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye cenyal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    9
    42 mesaja 77 teşekkür aldı
    Ayni buna benzer bir olay bnimde basimdan gecti. Ben sade Alman vatandasiyim cifte vatandas degil. Tabiiki Türk Pasaportumda yok.
    Havaalaninda giris yaptigimda, bana bir beyaz kagit verdiler ben gerci 4 hafta kaldim ama cikarken benden o beyaz kagidi istedi gümrük polisi. Ben de kaybetmistim.
    Neden beyaz kagidi istedigini sordum, bana Alman vatandasi olarak sadece 90 gün kalabilecegimi söyledi. Ben de " benim Mavi Kartim var dedim" ozaman istedigin kadar kalabilirsin dedi...

19. cenyal üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    1,271
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlışın var çifte vatandaşlarda isterlerse Türk Pasaportu alabiliyorlar adı üstünde ÇİFTE VATANDAŞ
    Mavi kartla karıştırmayalım
    Senin Yanlisin var bizzat ben yasadim.Öyle Almanya''da yasayan diger ülkelerin cifte vatandaslari gibi Türklerin cifte vatandasligini karistirmayin Almanya'da,ikisi cok ayri seyler.Yanlis bilgi vermekte adetim degildir senin arasira yaptigin gibi.Bilmedigim bir konuya girmem bile.
    Konu ALSANCAK-35 tarafından (01 Kasım 2017 Saat 23:36 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Senin Yanlisin var bizzat ben yasadim.Öyle Almanya''da yasayan diger ülkelerin cifte vatandaslari gibi Türklerin cifte vatandasligini karistirmayin Almanya'da,ikisi cok ayri seyler.Yanlis bilgi vermekte adetim degildir senin arasira yaptigin gibi.Bilmedigim bir konuya girmem bile.
    yazdığım neresi yanlış ?? veya hangi konularda yanlış bilgi veriyorum ?

benim tanıdıklarımin iki Pasaportuda var hem Alman hemde Türk

Alıntı OrLoW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence bu olay biraz karışık gibi girerken alman pasaportunu gösterdi alman olarak kapıdan giriş yaptı diyelim !

Bir yabancının Türkiye de 90 günden fazla kaldı diye kesilen ceza 69 TL mi ! Yanlış orada başka birşey var

Bence kapıdaki biraz para tırtıklıyim dedi bu seferde yanlış adama çattı olayı büyüttü adam 69 Tl lik mesele nerelere çıkmış

Hem sonra ülkene giriyorsun ne gerek var alman pasaportunla giriş yapıyorsun ! gereksiz göster babalar gibi TR pasaportunu geç..
    hocam elinin altında internet var sor Google yabancıların vize gecikme cezası diye

böyle girişlerde 90 gün sonra oturma izni eğer çalışıyorsa çalışma izni alması gerek

Mavi Kartlılar la karıştırmayın o ayrı konu .. burada konu her iki ülkenin vatandaşları

çifte vatandaşların askerlik yapması da mecburi
    Konu hOrOz tarafından (01 Kasım 2017 Saat 23:49 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    1,271
    Editlenmistir
    Konu ALSANCAK-35 tarafından (27 Şubat 2018 Saat 15:28 ) değiştirilmiştir.

23. 2 kişi ALSANCAK-35 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Basta konudan önce uslubun yanlis,herseyi ben bilirim havasindasin,vakitsiz cok ötüyorsun.Katiliyorum cok yardimin oluyor Allah razi olsun diyorum yinede.Ama konuya tam hakim degilsen cevap verme bence,her lafa girmek her soruya cevap vermek mecburiyetinde degilsin.Sana verilen cevap yazilarinda verdigin yanlis bilgiler hakkinde serzenislerde bulunuyorlar tekrar sana verilen cevaplari okumani tavsiye ederim.Yazmisim ben hicbir zaman yanlis bilgi yazmam diye ve lütfen benim yazilarimada girme olurmu bundan sonra cok rica edecegim? Seninle polemik yapmak istemiyorum.Anlayacaksan.NOKTA
    son zamanlarda birde böyle yazılar türedi

buyur bundan sonra meydan senin

bundan sonra burada bir kelime bile yazmıyorum

25. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Arkadaslar konuyu gereksiz atismalara vardirmak hic yakisik almiyor. Burada hic birimiz her konuda uzman degiliz olma sansimizda yok tek yaptigimiz gerek duyduklarimiz okuyup ögrendiklerimiz cevremizde yasanan örneklerden gördüklerimiz ve kendimiz yasayarak edindigimiz tecrübeleri diger arkadaslarla paslasmaktan baska birsey degildir zaman zaman hatada yapabiliriz bunu söylemeninde bir adabi olmali kimsenin kimseyi kücük düsürme hakki yoktur.

Bahsedilen konuya gelince 3 ayi askin Türkiye deyim cifte vatandasim gümrükte yabanci kimlik kartimi verdim benden Türk kimligimide istediler verdim eskiden sadece yabanci kimlikle giris yaparken giris mührünü kücük bir kagida basar verirlerdi bu kez öyle birsey yapmadilar Türkiye den cikis yaptigimda yine her iki kimligi gösterecegim. Sorun ancak sadece yabanci kimlikle giris yapilip 90 günden fazla Türkiye de kalindiginda ortaya cikiyor cifte vatandaslarin Türk pasaportu cikartma zorunluluklari yoktur isterlerse paralari coksa cikartabilir Türk gümrüklerinde her iki pasaportu yada yabanci kimlik/pasaportla birlikte Türk nufus kagitlarini göstererek 90 günden fazla kalmalarda cezali duruma düsmekten kurtulunur. Hepsi budur bunun icin kalp kirmaya degermi.
    Konu hekimoglu tarafından (02 Kasım 2017 Saat 00:50 ) değiştirilmiştir.

27. 3 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    1,271
    Tesekkürler.Benimde yazdigim buydu.Sizde ayrica acikladiginiz icin bu tesekkürüm.Yazdiginiz gibi forum arkadaslarimiza elimizden geldigi kadar,calakalem degilde bilerek ve dogrulugundan yüzdeyüz eminsek bildiklerimizi yazalim,cünkü cogu arkadaslarimiz buradaki verilen bilgileri kullanarak islerini görüyorlar.Kutlarim sizi.

Tecrübeli Üye fuk_18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    849
    266 mesaja 357 teşekkür aldı
    benim bildigim de mavi kart ile 90 günden fazla kalinabiliyorsa neden gercek türk kimligiyle 90 günden fazla kalinmasin o zaman almanyada cifte vatandasli kisilerden almanya disinda 180 günden cok kaldin cezasi kessin bu haberde yanlis birseyler var inandirici degil

Üye
    Ettiği Teşekkür
    341
    24 mesaja 29 teşekkür aldı
    Bence Vatanina gidiyorsun niye Alman kimliginle giris yapiyorsun.Hata o vatandasda.

31. salsala09 üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    17
    6 mesaja 9 teşekkür aldı
    Arkadaslar gecen sene banada havaalanindaki polis memuru bana mavi kartim varmi diye sordu bende evet var dedim ve nicin sordugunu sordum kendisine, o da dediki sayet Türkiyede 3 aydan fazla kalmak istersem mavi karti gösterince istedigim kadar kalabilirmisim dedi, degilse cikislarda belirli bir para ödemem gerekirmis.

Tecrübeli Üye fuk_18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    849
    266 mesaja 357 teşekkür aldı
    adam hem alman hemde türk pasaportu almak zorundami ? alman pasaportu vardir birde gidip neden ekstra dünyanin en pahali pasaportunu alipda para versin

Alıntı salsala09 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence Vatanina gidiyorsun niye Alman kimliginle giris yapiyorsun.Hata o vatandasda.

34. fuk_18 üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)