Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2313 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 14 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Almanyadan Kesin Dönüş Yapmış

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    1 mesaja 1 teşekkür aldı

Almanyadan Kesin Dönüş Yapmış

Arkadaşlar ben kesin dönüş yaptım 2014 yılında Pasaportumu gelmden 10 yıl uzatmıştım yabancılar dairesindende oturma hakkım var, ben 42 sene almanyada yaşadığım için vize almam gerekirmi bir kaç haftalığına gezmeye gitmek istiyorum, bildiğim kadarıyla çalışma iznim ölüyor fakat gezme amaçlı gitme vizesiz gitmem imkanım yokmu vereceğiniz bilgiye şimdiden teşekkür ederim.
    Türk vatandaşı olarak yıllarca almanyada yaşadık kanunu yarım yamalak ondan bundan duymayla yalan yanlış şeyleri öğrendik ondan sonrada sıkıntıya düşüyoruz

2. Sponsor Reklam
    ∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,088 teşekkür aldı
    Usta pasaportun var oturma hakkin var

Niye gelemeyesin ?

Vize niye gerek olsunki ??

Sen birseyini öldürmedigen gitmedin mi burdan ??

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,409 mesaja 9,714 teşekkür aldı
    Alıntı dagli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ben kesin dönüş yaptım 2014 yılında Pasaportumu gelmden 10 yıl uzatmıştım yabancılar dairesindende oturma hakkım var, ben 42 sene almanyada yaşadığım için vize almam gerekirmi bir kaç haftalığına gezmeye gitmek istiyorum, bildiğim kadarıyla çalışma iznim ölüyor fakat gezme amaçlı gitme vizesiz gitmem imkanım yokmu vereceğiniz bilgiye şimdiden teşekkür ederim.
    Türk vatandaşı olarak yıllarca almanyada yaşadık kanunu yarım yamalak ondan bundan duymayla yalan yanlış şeyleri öğrendik ondan sonrada sıkıntıya düşüyoruz
    hocam kesin bir şey söylemek zor

şimdi her ne kadar geçerli pasaport ve oturma iznin süresiz olsada

Almanya dışında yılda toplam 180 günden kaldın mı oturma iznin ölüyor bu yasal prosedür

bu işin yasal yönü birde yasal olmayan yönü var

Vizesiz çıkar gelirsin gümrükte yakalanırsan geri gönderirler

veya bakarsın pasaport kontrolünde fark etmezler Almanya ya giriş yaparsın

yani riziko sana ait bundan sonrası senin bileceğin iş

Pasaportun ve oturma iznin yenilerden mi ?
    Konu hOrOz tarafından (17 Aralık 2017 Saat 20:32 ) değiştirilmiştir.

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,600 teşekkür aldı
    kesin dönüs yapmis.. demek ki pasaportu ve diger haklari ölmüs sayiliyor..
    bu durumda mecbur vize almalisin..

6. talo176 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye yadikar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Berlin/ istanbul
    Ettiği Teşekkür
    430
    131 mesaja 578 teşekkür aldı
    "Kesin dönüş yaptım" Derken ne yaptın, yani bunu devlet dairelerine bildirdin mi normalde arkadaşların yazdığı gibi 180 günü geçti ise oturum hakkın ölüyor ama ben kesin dönüş yaptığımı hiçbir yere bidirmedim diyorsan belki pasaportunda oturma müsadesi olduğu için bir şansın olabilir mesela hastalandım gibi şeyler tabii bunun için de önce bu işlerden anlayan bir avukata danışmanı tavsiye ederim biz ne desek faydasız ama olmaz diye de sen boş verme kesin dönüş yaptığını bidirmiş olsanda olmasanda şansını bir dene.

Gesendet von meinem SM-G955F mit Tapatalk

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    266
    205 mesaja 532 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam kesin bir şey söylemek zor

şimdi her ne kadar geçerli pasaport ve oturma iznin süresiz olsada

Almanya dışında yılda toplam 180 günden kaldın mı oturma iznin ölüyor bu yasal prosedür

bu işin yasal yönü birde yasal olmayan yönü var

Vizesiz çıkar gelirsin gümrükte yakalanırsan geri gönderirler

veya bakarsın pasaport kontrolünde fark etmezler Almanya ya giriş yaparsın

yani riziko sana ait bundan sonrası senin bileceğin iş

Pasaportun ve oturma iznin yenilerden mi ?
    En saglikli cevabi Horoz usta vermis fazla söylenecek bir sey yok 100 € bir bilet al sansini dene riskleri satin al derim

9. haveri68 üyemize teşekkür edenler:

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    104 mesaja 179 teşekkür aldı
    Alıntı dagli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Almanya'da calisma izni diye bir sey kalmadi. Gecmiste aldigin calisma izinleri zaten gerek kalmadi. Otomatikmen oturma izini alan, artik calisma iznide almis oluyor.

Yasini belirtmemissin. Eger Almanya'dan yas haddinden emekli isen, sansin var. Yanbancilar yasasinin 51 maddesi geregince Almanya'da 15 yil calismisligin olursa, oturumun senenin cogunu Almanya'da kalmasan bile ölmüyor. Eger emekli degilsin, zaten oturumun ölmüs oluyor. Gümrükte sansin cok az. Gümrükteki memur ne zaman Almanya'yi terk ettigini görüyor. Yilin cogunu Türkiye'de oturdugun icin, oturumunu ölmüs varsayip gümrükten iceri almiyor. Eger Türkiye'ye dönmeden önce özel bir izin belgesi varsa elinde, yetki gümrükte memurdan cikmis oluyor, cünkü yabancilar dairesin sözü gecer.

Yani senin is yas gibi. Kara yolundan dene sansini.

Üye dolunaymz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    15
    8 mesaja 13 teşekkür aldı
    Benzer durumda olan bir arkadaşım vardı, 3-4 yıl Türkiye'de yaşadı ancak uyum sağlayamadı.

Buradan giderken hiçbir devlet kurumuna durumunu bildirmemiş, bu yüzden bilet aldı geldi ve yaşamına burada kaldığı yerden devam ediyor.

Eğer bildirmediysen yada şikayet, şüphe vs.. yoksa sorun çıkmaz diye düşünüyorum.

Ancak kanuni prosedür, arkadaşların da söylediği gibi izinsiz 180 günden fazla yurt dışına çıktığınız zaman oturma hakkınız dolayısıyla tüm haklarınız ölüyor. Eğer iş, öğrenim görmek vb.. gibi durumlarda izinli olarak giderek 3-4 yıl kalıp sorunsuz geri dönebiliyorsunuz tabi bu istisna yani izne bağlı bir durum.

Bencede arkadaşların dediği gibi 100 Euro bilet alıp şansını denemen en mantıklı çözüm.

12. dolunaymz üyemize teşekkür edenler:

Üye sputnik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    10
    24 mesaja 72 teşekkür aldı
    Benim kayinpeder de oturumu oldugu halde senin gibi saglam olsun vize alayim dedi Izmir alman konsolosluguna gittiginde Oturumun üzerine damgayi yiyip vize aldi.
    Anlayacagin attan inip esege bindi.
    Sonra da ben niye böyle bir sey yaptim diye dövünüp durdu.
    6 aydan fazla yurtdisinda kaldim filan diye hic düsünme senin oturumun saglam.

"Die Niederlassungserlaubnis eines Ausländers, der sich mindestens 15 Jahre rechtmäßig in der Bundesrepublik Deutschland aufgehalten hat, sowie auch die Niederlassungserlaubnis seines mit ihm in ehelicher Lebensgemeinschaft lebenden Ehegatten erlöschen ferner nicht, wenn zusätzlich auch nach der Wiederausreise der Lebensunterhalt gesichert ist."

Vizeyi-mizeyi aklindan cikar, atla ucaga ne zaman istersen gel.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    Nach der Wiederausreise gesichert ist demek, kira hariç kişi başı en az 409 Euro geliri olması lazım.

Saygiyla Aniyoruz 01.01.2018
    Ettiği Teşekkür
    308
    231 mesaja 455 teşekkür aldı
    bencede gelebilirsin isin gucun yok calismayada gelmiyorsun kim durdursunki seni elindeki pasaportta hersey var bence sorun cikmaz

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    Gamberoğlu, yılın 6 ayından fazla yurt dışında kaldınmı o oturum (yakalanırsan) resen (otomatik) olarak ölmüş oluyor. Yani elimde oturum kartı olmuş olmamış bir şey kastetmiyor. Gümrükteki giriş çıkış tarihlerini gördüğü için inisyatif hakkı ona kalmış oluyor. Yani isterse içeri alabiliyor, isterse almıyor. Avukatada gitsen, hakimede gitsen memurun kararına birşey edemiyorsun. Çünkü bu duruma hukukda o gümrük memurına verilmiş bir esneklik yetkisi var. Almancası "Spielraum". Aynı şey trafik polisindede vardır. Suçunu gördümü isterse ceza yazar, istemezse yazmaz. Devlet ona bu esneklik yetkisini vermiş. Hiç bir avukat veya hakim o polis memuruna ona ceza yazdım öbürüne niye yazmadın diye hesap sormaz. Çünkü hakim sırf kanunu memur doğru uygulamışmı diye bakar. Kanunun haklı olup olmadığına bakmaz.

Geçmişlerde böyle çok kişilerin oturumu yandı. Hatda en çarpıcı örnek hamile bir bayandı. Hamilelik bunalımı geçirdiği için 6aydan önce geri Türkiye'den dönememişti. Gümrük memuru dönüşte içeri almadı. İş mahkemeye gitti ve o hamile bayan kaybetti. Hakim kararında dediki, yasayı bilmemezlik özür değil. Herkes bunu der. Kadına dedi, sen niye yabancılar polisine Türkiye'den gelemiyeceğini haber etmedin telefon ile. Kadın dedi bilmiyordum. Hakimin cevabı çok netti. Burda doğma büyümesin. Bir yerden yardım hakkı olunca araştırıp buluyorsun, ama başka şeylere gelince bilmiyordum diyorsun.

Kadın geri döndü Türkiye'ye.

Bir tanıdığım, 5 yıl önce 70 yaşında gidiyor Türkiye'ye ve birdaha gelmiyor. Torunu evlenecek oluyor. Havalimanında geri çeviriyorlar. Çaresiz bir şekilde beni buluyorlar. Yasalardan anladığım için yabancılar polisini aradım. 51. maddeye göre belge istediğimizi söyledim. Burun kıvırdılar. Yasayı okuyunca verdiler.

Lafın özü. 6aydan fazla yurt dışında kalacaksan herzaman özel izin belgesi alacaksın yabancılar polisinden. Ozaman gümrükteki memurdan yetkiyi elinden almış oluyorsun.

Yada başka türlü anlatayım. Biri resmi gazetedeki ilan ile vatandaşlıktan çıkarılmış. Halen elinde nüfus cüzdanı varmı? Var. Varmı değeri yok. Birşein iptal olması için elindeki belgenim elinden alınması gerekmiyor.

Arkadaşımız ters memura dek gelirse ayvayı yedi. Kimsede birşey yapamaz.
    Konu Gercekler 2.0 tarafından (28 Aralık 2017 Saat 22:23 ) değiştirilmiştir.

17. Gercekler 2.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,409 mesaja 9,714 teşekkür aldı
    @ Gercekler 2.0 hocam kime anlatıyorsun .. kanunları az çok buçuk herkes biliyor bu yaşanan olaylarıda biliyorlar

ama bizimkilerinin hocanın kinden ya tutarsa !!!

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    5
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Benim Kaynimda bildirmeden, Türkiye döndü (2013 de) ondan sonra 2 defa Türkiye plakali Otomobille geldi 2 defada Ucakla.
    Hic bir sorunla ne Yollarda( Bulgar-Sirbistan- Slovak- Avusturya) nede Havaalanlarinda bir sorunla karsilasdi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)