Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2290 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 32 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 32 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Almanyada Saglik Sektörü , Sizce iyiye mi , Yoksa Kötüye mi gidiyor ?

Tecrübeli Üye V/S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    MARS
    Ettiği Teşekkür
    148
    116 mesaja 217 teşekkür aldı
    @TipiTip

Usta sen yine sansli cikmissin, bendede tas vardi yarin alacaz derken

beni 5 Gün Ac susuz yatirdilar, MRCP yapip ardindan OP yapacaz diye.

Sonuc 11 Gün yatdim MRCP yaptilar, amilyati 4 Hafta ertelediler.

Burada kesinlikle sorun Maddi yönden. Sigortalar Hastaneye belirli bir miktar para

veriyor, Galle op olacaksa misal 4000 € bunun icinde yatma parasi, yime icme , ilac,

ondan sora gerekecek komplikasyonda CT hespsi dahil oluyor. Ne Kadar az tedavi uygularsa ona

göre para kaliyor eline. Hastaelerde genelikle Assistanz Arzt ile isi götürüyorlar , daha az para aldiklari icin.

Yani Sigorta az para oödüyor. Ama burada asil hata Sigortada degil, Devletde. Sigortaya az bütce ayriliyor

is verenler daha az prim yatiriyor. Sigortada daha kötü durumda olan kanser hastalarina para ayiriyor.

EV doktorunuza sadece kisi basi pauschal betrag veriyorlar 1 Aylik, bunun icinde kann tahlili , yazilan ilaclar

onun bütcesinden kesiliyor, eger bütceyi gecerse kendi cebinden ödüyor. O yüzden privat yada Selbstzahler

tabiki Doktorun isine geliyor.

Suan daha cok kötü olmasada, idare ederler. Hastaneler Amilyat gerekmedigi sürece basdan sagma kontrol ediyor.

O yüzden tüm doktorlara erken tehsis koydurmak icin, var olan doktorlara tek tek gideceksin, hastanelik olmadan.
    Konu V/S tarafından (22 Aralık 2017 Saat 20:09 ) değiştirilmiştir.

2. 2 kişi V/S üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    682
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    Alıntı akbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende bas dönmesi vardi,3 sene önce,frankfurta yakin büyük bir hastaneye sevk edildim. ilk gün bir oda verdiler,hicbirsey yapilmadi.
    ikinci gün sabahi kan verdim,ögleden sonrada bir kontrol daha yapildi.
    bosuna uzatmak istemiyorum,iki hafta kaldim,bazi gün 2 kontrol,bazi gün 1 kontrol,bazi günlerde hic kontrol olmadi. her sabah doktor gelip kontrollerde durum ne bana anlatiyordu.
    kontrol olacagi zaman,önce bir hemsire gelip,falanca saatte kontrol var,hazirlan diyordu.
    hastane evime 7km. doktora dedimki,burda bosuna yatak isgal etmeyeyim,evime gideyim, kontrollerden yarim saat önce haber verin,gelirim,10dakikalik yerde oturuyorum dedim,kabul etmediler, hafta sonlari kontrol yoktu, evime gideyim dedim,olmaz dediler. gündüz gidip,yatmaya hastaneye gitmeliymisim. krankkasse'dan para kesiyorlar,orda yatiyorum diye.
    böyle hastanede yatmayida kimseye tavsiye etmem,Allah kimseyi düsürmesin,hapishane gibi.yemeklerde rezalet.
    iki hafta kaldim,Allaha sükür birsey bulamadilar,ama iki hafta cok oldu, kontrolleri iki gündede yapabilirlerdi.
    aynen iste bak hepimizin yazdigi ve söyledigi seyler hep ayni NORMAL degil gercekten Allah düsürmesin...

5. SesSizliK üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    122
    20 mesaja 28 teşekkür aldı
    slm arkadaslar hepinizi anliyorum ancak pirivat olanlarin kranken kasaya cok fazla para ödüyorlar ginede almanya dünyanin en iyi saglik sistemi emekli arkadaslarim var almanyaya gelip tedavilerini oluyorlar

Tecrübeli Üye Osmanbey34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    497
    257 mesaja 380 teşekkür aldı
    öncelikle gecmis olsun. bence yabancı doktor la ilgili degil. yabancilar bazen alman doktorlardan da iyi olabiliyor ! ayni olayı ben Oglum da yaşadım..... ama burda paylaşmak istemiyorum ( uzun sürer

hastane olsun notarzt lar olsun hersey kötüye gidiyor maalesef. tabi bu sehir den sehire ve hastaneden hastaneye değişir . bide bi ufak örnek daha veriyim ..... benim akraba bizim buradaki hastane ameliyat ( köprü var belinde ) olacaksın dediler ve biz koblenz türk doktoruna gittik ve o tam tersini söyle di. uzun lafın kisasi. hastaneden hastaneye değişiyor biraz Sanz biraz doktor iyi olması lazım.

benim sana tavsiyem en üst kata Cik " geschäftsleitung " ve durumu anlat. ben öyle yaptım. cogu vatatandas kızıyor ama sikaydtci olmuyor .

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    121
    40 mesaja 82 teşekkür aldı
    Dünyada insanin degeri kalmadi. Yakinda millet Googleye girip tedavi stiyacak, vede böyle yapiyorlar

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

9. 2 kişi dreamceng üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    79
    24 mesaja 27 teşekkür aldı
    Almanlar ile Türkiye hususunda tartistigim zaman tartisma cok kisa sürer cünkü herzaman Krankenversicherunglari hastanaleri örnek veriyorum(biliyorum belalti oluyor)

Almanya bana göre dünyanin en iyi 5ülkesinden biridir,ekonomisi cok güclü teknolojiside o kadar,fakat buna ragmen saglik hususunda bayir asagi gidiyorsa ortada bayagi vahim durum var demektir!Cözüm üretmek lazim ama alman halki baska islerle ilgilendiginden yavas yavas ince ince battikca batiyorlar bizde bu sistemin icinde oldugumuz icin bizede vuruyor...

11. Wasser1907 üyemize teşekkür edenler:

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    104 mesaja 179 teşekkür aldı
    Saglik söktürünün kötüye gitme nedeni demografik faktor sorunudur.

Demografik faktor kisaca su demek, sisteme gitgide daha az para yatiran kisiler var, ancak hizmet bekleyen kisilerin sayisi gitgide artiyor. Bunun nedenide cok basit. Almanya'da ikinci dünya savasindan sonra cok cocuk vardi. Yasli ve orta yasdaki kisiler azdi. Yani mesela 10 genc bir yaslinin masrafini karsiliyordu. Ozaman cocuklari artik cocuk yapmamaya basladi. Cocuk demek, masraf demek. Cocuk demek, hayatini ona göre ayarlamak demek. Üstüne birde altmisli yillarinda dogum kontrol haplari cikinca, ortalama kadin basi 1,4 cocuk düstü. Bu cocuk yapmayan ozamanki cocuklar simdi yaslandi. Oysaki, sosyal güvenlik sistemin güvenli calismasi icin, en az üc cocuk lazim. Sayin Cumhurbaskanimiz onun icin hep üc cocuk diyor. Cünkü bu oranin altina düstügü zaman, sosyal güvenlik sistemi zorlanmaya basliyor.

Baska bir sorun, Almanya'nin saglik sektöründe calismak isteyen yeterince personel bulamasi. Tip okuyan herkes Almanya'da kaciyor. Türkiye'deki özel hastanedeki bir doktor, burdaki Almanya'daki bir hastanedeki doktordan daha fazla aylik aliyor. Ayrica doktorlarin yasal sorumlugu cok Almanya'da. Bir ayagi hep hapiste.

Ücüncü sorunda, bu gelir gider acigi gitgide arttigi icin ve Almanya daha fazla borc yapmak istemdigi icin, masraflari kismak istiyor. Elektrik ve sudan tasarruf edemedigi icin, personelden tasarruf ediyor. Buda kaliteyi düsürüyor. Günler geliyor, büyük bir hastanede bile üc doktordan fazla kimse olmuyor.

Almanya'daki nüfus artisi kisa sürede olmayacagi icin, hersene saglik sistemi dahada kötüye gidecek.

Bir arkadasimiz yazmis, privat sigorta olmak diye. Hayir bu cözüm degil. Tam tersi bela. Yaslaninca özel sigortaya yaklasik aylik 700 Euro prim ödemeniz gerekiyor. Aldiginiz emekli ayligi zaten zar zor okadar. Geri Krankenkasseyede gecemiyorsunuz.

Almanyada ve gelismis ülkelerde olan sorun bu iste.
    Konu Gercekler 2.0 tarafından (25 Aralık 2017 Saat 03:10 ) değiştirilmiştir.

13. 2 kişi Gercekler 2.0 üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    79
    24 mesaja 27 teşekkür aldı
    Alıntı Gercekler 2.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Saglik söktürünün kötüye gitme nedeni demografik faktor sorunudur.

Demografik faktor kisaca su demek, sisteme gitgide daha az para yatiran kisiler var, ancak hizmet bekleyen kisilerin sayisi gitgide artiyor. Bunun nedenide cok basit. Almanya'da ikinci dünya savasindan sonra cok cocuk vardi. Yasli ve orta yasdaki kisiler azdi. Yani mesela 10 genc bir yaslinin masrafini karsiliyordu. Ozaman cocuklari artik cocuk yapmamaya basladi. Cocuk demek, masraf demek. Cocuk demek, hayatini ona göre ayarlamak demek. Üstüne birde altmisli yillarinda dogum kontrol haplari cikinca, ortalama kadin basi 1,4 cocuk düstü. Bu cocuk yapmayan ozamanki cocuklar simdi yaslandi. Oysaki, sosyal güvenlik sistemin güvenli calismasi icin, en az üc cocuk lazim. Sayin Cumhurbaskanimiz onun icin hep üc cocuk diyor. Cünkü bu oranin altina düstügü zaman, sosyal güvenlik sistemi zorlanmaya basliyor.

Baska bir sorun, Almanya'nin saglik sektöründe calismak isteyen yeterince personel bulamasi. Tip okuyan herkes Almanya'da kaciyor. Türkiye'deki özel hastanedeki bir doktor, burdaki Almanya'daki bir hastanedeki doktordan daha fazla aylik aliyor. Ayrica doktorlarin yasal sorumlugu cok Almanya'da. Bir ayagi hep hapiste.

Ücüncü sorunda, bu gelir gider acigi gitgide arttigi icin ve Almanya daha fazla borc yapmak istemdigi icin, masraflari kismak istiyor. Elektrik ve sudan tasarruf edemedigi icin, personelden tasarruf ediyor. Buda kaliteyi düsürüyor. Günler geliyor, büyük bir hastanede bile üc doktordan fazla kimse olmuyor.

Almanya'daki nüfus artisi kisa sürede olmayacagi icin, hersene saglik sistemi dahada kötüye gidecek.

Bir arkadasimiz yazmis, privat sigorta olmak diye. Hayir bu cözüm degil. Tam tersi bela. Yaslaninca özel sigortaya yaklasik aylik 700 Euro prim ödemeniz gerekiyor. Aldiginiz emekli ayligi zaten zar zor okadar. Geri Krankenkasseyede gecemiyorsunuz.

Almanyada ve gelismis ülkelerde olan sorun bu iste.
    Güzel özetlemisin birader,pflege personal ile turnayi gözünden vurmusun kimse yapmak istemiyor cünkü o insanlarin sorumlulugu cok,fazla mesai yapiyorlar birde üstüne üstlük cok az para kazaniyorlar halbuki bir börsede yada finans bölümünde calisan cok daha fazla kazanabiliyor ama bize hicbir faydasi yok ilginc bir durum degilmi birisi vazgecilmez birisi olmasada olur tabiki bana göre!

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    Pflege cok zor bir is. Hatda dünyadaki en zor mesleklerden biri. Annenizi, babanizi yabanci bir insan teslim ediyorsunuz, o kisi tasiyor, yikiyor, yediriyor ve karsiliginda aldigi aylik gülünc. Ancak herkes uyandi artik. 5 - 10 yil sonra hic personel bulamayacaklar. Bu durumda yapacaklarini ben size söyleyim: Hayir, ayliklari artirmayacaklar. Buradaki Suriye'lilere diyeceklerki, "eger ülkene geri dönmek istemiyorsan, Pflegede calisirsan kalirsin". Aradan 5-10 yil daha gectikten sonra, Philippinler ile isci anlasmasi yapacaklar. Sadece Pflegede calismayi kabul eden insanlari getirecekler.

Bu yazdiklarim biraz film gibi gelebilir. Ancak Pflegede artik personel bulamiyor. Bulmak icin ya kesenin agzini acacaklar yada disdan adam getirecekler.

Tecrübeli Üye türko28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    165
    46 mesaja 180 teşekkür aldı
    bence krankkasse dan para almak icin fazladan yatiriyor olabilirler.normalde ogün cikacak ise tam gün parasi almak icin ekstra aksam 16.00 a kadar bekletiyorlar.eee hersey para hastanelerde böyle masrafsiz hasta bulmuslar birakirlar mi? normalde 1 günlük islem icin eger hastane bos ise fazladan krankkasse dan para almak icin masrafsiz hastalari 2-3 gün beklet para girsin hastaneye..
    Not: bu benim düsüncemdir.ama dogru olduguna inaniyorum.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    Krankenkasseler rahatsizliga göre bir süre biciyorlar. Eger omuzundan ameliyat olursan 3-7 gün arasi en fazla ödüyorlar.

Sorun yeterince doktor olmayisi.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    7,820
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Arkadasim, sorun senin yasadigin olayla sinirli degil malesef. Hastaneyle isi olan cogu kisiden benzer sikayetleri cok duyar olduk. Ilk yardima gidenler iyi bilirler, 3-4 saat beklemek siradan hale gelmis. Ben su son 3 ay icinde cocukla hastanede yasadiklarimi anlatmaya kalksam yazmakla bitiremem, sizlerde yok artik bukadarda olmaz diye düsünürdünüz. Ne piskoloci kaldi nede sabir. Saglik konusu, bilhassa hastanelerin laskalagi almis basini gitmis. Ne bir cittiyet, nede insani kaale alma gayreti var.

Ne yazikki hastalar ve yakinlari bu cittiyetsizlige karsi seslerini cikarmaz olmus. Hay hay demeye endexlenmis bir toplum olmaya dogru yol aliniyor. Siz siz olun yanlis olan bir duruma karsi sessiz kalmayin, saglik gibi cok önemli konuda bu yönetmelerin sorumlulari yapilan islerin yanlis oldugunu anlasinlar.

Isin asli ve kisacasi, hersey maddiyata dayanmis.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)