Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2286 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 11 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türk vatandaşlarına çocuk doğum parası

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    35 mesaja 103 teşekkür aldı

Türk vatandaşlarına çocuk doğum parası

Arkadaşlar Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına da çocuk doğum parası veriliyormuş.
    çocuğun TC numarası olması şartıyla
    Yani Kayıt edilip Nüfüs cuzdanı olmalı ve 2015 yılından sonra doğan çocuklara veriliyormuş başvuru formunu burdan indire bilirsiniz

http://dusseldorf.aile.gov.tr/data/5...ru%20Formu.pdf

Detaylı bilgi

http://dusseldorf.aile.gov.tr/bilgi-...si-geburtsgeld

Türkiye'den Doğum Yardım Parası Uygulaması (Geburtsgeld)

Doğan her çocuğun ailesine maddî yardım

Türkiye Cumhuriyeti 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren çocuğu canlı doğan her aileye parasal destek vermektedir. Bunun için ebeveynlerden birinin veya çocuğun mavi kart sahibi veya T.C. vatandaşı olması yeterlidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın doğum yardımı uygulaması yurtdışında da gerçekleştirilmektedir.

Ödenen tutar nedir? Doğan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar içinse 600’er TL tutarında doğum yardımı yapılmakta.

Nereye başvurmalı? Yurtdışında yaşayanlar Büyükelçilik ve Başkonsolosluklara başvururlar.

Başvuru için gerekenler nedir? Başvuru formu (alttaki linkten temin edilebilir) ve doğum belgesi. Çocuğunuzu nüfusa kaydederken başvuruyu da verebilirsiniz.

Yardım nasıl ödenir? Doğan her çocuk için bir defa verilecek olan doğum yardımı parası adınıza PTT'ye yatırılır. Türkiye'de postaneye gittiğinizde kimliğinizi gösterip parayı çekebilirsininz.

Daha önce doğan çocuklar sayılıyor mu? Evet, doğum yardımının 15 Mayıs 2015 ve sonrasında gerçekleşen doğumlar için verilmesine rağmen çocuk sırasının tespitinde bu tarihten önce doğmuş olan çocuklar da sıralamaya dâhil edilir.

Ne zama kadar başvurmalı? Bu konuda herhangi bir kısıtlama belirlenmemiştir.

En fazla kaç çocuk için doğum yardımı ödenir? Çocuk sayısında herhangi bir üst sınır yoktur.

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

2. 2 kişi Kappadox üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,677 teşekkür aldı
    hocam hehalde bu yurtdışında yaşayanlar için geçerli değildir ..

Türk kurumlarında çalışan personel için geçerli olmalı

Benim bildiğim sadece her yeni doğumda bir altın hediye ediyorlar
    Konu hOrOz tarafından (25 Aralık 2017 Saat 17:30 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    Okuyup anladığıma göre yurtdışındaki TC vatandaşlarınada geçerli Türkiye den PTT Postaneden parayı alıyormusuk işlemleri yaptıktan sonra
    Birde anladığım 2015 den sonra doğan çocuk üçüncü ise üç çocuk diye hesaplanıyor ona göre ödeme yapılıyor

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,677 teşekkür aldı
    Alıntı Kappadox Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Okuyup anladığıma göre yurtdışındaki TC vatandaşlarınada geçerli Türkiye den PTT Postaneden parayı alıyormusuk işlemleri yaptıktan sonra
    Birde anladığım 2015 den sonra doğan çocuk üçüncü ise üç çocuk diye hesaplanıyor ona göre ödeme yapılıyor

belgeye bakarsan Kamu işçisi olan anne ya da baba diyor yani yurtdışında çalışan devlet memurları

yoksa Almanya zaten para ödüyor Türkiye niye bir daha ödesin

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    Başlıktafa yazmışlar.
    Doğan her çocuğun ailesine maddî yardım

Diye o bir seçenek memursa oraya evet deyilse hayır diye işaretlenmesi gerek
    Memur olacak diye şart yok

Tecrübeli Üye erhan__79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    50
    73 mesaja 93 teşekkür aldı
    2016 da türkiyeye gittigimde postahaneden esimin nufus cuzdaniyla 400 lira lamistim.bu kanun 2015 mayis dan sonra yurtdisinda dogan türk vatandaslari icin gecerli

Üye dolunaymz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    15
    8 mesaja 13 teşekkür aldı
    Memurlara değil herkes için geçerli.

Sadece dikkat etmeniz gereken gider gitmez müracat edin ki dönüşte 400 TL'nizialıp gelin, PTT'ye paranın gelmesi biraz zaman alıyor.

Öüracat edip parayı almazsanız (yada izindeyken gelmesi yetişmezse) parayı 5 yıl yedek hesaba çekiyorlar, normal hesaba geçirmek için 1 ay önce dilekçe vermek lazım yani 2. bir iş çıkıyor.

Selamlar

Edit: Herkes derken tabi Türk (yada çifte) vatandaş olan tüm çocuklar.

10. dolunaymz üyemize teşekkür edenler:

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    104 mesaja 179 teşekkür aldı
    Iyi güzelde, hangi sürede bu parayi ptt den cekmemiz gerekiyor. 6 ay mi, 3 ay mi? Bu önemli. Tahminen 6 ay icinde para cekilmezse geri gider.

Yine gurbetciye kazik. Bu parayi sanki Almanya'daki hesaba yatirsalar olmaz. Konsoloslugun zaten kendi hesabi var. Illaki zorluk cikaracaklar.
    Konu Gercekler 2.0 tarafından (26 Aralık 2017 Saat 23:41 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye erhan__79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    50
    73 mesaja 93 teşekkür aldı
    2015 haziran da dogan kizima 2016 temmuzda ptt den altim.süresi yok varsa bile 1-2 seneden cok daha fazladir.sonucta banka hesabi gibi para orda duruyor bir yere gittigi yok.zorluk cikartacaklar diyorsun ama onceden boyle bir parada yoktu.bence sukret.he türkiyeye gitmiyorum diyorsan diyorsan karar isabetli olmus

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    42
    37 mesaja 53 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam hehalde bu yurtdışında yaşayanlar için geçerli değildir ..

Türk kurumlarında çalışan personel için geçerli olmalı

Benim bildiğim sadece her yeni doğumda bir altın hediye ediyorlar
    yok arkadasim her keze veriliyor ama sadece bir kereye mahsus,sahsen ben basvurdum ve bu sene ödendi saygilar.

Alıntı Gercekler 2.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Iyi güzelde, hangi sürede bu parayi ptt den cekmemiz gerekiyor. 6 ay mi, 3 ay mi? Bu önemli. Tahminen 6 ay icinde para cekilmezse geri gider.

Yine gurbetciye kazik. Bu parayi sanki Almanya'daki hesaba yatirsalar olmaz. Konsoloslugun zaten kendi hesabi var. Illaki zorluk cikaracaklar.
    kardesim neden zorluk?? her sene izine gidiyorsun paranin gelmesi yaklasik 2 ay gibi bir süre sürüyor,sen izine gitmeden 2 ay önce basvurunu yaparsin türkiyedeki ptt ye paran yatar izine gider alirsin,insanlara bazen iyilik yaramaz devlet versede kötü vermesede.
    sen burada yasiyorsun ver bakalim kindergeld parani türkiyedeki hesabina yatiracaklarmi??
    Konu Memoli1976x tarafından (27 Aralık 2017 Saat 19:17 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye MEGAbond - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,597
    473 mesaja 1,213 teşekkür aldı
    Alıntı dolunaymz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Memurlara değil herkes için geçerli.

Sadece dikkat etmeniz gereken gider gitmez müracat edin ki dönüşte 400 TL'nizialıp gelin, PTT'ye paranın gelmesi biraz zaman alıyor.

Öüracat edip parayı almazsanız (yada izindeyken gelmesi yetişmezse) parayı 5 yıl yedek hesaba çekiyorlar, normal hesaba geçirmek için 1 ay önce dilekçe vermek lazım yani 2. bir iş çıkıyor.

Selamlar

Edit: Herkes derken tabi Türk (yada çifte) vatandaş olan tüm çocuklar.
    verdigin bilgi icin tskler ustam

benim anlamadigim,,neden parayi yedek hesaba cekiyorlar,,ana hesapta dursa ne olur,,,zaten para $ahis üstüne (ismine)yatiyor,,,baska birilerinin cekme $ansi zaten yok,,ana hesap - yedek hesap olaylariyla sikinti ya$atmanin anlami nedirki?

her sene izine GIDEMIYORUZ mesela,,,bazen 2 senede bir bazen 3 senede bir olabiliyor,,,mesela ben bu sene gitmeyi düsünmüyorum,,,bir dahaki seneye Allah kerim,,,daha sonra gidebilenler yedek hesap muhabbetiylemi ugrasacak ???

bazen cok sacma isler yapiyorlar,,akil sir ermiyor.

Almanyada cocuk dogmadan önce Alman devleti,,aileye para yardimi yapiyor 1 seferlige mahsuz en az 800 euro,,,,birde cocuk dogduktan sonra mutterschaftsgeld veriyor,,,2 sene almak istersen her ay 150 euro ödüyorlar,,,1 sene almak istersen 300 euro ödüyorlar,,,,bunlarin yaninda birde her ay cocuk parasi ödüyorlar.

ben bu dediklerimin hepsini aldim,,baskalarinin $artlari uygun degildir alamaz onu bilemem.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)