Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2281 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ad ve soyadlarda mahkeme kararı aranmaksızın düzeltme başladı

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,677 teşekkür aldı

Ad ve soyadlarda mahkeme kararı aranmaksızın düzeltme başladı

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce, mahkeme kararı aranmaksızın ad ve soyadlarda yazım ile imladan kaynaklanan anlam değişikliklerinin düzeltilmesine başlandı.
    Resmi Gazete'de 3 Kasım'da yürürlüğe giren Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun
    ile Soyadı Kanunu'nun 3'üncü maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları,
    mahkeme kararı aranmaksızın il veya ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilmesine imkan tanındı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce bu düzeltme işlemleri başladı.

Buna göre, ad ve soyadlarındaki yazım yanlışlarını değiştirmek isteyenler, bulunduğu yerleşim yerindeki nüfus müdürlüğüne müracaat edecek.
    Yerleşim yeri dışındaki nüfus müdürlüklerine yapılan müracaatlar kabul edilmeyecek.

Yurt dışında bulunanlar ise ad ve soyadı değişikliğine ilişkin talepleri için dış temsilciliklere başvurabilecek.
    Dış temsilcilikler tarafından bu talepler il veya ilçe idare kurullarınca değerlendirilmek
    üzere başvuru yapanların aile kütüğünde kayıtlı olduğu yerin valilik veya kaymakamlığına bildirilecek
    .

Ad ve soyadı değişikliği kararlarıyla ilgili il ve ilçe idare kurulları tek veya toplu karar verebilecek. Verilen bu kararlara göre,
    nüfus müdürlüklerince ad ve soyadlarında gerekli düzeltmeler yapılabilecek.

Değiştirme taleplerinde bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmayacak.

Düzenlemeye göre, hatalı yazılımlarda, kişilerin yazılı talebi olmadan resen yapılan başvurular reddedilecek.

Benim anladığım kadarı ile isim değiştirme değil isimlerdeki yazılım hatası varsa değişiklik yapılabiliniyor
    Konu hOrOz tarafından (30 Aralık 2017 Saat 12:54 ) değiştirilmiştir.

2. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    104 mesaja 179 teşekkür aldı
    Evet, doğru.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Almanya,Hollanda
    Ettiği Teşekkür
    30
    68 mesaja 215 teşekkür aldı
    Benim anladığım,da düzeltme yanısıra soyadı kanunun 3.maddesine aykırı soyadları komple değişebilecek.

Saygiyla Aniyoruz 01.01.2018
    Ettiği Teşekkür
    308
    231 mesaja 455 teşekkür aldı
    bu zamana kadar insan alismis kendi ismine bu saatten sonra pek oyle degistirmeye calisacaklarini sanmiyorum misal benim adim gamberoglu olrak alismisim kamberoglu yapsam ne degisir? isin obur yonu var ben kucukken eskiden elle yazilirdi kimlikler memur kalem yazmadi o anda saniyorum dogum tarihinin uzerinde iki kere gecmis kalemle her tr gittigimizde bu ne niye oynandi bu kimlikle diyordu gumruktekiler 10 sene devam etti yasim buyuyup degistirmeye gittigimizde bile ordaki memur oynamissiniz bu kimlikle dedi biz derdimizi anlatana kadar gobegimiz catladi bu kanun belki buralarda fayda saglar diye dusunuyorum.

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,088 teşekkür aldı
    Alıntı gamberoglu2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu zamana kadar insan alismis kendi ismine bu saatten sonra pek oyle degistirmeye calisacaklarini sanmiyorum misal benim adim gamberoglu olrak alismisim kamberoglu yapsam ne degisir? isin obur yonu var ben kucukken eskiden elle yazilirdi kimlikler memur kalem yazmadi o anda saniyorum dogum tarihinin uzerinde iki kere gecmis kalemle her tr gittigimizde bu ne niye oynandi bu kimlikle diyordu gumruktekiler 10 sene devam etti yasim buyuyup degistirmeye gittigimizde bile ordaki memur oynamissiniz bu kimlikle dedi biz derdimizi anlatana kadar gobegimiz catladi bu kanun belki buralarda fayda saglar diye dusunuyorum.
    O kadar basit degil iste

Rahmetli Babamin. Memur hatasindan hayati kararmisti

Mehmet yazacagina Mehmed yazmis

Nufus cüzdaninda Mehmed diger yerlerde Mehmet

Avukat tuttuk Mahkemeye gittik bu olay icin

O zaman icinde resmi birsey yaptiramiyordu

Mahkeme kararini bekkedi

AMA simdi bunlar basit sekilde düzelirse niye olmasin ??

Bu gec kalinmis bir olay

Türk insanin basini cok agritan bir olay

Düzenleme bence cok iyi olmus

Ettiği Teşekkür
    308
    vardir cesitli problemleri olan tip tip arkadasim sozum yok benim demek istedigim alismis insanlar coktur yanlis filan bu saatten sonra ugrasacak pek insan cikmaz cksada o insanlarin cogu cok yasli insanlar bu islerle ugrasacaklarini pek tahmin etmiyorum.

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,088 teşekkür aldı
    vardir cesitli problemleri olan tip tip arkadasim sozum yok benim demek istedigim alismis insanlar coktur yanlis filan bu saatten sonra ugrasacak pek insan cikmaz cksada o insanlarin cogu cok yasli insanlar bu islerle ugrasacaklarini pek tahmin etmiyorum.
    Ya simdi her yerde yanlis yazilan bir isimle sorun yasamaz

AMA bazi yerde yanlis bazi yerde dogru yazildiysa sorun o zaman basliyor

Hemde kolay kolay ISIN icinden cikilmayacak sorun basliyor

Babamda her yerde Mehmed yazilmis olsa birakirdi

AMA düsnsene Nufus Mehmed Passport Mehmet

Hadi cok isin icinden ????

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Almanya,Hollanda
    Ettiği Teşekkür
    30
    Listedeki isimlerden değiştiren olur diye düşünüyorum.

https://www.google.de/amp/m.milliyet...yasam-2057843/

Ettiği Teşekkür
    308
    evet haklisin tipi tip arkadasim.
    Konu gamberoglu2000 tarafından (30 Aralık 2017 Saat 14:45 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    750
    241 mesaja 654 teşekkür aldı
    ....... yanlis filan bu saatten sonra ugrasacak pek insan cikmaz cksada o insanlarin cogu cok yasli insanlar bu islerle ugrasacaklarini pek tahmin etmiyorum..........
    Bu senin sahsi kendi fikrin. Baskalari hakkinda zan ile konusmak, yani pek tahmin etmiyorum, kimse gitmez, kimse degistirmez yazmak bence dogru degil. Gitmek isteyen gider ve isini halleder. Önemli olan devletin bu imkani, kanunu vatandasina kolaylik sagladigi icin cikartmasi. Bu ve buna benzer adimlarin atilmasi vatandasin isine cok yarayacak.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı avni64 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Listedeki isimlerden değiştiren olur diye düşünüyorum.

https://www.google.de/amp/m.milliyet...yasam-2057843/
    Güzel kardeşim sen olayı anlamamışsın
    İsim değiştirme yok sadece imla veya harf hatalarının düzeltilmesi ile ilgili yasa
    Mesela Mehmed yerine Mehmet
    Muhammed yerine Muhammet gibi hatalar
    Mesela amcamın kızını Zuhal olarak yazacaklarına Suhal olarak yazmışlar

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Almanya,Hollanda
    Ettiği Teşekkür
    30
    Horoz usta, Birinci mesajda verdigin kanunnameyi dikkatli okursan bana hak verirsin.

Dilekçe İle İsim ve Soyisim Değişikliğinin Şartları:

1- İsim veya Soyisimde İmla Hatası veya Yazım Yanlışı Bulunması:

İsimde yanlış bir harfin kullanılması veya yanlış noktalama nedeniyle anlam kayması bulunması durumlarında bu hata
    mahkeme kararına gerek olmaksızın düzeltilebilir. İsmin “Mehmet” yerine “Mehmek”, soyadın “Güngören” yerine “Günğören”
    şeklinde yazılmış olması gibi durumlar buna örnektir.

2- İsmin veya Soyadın İğrenç veya Gülünç Olması:

Düzenlemede atıf yapılan Soyadı Kanunu 3. maddesinde iğrenç ve gülünç olan soyadların kullanılamayacağı belirtilmiştir.
    Buna göre, toplumsal kabullere göre yapılacak bir değerlendirme ile objektif olarak isim veya soyadın iğrenç veya gülünç olduğu
    sonucuna varılabiliyorsa mahkeme kararı olmadan değişiklik yapılabilecektir. Bu durumda yeni bir isim veya soyisim
    alınacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken konu, buradaki objektif değerlendirmedir. Kişinin kendi adı veya soyadı ile duygusal
    bir bağ kuramamış olması, kendisinde olumsuz çağrışımlar yapması, sosyal yaşamında başka bir isimle tanınması veya isminin
    yanına başka bir isim ekletmek istemesi gibi durumlarda mahkeme kararı olmadan isim veya soyisim değişikliği mümkün olmayacaktır.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı avni64 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Horoz usta, Birinci mesajda verdigin kanunnameyi dikkatli okursan bana hak verirsin.

Dilekçe İle İsim ve Soyisim Değişikliğinin Şartları:

1- İsim veya Soyisimde İmla Hatası veya Yazım Yanlışı Bulunması:

İsimde yanlış bir harfin kullanılması veya yanlış noktalama nedeniyle anlam kayması bulunması durumlarında bu hata
    mahkeme kararına gerek olmaksızın düzeltilebilir. İsmin “Mehmet” yerine “Mehmek”, soyadın “Güngören” yerine “Günğören”
    şeklinde yazılmış olması gibi durumlar buna örnektir.

2- İsmin veya Soyadın İğrenç veya Gülünç Olması:

Düzenlemede atıf yapılan Soyadı Kanunu 3. maddesinde iğrenç ve gülünç olan soyadların kullanılamayacağı belirtilmiştir.
    Buna göre, toplumsal kabullere göre yapılacak bir değerlendirme ile objektif olarak isim veya soyadın iğrenç veya gülünç olduğu
    sonucuna varılabiliyorsa mahkeme kararı olmadan değişiklik yapılabilecektir. Bu durumda yeni bir isim veya soyisim
    alınacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken konu, buradaki objektif değerlendirmedir. Kişinin kendi adı veya soyadı ile duygusal
    bir bağ kuramamış olması, kendisinde olumsuz çağrışımlar yapması, sosyal yaşamında başka bir isimle tanınması veya isminin
    yanına başka bir isim ekletmek istemesi gibi durumlarda mahkeme kararı olmadan isim veya soyisim değişikliği mümkün olmayacaktır.
    olabilir kanunu tam okumadım

bugünlerde kafa yerinde değil

16. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    121
    40 mesaja 82 teşekkür aldı
    bu iyi oldu,,arakadasa oturbey yerine oturanboga koymuslar,sevinecek garibim

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    104 mesaja 179 teşekkür aldı
    Coğu gülünç isimlerin hepsi köyden gelme lakap. Soyad kanunu çıktığında köye gelen nüfus memurları insanlara sormuş kimlerdensim diye. Düzgün cevap alamayınca lakaplarını verip geçmişler.

Mesela Oturanboğa ismini düzelteceklerini sanmıyorum. Bence çok tuhaflık yok. Ona kalırsanız Türkiye'de binlerce Kezban ismi var. Anlamı yalancı demek. Ne yani şimdi Kezbanlarımı değiştireceğiz?

Yada Mevlüt ismi. Gerçek yazılışı Mevlit. Neyani şimdi bu isimleride mi değiştireceğiz? Anasının babasın dili dönmediği için Mevlüt koymuş.

Ayrıca Fahrettin de var, Fahreddin'de. Kelime kökeni olarak Fahreddin doğru. Ne olacak şimdi.

Uygulama iyi niyetli, ama ucu çok açık.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı Gercekler 2.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Coğu gülünç isimlerin hepsi köyden gelme lakap. Soyad kanunu çıktığında köye gelen nüfus memurları insanlara sormuş kimlerdensim diye. Düzgün cevap alamayınca lakaplarını verip geçmişler.

Mesela Oturanboğa ismini düzelteceklerini sanmıyorum. Bence çok tuhaflık yok. Ona kalırsanız Türkiye'de binlerce Kezban ismi var. Anlamı yalancı demek. Ne yani şimdi Kezbanlarımı değiştireceğiz?

Yada Mevlüt ismi. Gerçek yazılışı Mevlit. Neyani şimdi bu isimleride mi değiştireceğiz? Anasının babasın dili dönmediği için Mevlüt koymuş.

Ayrıca Fahrettin de var, Fahreddin'de. Kelime kökeni olarak Fahreddin doğru. Ne olacak şimdi.

Uygulama iyi niyetli, ama ucu çok açık.
    Kezban ismi ni bize Farsçadan Kedban kelimesinden gelmiştir ve manası ev hanımı demektir

"dz" ile gibi okunan "d" harfi bizde "z" olarak alınmıştır

ne yazık ki bizde Arapçadaki "tükezziban" kelimesi olan yalancı ile karıştırılmaktadır..

mesela Farsça Reza Arapça Reda ve bizde Rıza

Farsçadaki Kedban ismide da bizde Kezban olmuştur
    Konu hOrOz tarafından (31 Aralık 2017 Saat 13:30 ) değiştirilmiştir.

20. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)