Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ne cevabı bekliyorsunki sigortadan? Senin hesap ile onların hesabı tutmaması gayet normal. Alman kurumları Europäische Zentralbankı kuru ile hesaplar. Bu kur servest piyasa ve Merkez Bankasının kurundan farklı

Burada yıllarca yaşadığını uyardım. Hatda eski forumda bay bilmişler ile sıkıntı yaşamıştım. Bir yetkili olarak yıllarca anlatmaya çalıştım. Bizim milletin işine gelmeyince hep banlandım.

Senin bir borcun daha var. Daha doğrusu herkesin. Hersene Lohnsteuerde bildirmen gerekiyor. Eğer sen çalışıyorsan ve anormal çok masrafın yoksa birde sonradan Lohnsteuer ödeyeceksin. Almanya ile Türkiye arasında çifte vergilendirme var. 10000 Euroya kadar Türkiyede emekliden vergi alınmadığı için Almanyan'ın hakkı var.

Ayrıca senin hanıma yeni Krankenkasse Kartı gelecek. Bağzı doktorlda bilgisayar programanı kullanmasını bilmeyem bayanlar bu kart çalışmıyor diyecek. Onun için senin Krankenkassenin yurt dışı birimin memurun telefon numarasını hanım hep yaynında bulundursun. Bayanlara arattırır onlarda beceriksize anlatır.
Sagolun Arkadaslar bilgi icin.

Ben ne cevabi bekliyorum Sigortadan,bakalim AT/21 belgesini kabul edeceklermi onun merakindayim.

Evet Europäische Zentralbankı kuru ile hesaplaniyor.

Arkadasim Sigorta biz Vergi dairesine bildirme yapariz diye bana bizzat kendileri söylediler.

Ben kendim Madenden Emekli oldugum icin Vergi ödemiyorum,yani Lohnsteuer yaptirmiyorum.

Vergi dairesi Türkiyedeki ayliktan vergi alirmi bilemem,simdiye kadari hic bi bilgi gelmedi.